Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Oare suntem singuri in UNIVERS?

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by arty
am facut incercari in baie pe tema asta shi asha este... dar gazul trebuie sa fie in cantitatzi uriashe ca sa se intample chestia.. anyway...

Ai facut ca Arhimede  :P

Da, este cantitate uriasa de gaz, asa mare incit se doreste exploatarea lor si investesc in cercetari pe tema asta. Culmea e ca fenomenul se petrece si in alte parti ale lumii dar pe acolo nu sunt trasee maritime asa periodice deci, sansa sa fii in prerajma cand se degaza cantitatea de bulel ce te fac sa pierzi flotabilitatea este mica. In asa zisul triunghiul berbudelor este o zona foarte circulata, cam in toate timpurile si sansele sa se produca dislocari de metan in forma solida de pe fundul oceanului e mare.
Am vazut cum arata chiar pe Discovery, este o roca alba care incepe sa se dezintegreze odata adusa la suprafata... la cea mai mica scanteie se aprinde si arde cu o flacara pura mult timp. Ea este stabila numai la adancimi mari si la temperaturi foarte mici ! Temperatura e un factor important, gazul solidificat nu este stabil la temperaturi ec tind sa depaseasca 5 grade... si deci curentul oceanic cald poate da nastere la "eruptii" spontane care pot inghiti orice nava, indiferent de marime, pierde flotabilitatea foarte rapid, si gazul amestecat cu aerul strica combustia avioanelor cu elicie, deci cele care merg de regula la 3000m cum sunt cele folosite in WW2 si astea gen Cesna. Explozia e iminenta cand intra metan in camerele de combustie.

Daca nu crezi ca de poate degaja o cantitate asa mare de gaz, pai gandestete la lacul ala vulcanic din Africa, al carui nume imi scapa acuma... e pe un crater... este o bomba cu ceas, la fundul lacului sunt milioane de metri cubi de sulf sau dioxid de carbon... nu mai tin minte, oricum, un gaz care este stabil doar datorita presiunii enorme create de apa... insa odata destabilizat, acum cativa ani a "erupt" o cantitate mare brusc, gazul era mai greu ca aerul asa ca s-a prelins pe o vale si a omorat cateva mii de oameni ce se aflau intr-un sat aproape... asa de mare a fost cantitatea incit atmosfera pamintului nu poate face fata schimbarii pruste si oxigenul a disparut subit... i-au gasit pe aia toti morti prin asfixiere ca si cum ar fi pe marte, nu pe pamint...  ;)

Au venit niste francezi si au cercetat, si au incercat 3 metode sa scoata gazul... fara sa-l destabilizeze... imposibil pina acuma. Orice teava introdusa primea pe ea o presiune asa mare incit arunca un jet de apa la 50m si riscau sa creeze precedent... acuma s-au gandit la o teava lunga acre sa preia lent gaz-ul printr-o palnie mare nustiu cum... si in 3-4 ani sa poat ascoate macar juma de cantitate, ca sa stabilizeze fundul lacului.

Problema lor acuma e si mai dura... lacul incepe sa sece deci masa lui scade si va erupe sigur in viitor daca nu se iau masuri... e o situatie complicata acolo...

#56
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ba cioaca.. zi cu nazca... lasa trigonu' .. ca am priceput cu totzii.. francezii.. oricum in momentul in care extractzia va fi profitabila... ii zvantura cineva de acolo (cineva = americanii) :)

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pai ti-am spus, se vede foarte bine si de jos daca stii sa te uiti. Ce am vazut eu acolo din filme si imagini arata clar ca sunt dealuri, am vazut imagini din elicopter si se vedeau bine formele de relief. Daca tu ai fost strict pe colina unde e ala desenat si nu ai fost prin jur e de inteles.

Cand o sa am imagine o sa ti-o pun  ;)

#58
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
frate: o tzi una shi buna... nu pricepi ca nu se vad DECAT din aer ?????

#59
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Arty, nu cred ca sunt piste de aterizare sau whatever ... mai degraba sunt un fel de totem-uri, sau un strigat disperat (de fapt 2) :
1. alooo ... aici ne-am prabusit
2. aici suntem, intoarceti-va la noi, mai dati-ne x si y, aici va asteptam

se vad numai din aer pentru ca au fost facute sa fie vazute din aer ... cat despre desenarea lor, nu stiu cat de inteligenti au fost sau de cine au fost ajutati (vezi persoanele de la pct.1 care au pus bastinasii la treaba), dar cred ca noi, cei care discutam aici, daca am avea resursele sa facem un astfel de desen, l-am putea face de jos, fara sa-l vedem.

asta este simpla ....

ce ne facem cu hartile amiralului Piri Reis, harti care in 1513 si ceva aratau masa de pamant de sub Antarctica, care nu a fost vizibila decat inainte de anul 4000 BC, harti care desenau corect coastele Americii de Nord si de Sud, descoperite mult mai tarziu.

http://www.survive20...irireismap.html
http://www.prep.mcne...is/piri_r~1.htm

#60
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
da, am uitat de Piri Reis///

sunt multe chestii inexplicabile dar adevarate..

de ex, chiar pe malul tarnavei mari parca, undeva, unde erau nishte shisturicare erau ingropate acolo de mii de ani.. ... in acele shisturi care n'au fost deranjate de nimeni mii de ani s'a gasit o pisa.. de .. ALUMINIU... ca un fel de talpa de aterizare.. oarecum. nu s'a gasit nici o explicatzie....piesa exista pe undeva in ro... intrebare.. cine se plimba pe malurile tarnavelor acu cateva mii de ani cu piese din aluminiu?

sunt multe d'astea... doar daca nu vrei nu le vezi. eu shtiu ca daniken a fost omul care a vrut cu tot dinadinsul sa demonstreze ce'a vrut el.. shi anume ideea paleoastronautica... a exagerat fireshte insa nu este foarte departe de un adevar pe care nu putem decat sa'l intuim acum...

#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by arty
frate: o tzi una shi buna... nu pricepi ca nu se vad DECAT din aer ?????

Daca asa zici tu.. o fi. E ca si cum ai spune ca un stadion de fotbal se vede in intregine numai din aer... ca doar e plat nu...  :P

Ce, tu nu ai vazut atitea constructii facute ca sa fie vazute de zei... nu te stiam asa conspirationist ;) Cate nu face omu pentru religie, si noua ni se pare ca sunt chestii "extraordinare"... auzi peste tot faza aia, ca ar fi foarte greu sa le facem acuma cu tehnologia de azi... bullshit ! Vise se arheologi...

#62
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
mai daca tot au fost alea facute ca sa fie vazute din aer cine sa le vada?pasrile?sau credeti ca ei au facut asa eva pentru zei?
bullshit
nu sustin ca erau piste de aterizare dar pe mine nu m-ai lamurit in legatura cu craniile alea dubioase si lunuguiete?ce e cu ele?

#63
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cioaca, nu vroiam sa par conspiratzionist... chiar nu sunt. desenele de la nazca insa nu se vad deact din aer. nu ai nici un loc de unde sa le observi de undeva de sus. comparatzia cu stadionul e buna.. insa nu uita ca daca vrei sa vezi ceva.. trebuie sa stai SUS. ei, aici nu avem acel "sus"

constructzia lor nu ar crea probleme deosebite... adica nu cred ca cineva in ziua de azi ar avea mai muklt de lucru decat o zi sa le proiecteze. am citit ca unii din anglia au incercat shi au refacut "egreta" de la nazca...

sincer nu cred ca desenele de la nazca sa fie foarte religiaose.. daca ar fi asha, ar fi peste tot e la machupichiu, nu?

par o arta foarte abstracta pentru noi acum in 2003 insa stilul poae ar fi fost foarte comun in acele timpuri.

daca ar fi o practica religioasa ar fi peste tot in vechile imperii inca shi maya, nu? ele apar doar la nazca... pe platourile orizontale muntoase la foarte mare altitudine... de ce? pentru cine? pt "zei" ... posibil...

de ce sa nu credem ca le'ar fi facut chiar "zeii" ca un fel de landmark... exact asha cum gaseshti gravat pe banci in parcuri "Victor + Lavinia = LOVE" :)

so, cred ca motivatzia acestor desene o sa ne scape pentru inca cel putzin atatea mii de ani cate au trecut de cand au fost facute...

legat de ideea contactului cu alte civilizatzii... imi place sa cred urmatoarele:

sunt fara dubii sigur ca nu suntem singuri. daca pana shi pe planeta aceasta sunt mii de specii.. ce sa mai vorbim de diversitatea pe care ne'ar putea'o da spatziul infinit pe care noi il numim univers....

de asemenea sunt absolut sigur ca au existat pe terra anumite "incidente" in care au fost implicate vietatzi inteligente venite de pe alte planete. prabushiri, intalniri, rapiri. foarte multe din cele prezentate shi care apar prin presa shi cartzi pot shi sunt fantezii cu motivatzii diverse... dorintza de publicitate... boala... etc... un mic procent shi mai mult... unele care nici nu sunt facute publice sunt adevarate. dovezi? nu prea.. aici e problema. adevarul este meticulos ascuns de cineva (sa nu sari cioaca!!!! )

de ce toata conspiratzia? cred ca explicatzia ar fi urmatoarea: shocul pe care contactul cu o alta civilizatzie l'ar implica asupra societatzii umane actuale ar determina schimbarea a tot ce este astazi atat de bine incetatzenit. oamenii s'au omorat unii pe altzii de mii de ani doar pe ideea "dumnezeul meu e cel adevarat". so, ce vor face "sapienshii" in momentul in care va veni cineva shi va zice.....

errrr, remember that guy.... jeeses? well, it was us... same with buda.. same with all others... trying to stimulate humans.... somehow. we failed...

ideea e foarte hazardata.. shi mai ales nu este supported de nici o dovada decat o intuitzie shi un bun simtz al lucrurilor... ceva in directzia lui Daniken, insa nu atat de exaltata. ceva insa exista..

n'am sa incep paranoia cu area 51 shi alte dementze... in orice caz, daca cineva este capabil sa ajunga cu nave spatziale pana aici fara ca noi sa putem sa'i shtim.. cine sunt shi alte detalii... sunt convins ca au suficiente resurse shi idei cum sa stea ascunshi ochilor shi tehnologiei noastre.

#64
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
dar daca marii oameni si alte persoane importante siu adevarul si nu vor sa il divulge..la fel cum papalitatea are atatea secrete(ex. fatima) si nu vor ssa vb despre asta?vaticanul cred ca ascunde o mare parte din secretele lumii iar in arhivele sale se gases lucruri care nu au fost divulgate niciodata

#65
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
fatima???? ce secret e la fatima???? aparitzia fecioarei maria???? c'mon man... get real... shi ce tzine secret vaticanul? ce le'a zis fecioara maria celor trei copii ????? c'mon.... daca fecioara maria ar fi aparut intr'adevar aqsta nu ar fi decat ce'a mai tare dovada pe care vaticanul ar aduce'o oricui.. shi anume "DUMNEZEU EXISTA".. nu ca ar ascunde asha ceva.. ar publica'o shi ar advertise faptul .. PESTE TOT

secretele ascunse de vatican sunt cele care le pericliteaza lor pozitzia shi imaginea... shi vin din traditzia veche de mii de ani a "preotzimi shtiintzifice"... incepand cu egiptul shi pana in ziua de azi cand practica e doar una.. sa zicem asha traditzionala...

#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
---
constructzia lor nu ar crea probleme deosebite... adica nu cred ca cineva in ziua de azi ar avea mai muklt de lucru decat o zi sa le proiecteze. am citit ca unii din anglia au incercat shi au refacut "egreta" de la nazca...
---

Da dar multi merg pe "argumentul" asta ca nu puteau fi construite sara sa stai in cer... dar daca baietii cunosteau matematica... nu ar fi avut probleme deci... stiau !

---
sincer nu cred ca desenele de la nazca sa fie foarte religiaose.. daca ar fi asha, ar fi peste tot e la machupichiu, nu?
par o arta foarte abstracta pentru noi acum in 2003 insa stilul poae ar fi fost foarte comun in acele timpuri.
---

Pai asta si cerd ca sunt... o forma de arta...

---
muntoase la foarte mare altitudine... de ce? pentru cine? pt "zei" ... posibil...
---

Yep !

---
landmark... exact asha cum gaseshti gravat pe banci in parcuri "Victor + Lavinia = LOVE" :)
---

De acord cu tine aici.

---
sunt fara dubii sigur ca nu suntem singuri. daca pana shi pe planeta aceasta sunt mii de specii.. ce sa mai vorbim de diversitatea pe care ne'ar putea'o da spatziul infinit pe care noi il numim univers....
---

Si aici de acord  ;)

---
publice sunt adevarate. dovezi? nu prea.. aici e problema. adevarul este meticulos ascuns de cineva (sa nu sari cioaca!!!! )
---

S-a constatat ca in general oamenii sunt curiosi exact de ceea ce e ascuns, interzis mai degraba decit ce e nou si available pentru public...

---
astazi atat de bine incetatzenit. oamenii s'au omorat unii pe altzii de mii de ani doar pe ideea "dumnezeul meu e cel adevarat". so, ce vor face "sapienshii" in momentul in care va veni cineva shi va zice.....
---

Aha... asta ar fi o problema, ipotetic vorbind, contactul cu alta civilizatie ar rasturna "ordinea" si problemele ar fi serioase, mai ales pe ramura industriala, daca respectivii ar fi mai avansati... fiecare ar vea sa puna mina pe ceva cu care sa aiba avantaje aici, tehnolohgii mai ieftine, mai deosebite de exemplu si marile companii din domeniul tehnologiei nu ar face fata, brusc locurile de munca ar fi instabile in toata lumea... si cum sa traiesti fara mancare ? SI cea mai tare "suveranitate" trece tot prin stomac...
E greu de imaginat acuma dar un lusru e clar, inadaptatii vor pierde din start si vor suferi cel mai mult... knowlege is power indiferent de civilizatie   :D

#67
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
chiar crezi in ceea ce spui?

#68
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cioaca, ai dubii? DACA indivizii sunt mai avansatzi ??? pai DACA au ajuns la noi cu certitudine sunt mai avansatzi...

#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
DACA si numai DACA au ajuns  ;)

Sau iar vrei sa intram iara  in teoriile despre materie si energie... sa vezi cat le-ar lua sa ajunga la noi ?  :P

#70
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
teoriile despre materie si energie, asa cum le stim noi vrei sa zici .... la inceputul secolului trecut (20 adica) academia franceza "statua" clar ca "zborul cu obiecte mai grele decat aerul este imposibil ... si n-au trecut decat 100 de ani si vrem pe Marte si statie orbitala ... poate ar trebui revizuit ceea ce stim, si ceea ce nici nu banuim

#71
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
---
teoriile despre materie si energie, asa cum le stim noi vrei sa zici ....
---

Te grabesti si iei teapa  :cool:

S-a discutat deja in alt thread...

Este vorba de intreractiunea dintre materie si energie la nivel atomic si subatomic, particule elementare quantum... adica ce se poate face legat de viteza luminii si alte aspecte la nivel subatomic cum ar fi faptul ca teleportarea e doar uin vis... in realitate nu se poate aplica indiferent ce facem si ce tehnologie am avea.

Sunt lucruri deja clare care nu se pot rasturna oricum.
Deci nu e vorba de ineptii de genul ""zborul cu obiecte mai grele decat aerul este imposibil "... si Bill Gates a spus prin 1982 ca nu e nevoie ca un calculator sa aiba mai mult de 640KB ram si s-a inselat...

E vorba de lucruri care nu pot fi intoarse oricum si sa mearga...

#72
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cioaca, nu sari.. viitoru ne poate servii surprize. omul a fost mereu prea rush shi mai mult decat arogat in a axioma ceea ce shtie despre natura + univers in a fi ceva absolut.

cu cat shtim mai multe ne dam seama cat de putzin shtim. iar daca noi n'am reushit sa intzelegem nici macar propriile teorii pe deplin (ma refer la relativitate) ce sa mai vorbim de realitate sau de nivelul unor "altzii" potentziali inteligentzi in univers.

cand spunem ca teleportarea e imposibila... ne referim fireshte la ce cunoashtem noi shi ce am reushit noi. absolutizand este un act de prea mare indolentza.. zic eu.

fara rushine, suntem "praf in vantul stelar"... iar daca avem conshtintza de sine (oare avem?) asta nu ne da nici macar un drept sa emitem pretentzia de a ne apropia de cunoashtere.

este foarte posibil ca legile fizicii pe care le putem verifica noi (newtonian) sau intuii (relativist) nu sunt decat parte din cunoshtintzele limitate pe care le avem pana la acest moment. ce ne rezerva viitorul? sa o intrebam pe pithia.. alo? delphi? cum? nu? nu mai? ah.. un accident neprevazut?... da.. se'n'tâmpla....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate