Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Avantajele/dezavantajele caselor mici

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#127
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008

 blimpyway, on 3rd February 2011, 20:41, said:

nu inteleg care-i treaba cu haosul, ce se intampla mai precis daca vedem niste modele? Pica serverul, guvernul, pica cititorii in depresie, sau ce? poate unele chiar reusesc sa inspire.
Topicul este despre avantaje dezavantaje case "mici", nu modele de case, haosul vine odata cu postarea a mai multor versiuni de case"mici", poate pt unii casa mica este de 300mp... mesajul ar fi gresit interpretat.
Sau poate ai dreptate si poti motiva un om prin afisarea unor modele de case mici , de bun gust.
O sa postez cateva modele culese de la japonezi cu case simple, finisaje incredibile. momentan sunt la alt calculator nu am la indemana pozele.

#128
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 blimpyway, on 3rd February 2011, 16:29, said:

...............

[ http://graphics8.nytimes.com/images/2010/06/24/garden/24cottagespanSUB-1/24cottagespanSUB-1-articleLarge.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da din pacate sunt atatia "modesti" care zic  "mda si noi am facut o casa mica de vreo 200mp"

Foarte misto casuta cu duduia blonda... :OK:
Mi-ar place sa am un loc cu o padure (mica) pe marginea unui lac, cum mai vezi prin filmele americane (de zici ca toti au acolo asa ceva... :D) si sa "plantez" o casuta din asta... ;)

#129
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 blimpyway, on 3rd February 2011, 16:29, said:

Da din pacate sunt atatia "modesti" care zic  "mda si noi am facut o casa mica de vreo 200mp"

Sa nu ne pripim cu concluzii, depinde cum privesti lucrurile:
1. Pentru unii acei 200mp pot fi chiar putini.
2. Depinde cred eu si ce fel de mp sunt aia. Daca sunt utili atunci da, dupa standardele mele rezulta o casa mare. Daca sunt construiti pentru 1 singura familie atunci este ceva decent, gen 150-160 mp utili. Daca sunt altii ca mine de ex, cu 220mp construiti in 2 apartamente/2 familii, atunci s-ar putea chiar sa nu fie mare, depinde de casa respectiva (si ma pot da exemplu pe mine: apartamentul parintilor de la parter are cam 48 mp utili, al meu are cam 100 mp utili. Casa scarii n-am pus-o la socoteala. Ti se pare mult?)

Cred ca am mai spus pe undeva pe forum: noi avem niste prieteni de familie, fosti vecini de bloc, care si-au vandut apartamentul acum 10 ani si s-au mutat la casa. Neavand bani multi si-au facut o casuta de lemn P+M cu amprenta de 35 mp, deci in total vreo 70mp construiti. Intre timp au mai anexat o bucatarie de vreo 20mp sa zicem. Dar pentru ei este suficient. Si culmea, in weekend ca vin copii si nepotii, este loc pentru 4 adulti si 2 copii in aceasta casuta. Deci se poate si cu spatiu mititel foarte bine. Dovada ca la bloc cam asa se sta de catre marea majoritate. Nu este idealul, dar se poate.
Bine se spunea pe aici si de ingrijitul curtii. Pai eu am o curte mica si va spun, de cand a venit gandacelul, nu am mai avut timp sa stau in curte 5 minute (exceptie cand l-am scos afara). Deci daca eram singur si mai trebuia sa matur, sa dau zapada, sa etc... pai cred ca napadea jungla :), noroc cu ai mei ca stau acasa si se ocupa ei.

#130
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006
Nu stiu ce idei trebuie sa aiba cineva pentru a declara o casa de 200mp ca fiind "mica".

Ma tot plimb pe www.westhomeplanners.com in cautare de idei; enorm de multe modele cu 2 dormitoare (plus bucarie/living/dining/etc) in jur de 1000sqft (90-100mp).  Tot acolo, o casa de 2000sqft (185mp) e descrisa ca fiind "luxoasa, spatioasa". Au evident si modele de 4000sqft, cu 4-5 dormitoare mari si mult spatiu, si totusi reusesc sa aiba o arhitectura interesanta, nu doar sa fie "mari".  Se gasesc si modele de 300-500sqft (27-45mp), in general descrise ca si case de vacanta.  Se vede ca ei au alta notiune pentru "casa mica", chiar si pentru casele de locuit permanent.

Cred ca o buna parte din cultura in ceea ce priveste marimea caselor a fost formata prin seriale de genul Beverly Hills, Dallas, etc.  Pacat.  Mai exista si filme pe subiecte reale, iar uneori poate fi socant sa vezi "alta america".
Succese tuturor in constructii si nu numai, indiferent care v-ar fi visele.

#131
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008

 stk, on 4th February 2011, 19:16, said:

Nu stiu ce idei trebuie sa aiba cineva pentru a declara o casa de 200mp ca fiind "mica".

Ma tot plimb pe www.westhomeplanners.com in cautare de idei; enorm de multe modele cu 2 dormitoare (plus bucarie/living/dining/etc) in jur de 1000sqft (90-100mp).  Tot acolo, o casa de 2000sqft (185mp) e descrisa ca fiind "luxoasa, spatioasa". Au evident si modele de 4000sqft, cu 4-5 dormitoare mari si mult spatiu, si totusi reusesc sa aiba o arhitectura interesanta, nu doar sa fie "mari".  Se gasesc si modele de 300-500sqft (27-45mp), in general descrise ca si case de vacanta.  Se vede ca ei au alta notiune pentru "casa mica", chiar si pentru casele de locuit permanent.

Cred ca o buna parte din cultura in ceea ce priveste marimea caselor a fost formata prin seriale de genul Beverly Hills, Dallas, etc.  Pacat.  Mai exista si filme pe subiecte reale, iar uneori poate fi socant sa vezi "alta america".
Succese tuturor in constructii si nu numai, indiferent care v-ar fi visele.
scurt direct si la subiect felicitari  :coolspeak:
Daca vrei idei ingenioase de casa pana in 100mp cauta la japan house plans, sau ceva de genul, o sa ramai uimit

#132
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Casa cu suprafete locuibile cuprinse intre
1.20-80 m2 ideale pentru case de vacanta locuinte provizorii
2.80-150 m2 se preteaza pentru un trai decent de max3 persoane
3.150-200m2 ideale pentru 4 persoane adulte sau 2 adulte si 2 copii
4.200-300 m2 case mari pentru familii mari de genul 2 adulti 1 bunica 2-3 copii
Concluzia este urmatoare pentru confortul unei persoane adulte sunt necesari 50 m2 restul sunt improvizatii.Parerea mea. :peacefingers:

#133
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 sith, on 5th February 2011, 11:42, said:

Casa cu suprafete locuibile cuprinse intre
1.20-80 m2 ideale pentru case de vacanta locuinte provizorii
2.80-150 m2 se preteaza pentru un trai decent de max3 persoane
3.150-200m2 ideale pentru 4 persoane adulte sau 2 adulte si 2 copii
4.200-300 m2 case mari pentru familii mari de genul 2 adulti 1 bunica 2-3 copii
Concluzia este urmatoare pentru confortul unei persoane adulte sunt necesari 50 m2 restul sunt improvizatii.Parerea mea. :peacefingers:


80 mp e suprafata unui apartament de 3 camere intr-un bloc comunist. Poate acomoda lejer un cuplu de pensionari, sau un cuplu tanar cu 1-2 copii mai mici. Ma uit la casele construite pe la tara pe vremuri si traiesc oamenii bine mersi in ele. Camerele nu sunt supradimensionate inutil, si nici ca numar nu sunt in plus.

Edited by citronelle, 05 February 2011 - 12:06.


#134
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 citronelle, on 5th February 2011, 12:04, said:

80 mp e suprafata unui apartament de 3 camere intr-un bloc comunist. Poate acomoda lejer un cuplu de pensionari, sau un cuplu tanar cu 1-2 copii mai mici. Ma uit la casele construite pe la tara pe vremuri si traiesc oamenii bine mersi in ele. Camerele nu sunt supradimensionate inutil, si nici ca numar nu sunt in plus.
Asa este daca ne raportam la blocurile comuniste si casele din chirpici o sa ajungem la concluzia ca daca avem ceva deasupra capului nu ne bate vantul,ploaia,ninsoarea putem trai ,,supravietui,, de la blocul comunist si casa din chirpici de la wc din fundul curtii,namolul de pe ulita,soba,inundatiile vecinilor de bloc,batutul in teava de calorifer,zgomotul din spatele vizoarelor cand vii sau pleci din Bloc,,cutia de chibrituri,,inghesuiala din tranvai,imbacseala .............     si traiul intr-un mediu aerisit linistit curat privat este exact diferenta intre civilizatie si salbaticie.Parerea mea. :peacefingers:

#135
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Chestia cu x mp ideali pt y persoane este o chestie iarasi subiectiva. In general as spune ca pt mai multe persoane s-ar face necesarul de camere mai intai, nu neaparat de suprafete. Si o sa va dau un exemplu: nasul meu are un apart intr-o casa. Este un apart mare, gen vreo 120 mp utili, living + 2 dormitoare, bucatarie si 2 bai. Numai livingul are vreo....60mp, este imens. El il foloseste, ca se tot fac mese mari pe acolo, se aduna multa lume. Are insa o forma mai ciudata, un L practic. Avand si 2 copii s-a lovit de problema necesitatii unui dormitor in plus si se gandea sa imparta cumva livingul, sa il micsoreze sa faca loc unui dormitor. Ei bine nu poate pentru ca imparteala ar iesi total anapoda: un nou dormitor imens si un living lung si ingust, nefolositor. Deci nu se poate, asa ca a "luat" un dormitor la vecini (socrii sai) unde a facut dormitorul baietelului :).
Morala ar fi: poti sa ai un apart/casa cu suprafata mare pe care insa sa nu o poti folosi cum trebuie si sa ajungi sa nu iti fie suficienta suprafata. Functionalitatea unei suprafete este un lucru foarte important care ar trebui in general rezolvata de la faza de proiectare.

#136
Antiphonontis

Antiphonontis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2011
Ne tot referim la blocuri ca si cum ar fi cladiri comuniste. Ce vina au ele ca au supravietuit revolutiei. Blocul este o lucuinta, o casa pentru unii, carora le place agitatia, sunt mai lenesi.Personal probabil ca la bloc mi-ar place mai mult, sunt mia multe avantaje, supermarket, gaz, etc., casa doar in vecinatatea 2km max, de oras, la tara este mai liniste...nu prea imi place.
Oricum daca vezi o casa mare, spui frumoasa, daca vezi o casa micuta draguta cocheta , spui uauu, este mai greu de realizat o casa mica, fiindca trebuie sa gestionezi bine spatiul, cat mia compact, util, mai simplu de modificat/adaugat, intr-un cuvant mai interesanta este viata intr-o casa mai mica, Parerea mea.

#137
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Chestiile inghesuite nu sunt confortabile pentru nimeni dar poti foarte bine sa faci alte lucruri in ele  :naughty:,aum lasand gluma la o parte ar trebuii sa privim la statele civilizate si sa evoluam nu invers traiul intr-o locuinta nu trebuie afectat de spatiu de obicei spatiile mici sunt numai in istitutii de reeducare pentru a simti libertatea trebuie sa ai spatiu,99,999999% din cei care opteaza pentru spatii inghesuite o fac din ratiuni economice dar cred ca pentru asa zise 5 luni de iarna nu trebuie sa traim o viata cu respiratia cuiva in ceafa,un exemplu foarte bun ar fii urmatorul:esti invitat la o mandra intr-o garsoniera confort 2-3 si ai nevoie urgent la toaleta,intri in locul destinat unor asemenea activitati esti balonat ca un broscoi :deadtongue: te faci confortabil si deodata realizezi ca ceea va desparte e o usa subtire din pfl..........,,enjoy now.Parerea mea :peacefingers:

#138
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 sith, on 5th February 2011, 16:42, said:

,99,999999% din cei care opteaza pentru spatii inghesuite o fac din ratiuni economice

Nu poti avea casa cu curte ultracentrala oricati bani ai avea din simplul motiv ca nu e loc  :)

#139
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 AMDG, on 5th February 2011, 22:15, said:

Nu poti avea casa cu curte ultracentrala oricati bani ai avea din simplul motiv ca nu e loc  :)
Parerea ta. :nonobad:

Edited by sith, 06 February 2011 - 00:40.


#140
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 sith, on 5th February 2011, 12:38, said:

Asa este daca ne raportam la blocurile comuniste si casele din chirpici o sa ajungem la concluzia ca daca avem ceva deasupra capului nu ne bate vantul,ploaia,ninsoarea putem trai ,,supravietui,, de la blocul comunist si casa din chirpici de la wc din fundul curtii,namolul de pe ulita,soba,inundatiile vecinilor de bloc,batutul in teava de calorifer,zgomotul din spatele vizoarelor cand vii sau pleci din Bloc,,cutia de chibrituri,,inghesuiala din tranvai,imbacseala .............     si traiul intr-un mediu aerisit linistit curat privat este exact diferenta intre civilizatie si salbaticie.Parerea mea. :peacefingers:


De bine de rau, marea majoritate a romanilor au locuit in blocurile comuniste si, cel putin pentru dimensiuni, se pot raporta la ele. N-are rost sa te raportezi la case din filme sau reviste, mai ales cand nu ai bani ca sa construiesti si apoi sa intretii o suprafata mai mare. Avantajul cand iti faci singur casa e ca, daca ai bani, poti decide cat de mari sa fie camerele, lucru care nu prea puteai sa-l faci la bloc. Si oamenii aia care si-au facut casa din caramida pe vremea lui Ceasca nu si-au facut dormitoare de 50 mp si bai de 30 mp doar pentru ca isi faceau casa si aveau posibilitatea sa decida.

#141
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Cum cei din Vest intotdeauna au fost mai prosti ca noi, la ei, o casa de 150mp este "mare", deja la 200mp e "lux". Si nu, nu e vorba de faptul ca la ei casele costa mult, si nivelul de trai este ridicat, salariile mari, dar au o alta conceptie despre fenomenul locuire si ceea ce ar trebui sa faci cu banii.
La noi inca exista persoane care stau in garsoniere de 35mp si au Q7-le parcat in fata blocului si altii cu case de 350mp, care isi monteaza GPL pe Tico, trag 35 de ani fara concedii si mananca salam cu stevie ca sa-si permita sa plateasca intretinerea si ratele. Pana la urma tine de modul de viata, educatie si prioritati.
Eu la tara am o casa de 120 mp si mi se pare mare. Comparativ cu cei 50mp in care locuiesc, ma intorc obosit de la atatea drumuri de facut intr-o singura zi prin casa, urca scarile, coboara scarile, adu-mi un pahar cu apa, hai la masa, am uitat telefoanele sus, adu' o bere din frigider, s.a.m.d.
Asa ca totul depinde de felul fiecaruia de-a fi, de ce inseamna pentru acesta fenomenul de locuire.

#142
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 citronelle, on 6th February 2011, 04:07, said:

sa intretii o suprafata mai mare.

Problema cu intretinerea e de fapt alegerea pe care majoritatea o face pentru suprafata in detrimentul calitatii. Cate case pasive - de orice dimensiuni - s-au construit oare in Romania ?

#143
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
e foarte greu sa convingi oamenii ca nu e important sa arati ce ai. Dar asta e, fudulia e mare la romani, si e important pentru ei sa arate. Eu unul nu am probleme cu cel care isi monteaza gpl pe tico, mi se pare normal atat timp cat economiseste 10-12lei la 100km ( la un consum de 4la suta de benzina se obtine un consum de 5la suta gpl, gpl la jumatate de pret ca benzina...), eu am o problema cu cel care isi cumpara masina cu motor de 2l 150cai , eventual la mana a doua si nu merge cu ea ca " e scumpa benzina".
cine doreste si isi permite poate sa-si faca si o casa ca a lui casuneanu, cine nu, nu vad de ce si-ar face 10 camere si ar folosii 3.
http://www.zf.ro/zf-...e-euro-5194260/

#144
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008

 septimiu80, on 7th February 2011, 02:01, said:

e foarte greu sa convingi oamenii ca nu e important sa arati ce ai. Dar asta e, fudulia e mare la romani, si e important pentru ei sa arate. Eu unul nu am probleme cu cel care isi monteaza gpl pe tico, mi se pare normal atat timp cat economiseste 10-12lei la 100km ( la un consum de 4la suta de benzina se obtine un consum de 5la suta gpl, gpl la jumatate de pret ca benzina...), eu am o problema cu cel care isi cumpara masina cu motor de 2l 150cai , eventual la mana a doua si nu merge cu ea ca " e scumpa benzina".
cine doreste si isi permite poate sa-si faca si o casa ca a lui casuneanu, cine nu, nu vad de ce si-ar face 10 camere si ar folosii 3.
http://www.zf.ro/zf-...e-euro-5194260/
E democratie nu?
Parintii mei au o casa cu 10 camere, cam 19m liniari intindere, toate parter si una la etaj, vor sa mai faca inca...ufff
Folosesc mai des doar 3 din ele...prefer cei 60mp care vreau sa ii construiesc momentan....
Depinde de gusturi, Am uitat fac parte din categoria celor care au masina ieftina si baga peste 60000 km / an.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate