Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Materiale si aparate electrice agreate in executia instalatiilor electrice

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
155 răspunsuri în acest subiect

#1
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.305
  • Înscris: 17.03.2009
[quote name='GERULA2006' date='16th August 2009, 15:29' post='6919011']
Multumesc pt sfaturi!
Urmeaza sa ma intilnesc cu firma care se ocupa de lucrare si sa imi zica exact ce cablu am nevoie.
O sa va mai cer sfaturile! :cheers:
[/quote Cablul care ti-ar trebui ar fi cyaby,adica cablu cu conductori  din cupru cu manta metalica,sau fara manta metalica daca ti-l baga prin teava,mai ieftin gasesti la intrarea pe pieptanari,dinspre giurgiului,cablu bun de bistrita.Sanatate

#2
pachi1981

pachi1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 71
  • Înscris: 20.08.2009

View Postinginerum, on 22nd April 2009, 09:28, said:

un 3*2.5 mm patrati sunt suficienti.
o sa pice pe el cativa volti (in functie de consum) dar nu este o problema
Un 3x6 cred ca era cel mai potrivit ,la cel de 3x2,5  tinand cont ca a zis ca are un consum cam de 3 kw-h,dar daca tinem cont de distanta de 110m se pierde energie prin efect Joule si poate duce la incalzirea acestuia si poti avea surprize foarte neplacute. :nonobad:

View Postcasuta_papusilor, on 16th August 2009, 11:18, said:

pe vremuri cablul se acoperea cu un strat de nisip si se insirau caramizi de-a lungul traseului, deasupra acestuia, ca sa nu dea dorel cu tarnacopu-n cablu la vreo "dezhumare".
de asemenea, se punea un pat de nisip si sub cablu.
ca cablu   ;)   nu se "inmormanteaza" numai asa ... in pamant, ca mortii de natura humanoida.
din cate mai stiu, cablul il bagi cam pe la 80cm adancime. si ai grija ce pomi mai cresc prin preajma traseului, ca sa-ti faca cablu spaghete peste 10-20 de ani.
Nici asa nu poti sa il bagi....la 80 de cm...si sa fii atent la ce copaci iti cresc prin jur :nonobad: .....intradevar se ingroapa la 800 de mm dar in functie de sol ,ce zona traverseaza si ce anume in timp ar putea trece pe acest cablu se poate folosi pat de nisip ,teava de protectie metalica sau cablu cu protectie metalica...exact ca pe vremea lui Dorel :peacefingers:

View PostGERULA2006, on 22nd April 2009, 02:05, said:

Trebuie sa incep constructia unei case si vreau sa aduc curent la locul santierului.Locul de unde vreau sa trag curent este la 110 m.Ce cablu trebuie sa cumpar pt a nu avea probleme cu caderea tensiunii datorita distantei.Ca si consumatori vor fi: o betoniera ,flex , TV , pompa pt apa , etc.Bineinteles ca nu vor functina simultan toate.
Va multumesc!
Parerea mea ca pentru o betoniera ,flex , TV , pompa pt apa , etc. ai sa ai un consum de cel putin 5kw-h, deci un 3x6 ar fi cel mai potrivit daca tii cont de distanta si consum....cum am zis e doar umila mea parere...alegerea e a ta :thumbup:

Editat de pachi1981, 25 august 2009 - 10:39.


#3
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postpachi1981, on 25th August 2009, 11:38, said:

Nici asa nu poti sa il bagi....la 80 de cm...si sa fii atent la ce copaci iti cresc prin jur :nonobad: .....intradevar se ingroapa la 800 de mm dar in functie de sol ,ce zona traverseaza si ce anume in timp ar putea trece pe acest cablu se poate folosi pat de nisip ,teava de protectie metalica sau cablu cu protectie metalica...exact ca pe vremea lui Dorel :peacefingers:


Parerea mea ca pentru o betoniera ,flex , TV , pompa pt apa , etc. ai sa ai un consum de cel putin 5kw-h, deci un 3x6 ar fi cel mai potrivit daca tii cont de distanta si consum....cum am zis e doar umila mea parere...alegerea e a ta :thumbup:
si cum sa-l ingroape, ca nu prea inteleg?
la mai putin? la mai mult?
sa-l bage in teava si sa uite pe unde a trecut cu el si sa puna pomi peste/langa traseu?

iar cablul acela va tine si instalatia casei la un moment dat, deci trebuie pus de la inceput pentru consumul maxim propus/instalat in casa. nu mai zic faptul ca ar trebui si un pic supradimensionat, ca mereu apar consumatori suplimentari.
nu zici si tu la fel?

#4
pachi1981

pachi1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 71
  • Înscris: 20.08.2009

View Postcasuta_papusilor, on 25th August 2009, 11:54, said:

si cum sa-l ingroape, ca nu prea inteleg?
la mai putin? la mai mult?
sa-l bage in teava si sa uite pe unde a trecut cu el si sa puna pomi peste/langa traseu?

iar cablul acela va tine si instalatia casei la un moment dat, deci trebuie pus de la inceput pentru consumul maxim propus/instalat in casa. nu mai zic faptul ca ar trebui si un pic supradimensionat, ca mereu apar consumatori suplimentari.
nu zici si tu la fel?


Tocmai de aceea se numeste... TEAVA DE PROTECTIE :naughty: .Acesta teava de protectie poate suporta greutati si presiuni de 2000-8000kg/cm2.
Parerea mea este ca omu` poate folosi acesta teava de protectie pentru lucrarea sa cu toata increderea si poate planta dupa aceia cati copaci doreste dansul...nu recomand sa isi ingroape instalatia si sa o introduca pe teava de protectie doar in cazul in care domnul in cauza doreste sa isi planteze....un sequoia  :w00t:  :photo:

Tu ce zici? :worthy:

#5
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.033
  • Înscris: 02.04.2008

View PostGERULA2006, on 16th August 2009, 13:29, said:

Urmeaza sa ma intilnesc cu firma care se ocupa de lucrare si sa imi zica exact ce cablu am nevoie.

Pana la urma ce tip de cablu ai pus in pamant  si cat ai dat pe  ml?

Multumesc.

#6
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007
Am și eu nevoie de ajutorul vostru pentru a alege și dimensiona un cablu pentru transportul energiei electrice monofazate (putere maximă aproximată 10 kW) pe o distanță de maxim 80 m. Traseul (schițat în imaginea de mai jos) este în totalitate pe un teren privat și se dorește a fi realizat subteran.

Mulțumesc anticipat pentru orice sfat/informație/observație oferit/ă. :worthy:

Fișiere atașate



#7
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008
Mi se pare ca monofazat nu vei putea avea pt. 10 KW ci va trebui sa contractezi trifazat .
Aici te pot lamuri mai bine cei din tara care sant la curent cu puterea maxima permisa a contractar in monofazat  .

Apoi pt. un calcul exact referitor la cablul monofazat cu puterea de 10 KW ar trebui sa specifici si consumatorii daca sant sau nu consumatori de energie reactiva , in cazul in care te referi la alimentare pt. santier care implica betoniera ,circular , flexuri , bormasini , etc. sau daca este vorba de cablul de alimentare pt. consumul casei unde deasemenea pot aparea consumatori de energie reactiva .

#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.305
  • Înscris: 17.03.2009

View Postraduk, on 2nd May 2010, 15:09, said:

Am și eu nevoie de ajutorul vostru pentru a alege și dimensiona un cablu pentru transportul energiei electrice monofazate (putere maximă aproximată 10 kW) pe o distanță de maxim 80 m. Traseul (schițat în imaginea de mai jos) este în totalitate pe un teren privat și se dorește a fi realizat subteran.
Ar trebui sa stiu mai multe,ca de exemplu  de unde este alimentat de permite BMP(T)-ul sa iei 10kw,daca este cablu de bransament ,dimensiunea ar trebui sa fie in solutia de racordare emisa de enel,ca parere,nestind si alte caracteristici,pot sa spun ca ai nevoie de un cablu cyaby de fi 16mm2,tinand cont de distanta,...etc

#9
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007
Mulțumesc amîndurora pentru răspunsuri și îmi cer scuze că nu am postat mai devreme, datorită unor evenimente care m-au făcut să-mi neglijez problemele personale.


View Postteknotronik, on 2nd May 2010, 21:51, said:

[...] Apoi pt. un calcul exact referitor la cablul monofazat cu puterea de 10 KW ar trebui sa specifici si consumatorii [...]
Consumatorii vor fi: încălzire în pardoseală, cablu degivrator jgheaburi, aerotermă, televizor, mini-frigider, iluminat, laptop, plită electrică cu inducție, cuptor cu microunde,
pompă submersibilă.


View Postanaki, on 3rd May 2010, 10:21, said:

Ar trebui sa stiu mai multe,ca de exemplu  de unde este alimentat de permite BMP(T)-ul sa iei 10kw,daca este cablu de bransament ,dimensiunea ar trebui sa fie in solutia de racordare emisa de enel,ca parere,nestind si alte caracteristici,pot sa spun ca ai nevoie de un cablu cyaby de fi 16mm2,tinand cont de distanta,...etc
În acest moment am alimentarea cu energie electrică dintr-o organizare de șantier de cu puterea maximă absotbită de 4 kW, BMPT-ul fiind amplasat pe un stîlp situat chiar în colțul din dreapta-jos al terenului din imaginea atașată mai sus.

#10
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008
Acum folosesti curent doar pt. utilajele cu care construiesti casa ?

Si distanta este tot de 80 de metri din punctul de alimentare ?

Ce sectiune de cablu folosesti acum ?

#11
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007
Acum folosesc doar o pompă submersibilă (0,75 kW), iluminatul și foarte, foarte rar o aerotermă (2 kW).
Distanța acum este aproximativ aceeași (de fapt, un pic mai mică).
Nu mai știu ce secțiune de cablu am acum, dar cred că nu este relevant pentru ceea ce urmăresc să obțin.

#12
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008
Sectiunea actuala era pt. simpla mea curiozitate . ( faceam niste socoteli )

Problema ar fi ca pt. cei 80 de metri vei avea o cadere de tensiune destul de mare care ar trebui sa o compensezi cu sectiunea cablului tinand cont si de tensiunea care iti este servita .

Asadar daca reteaua suministreaza 220 V pe distanta de 80 de metri si la un consum de 10 kw ( consum care nu va fi permanent dar este posibil sa fie pe o perioada de timp )  cu un cablu cu o sectiune de 16 mm. vei avea o cadere de tensiune de 22 de volti .

Daca asta nu te va afecta cu nimic la instalatia casei ( electrodomestice si altele ) nu ai nici o problema dar tinand cont ca nu cred ca vei avea 220 V de la retea , ci cred ca vei avea mai putin , eu ti-as recomanda sa folosesti 25 mm. .

Poti face o proba acum ( fara nici o legatura ) , pt. simpla curiozitate , cand este in sarcina cablul care te alimenteaza acum , masoara tensiunea la ambele capete si vezi ce diferenta ai , si cu ocazia asta vezi si ce tensiune distribuie reteaua chiar daca nu vei fi conectat din acelasi punct pt. instalatia finala .

#13
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.305
  • Înscris: 17.03.2009

View Postraduk, on 31st May 2010, 17:26, said:

Consumatorii vor fi: încălzire în pardoseală, cablu degivrator jgheaburi, aerotermă, televizor, mini-frigider, iluminat, laptop, plită electrică cu inducție, cuptor cu microunde,
pompă submersibilă.
În acest moment am alimentarea cu energie electrică dintr-o organizare de șantier de cu puterea maximă absotbită de 4 kW, BMPT-ul fiind amplasat pe un stîlp situat chiar în colțul din dreapta-jos al terenului din imaginea atașată mai sus.
Avizul de racordare definitiva il ai?
Solutia definitiva va fi pe 22o V sau 380 V?
Ce putere ai cerut?
Numai stiind chestiile astea pot sa-ti spun o opinie cat mai corecta.
Oricum este de preferat o supradimensionare a cablului decat subdimensionare atata timp cat protectiile sunt adecvate.

#14
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postteknotronik, on 1st June 2010, 09:34, said:

[...] Problema ar fi ca pt. cei 80 de metri vei avea o cadere de tensiune destul de mare care ar trebui sa o compensezi cu sectiunea cablului tinand cont si de tensiunea care iti este servita. [...]
Exact acesta este motivul pentru care am și întrebat pe froum, eu nepricepîndu-mă la aceste calcule.


View Postteknotronik, on 1st June 2010, 09:34, said:

[...] nu cred ca vei avea 220 V de la retea, ci cred ca vei avea mai putin , eu ti-as recomanda sa folosesti 25 mm. [...]
Nici eu nu cred, mai ales că este o localitate rurală din imediata apropiere a orașului. Dacă nu uit, cînd ajung prima oară acolo voi măsura ce tensiune am de la rețea.


View Postanaki, on 1st June 2010, 09:59, said:

Avizul de racordare definitiva il ai?
Solutia definitiva va fi pe 22o V sau 380 V?
Ce putere ai cerut?[...]
1. Nu. Încă sînt pe "organizarea de șantier".
2. Eu doresc trifazic... sper să nu fie probleme.
3. Încă nu am cerut.


View Postanaki, on 1st June 2010, 09:59, said:

[...] Oricum este de preferat o supradimensionare a cablului decat subdimensionare atata timp cat protectiile sunt adecvate.
Bineînțeles că prefer să supradimensionez decît să trebuiască înlocuit.

#15
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009
daca nu l-ai luat de pe jurnalul lui on my own, il pun si aici.
oricum mono sau trifazic schimba complet datele problemei in alegerea cablului.

Fișiere atașate


Editat de casuta_papusilor, 01 iunie 2010 - 21:15.


#16
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007
Up!   :naughty:

#17
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.305
  • Înscris: 17.03.2009

View Postraduk, on 4th June 2010, 21:31, said:

Up!   :naughty:
Ce-ai patit? :)

#18
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007
Mai nimic... un fleac... m-au ciuruit!  :lol:

Păi am dat răspunsurile care mi s-au cerut, în măsura în care am înțeles eu întrebările  :confuzzled: , dar tot nu am primit un sfat concret precum "cablul 1234 / XYZ". Așa cum am mai spus, nu am studii în domeniu, așa că nu pot face nici măcar aproximări "din burtă". Eu nu fac nimic de capul meu în cel puțin trei domenii (structuri, electricitate, gaz metan), pentru că sînt conștient de gradul de risc.  :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate