Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Materiale si aparate electrice agreate in executia instalatiilor electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#145
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcristian_cris2013, on 09 decembrie 2015 - 21:25, said:

din experienta mea: e posibil sa ma insel
Nu strica cu nimic daca ai cablu de 4 in loc de 2,5 dar vei avea probleme sa il conectezi la bornele prizelor-e prea gros. recomandarea mea este sa nu pui sigurante mai mari pentru ca ai ocazia sa nu-ti reziste prizele, chiar daca cablul rezista. asta depinde si ce prize folosesti.
Multifilarul de 4 merge pana la aprox 43 amperi ceea ce dupa calculele mele sunt 2890W pt tensiune de 230V. daca prizele folosite rezista la consumul acesta, practic poti pune sigurante de 43A pe acel circuit(as recomanda 40 doar sa fii sigur)
Dar mare atentie sa tina si prizele, sa ai legaturile facute bine in doze(preferabil cositorite zic eu)
daca prizele merg pana la 32 A spre exemplu (de obicei scrie pe ele pana la cat merg) atunci pui maxim de 32A intodeauna circuitul va ceda acolo unde este punctul cel mai slab- legaturi, prize(pentru ca acolo intre priza si stecher se poate realiza contact imperfect)
Desigur e posibil sa ma insel, recomandarea mea este sa consulti pe cineva avizat inainte sa incepi, o instalatie electrica nu e o joaca.
43A pt cablul de 4mmp???? Doamne fereste a intrat in vigoare alt normativ si nu stiu eu? Hai sa fim seriosi: Cablul cu 3 fire de 4mmp pozat in tub tine 34A, 3 conductoare FY 4mmp tine 25A, iar 43A tine cablul cu un singur fir sa stii deci asta implica fiecare fir al cablului tau sa fie in tuburi separate. Nu folosesti protectie mai mare de 25A la cablu 3x4mmp sa fie clar. Dar ma rog daca vrei sa iei foc... n-ai decat.

#146
cristian_cris2013

cristian_cris2013

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.12.2015
foarte corect Dl GeorgeTrisina, intre timp am aflat si eu asta. se pare ca amperajele pe care l-am mentionat eu acolo sunt pentru un singur conductor cum spuneti dvs.

Edited by cristian_cris2013, 19 December 2015 - 01:15.


#147
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,176
  • Înscris: 05.09.2007
am un copex lung de 30 m si am reusit sa pierd firul de tragere ( a taiat banda izolatoare cand bagam un cablu). am incercat ieri sa-l bag inapoi dar se opreste undeva la 20 m, traseul are forma de L. ma gadeam sa caut o bila de care sa atasez un fir de pescuit apoi cu copresorul de aer sa o imping de la un capat la altul. ce mai pot sa fac ?
copexul e ingopat( de rezerva) intr-o teava groasa care face legatura intre spatiul tehnic si casa. am deja un cablu de 19 x 1 pt automatizare/semnalizare dar as mai avea nevoie de inca 4 circuite.

#148
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Offf.. fir-ar mama lui a dracului de normativ... pai degeaba mananca aia "bors" ca la 15m de traseu sau dupa 3 coturi consecutive trebuie doza de legaturi?
Cand normativul scrie asa ceva... atunci apar comentarii de genul: "... nicaieri in lume nu e asa ca la noi"... ei bine uite ca ne lovim de ele, ca daca nu ne-am lovi... nu s-ar mai povesti in normativ.

#149
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcristian_cris2013, on 19 decembrie 2015 - 01:05, said:

foarte corect Dl GeorgeTrisina, intre timp am aflat si eu asta. se pare ca amperajele pe care l-am mentionat eu acolo sunt pentru un singur conductor cum spuneti dvs.
nu se pare... ci, in mod sigur

#150
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,176
  • Înscris: 05.09.2007

View PostGeorgeTrisina, on 20 decembrie 2015 - 21:00, said:

Offf.. fir-ar mama lui a dracului de normativ... pai degeaba mananca aia "bors" ca la 15m de traseu sau dupa 3 coturi consecutive trebuie doza de legaturi?

la 1 metru in pamant nu ma ajuta cu nimic doza.

#151
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mai rau: subteran nu se pune copex obisnuit, ci tub riflat rosu care e rezistent la greutatea pamantului / betonului.
In cel mai fericit caz, trebuia sa pui copex PVC cu insertie metalica.

#152
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,176
  • Înscris: 05.09.2007
copexul nu e direct in pamant ci in teava portocalie din poza atasata :
Attached File  20150825_195529.jpg   439.03K   25 downloads

#153
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai si atunci ... cum a reusit betonul sa-ti intre in tub? zona crepusculara?

#154
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,176
  • Înscris: 05.09.2007
@ George am impresia ca ai inceput sarbatorirea Craciunului in avans , altfel nu-mi explic unde ai vazut tu scris ceva de beton si tub. intrebarea era simpla, cum poti baga inapoi un fir de tractiune intr-un copex lung de 30 metri !

#155
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
te rog sa nu joci teatru cu mine

#156
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,176
  • Înscris: 05.09.2007
dupa vreo 4 ore am reusit cu un compressor sa bag o ata cu care am tras un alt fir mai gros.

@George, multumesc pentru ajutor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate