Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Oare suntem singuri in UNIVERS?

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#253
Modigliani

Modigliani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.04.2010

View Postindianu, on 24th October 2003, 11:32, said:

nu ma refeream ca m-am documentat pe forum..m-am documentat din carti..poti sa citesti si tu daca vrei si chiar iti recomand "ENIGMELE TERREI"Horia Matei

Stimate ... Winnetou ! Intrucat , din ce-am citit pana acum , se presupune ca te-ai ,, documentat " , si daca se presupune ca pe un forum te poti inregistra dupa care poti sistematic bate campii in discutii de tot felul , ..... permite-mi sa ,, bat si eu nitel ogoarele " afirmand ca in acest domeniu despre care se discuta in topic , Horia Matei cu ,, Enigmele Terrei " este deja ...... PISTOL CU APA ! :thumbup:

Nu intentionez aici minimalizarea importantei cartii , nici a autorului , nici a cititorilor acesteia . Este o carte extrem de buna , pe cat de buna este o ascutitoare in clasa a II-a . Ori ..... pan-la BAC mai sunt multe pagini de dat . Si ..... cam de prin clasa a IV-a , a V-a incolo nu mai folosim instrumente taioase pentru revigorarea varfurilor creioanelor .

.........................................

Acum ... fara cinism :

  Multi autori de gen , de la Matei si pana la Daniken ( varf de lance in domeniu , parerea mea ) , trecand pe la Ludvik Soucek ( cu ,, Banuiala unei umbre " ) , Stefanescu , Davidovici ( in sfarsit , nu stau sa enumar ..... ca sa dau impresia ..... ca , ce sa spun , .... stiu cum ii cheama !) , s-a dovedit cam in ultimii ani , ..... nu ca n-ar fi stiut ce spun in carti , .... ci ca sunt deja depasiti . Ceea ce-au facut acestia prin operele lor gasesc ca fiind absolut salutar . Ne-au indicat .... ,, lumina pe sub usa " . Intre timp insa ..... usa s-a deschis . Din ce in ce mai mult , imbaindu-ne cu generozitate in ( sa-i spunem asa : ) lumina cunoasterii !

.........................................

  Howgh !

#254
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
dacă există ceva viu și inteligent, tot de aici a plecat(sau s-a întors).

#255
cretzu187

cretzu187

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.05.2010
viata pe alte planete exista. s-au descoperit bacterii si in lava , ce va face sa credeti ca nu ar fi se pe alte planete?
nu stiu cat de probabil e sa comunicam cu extraterestri . noi folosim unde radio si  lucram pe mai multe frecvente. sa zicem ca si ei foosesc undele radio  ( putin probabil)  dar suntem pe aceias frecventa ?

viata exista sigur in univers mai mult sau mai putin inteligenta

#256
alinnc

alinnc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 540
  • Înscris: 07.07.2009
ce parere aveti de ultimul "eveniment"?

http://www.descopera...lide#comentarii

http://newsblogged.c...be-7th-july2010

eu cred ca e chiar nava extraterestra. unii au zis totusi ca e nava de pe raul mortii/omen, altii ca au vazut ceva asemanator in niste picturi vechi, biblice... iar altii ca e holograma din blue project..

Edited by alinnc, 15 July 2010 - 01:56.


#257
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Singuri în Univers nu suntem dar "OZN"-urile aste îmi par cunoscute:

[ http://static.howstuffworks.com/gif/solar-aircraft-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jazzu, 15 July 2010 - 02:40.


#258
Salilik

Salilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 11.01.2009

View Postjazzu, on 15th July 2010, 03:39, said:

Singuri în Univers nu suntem dar "OZN"-urile aste îmi par cunoscute:

[ http://static.howstuffworks.com/gif/solar-aircraft-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu are nici o legatura cu ce s-a vazut pe cer in china...
Poate or fi niste tineri care vor sa faca ceva senzatie peacolo :) ( sper sa fie asta)

#259
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Ideea este că omul s-a obișnuit cu anumite forme de aeronave iar alte forme care sunt posibile și îndeplinesc condițiile necesare pentru a zbura prin geometria lor și au o formă nefamiliară este un instrument numai bun de a induce pe cineva în eroare.

Edited by jazzu, 15 July 2010 - 14:08.


#260
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postcretzu187, on 27th May 2010, 20:45, said:

viata pe alte planete exista. s-au descoperit bacterii si in lava , ce va face sa credeti ca nu ar fi se pe alte planete?
nu stiu cat de probabil e sa comunicam cu extraterestri . noi folosim unde radio si  lucram pe mai multe frecvente. sa zicem ca si ei foosesc undele radio  ( putin probabil)  dar suntem pe aceias frecventa ?

viata exista sigur in univers mai mult sau mai putin inteligenta

Pot utiliza tahioni supra-luminici, tuneluri sub-spatiale, tuneluri spatio-temporale prin care pot calatori obiecte si unde, cu viteze supra-luminice ori aparent supraluminice.

Un astfel de tunel subspatial nu se compara cu o gaura neagra deoarece el are concentrata gravitatia uni-directional sub forma unui tub-palnie. B)

Edited by Cyber-sapiens, 15 July 2010 - 14:22.


#261
ZnSstr

ZnSstr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.12.2009
Vedeti-va  de treaba voastra
Vorbiti in inconstiinta de cauza

Secret Space I si II este interesant,acum nu bag mana in foc ca e si real

#262
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Au trecut peste 13 miliarde de ani peste cele peste 10²² stele din univers. Cum a zis si Carl Sagan, ar fi o risipa de spatiu sa fim singuri in univers ... Poate ca nu sunt asa de multe planete cu viata cum ne asteptam noi, dar cu siguranta sunt. Omenirea e prea nerabdatoare sa aiba dovezi cat mai curand. Si eu vreau, dar spatiul e imens si sunt necesare imense cantitati de energie ca sa comunici eficient, daramite sa calatoresti la asemenea distante. Nu toate civilizatiile sunt la fel de dezvoltate ca noi si aproape de noi. Nu toate sunt dispuse sa ne contacteze fiind mult superioare. Sau poate astepata un moment propice. Sau ... poate nici noi nu ne-am dori sa intram in contact cu ei daca am sti intentiile lor. Un singur lucru e sigur. Acela ca trebuie sa avem rabdare.

#263
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postarchaeus5, on 25th September 2010, 11:49, said:

Au trecut peste 13 miliarde de ani peste cele peste 10²² stele din univers. Cum a zis si Carl Sagan, ar fi o risipa de spatiu sa fim singuri in univers ... Poate ca nu sunt asa de multe planete cu viata cum ne asteptam noi, dar cu siguranta sunt. Omenirea e prea nerabdatoare sa aiba dovezi cat mai curand. Si eu vreau, dar spatiul e imens si sunt necesare imense cantitati de energie ca sa comunici eficient, daramite sa calatoresti la asemenea distante. Nu toate civilizatiile sunt la fel de dezvoltate ca noi si aproape de noi. Nu toate sunt dispuse sa ne contacteze fiind mult superioare. Sau poate astepata un moment propice. Sau ... poate nici noi nu ne-am dori sa intram in contact cu ei daca am sti intentiile lor. Un singur lucru e sigur. Acela ca trebuie sa avem rabdare.

De acum peste vreo mai bine de 20 miliarde de ani, universul va contine stele similare Soarelui nostru intr-o maniera "stea langa stea", ceea ce inseamna ca o mare parte dintre stelele din univers vor genera viata si civilizatii. Astfel pe distante mai mici de 100-500 ani lumina va putea exista o civilizatie oarecare si aceasta s-ar repeta la fiecare interval de 100-500 a.l in oricare directie ne vom uita.

Edited by Cyber-sapiens, 25 September 2010 - 19:40.


#264
vanillachocolate

vanillachocolate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.11.2011
Cautati pe YouTube: pleiadian message from Alaje.
Bineinteles ca nu suntem singuri!

#265
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Prin nu stiu care legende se spune ca exista fiinte, oameni ce traiesc in...pe fiecare planeta. Consideram ca sint doar legende. Consideram. Fiindca acum am alte informatii (avem).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate