Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

arte martiale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
186 replies to this topic

#55
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postoverseas, on 16th January 2011, 20:22, said:

In special judo si aikido ca tehnici si chiar filozofie sumara sunt greu de dovedit ca ne-crestine.
Sa punem problema practic. Esti soldat sau politist si te baga la antrenament de karate. Ce faci ?

Refuzi si ceri doua pistoale si o grenada, ca e mai crestineste asa... :deadtongue:

#56
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

In special judo si aikido ca tehnici si chiar filozofie sumara sunt greu de dovedit ca ne-crestine.
Sa punem problema practic. Esti soldat sau politist si te baga la antrenament de karate. Ce faci ?

Faci ce zice ISUS ,daca esti crestin;

Matei 5:47
Și dacă îmbrățișați cu dragoste numai pe frații voștri, ce lucru neobișnuit faceți? Oare păgânii nu fac la fel?
Matei 5:48
Voi fiți dar desăvârșiți, după cum și Tatăl vostru cel ceresc este desăvârșit.

#57
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postobadia, on 16th January 2011, 21:01, said:

Faci ce zice ISUS ,daca esti crestin;

Matei 5:47
Și dacă îmbrățișați cu dragoste numai pe frații voștri, ce lucru neobișnuit faceți? Oare păgânii nu fac la fel?
Matei 5:48
Voi fiți dar desăvârșiți, după cum și Tatăl vostru cel ceresc este desăvârșit.

Deci, politistii cand se duc sa salveze o baba din mainile unor talhari, ei de fapt trebuie sa se duca sa se imbratiseze cu aceia...

#58
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007

View Postkaruna, on 16th January 2011, 21:09, said:

Deci, politistii cand se duc sa salveze o baba din mainile unor talhari, ei de fapt trebuie sa se duca sa se imbratiseze cu aceia...

Muahahahaha

On topic: Vad ca intai trebuie rezolvata problema mai larga a violentei in scop civic. Pai nu tot Isus spunea despre sjujbasul statului ca 'el poarta sabia... ' ?

Rom 13:1  Oricine să fie supus stăpînirilor celor mai înalte; căci nu este stăpînire care să nu vină dela Dumnezeu. Și stăpînirile cari sînt, au fost rînduite de Dumnezeu.
Rom 13:2  Deaceea, cine se împotrivește stăpînirii, se împotrivește rînduielii puse de Dumnezeu; și ceice se împotrivesc, își vor lua osînda.
Rom 13:3  Dregătorii nu sînt de temut pentru o faptă bună, ci pentru una rea. Vrei dar să nu-ți fie frică de stăpînire? Fă binele, și vei avea laudă dela ea.
Rom 13:4  El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tău. Dar, dacă faci răul, teme-te, căci nu degeaba poartă sabia. El este în slujba lui Dumnezeu, ca să-l răzbune și să pedepsească pe cel ce face rău.

#59
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View Postkaruna, on 16th January 2011, 21:09, said:

Deci, politistii cand se duc sa salveze o baba din mainile unor talhari, ei de fapt trebuie sa se duca sa se imbratiseze cu aceia...

Baba trebuie sa faca ce a zis Isus ...


Matei 5:39
Dar Eu vă spun: Să nu vă împotriviți celui ce vă face rău. Ci, oricui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
Prov 20.22; Prov 24.29; Luc 9.29; Rom 12.17-19; 1Cor 6.7; 1Tes 5.15; 1Pet 3.9; Isa 50.6; Pl;
Matei 5:40
Oricui vrea să se judece cu tine, și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.

#60
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007
Mai, voi sunteti ortodocsi sau mistocari ?
Baba sa faca ce ??? Parca e din bancul ala...

#61
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postobadia, on 16th January 2011, 21:16, said:

Baba trebuie sa faca ce a zis Isus ...


Matei 5:39
Dar Eu vă spun: Să nu vă împotriviți celui ce vă face rău. Ci, oricui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
Prov 20.22; Prov 24.29; Luc 9.29; Rom 12.17-19; 1Cor 6.7; 1Tes 5.15; 1Pet 3.9; Isa 50.6; Pl;
Matei 5:40
Oricui vrea să se judece cu tine, și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.

Buey, eu nu te-am intrebat ce trebuie sa faca baba... Poate ca aia chiar vor s-o violeze, te-ai gandit?... Politistii ce tre' sa faca pana la urma? Se duc sa se pupe cu aia, sau sa stea sa ii violeze si pe ei?

#62
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postobadia, on 16th January 2011, 21:01, said:

Matei 5:47
Și dacă îmbrățișați cu dragoste numai pe frații voștri, ce lucru neobișnuit faceți? Oare păgânii nu fac la fel?
Matei 5:48
Eu de aici trag ideea ca trebuie imbratisati cu foc, doar ca oleaca mai tare, sa piriie un os, sa pocneasca o mina, sa fie ceva crestinesc. Dar cu multa dragoste. :lol:

Edited by armain, 16 January 2011 - 21:45.


#63
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

View Postedy_wheazel, on 16th January 2011, 19:47, said:

Eventual poti sa intrebi preotul care stil de arte martiale ii mai crestinesc, si nu oricum, sa fie si ortodox.
Tare asta edy  :lol:  :roflmaofast:

View Postobadia, on 16th January 2011, 20:47, said:

La ortodocsi merge ,ca oricum ei nu sunt crestini .
Da' ce sunt? :huh:
Apropo.Tu carui cult apartii?

#64
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postfelicitysm, on 16th January 2011, 19:08, said:

Noah...interesant!
Parerea mea este ca aceia sunt popi, nu preoti. Dar treaba lor.
Dar tu personal, ca traitor autentic al credintei ortodoxe cum impaci ceea ce a spus Hristos (iubiti pe cei ce va urasc, faceti bine celor ce va fac rau, intoarceti obrazul cand sunteti loviti, etc.) cu invataturile maestrilor japonezi?


PS: Si daca totusi este cineva pe forum care considera ca artele martiale dauneaza grav trairii ortodoxe si a gasit un articol, rog sa ma anunte.
Artele martiale reprezinta un mod de viata si nu au deloc de a face cu violenta si rautatea...

View PostLittleToby, on 16th January 2011, 19:08, said:

Ca ortodox, ai intuit bine: Ortodoxia si cu artele martiale nu fac casa buna deloc...
Cine-ti spune altfel te minte....


Linkul acela nu e rau, iar tu ai cele mai bune indicatii chiar in Sfanta Scriptura care este parte a Invataturii de Credinta Ortodoxe....
Ceea ce trebuie sa-ti fie permanent in minte este:
1 Mântuiește-mă, Doamne, că m-a necăjit omul; toată ziua războindu-se m-a necăjit.
2 Călcatu-m-au vrăjmașii mei toată ziua, că mulți sunt cei ce se luptă cu mine, din înălțime.
3 Ziua când mă voi teme, voi nădăjdui în Tine.
4 În Dumnezeu voi lăuda toate cuvintele mele toată ziua; în Dumnezeu am nădăjduit, nu mă voi teme: Ce-mi va face mie omul?
5 Toată ziua cuvintele mele au urât, împotriva mea toate gândurile lor sunt spre rău.
6 Locui-vor lângă mine și se vor ascunde; ei vor păzi călcâiul meu, ca și cum ar căuta sufletul meu.
7 Pentru nimic nu-i vei mântui pe ei; în mânie popoare vei sfărâma, Dumnezeule.
8 Viața mea am spus-o ție; pune lacrimile mele înaintea Ta, după făgăduința Ta.
9 Întoarce-se-vor vrăjmașii mei înapoi, în orice zi Te voi chema. Iată, am cunoscut că Dumnezeul meu ești Tu.
10 În Dumnezeu voi lăuda graiul, în Dumnezeu voi lăuda cuvântul;
11 În Dumnezeu am nădăjduit, nu mă voi teme: Ce-mi va face mie omul?
12 În mine sunt, Dumnezeule,  făgăduințele pe care le voi aduce laudei Tale,
13 Că ai izbăvit sufletul meu de la moarte, picioarele mele de alunecare, ca bine să plac înaintea lui Dumnezeu, în lumina celor vii. (Psalmul 55)

5 Eu m-am culcat și am adormit; sculatu-m-am, că Domnul mă va sprijini.
6 Nu mă voi teme de mii de popoare, care împrejur mă împresoară.
7 Scoală, Doamne, mântuiește-mă, Dumnezeul meu, că Tu ai bătut pe toți cei ce mă vrăjmășesc în deșert; dinții păcătoșilor ai zdrobit.
8 A Domnului este mântuirea și peste poporul Tău, binecuvântarea Ta. (Psalmul 3)

5 În necaz am chemat pe Domnul și m-a auzit și m-a scos întru desfătare.
6 Domnul este ajutorul meu, nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul.
7 Domnul este ajutorul meu și eu voi privi cu bucurie pe vrăjmașii mei. (Psalmul 117)

Psaltirea este arma impotriva oricarui karatist, judoist, sepukan, shaolini si yoghini...
In plus avem porunca de la Mantuitorul:

43 Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
44 Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45 Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți. (Matei 5)

Iata dar de ce nici un ortodox adevarat, niciodata niciodata, nici macar odata nu va practica vreun sport legat de artele martiale sau de alt fel de lupte, inclusiv de acelea care te mint ca ar fi de autoaparare. (Chestia cu artele martiale pentru autoaparare este o minciuna pe fata, caci in orice lupta, singura strategie de a invinge este atacul (nu exista strategie de lupta bazata doar pe aparare), in plus inveti oricum sa lovesti omul ce te ataca in punctele vitale, ceea ce nu cadreaza deloc cu ideea de a-l iubi asa cum zice Mantuitorul)

Da, a te increde in puterea ta de Bruce Lee, adica de a te increde in om, nu cadreaza catusi de putin cu a-ti pune toata nadejdea in Dumnezeu...

Stiu, vor sari atat sectarii, cat si ateii, si poate chiar si unii ortodocsi sa ma contrazica. Problema este ca nu ma contrazic pe mine ci chiar Sfanta Scriptura si direct pe Mantuitorul care ne este pilda adevarata de cum sa ne purtam in astfel de cazuri:

50 Iar Iisus i-a zis: Prietene, pentru ce ai venit? Atunci ei, apropiindu-se, au pus mâinile pe Iisus și L-au prins.
51 Și iată, unul dintre cei ce erau cu Iisus, întinzând mâna, a tras sabia și, lovind pe sluga arhiereului, i-a tăiat urechea.
52 Atunci Iisus i-a zis: Întoarce sabia ta la locul ei, că toți cei ce scot sabia, de sabie vor pieri.
53 Sau ți se pare că nu pot să rog pe Tatăl Meu și să-Mi trimită acum mai mult de douăsprezece legiuni de îngeri?

Iata dar ca Mantuitorul nu numai ca nu a facut pe shaolinul, ba I-a oprit si pe cei din jurul Lui sa-L apere, precizand ca Dumnezeu in astfel de cazuri poate sa trimita mai mult de douasprezece legiuni de ingeri ca sa-l apere, desi un singur inger este suficient sa faca prapad printre muritori...


Dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, munca fizica iti va intari trupul si atunci bratul tau va putea fi scut pentru alti oameni. Asta daca te vei increde in Dumnezeu si nu in puterea sau priceperea ta...

20 Iar Iisus le-a răspuns: Pentru puțina voastră credință. Căci adevărat grăiesc vouă: Dacă veți avea credință în voi cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, și se va muta; și nimic nu va fi vouă cu neputință. (Matei 17)


Sigur ca da, pai ori suntem crestini dupa Adevar, adica dupa Ortodoxie, ori suntem shaolini.... Amandoua nu se poate...
Spune-mi te rog ai practicat? Ai inteles ceva din artele martiale sau discuti numai din impresii?

View Postfelicitysm, on 16th January 2011, 19:14, said:

A umblat si Sf Vitalie la bordel, dar cu totul in alt scop. Poate asa umbla si popii la arte martiale.
Am intuit bine de la inceput... Tu erai setat pe o anumita idee. :nonobad:

View Postedy_wheazel, on 16th January 2011, 20:02, said:

Da' n-am inteles de ce trebuie sa fac in numele lui acest lucru? Daca ma apuc de biliard trebuie sa o fac in numele domnului?
Nu ai inteles ca el de fapt habar nu are... Nu a inteles nimic din ele si ca atare s-a apucat sa abereze aici.

View Posttimpuri_noi, on 16th January 2011, 20:08, said:

1. domle...daca eu lovesc adversari imaginari inseamna ca cel putin nu lovesc adversari sau oameni reali. daca eu sunt , sa zicem, o fire violenta ,si lovitul asta consecvent in aer ma linisteste care ar fi problema dogmatica? sa zicem ca nu sunt in stare sa practic rugaciunea inimii ( apropo...tu esti?) dar faptul ca imi sleiesc trupul de energie in sala ma linisteste si psihic astfel incat, dupa antrenament, pot sa-mi limpezesc gandurile si sa ma rog.

2. sa nu-mi zici ca tu te rogi neincetat ca nu te cred. de ce ti se pare ca e mai crestineste sa butonezi doua ore pe net, ca tine, decat sa te joci in sala cu alti oameni, de-a lupta?

3. ti se pare ca batranul din clipul ACESTA igneste ca apucatul?
Tu ai impresia Robinake ca a inteles ceva din Budo?

P.S. Superba tehnica si armonia... :peacefingers:

View Postoverseas, on 16th January 2011, 20:11, said:

Strict tehnic, autoapararea (in special) dar si atacul (in situatii legitime) nu sunt anti-crestine. Daca vad un viol in progres si am o bata de baseball, va asigur ca rezolv problema - daca pot.
Ca filozofie, artele martiale nu se pupa cu Biblia in nici un fel. Vorbesc aici de taoism, budism etc. Ca sa nu mai spun ca nu vorba doar de filozofii orientale ci chiar de religie.
In consecinta nu orice mod de a da cu pumnul e pacatos (de ex. boxul), dar un mod de gandire fundamental oriental imbibat de religie sigur e necrestin.
Tu ai inteles vreodata aceste lucruri sau esti un ignorant care se exprima?  :nonobad:

#65
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmario_bril, on 17th January 2011, 00:12, said:

Artele martiale reprezinta un mod de viata si nu au deloc de a face cu violenta si rautatea...

Tu ai inteles vreodata aceste lucruri sau esti un ignorant care se exprima?  :nonobad:

Singur recunosti ca artele martiale sunt o Cale, un Do. Crestinismul se pretinde singura Cale adevarata.

Daca te-ai exprima articulat cu argumente poate as intelege mai bine injuriile tale. Sau suferi de boala aia in care injuri fara discernamant ?!

#66
tani_slav

tani_slav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 30.03.2010

View Postoverseas, on 16th January 2011, 21:22, said:

Mai, voi sunteti ortodocsi sau mistocari ?
Baba sa faca ce ??? Parca e din bancul ala...


View Postkaruna, on 16th January 2011, 21:24, said:

Buey, eu nu te-am intrebat ce trebuie sa faca baba... Poate ca aia chiar vor s-o violeze, te-ai gandit?... Politistii ce tre' sa faca pana la urma? Se duc sa se pupe cu aia, sau sa stea sa ii violeze si pe ei?

:roflmaofast: :roflmao:

Edited by tani_slav, 17 January 2011 - 11:54.


#67
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007
Tinand cont de prestatia jenanta a celor mai multi practicanti de arte martiale, un crestin trebuie sa fie in primul rand eficient si atunci nu are de ce sa se complice cu Do-uri, teorii si enerjii. La cate cluburi de arte martiale sunt in RO, ar trebui ca infractorii sa fi emigrat in masa de frica justitiarilor care te pot omori doar cu unghia degetului mic. Daca esti motivat, ai conditie fizica si vii dintr-un mediu unde ai muncit greu, bati 95% din practicantii de arte martiale din Bucuresti la categoria ta de greutate.
Si nu-mi dati iar clipuri de 100 de ani cu japonezi exceptionali care au ajuns legende.

#68
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Artele martiale, ca orice alta cale spirituala, au ca scop acelasi scop pe care il are si crestinismul: mantuirea sufletului, aka iluminarea lui.  Toate se invart in jurul energiei universale din care ne tragem si ne hranim toti, care este unica, nu difera pentru crestin sau pentru taoist de exemplu. Tot ce difera este calea, nu target-ul. Caile orientale se bazeaza in special pe meditatie, crestinismul pe rugaciune (care-i tot un fel de meditatie).

Acuma nu va putea un reprezentant oficial al crestinismului, sa vina si sa spuna ca o alta cale spre mantuire este la fel de buna ca si crestinismul in sine. :)

#69
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrichelieu, on 17th January 2011, 12:16, said:

Artele martiale, ca orice alta cale spirituala,

Adevarata discutie nu este daca exista arte martiale crestine, ci daca artele martiale sunt  cale spirituala sau nu. Daca sunt o cale spirituala, automat intra in conflict cu crestinismul.

Sigur ca punctual putem practica diverse tehnici eficiente de aparare fara sa ne intereseze partea 'spirituala'.

#70
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postobadia, on 16th January 2011, 21:16, said:

Baba trebuie sa faca ce a zis Isus ...


Matei 5:39
Dar Eu vă spun: Să nu vă împotriviți celui ce vă face rău. Ci, oricui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
Prov 20.22; Prov 24.29; Luc 9.29; Rom 12.17-19; 1Cor 6.7; 1Tes 5.15; 1Pet 3.9; Isa 50.6; Pl;
Matei 5:40
Oricui vrea să se judece cu tine, și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.

Pretene, sa zicem ca te plimbi prin parc, de mana cu sotia, iar la un moment dat vin niste golani spre ea si incep sa o deranjeze, din ce in ce mai agresiv. Ce faci atunci, mister obadia?  Sunt chiar curios...

#71
tani_slav

tani_slav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 30.03.2010

View Postkruger, on 17th January 2011, 12:40, said:

Pretene, sa zicem ca te plimbi prin parc, de mana cu sotia, iar la un moment dat vin niste golani spre ea si incep sa o deranjeze, din ce in ce mai agresiv. Ce faci atunci, mister obadia?  Sunt chiar curios...

Pune mana pe o ... obada si se-nfige-n ei....  banuiesc :huh:

#72
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postoverseas, on 17th January 2011, 11:25, said:

Singur recunosti ca artele martiale sunt o Cale, un Do. Crestinismul se pretinde singura Cale adevarata.

Daca te-ai exprima articulat cu argumente poate as intelege mai bine injuriile tale. Sau suferi de boala aia in care injuri fara discernamant ?!
Artele martiale sunt o cale a omului si nu au de a face cu calea catre mantuire. De ce te exprimi cand esti doar un biet ignorant si nu ai prins esenta acestora?

View Postoverseas, on 17th January 2011, 12:07, said:

Tinand cont de prestatia jenanta a celor mai multi practicanti de arte martiale, un crestin trebuie sa fie in primul rand eficient si atunci nu are de ce sa se complice cu Do-uri, teorii si enerjii. La cate cluburi de arte martiale sunt in RO, ar trebui ca infractorii sa fi emigrat in masa de frica justitiarilor care te pot omori doar cu unghia degetului mic. Daca esti motivat, ai conditie fizica si vii dintr-un mediu unde ai muncit greu, bati 95% din practicantii de arte martiale din Bucuresti la categoria ta de greutate.
Si nu-mi dati iar clipuri de 100 de ani cu japonezi exceptionali care au ajuns legende.
Este parerea unui ignorant care crede ca daca are bicepsi si o bata in mana se poate considera stapanul lumii. Mentalitate tipica de manelist. :thumbdown:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate