Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Avantajele/dezavantajele caselor mici

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#91
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 dilimach3, on 21st January 2011, 12:13, said:

noi ne dorim una mare cat mai scumpa si impunatoare

Nu deloc - unii investesc in calitate si amenajari interioare iar altii in metrii cubi - e o problema de prioritati  :rolleyes:

#92
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 AMDG, on 21st January 2011, 12:35, said:

Nu deloc - unii investesc in calitate si amenajari interioare iar altii in metrii cubi - e o problema de prioritati  :rolleyes:

Corect! Intotdeauna voi prefera calitatea (interioarelor, implicit a casei) in dauna cantitatii (mc, in cazul asta).

Cand eram pustan imi doream o insula numai a mea... :D Dupa care am clipit de cateva ori, m-am trezit... si mi-am dat seama ca de fapt imi doresc o garsoniera. Apoi un apartament cu trei camere (ma gandeam ca va veni si un copil). Acum imi doresc o casa relativ mica (din cate-mi dau seama, dupa gusturile unora), dar in care sa ma simt bine. Iar ceva mai incolo... o casa de lemn, calduroasa, primitoare, cu de toate... si cu muuuult spatiu verde in jur.
E mult, e putin, habar n-am... Totul tine de optiunile fiecaruia si de posibilitatile financiare.

#93
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011

 lori_2001, on 20th January 2011, 20:20, said:

La o casa, nu e asa.
Intotdeauna ai ceva de reparat, de intretinut.
Mai ai de maturat curtea de frunze, de dat zapada, in curte si pe strada, etc.

Si la bloc am avea de dat zapada, "in curte si pe strada", de maturat aleea din fata blocului, de vopsit garduletul spatiului verde, de curatat copacii, de intretinut fatada blocului, de....

Dar ne multumim sa mancam seminte pe bordura, sa ne vaicarim si sa-l injuram pe primar...

#94
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
foarte tare nemuriciu :))

#95
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 stk, on 21st January 2011, 10:38, said:

Cred ca statisticile te contrazic.

US, 1950: 3 copii pe familie, deci o familie formata din minim 5 membri. 92mp.  18.4mp/capatana de om.
RO, dupa cum zici tu: 50mp la 2.68membri.  18.65mp/capatana.

Prin Europa erau ceva statistici care indicat ca suprafete normale pt. o persoana intre 20..35 mp locuibili.
In Romania suprafetele construite sunt cam duble decat cele necesare unui trai confortabil in cazul caselor.

Din ce cunosc: o singura persoana care se incadra la 35 mp/persoana a mai construit un birou iar vreo 20 de propietari se plang de suprafetele excendentare.

#96
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Oricat de multi bani as avea nu mi-as face o casa mai mare de 500 mp atata vreme cat unii mor pentru ca nu au ce baga in gura, m-as simti ca un mic r.a.h.a.t.

#97
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008

 accelerator, on 21st January 2011, 22:42, said:

Oricat de multi bani as avea nu mi-as face o casa mai mare de 500 mp atata vreme cat unii mor pentru ca nu au ce baga in gura, m-as simti ca un mic r.a.h.a.t.
odata ce faci o casa mare de peste 250mp este clar ca doresti sa transmiti un mesaj. uite cat am eu si tu nuuu sac sac

#98
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 dilimach3, on 22nd January 2011, 12:20, said:

odata ce faci o casa mare de peste 250mp este clar ca doresti sa transmiti un mesaj. uite cat am eu si tu nuuu sac sac

Daca e o casa prost amenajata si izolata mesajul nu e cel scontat :rolleyes:

#99
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Ati intrat vreodata intr-un palat d-asta? 3 camere cu mobila din apartament si o masa noua de la IKEA, si restul camerelor goale, cu caloriferele oprite si ei se inghesuie ca sobolanii unii peste altii sa nu dardaie. Cunosc cel putin 4 cazuri.
Dar de-afara....nu se vede.

Tin minte si acum, eram la Slatina, student prin ultimul an, in vacanta. Apeleaza un nene la mine pentru un proiect.
Omul, genul celor pe care-i vezi in piata la taraba, cu un papuc jerpelit, imbracat ca de carat cartofi. Zice ca vrea un proiect de casa, are si el un teren.
Ok, zic, bani de buzunar de mers la strand. Normal, cat e halatul, ne intelegem noi la mp si-mi aduce niste poze cu o casa pe care o vroia copie fidela, eu doar sa-i fac releveul, ca nu putea numi proiectare, actele de depus la primarie si niste antemasuratori.
Ma duc sa vad casa, 4 nivele, D+P+E+M, suprafata totala, cred ca vreo 480 mp. Zic, cati sunteti? - Eu si sotia, copii nu facem ca nu putem.
Am incercat sa-i explic omului ca n-are bani de asa ceva, imi spusese bugetul, cred ca abia daca-i ajungea de un nivel si un pod mai inaltat sa-i permita putina mansarda, veo 120-130 mp desfasurat.
Asa ca l-am refuzat. Acum vreo cateva luni, am vazut casa, era la rosu, cu tabla d-aia ordinara, pe ea anunt de vanzare....acum in criza. Deh, avea omul un vis.

Edited by Astrul, 24 January 2011 - 14:15.


#100
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Toata lumea stie povestea cu prostu' si fudulia nu? :thumbup:

#101
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 AMDG, on 24th January 2011, 07:44, said:

Daca e o casa prost amenajata si izolata mesajul nu e cel scontat :rolleyes:
De dupa gard, dincolo de ferestre si dupa perdele, nimeni nu stie cum e facuta casa aia, ca-i bine armata sau asta sa cada, ca e termoizolata de nota 10 sau deloc, tot ce se vede e un casoi mare.
Fiecare isi face dupa cum il taie capul, multi cred (sper) ca se ghideaza dupa propriul buget (cel de acum si cel previzionat de peste cativa ani), unii mai pleaca urechea la sfaturile celor din jur (nu toti priceputi in domeniu).
Pana la urma, nu seamana un om cu altul si poate aici e si farmecul vietii!
Din pacate zic unii, poate din fericire zic altii, cei 7 ani de-acasa, buna crestere si buna cuviinta ne ghideaza in toate. Ceea ce construim, ca in multe alte domenii in viata,  suntem de fapt chiar noi!

#102
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
"Ceea ce construim, ca in multe alte domenii in viata, suntem de fapt chiar noi!"

Nimic mai mult de spus. 10+ ;)

#103
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 portocaliul, on 24th January 2011, 16:45, said:

tot ce se vede e un casoi mare.

Nu chiar - se vad cel putin geamurile si tencuiala decorativa - sa nu mai zic interiorul, altfel nu am mai deosebi fanteziile tiganesti de restul :rolleyes:

#104
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
daca vizionati emisiunile gen grand design, sau altele, despre amenajari interioare si exterioare, povestile cele mai de succes o au casele, de dimensiuni mici sau medii, simple pe dinafara, dar extrem de modern , bun gust aranjate in interior sau gradina. La urma urmei traim in interiorul casei nu in exterior.

#105
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 dilimach3, on 25th January 2011, 13:18, said:

La urma urmei traim in interiorul casei nu in exterior.
Unii (si nu putini) viseaza la casa tocmai pt. aerul curat, terasa, foisor, alergatul descult prin iarba, gratare, fugarit cateii in curte, omuleti de zapada etc. - toate activitati in aer liber, satui fiind de apartamentele din blocuri, satui de aglomeratia urbana.
E firesc sa iti creezi un camin confortabil in interior, sub toate aspectele, insa nici activitatile si timpul petrecut afara, in curte ori pe terasa nu sunt de neglijat!

#106
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 portocaliul, on 25th January 2011, 16:25, said:

Unii (si nu putini) viseaza la casa tocmai pt. aerul curat, terasa, foisor, alergatul descult prin iarba, gratare, fugarit cateii in curte, omuleti de zapada etc. - toate activitati in aer liber, satui fiind de apartamentele din blocuri, satui de aglomeratia urbana.
E firesc sa iti creezi un camin confortabil in interior, sub toate aspectele, insa nici activitatile si timpul petrecut afara, in curte ori pe terasa nu sunt de neglijat!

Tocmai ma pregateam sa spun acelasi lucru !

#107
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 dilimach3, on 25th January 2011, 13:18, said:

La urma urmei traim in interiorul casei nu in exterior.

Doar teoretic. In realitate, odata mutat la casa, iti doresti sa poti sta cat mai mult in aer liber. E mult mai placut si mai sanatos.
Din acest motiv, desi am un spatiu destul de mic, chiar si pentru Bucuresti, am terase - per total - de peste 80 mp, adica in jur de 85% din suprafata utila a casei, la interior.
Inafara de odihna... etc, sper sa-mi petrec mai mult vremea in gradina, pe terasa sau pe veranda, adica peste 50% din timp. Chiar si iarna, intentionand sa-mi cumpara asa ceva pentru terasa...

Attached File  Terrace_Brazier_Firepit.jpg   44.77K   84 downloads

@ Portocaliul, ai si de la mine un 10+ pentru aceeasi fraza care spune totul... ;)

#108
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 dilimach3, on 25th January 2011, 13:18, said:

dimensiuni mici sau medii, simple pe dinafara, dar extrem de modern

Motivul pentru care finisarile peste medie nu au succes pe piata locala e ca nu se vad din exterior si majoritatea publicului nu le poate evalua corect chiar de la doi pasi. In plus majoritatea nu poate concepe finisari mult mai scumpe decat constructia la rosu  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate