Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Oare suntem singuri in UNIVERS?

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#37
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
@andrei cioaca-----> nu stii ?nu au ost deajunse dovezi?filmari video?inscriptii?si alte treburi?
@bibi--------->crezi ca e o fantezie?crezi ca e imaginatia cuiva?crezi ca s-au dat atatia bani si fonduri doar de dragul cuiva?>

#38
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
indianu, ti-am mai zis si in postul anterior, e chiar asa de greu sa citesti ce s-a mai scris si in alte posturi inainte sa pui intrebari aiurea despre dovezi cu filmari si inscriptii?
Vezi de ex. aici: http://forum.softped...&threadid=14215
Sunt cateva pareri si explicatii, unele mai plauzibile, altele mai transparente.
Sau tu inca mai crezi ca Triunghiul Bermudelor e facatura lui ET si AREA51 e un loc unde americanii ascund farfuriile zburatoare si corpurile extraterestrilor (bineinteles mult mai inteligenti ca noi)... :lol:

P.S. Rog pe careva de sus sa lipeasca threadul asta la cel cu OZN (din linkul de mai sus).

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by indianu
@andrei cioaca-----> nu stii ?nu au ost deajunse dovezi?filmari video?inscriptii?si alte treburi?
@bibi--------->crezi ca e o fantezie?crezi ca e imaginatia cuiva?crezi ca s-au dat atatia bani si fonduri doar de dragul cuiva?>

Nu sunt inscriptii si nici filme care sa ateste asa ceva... sunt doar lucruri imaginate. Acea "poza" de pe cartea lui Erik van Daniken cu ala care chipurile e pe o racheta este pur umana, toate detaliile indica asa ceva... tehnologie tot... e un mit pina la urma.
Vi se pare credibil ca astronautul ala sa traga cu mainile de manete care arata ca schimbatoarele de viteza la masinile vechi, si cu chestia aia eventual sa mai si umble in spatiu... fara calculatoare... sisteme de navigatie... vorba cuiva... ? Dupa paremrea mea e un HOAX de toata frumusetea cum au fost multe in istorie,menite sa alimenteze constant entuziastii si anumite grupuri de interese.
Imaginea aia raportata la conditiile omului mai primitiv si cunostintele acestuia despre desen tehnic..., capacitatile de reprezentare prin desen, obiectul infatisat nu fac parte din acelasi sistem... nu corespunde cu desenul acela...
Ori s-a gresit datarea si e de fapt ceva de inspiratie Jules Verne cu care seamana leit intre noi fie vorba... sistemele prezentate in cartile lui Jules seamana leit... controlul, manetele, reprezentarea artistica deci... dupa mine, ori e ceva de pe vremea lui ori e un hoax... Coincidentele intre lucrarile lui Jules si desenul acela "vechi" sunt prea mari, te enerveaza, iti sare in ochi...  :P Asa cevba nu poate constitui o proba... e ca si cum as spune dragonii mari chinezesti exista... ca sunt atitea inscriprii cu ei...

Banii cum se dau... pai SETI este un proiect sustinut de amatori in cea mai mare parte si nici macar nu au computere suficient de performante pentru analiza datelor de la radiotelescoape, si folosesc calculatoarele din retea din internet prin screensavere adecvate... nu stiti ?
:P

Sprijin guvernamental nu mai au demult... a fost un boom in anii 70-80 ca sa acopere unele lucruri dupa care nu mai era nevoie de ei... daca entuziastii nu-i sprijina dau faliment...

#40
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
@aditzanu.....ai cercetat tu ca sa ma contrazici?ai vazut tu?ce tot vrei?daca vrei ceva da pm...ce tot ma bati la cap...fiecare cu parerea lui
@andrei exista asa ceva am mai zis...de unde stii tu ca nu exista..eu am citit asa ceva si de aia vb si nu cred ce zici tu ca e un mit...nu e un mit..exista asa ceva
in legatura cu fondurile..glumesti cred...nu neaparat usa..dar si rusii studiaza asa ceva...iar la americani cred ca au tot felul de experimente legate de asa ceva in area 51....in nevada sau mai stiu eu unde...

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Chestille astea cu aria 51 si ce ai mentionat... sunt mituri urbane, sa fim seriosi. Sunt baze secrete si atita tot, restul o face cinematografia si cartile SF... adica mia mult F decit S ! In asemenea baze s-au creat avioanele F117 de exemplu si se lucreaza acuma la alea noi si la mini naveta-spatiala... atita tot  :cool: Fiecare doreste sa creada ceva, unii cred in conspiratii si alte lusruri fara sens, in afara ca genereaza venituri (exemplu Roswell)... exploatarea comerciala a miturilor... asta e.

Nu ai auzit de razboiul rece americano-rus... de acolo li se trage... era simplu sa te prinzi, ei sunt singurii care se intrec in OZN-isme  ;)

#42
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
@cioaca: cum imi explici desenele uriashe de la nazca?

imagini la http://www.crystalinks.com/nasca.html

de ce omul primitiv care se presupune ca le'a facut... le'ar fi facut?

in special ca nu le'ar fi putut vedea niciodata, nu se vad decat din aer...

so, cine le vedea din aer? sau cine le'a facut?

#43
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
tovarase din India, una e sa aduci argumente si sa porti o discutie coerenta si una e sa torni posturi cu nemiluita asa cum faci tu, doar din dorinta de a te baga in seama.
Si faptul ca "ai citit" tu nu e argument... Grow up, pe langa cartile SF din librarie sa stii ca exista si manuale de fizica...

#44
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
stiu asta aditzanu` nu is carti din liobrarii is carti de la profi de fizica (s9incer) ei mi le-au recomandat
@arty la ceea ce zici tu m-am referit si eu la inceputul threadului si nu am primit nici un raspuns concret..si eu ma bazez pe acele dovezi si nu numai
de exemplu si piramidele cu secretele lor si modul in care au fost construite intr-un timp record ridica un semn de intrebare...
pt ceilalti mai urmariti un documentar pe discovery mai meditati si mai documentati-va
exista totusi persoane care nu cred in asa ceva?

#45
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
adresa pe care a dat-0 arty va poate arata imagini care reprezinta niste desene imense care nu cred ca le-a facut omul acu vreo 5000 de ani
unele seamana ca niste piste de aterizare?ce sa aterizeze?animalul care trage la plug?pasarele sau ce?
mai este si civilizatia machu pichu
si mai sunt undeva pe planeta niste locuri unde cineva a construit un fel de piramide din pamant?cu ce scop numai asa ca sa se afle in treaba?ca ele nu au intrari sau alte chestii de genu acesta
in acel site prezentat de arty mai sunt si niste cranii neobisnuite..alungite..au fost oamenii bolnavi sau ce?

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by arty
@cioaca: cum imi explici desenele uriashe de la nazca?

imagini la http://www.crystalinks.com/nasca.html

de ce omul primitiv care se presupune ca le'a facut... le'ar fi facut?

in special ca nu le'ar fi putut vedea niciodata, nu se vad decat din aer...

so, cine le vedea din aer? sau cine le'a facut?

Chestia asta cu "nu sunt vazute decit din aer" este un alt mit urban... cine nu a fost acolo probabil il crede usor, nici eu nu am fost dar am idee de geografia locului... se vad foarte frumos de pe versantul opus...

De ce sunt facute... din acelasi motiv pentru care au fost facute si statuile de terracota, piramidele maya si cele egiptene samd... si mai nou crop circles, adica simularile de ozn aterizat in camp... arta... de ce pictam tablouri ?

Mai stii... poate au vrut sa demonstreze ca "ei pot"...  :cool:

Dar de aici si pina la pista de aterizare... LOOOL... e distanta mare... hi hi , ii si vad pe extraterestrii avand nevoie de o "pista" ca sa poata ateriza... or avea nave vechi, human made...

#47
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
indianu ,esti patetic, incearca sa te opresti sau macar sa porti o discutie serioasa. Si nu incerca sa polemizezi cu mine ca se termina prost. Termina cu campania "hai sa postam cu orice pret!"

revenind la subiect ...

mi se pare cat se poate de normal, tinand cont de "dimensiunile" universului cunoscut si necunoscut, sa existe si alte civilizatii. Si cum cele cateva milioane de ani de dezvoltare pe Pamant, nu inseamna nimic la scara "universala", probabil ca exista civilizatii f. avansate.

daca noi, dupa cateva mii de ani discutam, teoretic cel putin, de deplasari cu viteze apropiate de viteza luminii, gauri de vierme, univers curbat, hiperspatiu, whatever,... va dati seama ca dupa un milion de ani de evolutie, situatia ar sta cu totul altfel ... sau si mai simplu, noi n-am fi aici daca am fi sarit peste 900 de ani de Ev Mediu oferiti gratis de biserica

si atunci, mi se pare firesc sa presupun, imposibil de contrazis ca suntem experimentul unei alte rase, eroarea lor sau un accident  .... iar dupa o vreme o sa descoperim ca niciodata n-am fost singuri,

#48
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

Quote

Originally posted by EndLess_Point

mi se pare cat se poate de normal, tinand cont de "dimensiunile" universului cunoscut si necunoscut, sa existe si alte civilizatii.  

fully agree on that ! ;)

statistic vorbind, presupunerea ca suntem singuri in univers, in conditziile in care dicutam de miliarde de
galaxii ... este nefondata!  

lasand la o parte fenomenul OZN, cu informatziile fragmentate, partziale, etc . pe care le avem este imposibil sa afirmi ca suntem singura forma de viatza inteligenta in univers. Shi asta mergand pe presupunerea ca viatza se dezvolta in conditziile similare celor care ne-au fost noua favorabile (apa, oxigen, etc...)

Sa nu uitam ca s-au descoperit forme de viatza bazate pe sulf shi compushi ai lui chiar "la noi acasa", la adancimi oceanice de mii de metri, in apopierea vulcanilor sulfuroshi.

Conform ecuatziei lui Drake , ar putea fi cca. 400 de civilizatzii capabile de comunicare numai in galaxia noastra!

faptul ca nu s-a reushit un contact clar pana acum, demonstreaza poate doar nivelul de inteligentza al civilizatziei noastre ... ganditzi-va ca a-tzi nimeri peste o tablitza cu scriere cuneiforma .. a-tzi crede ca sunt scrijelituri aiurea in piatra ...

cat despre faptul ca suntem sau nu experimentul unei rase ... hmm, asta practic se bazeaza pe aceeasi afirmatzie eronata, dupa parerea mea, ca viatza s-a dezvoltat intr-un singur punct, dupa care a fost raspandita (pe cale artificiala sau nu) in univers.

sunt  convins ca viatza a aparut in mult mai multe locuri in univers, la un moment sau altul, shi ca nici macar nu trebuie sa fi existat conditzii similare favorabile aparitziei ei..

#49
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Chestia asta cu "nu sunt vazute decit din aer" este un alt mit urban... cine nu a fost acolo probabil il crede usor, nici eu nu am fost dar am idee de geografia locului... se vad foarte frumos de pe versantul opus...

nu vorbesc de piste de aterizare... nu vorbesc de problemele lui Daniken...

eu am fost la Nazca.... desenele nu se vad decat de sus... nu e nici un loc de unde sa le vezi altfel. eu le'am vazut de sus.. dintr'un balon cu aer cald.

te intreb pt ca se pare ca ai raspuns la orice... mi'a placut xplicatzia cu triunghiul bermudelor shi o cred foarte plauzibila... am facut incercari in baie pe tema asta shi asha este... dar gazul trebuie sa fie in cantitatzi uriashe ca sa se intample chestia.. anyway...

#50
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Este sigur ca nu sintem singuri. Ar fi prea frumos :D. Dar v-ati gindit ca poate am si luat contact cu alta forma de viata inteligenta dar noi nu i-am perceput ? Sau noi pe ei ? Noi nici macar nu cunoastem toate legile fizicii. Poate ca trecem unii pe linga altii fara sa stim. Dar sint convins ca odata cu perfectionarea teleportarii (deocamdata doar o raza subtire la distanta mica) vom putea indrazni sa exploram galaxia.

#51
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
shi la fel... este "calul" din marea britanie care nu se vede decat de sus.. intr'un shes.. absolut.. ca'n palma

#52
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
skizo: ce ai vrut sa spui cu "raza subtzire la distantza mica" ?

#53
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Vorbesc de cercetatorii australieni ...

#54
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
care... ? dezvolta pls...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate