Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...
 Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)
 Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop
 Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom
 

Stereo Cassette Tape Deck. Care să fie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
111 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,625
  • Înscris: 13.01.2011
Bine, multumesc de lamuriri, o sa mai revin daca ma intereseaza si alte informatii, bine ca stiu unde sa intreb.

#38
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,625
  • Înscris: 13.01.2011
Dar ce parere aveti de MARANTZ, unde se situeaza in ierarhia celor care cunosc bine marcile ?
Nu prea se aude de ei !

Inca ceva:deck-urile au toate telecomanda, de exemplu NAKAMICHI are la toate modelele ?

Edited by crisstonne, 04 February 2011 - 17:44.


#39
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcrisstonne, on 4th February 2011, 17:19, said:

Dar ce parere aveti de MARANTZ, unde se situeaza in ierarhia celor care cunosc bine marcile ?
Nu prea se aude de ei !

Inca ceva:deck-urile au toate telecomanda, de exemplu NAKAMICHI are la toate modelele ?

Marantz e o marca destul de cunoscuta si de bine cotata.E adevarat ca despre deck-urile acestei marci nu s-a vorbit prea mult si nici eu nu am avut ocazia sa ascult prea multe (3 modele, pe care sincer nu le mai stiu, trecand ceva vreme de atunci).Iar cele ascultate "colorau" prea mult sunetul, in sensul ca acesta era prea moale, lipsit de dinamica.
Referitor la Nakamichi, nu cred ca au toate telecomanda tinand cont de faptul ca primele modele au fost produse prin 1973. Doua link-uri cu modelele firmei.

http://cgim.audiogon...l?nak...4&zz

http://www.vintageca...e.com/Nakamichi

Edited by titoo, 04 February 2011 - 22:08.


#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
De obicei ,unde exista,e vorba de telecomanda prin fir.

#41
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postedigee, on 4th February 2011, 22:23, said:

De obicei ,unde exista,e vorba de telecomanda prin fir.
Nu e vorba de telecomanda prin fir. Majoritatea "sculelor" Nakamichi au pe spate o mufa de remote control, prin care se pot lega intre ele.In acest fel poti controla de la distanta deck-ul,cd-ul,tuner-ul.

http://cgi.ebay.de/N...=item20b6dcaed2

#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,625
  • Înscris: 13.01.2011
Se pare ca in 2004 au dat faliment, in lista de produse este ultimul an.

Credeam ca a disparut mai de mult !

La preturi ce sa zic , mi-a stat inima, 660 $ fara transport, etc. pt. un DRAGON mana2 (sau a cata o fi ca nu se stie exact).

Chiar trebuie sa fi pasionat !

#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Stai sa vezi cat costa mag-urile....
Uite aici

Edited by edigee, 05 February 2011 - 00:48.


#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,625
  • Înscris: 13.01.2011
Inca ceva:design-ul este unic la DRAGON, orice alte produse similare de la alte firme seamana mult intre ele, la DRAGON ideea aceea cu clapele suprapuse si cu butonasele acelea rotunde inserate printre ele nu se mai regasesc la concurenta.

Oare si asta sa il faca special ? Practic dintr-o ochire sti ce este si ca nu este altceva.



View Postedigee, on 5th February 2011, 00:45, said:

Stai sa vezi cat costa mag-urile....
Uite aici

Ah ,,magurile''... Nu vreau sa ma uit la asa ceva ca ma imbolnavesc, am crescut cu maguri, am si acum primul mag cumparat de tata si o sa il tin pana trec ,,dincolo'' ca amintire a copilariei.

Este un GRUNDIG TK 145 de lux, pe lampi. Inca functional dar trebuie schimbat capul, dar nu ma intereseaza ca il tin ,,de muzeu'' sau bibelou.

Ce sa zic de scula din poza, te unge pe suflet.

Edited by crisstonne, 05 February 2011 - 00:58.


#45
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcrisstonne, on 5th February 2011, 00:41, said:

Se pare ca in 2004 au dat faliment, in lista de produse este ultimul an.

Credeam ca a disparut mai de mult !

La preturi ce sa zic , mi-a stat inima, 660 $ fara transport, etc. pt. un DRAGON mana2 (sau a cata o fi ca nu se stie exact).

Chiar trebuie sa fi pasionat !
Au dat faliment cam prin ''90, dar firma a fost preluata de niste taiwanezi. Cu noul proprietar la conducere, firma s-a axat in principal pe productia de aparatura audio auto. Dar au continuat sa produca si modelele MB (Cd playere) cat si receiverele multicanal AV7,AV10 (foarte bune de altfel),plus sistemele Soundspace, care de asemenea au un sunet de calitate ce nu poate fi comparat cu pocnitorile chinezesti gen Logitech,Genius,etc. Adica, cei care au preluat firma nu si-au batut joc si au continuat sa faca produse de calitate.Nu acelasi lucru se poate spune si despre o alta firma de referinta, Akai.
Crede-ma ca am avut ocazia sa ascult un Dragon si nu designul l-a facut celebru...ci calitatea acustica. Daca stii sa-l butonezi suna comparabil cu CD-ul, bine-nteles pastrand acel sunet specific redat de banda magnetica.
E pe okazii unul de vanzare, acesta e cu toate taxele incluse...proprietarul cere 1.350 de euro, in banii astia cred ca plateste el transportul. :D

Edited by titoo, 05 February 2011 - 01:50.


#46
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,625
  • Înscris: 13.01.2011
Paradoxul este:cum de nu au reusit ca dupa DRAGON sa mai construiasca ceva superior/peste acest model ca doar aveau reteta succesului.

Doar nu au dat faliment imediat dupa acest model !

Intortocheate sint caile succesului !

#47
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Nu mai era viabil ,nici economic ,plus ca o data cu aparitia DAT-urilor ,DCC-urilor si a CD recorederelor , sculele analogice intrasera in declin. Doar colectionarii mai "indrazneau" la asa ceva. Dezvoltarea ulterioara a PC-urilor a dat lovitura de gratie inregistratoarelor analogice. Pe nedrept poate...

Edited by edigee, 05 February 2011 - 12:20.


#48
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcrisstonne, on 5th February 2011, 11:22, said:

Paradoxul este:cum de nu au reusit ca dupa DRAGON sa mai construiasca ceva superior/peste acest model ca doar aveau reteta succesului.

Doar nu au dat faliment imediat dupa acest model !

Intortocheate sint caile succesului !
Au construit modelul CR-7E care e considerat mai bun ca Dragon-ul.

http://www.hi-fiworl...amichicr7e.html

Edited by titoo, 05 February 2011 - 13:49.


#49
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Interesant ca nici asta din urma n-avea Dolby S. Foarte interesant sistemul ala de autoazimut de la Nakamichi.

#50
georgeghn

georgeghn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.06.2007
Salut tuturor!

La fel ca si altii ma reintorc si eu la sunetul adevarat. Cum un magnetofon nu pot cumpara din cauza preturilor si nici cu benzile nu-i simplu, m-am hotarat sa cumpar un deck, dar la fel ca initiatorul acestui topic.....nu pot sa ma hotarasc. Nu am bani de Nakamichi dar de un ONKYO TA- 3260 sau un SONY TC-K750 gasesc. Problema este, la care sa ma hotarasc? Amandoua sunt undeva intre 300-400 de lei, as fi vrut un Akai (am mai avut un CS-M40R) dar ceea ce am vazut pe Okazii sunt cam obosite.

Se poate un sfat venit din experienta va rog? Ce as putea cumpara la acest buget?

#51
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,898
  • Înscris: 10.02.2011

View Postgeorgeghn, on 18th December 2011, 19:38, said:

Salut tuturor!

La fel ca si altii ma reintorc si eu la sunetul adevarat. Cum un magnetofon nu pot cumpara din cauza preturilor si nici cu benzile nu-i simplu, m-am hotarat sa cumpar un deck, dar la fel ca initiatorul acestui topic.....nu pot sa ma hotarasc. Nu am bani de Nakamichi dar de un ONKYO TA- 3260 sau un SONY TC-K750 gasesc. Problema este, la care sa ma hotarasc? Amandoua sunt undeva intre 300-400 de lei, as fi vrut un Akai (am mai avut un CS-M40R) dar ceea ce am vazut pe Okazii sunt cam obosite.

Se poate un sfat venit din experienta va rog? Ce as putea cumpara la acest buget?
Inainte de a cumpara un deck probeaza-l neaparat sa nu aibe probleme cu turatia, rolele presoare sau cu capetele. Ai nevoie si de urechi fine ca sa-ti dai seama de turatie si trebuie sa incerci piese instrumentale sau pe clape pe care le cunosti foarte bine, de exemplu Metallica- Nothing else matters sau ceva mai agresiv de la Slayer ( astea le probez eu ) si sa urmaresti cinelele de la tobe pentru fidelitate. Eu la viata mea am avut vreo 25 de deckuri, acuma mai am doar doua.

Edited by Motanu13, 18 December 2011 - 20:30.


#52
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Si vezi de unde mai gasesti casete ca lumea ,ca alea foarte bune sunt de acum 15 ani si stratul ala de oxid se degradeaza in timp ,de fabricat nu se mai fabrica de ani buni.
Eu personal ,pentru obtinerea acelui "sunet analog" ,recomand achizitionarea unui pick-up. Viniluri se gasesc ,ba chiar au inceput sa se fabrice din nou ,gasesti albume vechi pe vinil scoase acum si nu de pe matrite redigitalizate ci de pe alea vechi originale.

#53
georgeghn

georgeghn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.06.2007

View Postedigee, on 18th December 2011, 20:41, said:

Si vezi de unde mai gasesti casete ca lumea ,ca alea foarte bune sunt de acum 15 ani si stratul ala de oxid se degradeaza in timp ,de fabricat nu se mai fabrica de ani buni.
Eu personal ,pentru obtinerea acelui "sunet analog" ,recomand achizitionarea unui pick-up. Viniluri se gasesc ,ba chiar au inceput sa se fabrice din nou ,gasesti albume vechi pe vinil scoase acum si nu de pe matrite redigitalizate ci de pe alea vechi originale.

Am pickup, asta era si ideea deck-ului, sa trec vinilurile pe un suport de pe care sa le ascult fara sa le afectez prea mult. Am un PL-335 de la Pioneer (bunicel) pe care le ascult dar destul de rar pentru ca orice vinil are viata limitata la numarul de rulari, unele discuri le am de peste 35 de ani si nu vreau sa le pierd. Le-am facut MP3 dar nu sunt multumit de fidelitatea digitala, deh, la orice conversie se pierde ceva din original.

#54
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Nici asa .wav necomprimate nu-ti plac cum suna? Conteaza foarte mult cu ce le-ai facut in format digital. Placa de sunet ,soft de inregistrare, conversia in mp3 ,etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate