Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Avantajele/dezavantajele caselor mici

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#1
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Salutare tuturor, toti vorbim de casele noastre dar nimeni nu a discutat despre avantaje si dezavantajele caselor mici. Inteleg , construim dupa buget dar de ce sa nu ne informam inainte.
  Pe langa avantajul costurilor mai reduse al unei case mici, economisind banii, amenajezi casa mai pe gustul tau sau pe viitor faci economii majore la incalzire, merita, odata ce doresti un trai mai decent. Sau de ce sa ne ingropam in datorii din vointa  "spatiului", oare avem intradevar nevoie de living 8X8 sau alte camere supradimensionate.
  O casa mare ofera un comfort sporit chiar daca costa mai mult, sau fiind intr-o continua dezvoltare dorim mai multi copii/rude aproape. Odata ce ai spatiu mai mult poti reamenaja mai simplu pe viitor, nu poti tine multe lucruri intr-o casa mica, ....
  Am avut ocazia sa discut cu un "american" ce si-a dedicat viata unei fundatii ce se bazeaza pe simplitatea locuintei, mi-a povestit lucruri incredibile, povesti a unor oameni care au renuntat la case mari pentru locuinte mici... nu mentionez numele fiinca are un site ce vinde un ghid ebook , poate se deduce ca ii fac reclama. Mi-a adus niste argumente foarte concrete , interesante, lucruri la care nu m-am gandit cand am inceput proiectul  casei mele.
Intrebarea este : Avem nevoie de tot spatiul care il construim?sau il putem minimaliza incat sa se incadreze nevoilor noastre... sau este o alta strategie de marketing al unui om in dorinta de a face bani :)). Mentionez ca nu a incercat sa imi vanda produsul, lucru care m-a uimit.

#2
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Redau ce-am scris zilele trecute pe topicul casei mele...

"O casa de 100 mp (a mea are 106 mp utili) poate sa fie mica pentru o persoana obisnuita sa traiasca intr-o casa mai mare, dar e posibil sa apara precum un palat unei alte persoane care nu a trait intr-o casa in viata sa. Ea nu este mica sau mare. Este doar o casa de 100 mp dar perceputa si descrisa de oameni diferiti ea poate sa fie confortabila, sufocanta sau enorma, depinde de perspectiva fiecaruia."

Asadar...

1. Chestie de perspectiva, sau ce-ti doresti din toata inima...
2. Buget. Atata ai, atata cheltui. O eroare, dpmdv...
3. Planuri de viitor. Poate vrea nevasta sa-i faci 3 copii...
4. Planificare de viitor, asta in caz ca te vei gandi la un moment dat sa vinzi acea casa si sa te retragi, la pensie, pe malul unui lac. Sa zicem, Loch Ness... :D
5. Manelism urbanistic. Las' sa fie mare, mai mare ca a lu' Guta...

Dpmdv, o casa trebuie sa fie in primul rand functionala, "croita" pe necesitatile celui care va locui acolo si adaptata bugetului actual, cat si cel preconizat in anii (probabil din ce in ce mai grei in Romania) ce vor urma.

Pentru mine 100 mp sunt arhisuficienti. Nu mai pun la socoteala gradina si terasele pentru ca deja e huzur. Sunt oameni care-si petrec toata viata intr-un spatiu de 15-20 mp si poate nici ala personal.
Asa ca e bine sa te multumesti cu cat ai/poti sa ai, iar daca banii sunt din belsug ar fi foarte bine sa si faci ceva cu ei cu adevarat, nu doar sa-i ingropi intr-o cladire.

#3
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 dilimach3, on 8th January 2011, 18:35, said:

Intrebarea este : Avem nevoie de tot spatiul care il construim?sau il putem minimaliza incat sa se incadreze nevoilor noastre... sau este o alta strategie de marketing al unui om in dorinta de a face bani :)). Mentionez ca nu a incercat sa imi vanda produsul, lucru care m-a uimit.
da avem;niciodata nu-ti ajunge spatiul. :D
insa,construiesti dupa buget,coane fanica!

#4
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
n-a încercat sã-þi vândã produsul, în schimb, a sãdit în conºtiinþa ta disponibilitatea pt o astfel de eventualitate. mai devreme sau mai târziu, vei fi copt pt o decizie în favoarea unei case mici. [ http://yelims1.free.fr/Animaux/Poissons.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] deci, a procedat cu abilitate la convingerea ta.

un trai decent nu înseamnã sã locuieºti la garsonierã în loc de apartament.
într-o casã micã aerul se viciazã lesne.  lipsa de oxigen proaspãt, poate induce locatarului stãri de somnolenþã ºi obosealã, altfel spus, disconfort.
"spaþiul" n-are voinþã proprie. nu el te-a fãcut, ci tu l-ai "croit"(precum spunea un antevorbitor) pe el. simplitatea locuinþei - da, casã micã - nu.

ºi, cam care ar fi acele argumete "concrete" ce te-au dat pe spate. economie la cãldurã. altul? [ http://yelims2.free.fr/Fumeurs/Fumeur00.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Avantajele unei case mai mici:
- costa constructia mai putin
- costa intretinerea ei mai putin
- se poate vinde ulterior mai repede si la un pret mai bun la raportul pe mp
- la nevoie, se poate - eventual - extinde


Dezavantaje:
- poate fi mai mica decat a vecinului...
- nu (prea) poti epata cu ea in fata cunostintelor
- e o problema daca suferi de claustrofobie
- apar copiii (neinclusi in bugetul initial) si te trezesti ca (a)dormi in birou
- n-ai suficient loc de dining pentru a sparge farfuriile in mod corespunzator
- te cearta soacra, ca e prea mica... :D
- n-ai garaj
- n-ai beci antiatomic
- n-ai piscina (decat gomflabila, de 1/2 m pentru kinder)

Dupa cum vedeti, exista mai multe dezavantaje... ;)

Insa, repet, fiecare ar trebui sa-si faca o casa "croita" pe necesitatile personale.
Era cineva pe topicul cu case finalizate/costuri etc... si care spunea ca si-a facut o casa de 360 mp ( :huh:) si acum era fericit ca a reusit in cele din urma s-o vanda. Concluzionand: minte de copil, initial...

#6
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
din cate am vazut pana acum o casa(ptr o fam cu 1,2 copii) decenta are pe la 150 mp-3 dormitoare-3 bai,o sufragerie(cu loc de luat masa) si o buc.
prea mica-pana in 50 mp/nivel,cresc costurile aiurea pe mp.

#7
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 buleala, on 8th January 2011, 22:01, said:

din cate am vazut pana acum o casa(ptr o fam cu 1,2 copii) decenta are pe la 150 mp-3 dormitoare-3 bai,o sufragerie(cu loc de luat masa) si o buc.
prea mica-pana in 50 mp/nivel,cresc costurile aiurea pe mp.

150 mp utili sau construiti?
Pentru ca eu am 140 mp construiti, insa 106 mp utili...

#8
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Casa de 120-130 utili pentru ca spatiul ramas in curte sa fie mai mare.  In schimb e musai sa ai cateva anexe de tip subsol, macar o camera si/sau garaj/camera tehnica. Subsolul ideal ar fi sa fie impartit intre camera muraturi/vin si sala forta

Eu daca nu am spatiul meu personal in care sa mesteresc imi iau lumea in cap.

Mai degraba imi proiectez casa pentru a beneficia de aceste "facilitati" decat sa-mi croiesc living de 50mp. Pentru mine ar fi o risipa.

#9
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Salut,

asta e primul topic pe care nu gasesc nici un post aiurea. Toate argumentele mi se par de bun-simt.
Cred, totusi, ca un subsol incarca destul pretul, chiar daca nu-i neg utilitatea (eu nu am), cred si eu ca 150-160 mp construiti sunt suficienti pt o familie compusa din 2 adulti si 2 copii, si mai cred (la fel ca si euribiontul) ca americanul avea stofa de vanzator in el.
Terenul ca si suprafata in ce limite il vedeti? Eu il vad undeva la un 400-500 mp mp, dar cu un front acceptabil.

#10
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 denky, on 8th January 2011, 23:46, said:

Terenul ca si suprafata in ce limite il vedeti? Eu il vad undeva la un 400-500 mp mp, dar cu un front acceptabil.
Daca este in oras merge si 300-400 mp daca este inafara orasului min 500mp.

#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 gabian22, on 8th January 2011, 23:58, said:

Daca este in oras merge si 300-400 mp daca este inafara orasului min 500mp.

De acord.

#12
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Am o casa gandita acum vreo 10ani si terminata acum aproape 7 ani, am gandit-o cand aveam 24 ani( nu e o scuza prea buna dara asta e). 3 dormitorare, 1 birou, o sala de gimanstica, bucatarie mare (20-22mp) living de 55-60, 3 bai, fara garaj si fara subsol, construit 260mp, utili cam 200.
am gandit-o pentru petreceri ( living), 2 copii ( 3 dormitoare ), lucru freelancer ( birou ) si gym sau un al doilea birou pentru sotie( tot freelancer).

concluzii :
sotia mea ( ne-am cunoscut ulterior realizarii casei) nu a intrat 2 ani in living pana nu am mobilat-o asfel incat sa se creeze vizual 2 spatii, a spus ca e prea mare si in hala aia ea nu are ce face.
Junior am unul, 90% va fi singurul,
biroul si bucataria le folosesc la maxim pentru ceea ce au fost create si in scopul in care au fost, bucataria este suficient de mare pe gustul meu si al sotiei chiar daca nu ne omoram cu gatitul.
insa toata casa e cam cu 30% mai mare decat ar fi fost arhisuficient si cam cu 40-45% mai mare decat ar fi fost suficient.
livingul peste 40m e cam degeaba, daca nu aveti obiceiul de a chema foarte multi oameni la voi tot timpul nu merita nici un living mare nici un loc de luat masa separat, eu unul prefer clar o bucatarie aerisita in care incape o masa de 6-8 persoane si ramane loc suficient de umblat in jur.
concluzie:
100m erau ok daca stiam ca am un singur junior, si reducand ici si colo suprafete de bai, holuri.
120-140 sunt ok chiar si pentru liv, 3d, 1 birou, 3bai, bucatarie, centrala termica si scara.
peste este doar o optiune de gust si de posibilitati financiare.
eu unul am noroc de curte mare dar sunt sigur ca in alta situatie mi-ar fi parut rau sa am o casa mai mare cu 40m amprenta la sol si sa am o curte mai mica cu 40m. Afara stau mult mai mult in timpul anului decat stau in living.

Edited by septimiu80, 09 January 2011 - 00:31.


#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 septimiu80, on 9th January 2011, 00:22, said:

Am o casa gandita acum vreo 10ani si terminata acum aproape 7 ani, am gandit-o can aveam 24 ani( nu e o scuza prea buna dara asta e). .

Continua seria postarilor cu cap. Si ca sa ies din tenta asta pupincurista, regret ca am facut bucataria deschisa. Noroc (partial) cu hota care e f buna, altfel chiar m-as fi dat cu capul de pereti (proiectarea nu permite inchiderea ei).

Edited by septimiu80, 09 January 2011 - 00:35.


#14
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
asta e si una din recomandarile mele, pe cat se poate nu mergeti pe bucatarie deschisa. o usa dubla, glisanta etc intre living sau dinnig si bucatarie e mult mai buna.

Edited by septimiu80, 09 January 2011 - 00:54.


#15
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

 accelerator, on 8th January 2011, 20:43, said:

Casa de 120-130 utili pentru ca spatiul ramas in curte sa fie mai mare.  In schimb e musai sa ai cateva anexe de tip subsol, macar o camera si/sau garaj/camera tehnica. Subsolul ideal ar fi sa fie impartit intre camera muraturi/vin si sala forta

100% corect! Si referitor la anexe e ok. Cu subsolul e mai greu. Daca vrem beci, se poate face unul si langa casa ( daca iti permite dimensiunea terenului).

Avantajele unei case mici:
-mai usor de construit
-mai usor de intretinut
-poti pune mai bine in evidenta detaliile
-cheltuieli optimizate cu incalzirea
-parca arata mai bine intr-o curte ( asta e parere subiectiva)
-garaj/anexa cat mai mare dar bine organizata.

#16
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

 septimiu80, on 9th January 2011, 00:22, said:

Am o casa gandita acum vreo 10ani si terminata acum aproape 7 ani, am gandit-o cand aveam 24 ani( nu e o scuza prea buna dara asta e). 3 dormitorare, 1 birou, o sala de gimanstica, bucatarie mare (20-22mp) living de 55-60, 3 bai, fara garaj si fara subsol, construit 260mp, utili cam 200.
am gandit-o pentru petreceri ( living), 2 copii ( 3 dormitoare ), lucru freelancer ( birou ) si gym sau un al doilea birou pentru sotie( tot freelancer).

concluzii :

insa toata casa e cam cu 30% mai mare decat ar fi fost arhisuficient si cam cu 40-45% mai mare decat ar fi fost suficient.

concluzie:
100m erau ok daca stiam ca am un singur junior, si reducand ici si colo suprafete de bai, holuri.
120-140 sunt ok chiar si pentru liv, 3d, 1 birou, 3bai, bucatarie, centrala termica si scara.


Un excelent exemplu de ce nu trebuie sa arunci cu bani in copii de 24 de ani ca sa isi faca mausoleu. Ai tai nu te-au consiliat niciun pic? Ca banuiesc/presupun ca erau/sunt oameni inteligenti si chibzuiti daca au avut de unde sa-ti furnizeze atata banet ca sa ridici atatea sute de metri patrati.

Ma rog, nu e vina ta. Unui pusti de 24 de ani daca ii dai 100.000 de euro isi cumpara Porche 911 Turbo nu Mercedes S Class.

Edited by muteki, 09 January 2011 - 08:59.


#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 muteki, on 9th January 2011, 08:55, said:

Un excelent exemplu de ce nu trebuie sa arunci cu bani in copii de 24 de ani ca sa isi faca mausoleu. Ai tai nu te-au consiliat niciun pic? Ca banuiesc/presupun ca erau/sunt oameni inteligenti si chibzuiti daca au avut de unde sa-ti furnizeze atata banet ca sa ridici atatea sute de metri patrati.

Ma rog, nu e vina ta. Unui pusti de 24 de ani daca ii dai 100.000 de euro isi cumpara Porche 911 Turbo nu Mercedes S Class.

Primul post aiurea din serie. Trebuia sa vina o data si odata!

#18
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
De ce este aiurea? Nu ne este permis sa tragem concluzii din greselile altora? Omul a recunoscut ca a facut o greseala. Eu doar l-am aprobat.

Topicul se numeste: Avantajele/dezavantajele caselor mici, Merita compromisul?

Daca merita compromisul? Eu zic ca nu.

Edited by muteki, 09 January 2011 - 09:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate