Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Avantajele/dezavantajele caselor mici

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#109
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
oricum terasele, la parter sau etaj, schimba aspectul casei, pana si aranjamentul gradinii poate oferi unei simple case aspect de pensiune.
imi pot imagina cum stau relaxat pe terasa in hamac, curtea cu gazon, o fantana arteziana, sub terasa un gratar care imi aminteste ca la sfarsit de saptamana ma rasfata, "pasarica mea" este un spatiu de joaca afara (leagan, miniteren de baschet), privesti copii cum se joaca, ... pentru ce iti mai trebuie 500mp de casa cand ai asa ceva afara.
Sau poate ca ai un balcon mic intr-o casa mare, stai la "sueta" pe un scaun, vezi vecinul care trece si iti admira grandoarea constructiei tale, intri in livingul 40mp, iti creste inima ca te-a privit "de jos" vecinu ...

#110
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View PostRocknroll, on 25th January 2011, 17:36, said:

Chiar si iarna, intentionand sa-mi cumpara asa ceva pentru terasa...

Attachment Terrace_..._Firepit.jpg

Si ce-o sa faci, vei sta pe terasa in șoșoni si-ti vei incalzi mainile la jar..?!  :naughty:

Edited by barbarian, 26 January 2011 - 16:54.


#111
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postbarbarian, on 26th January 2011, 16:52, said:

Si ce-o sa faci, vei sta pe terasa in șoșoni si-ti vei incalzi mainile la jar..?!  :naughty:
E-he-he.... cu un vin fiert, si cu o frigaruie in mana....ce fain....

#112
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View PostAMDG, on 25th January 2011, 18:09, said:

Motivul pentru care finisarile peste medie nu au succes pe piata locala e ca nu se vad din exterior si majoritatea publicului nu le poate evalua corect chiar de la doi pasi. In plus majoritatea nu poate concepe finisari mult mai scumpe decat constructia la rosu  :rolleyes:


Nu stiu ce intelegi tu prin finisari peste medie, dar tinand cont ca unii mesteri de la noi nu-s in stare nici sa puna faianta sau tencuiala cum trebuie, e pacat de materiale sa cumperi d-alea foarte scumpe.

#113
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postcitronelle, on 26th January 2011, 19:03, said:

Nu stiu ce intelegi tu prin finisari peste medie, dar tinand cont ca unii mesteri de la noi nu-s in stare nici sa puna faianta sau tencuiala cum trebuie, e pacat de materiale sa cumperi d-alea foarte scumpe.

E pacat sa mergi cu galosi din cauza parchetului de bambus, in rest amenajarile sunt de gustibus - desi personal imi repugna cazurile in care se schimba faianta/gresia din 2 in doi ani intr-o cutie de chibrituri ce e cu infiltratii din cauza ca e la ultimul etaj.

#114
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Sunt o groaza de materiale care nu trebuie sa fie expert "mesterul" sa iasa bine, finisarile peste medie oricum le fac muncitori mai priceuti putin, oricum nimeni nu iti va face "treaba ca la el acasa"...

#115
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
mai "mesteream" unele forumuri si gasesc modele case...palate frate, doamne cat poate fugi mintea romanului.
Un alt avantaj gasit la o casa "mica", orice imbunatatire costa mai putin. instalatie incalzire, izolatie, etc
Avantaj la casa mare, poti modifica compartimentare camerelor mult mai usor, din livingul mareeee mai faci un dormitor sau birou etc.
Dezavantaj la casa mica, de fapt mai mult greseala arhitectului, accesul in camere, este mai dificil cand vine vorba de mutat, schimbat mobilier.

#116
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postbarbarian, on 26th January 2011, 16:52, said:

Si ce-o sa faci, vei sta pe terasa in șoșoni si-ti vei incalzi mainile la jar..?!  :naughty:

Asta ai face tu? :huh:
In rest, e chestie de imaginatie, Portocaliul stie mai bine... ;)


View PostAMDG, on 25th January 2011, 18:09, said:

Motivul pentru care finisarile peste medie nu au succes pe piata locala e ca nu se vad din exterior si majoritatea publicului nu le poate evalua corect chiar de la doi pasi. In plus majoritatea nu poate concepe finisari mult mai scumpe decat constructia la rosu  :rolleyes:

Majoritatea e proasta, in cazul asta, insa nu ma mira... :D
Finisajele costa mai mult decat o casa la rosu!

#117
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostRocknroll, on 29th January 2011, 19:15, said:

Majoritatea e proasta, in cazul asta, insa nu ma mira... :D
Finisajele costa mai mult decat o casa la rosu!

Finisaje de calitate - ce nu sunt populare in tara palatelor tiganesti  :rolleyes:

Pana si izolarea termica e privita pe aici cu suspiciune, iar daca vrei sa faci o casa mica pasiva majoritatea vor zice ca ai luat-o razna  :thumbdown:

#118
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostAMDG, on 25th January 2011, 18:09, said:

Motivul pentru care finisarile peste medie nu au succes pe piata locala e ca nu se vad din exterior si majoritatea publicului nu le poate evalua corect chiar de la doi pasi. In plus majoritatea nu poate concepe finisari mult mai scumpe decat constructia la rosu  :rolleyes:

La mine a fost 1/3 la rosu si 2/3 la gata.

View Postcitronelle, on 26th January 2011, 19:03, said:

Nu stiu ce intelegi tu prin finisari peste medie, dar tinand cont ca unii mesteri de la noi nu-s in stare nici sa puna faianta sau tencuiala cum trebuie, e pacat de materiale sa cumperi d-alea foarte scumpe.

Trebuie sa recunosc ca ai si tu dreptate, din pacate m-am fript si eu.

#119
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postdenky, on 30th January 2011, 09:44, said:

La mine a fost 1/3 la rosu si 2/3 la gata.

Am vazut destule case centrale facute dintr-o casa veche care a fost incorporata si peste care s-au adaugat in graba noi camere din BCA - cu scopul sa fie cat mai mare si sa coste putin.

Edited by AMDG, 30 January 2011 - 15:26.


#120
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostAMDG, on 30th January 2011, 15:26, said:

Am vazut destule case centrale facute dintr-o casa veche care a fost incorporata si peste care s-au adaugat in graba noi camere din BCA - cu scopul sa fie cat mai mare si sa coste putin.

Nu ma prea prind. Spuneam ca la a mea am cheltuit 33% pana la rosu si restul de 2x33% a fost finisatul.

#121
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postdenky, on 30th January 2011, 16:22, said:

Nu ma prea prind. Spuneam ca la a mea am cheltuit 33% pana la rosu si restul de 2x33% a fost finisatul.

Adica la unii proportia e inversa celei descrise de tine - in sensul ca prioritatea e doar o casa cat mai mare si atat.

#122
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostAMDG, on 31st January 2011, 18:58, said:

Adica la unii proportia e inversa celei descrise de tine - in sensul ca prioritatea e doar o casa cat mai mare si atat.

Acu' e clar.

#123
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Acum vad si eu acest topic. Interesant..
Cred ca imi pot da si eu cu parerea.
Eu am avut astfel de dileme de la inceput. Casa pe care mi-am construit-o are undeva la 217 mp construiti + balcoane si terase (undeva la 40mp). Deci ai putea spune ca nu este chiar micuta, chiar daca mp utili sunt mult mai putini bineinteles. Terenul meu fiind mic (270mp) + faptul ca am dorit sa am 2 apartamente distincte (fiind si parintii la mijloc), au dus la tot felul de dileme si gandiri de optimizare. Trebuia sa fac o casa pentru 2 familii si totodata sa raman si cu ceva curticia, a.i. sa simt si eu ca m-am mutat la casa, sa pot bea o bere pe o terasa, sa pot avea 2-3 copaci, sa am unde sa parchez masina, etc. Iar toate acestea sa se incadreze in buget (mai ales in conditiile unui teren f f scump..)
Nu a fost usor, iar rezultatul unor astfel de dileme este intotdeauna un compromis. Daca as fi fost singur (fara parinti) cu siguranta casa mea ar fi fost un P+M probabil de vreo 80mp amprenta, in nici un caz mai mare pentru ca mai mult nu ar fi fost nevoie. Iar aici sunt de acord cu argumentele aduse pana acum in discutie, nu cred ca mai este prea mult de spus. Dai banii pe suprafete in plus, pai atunci macar sa ii si folosesti in consecinta. Ce-i drept poate ca imi lipseste cumva o camera tehnica si o magazie (pe care cumva sa o fac pana la urma, desi va fi ceva micut). Iar la spatiul actual, nu cred ca imi permit sa pierd un dormitor sa zicem pentru a face camera tehnica/uscatorie :).
Eu am un open-space bucatarie + living de vreo 35mp utili, iar acest spatiu mi se pare suficient. Da, cu mirosurile de macare este o problema, n-ai ce sa faci. Din acest punct de vedere, o bucatarie separata si spatioasa are clar avantajele sale (eu nu mi-am permis insa, neavand spatiu suficient). Dormitoarele..: 2 au 12mp si unul are 14.5. Ar fi fost bine sa fie de 14mp macar toate, mai ales pentru mobilat, dar asta e, remember: compromis e cuvantul de ordine :).
Intotdeauna sunt lucruri pe care le-ai fi vrut un pic altfel (seful meu de ex imi spunea ca oricat spatiu ai avea, cumva reusesti sa il umpli fara sa vrei :) ), dar cand intra si bugetul la mijloc (si asa este in 95% din cazuri probabil), atunci e mai greu sa iasa totul perfect.
Fiecare ar trebui sa construiasca cat are nevoie, risipa mie cel putin nu imi place, consider a fi bani aruncati iar la o eventuala revanzare, te trage inapoi. Pe de alta parte, daca iti permiti, nu are rost nici sa te inghesuiesti, ci ar trebui sa ai un spatiu decent.
Oricum, pentru mine este si acum o dilema cand vad la ce costuri au reusit unii sa iasa cu casa. Eu am facut casa in 2008, cu preturi mai mari ca acum bineinteles (dar totusi preturi bune pentru acele vremuri), am cautat sa nu ma intind prea mult, nu mi-am facut nici pe departe lux prin casa, nici nu am reusit sa o termin, si tot am ajuns la niste costuri foarte mari... Asa ca ma felicit macar ca nu am incercat sa imi fac cine stie ce palat, ca ramaneam pe la parter cred :lol:

#124
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Cand am dat de topicu asta mi-am zis wow, poate vad ceva mai dragut si complet neortodox, ca aici: http://www.nytimes.c...no_interstitial

[ http://graphics8.nytimes.com/images/2010/06/24/garden/24cottage-2/Cottage-2-articleInline.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://graphics8.nytimes.com/images/2009/07/01/dining/20090703-catskills-slideshow-B.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://graphics8.nytimes.com/images/2010/06/24/garden/24cottagespanSUB-1/24cottagespanSUB-1-articleLarge.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da din pacate sunt atatia "modesti" care zic  "mda si noi am facut o casa mica de vreo 200mp"

Edited by blimpyway, 03 February 2011 - 16:30.


#125
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Aici vorbim de subiectivitatea fiecaruia in legatura cu acest subiect, daca ar fi sa postam modele ar fi haos total.
Interesante modele de "casute"
Un roman care castiga peste decent, este normal sa spuna, am o mica casa de 200mp, cum majoritatea nu ating acel prag este mai greu de inteles modestia lui.
Viziunea difera , uneori intunecata de orgoliu.

#126
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
nu inteleg care-i treaba cu haosul, ce se intampla mai precis daca vedem niste modele? Pica serverul, guvernul, pica cititorii in depresie, sau ce? poate unele chiar reusesc sa inspire.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate