Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Categorie permis conducere

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

View PostIon_Bumbu, on 12 martie 2014 - 22:14, said:

Pai cine drak sa o ridice , pina la modificare era voie sa conduci tractorul cu B fara nici
o limitare la greutatea tractata.Asa cum e  in .de si probabil in restul tarilor.
Daca cititi bine vedeti ca nu iasa matematica nicicum , trebuie ca masa remorcii sa nu depaseasca masa tractorului!!!
Deci fix pix cu C sau CE .

Grig

Proiectul de lege a fost pus in dezbatere in forma in care  este acum. Altfel nu avea nicio logica sa fie pus in dezbatere publica.

Oricum...  Dupa razboi, multi viteji se arata!   inclusiv eu...

#92
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 08.02.2007
PAna la urma, sa inteleg ca daca am Tr-ul, pot conduce tractorul cu 1-2 remorci dupa el? Sau mai trebuie vreun document/categorie? Desi, nu stiu daca exista "Tr+E" Posted Image

#93
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013
Vreau sa iau un U650 in cartea tr.  scrie la rubrica  masa proprie 3505 si la maxim autorizat  in jur de 5000
deci pot conduce cu B ( fara remorca ) doar cu plug ??? ca nu mai intaleg nimic .Da sau Nu

#94
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Masa maxima  autorizata, defineste cat. din permis. U 650 il poti conduce cu cat. C pentru ca m.m.aut a lui U650 este de 5065 kg.  Citeste postari mai vechi, si ai sa te lamuresti.

#95
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Acum oficial, in functie de masa maxima autorizata ( deci nu in functie de greutatea propriuzisa a tractorului la momentul X ):

OG nr. 21/2014 - modificarea si completarea OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice

Quote

La articolul 241 alineatul (2), dupa litera g) se introduc trei noi litere, literele h), i) si j), cu urmatorul cuprins: „h) permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE sunt valabile si pentru categoria Tr, in anumite cazuri specifice;
i) permisele de conducere eliberate numai pentru categoria Tr sunt valabile si pentru ansamblul format dintr-un vehicul din categoria Tr si una sau doua remorci;
j) permisele de conducere eliberate pentru categoriile D sau DE sunt valabile si pentru vehiculele din categoria Tb.”
La articolul 241, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (21), cu urmatorul cuprins: „(21) Cazurile specifice pentru care se considera indeplinita conditia prevazuta la alin. (2) lit. h) pentru a da dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice sunt urmatoarele:
a) permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 750 kg;
permisul de conducere pentru categoria BE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 3.500kg;
c) permisul de conducere pentru categoria C este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 750 kg;
d) permisul de conducere pentru categoria CE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mare de 750 kg.”

Edited by IdI1, 08 September 2014 - 16:04.


#96
RazvanE

RazvanE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.03.2015
Eu nu inteleg dupa modificarea asta facuta in lege ce categorie trebuie pt tractor cu doua remorci. Inainte era clar ca daca ai B poti conduce Tr adica tractor cu una sau doua remorci, era foarte simplu. Acum au bagat specificatii pt fiecare categorie si la fiecare zice tractor cu o remorca in functie de mase dar nu se specifica nimic de doua remorci. Deci ce categorie trebuie pt doua remorci?

#97
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,816
  • Înscris: 31.01.2010
CE , doar nu credeti voi ca scolile nu trebuie sa traiasca!
Pentru ce credeti ca au facut modificarea?
Te ajuta la condus tractorul scoala pentru CE fix cit frectia la piciorul de lemn , da
tre sa recunoastem ca`i frectia scumpa de numa!

Grig

#98
RazvanE

RazvanE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.03.2015
Pai bun si cu CE se poate conduce tractor cu doua remorci? Ca dupa cum scrie in legea modificata: „permisul de conducere pentru categoria CE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mare de 750 kg” se intelege ca se poate doar tractor cu o remorca.

#99
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007

Quote

d) permisul de conducere pentru categoria CE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mare de 750 kg.


#100
RazvanE

RazvanE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.03.2015
Pai asta zic acolo scrie o remorca.

#101
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,816
  • Înscris: 31.01.2010
Si care`i problema, tragi doar una!
Aha , una`i prea mica si ai 2 de 5T, in ochii guvernantilor nici o problema,
mai cumeri una de 20T ca doar nu trebuie sa traiasca doar scolile de soferi , trebuie si vinzatorii.
Aia de produc, da`i in .... n`au ce face decit sa respecte ce dictam noi.
Deci dintr`un condei baga omul in cheltiuala ca doar are bani de dat la stat 24%.
La fel ca minaria cu gumele de iarna, vara.

Grig

#102
RazvanE

RazvanE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.03.2015
Nu e asta problema, problema e ca nu e formulata clar legea asta noua. Eu de exemplu am ABCDE, dupa cum zice acolo ar trebui sa dau si Tr pt ca cu restul se poate trage doar o singura remorca. Dar nici nu stiu daca mai sunt scoli care fac Tr.

#103
RazvanE

RazvanE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.03.2015
Cei ineresați pot citi și mai jos părerea polițiștilor despre subiectul ăsta.

http://www.politisti...i-categoria-tr/

#104
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
o porcarie ,o lege facuta de niste dobitoci   care nu tine seama de ce inseamna pana la urma un tractor .poti conduce un tir prin europa si nu poti conduce un amarat de tractor pana la camp si inapoi .niste dobitoci cei ce au facut legea asta..

#105
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,816
  • Înscris: 31.01.2010
Or fi , da`s ai nostrii, asa i`am ales, asa`i avem!


Grig

#106
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu cu sotia nu i-am ales si be bunicu l-am impiedicat sa voteze ca il voia pe ponta ......priveste la antena trei ..da isi revine ca i-am taiat cablul si acum prinde doar tvr1.

#107
RazvanE

RazvanE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.03.2015
Ei au modificat acolo ca să introducă limitări în funcție de mase, dar au uitat că tractorul prin lege poate trage 2 remorci și au scris tractor + o remorcă.
La voi în zonă mai există școli pentru Tr? In Prahova sau Bucuresti nu există.

#108
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
In Bucuresti nu sunt tractoare dar in Ilfov poti sa faci scoala de tractoristi la Agromec Stefanesti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate