Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Aromanii, meglenoromanii si istroromanii

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#55
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 bluebyte, on 09 mai 2016 - 17:51, said:

Eu ma spus doar ca este logic ce scrie acolo ca vlahii au fost numiti Olasz de Panonieni si din Olasz a devenit Olah.
tu ai dat un citat, fara sa spui originea citatului (care sustine o prostie)

Quote

ci pentru că strămoșii acestora sunt numiți Olaz de către Panonieni, de aici Olahi și în fine adăugându-se litere,
sunt chemați Valahi.
adica mai intai a fost olaz de la panoieni, dupa care olah, dupa care valah

(o mai mare imbecilitate n-am auzit in viata mea) Posted Image

 bluebyte, on 08 mai 2016 - 15:20, said:

dupa parerea mea, Basarab in intentia lui si a vremurilor acelea, a intemeiat "Teara Rumaneasca"
parerea ta, care este gresita.

1. Basarab este doar din perspectiva unora Intemeietorul.

2. Statul lui Basarab se numea Vlahia

3. Mitropolia Vlahiei se numea UngroVlahia

4. Valahia a fost denumirea data de sasi

5. Statul niciodata nu s-a chemat Tara Romaneasca/Rumuneasca/etc

6. La 1859 prin Unirea Principatelor Dunarene dispare statul Vlahia/Valahia.

Edited by alexandrumardin, 09 May 2016 - 18:41.


#56
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Mai du-te se te culca ca astazi debitezi numai prostii.

1.Eu am spus clar ca ma refer la chestiile alea scrise in link si ca de acolo sint citatele
2. Am spus ca valah, precum scrie tot acolo in link, vine de la Olasz > Olah > vlah

Acuma ai inteles sau sa-ti explic cind esti mai lucid?

Edited by bluebyte, 09 May 2016 - 19:19.


#57
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 bluebyte, on 09 mai 2016 - 19:10, said:

2. Am spus ca valah, precum scrie tot acolo in link, vine de la Olasz > Olah > vlah
tocmai asta este prostia.

invers baiete:
din Vlah avem in ungureste olasz/olah
mai intai a fost vlah, dupa aia vin ungurismele.
intai au fost vlahii, dupa aia apar ungurii.

ia-ti portia Posted Image

Edited by alexandrumardin, 09 May 2016 - 19:20.


#58
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

 neafloricadinobor, on 09 mai 2016 - 08:48, said:

Nu ştiu bancul, aşa că poţi rîde singur mai departe.

Cum nu-l stii? Posted Image

Tu esti militianul.

Bluebyte e ungurul.

Fane e tiganul.

+++

Sau gasit cei trei clowni [dimpreuna cu Balamache, dar pe el nu-l pun la socoteala, el e ca raia de pe capra] sa discute sfatos ca rumanii si-ar fi zis vlahi desi nu exista niciun indiciu ca ar fi fost asa, din contra, cand etnonimul apare in romaneste acesta este negresit ruman.

Acesti caraghiosi [exclus Balamache, el nu-i caraghios, am stabilit ca el e ca raia] ignora ca la toate limbile romanice si toate popoarele romanice sunt atestate momente - mai vechi sau mai noi - cand se autodenumeau romani si limba lor o numeau romana.

Edited by Mount_Yerrmom, 09 May 2016 - 20:19.


#59
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 Mount_Yerrmom, on 09 mai 2016 - 20:10, said:

... la toate limbile romanice si toate popoarele romanice sunt atestate momente - mai vechi sau mai noi -
cand se autodenumeau romani si limba lor o numeau romana.
acuma trebuie lamurite aceste momente.

cum le poti defini momentele astea?
1. de revelatie
2. transcendentale
3. edificatoare
4. penetrante
5. orgasmice
6. osmotice
7. tigano-elevatoare
8. escatologice
?????????

lamureste-ne care-i starea necesara sa intri in aceste momente?

Edited by alexandrumardin, 09 May 2016 - 20:30.


#60
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

 alexandrumardin, on 09 mai 2016 - 20:29, said:

acuma trebuie lamurite aceste momente.

momente istorice :ciocan:

#61
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 Mount_Yerrmom, on 09 mai 2016 - 20:10, said:

ignora ca la toate limbile romanice si toate popoarele romanice sunt atestate momente - mai vechi sau mai noi - cand se autodenumeau romani si limba lor o numeau romana.

Si eu ma declar impotriva substantelor halucinogene. Provoaca mari tulburari de perceptie extrasenzoriala.

 Mount_Yerrmom, on 09 mai 2016 - 20:38, said:

momente istorice Posted Image

:))))))))))))))))))))) Posted Image Posted Image Posted Image
Nu pot sa ma abtin la aceste momente de-a dreptul istorice!!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wmvKyaiDgZg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014

 alexandrumardin, on 09 mai 2016 - 19:15, said:

tocmai asta este prostia.

invers baiete:
din Vlah avem in ungureste olasz/olah
mai intai a fost vlah, dupa aia vin ungurismele.
intai au fost vlahii, dupa aia apar ungurii.

ia-ti portia Posted Image

Vorbesti aiureli, ti-am mai spus de atitea ori.
Olasz nu poate veni de la cuvintul deja existent "vlah" precum spui tu, pentru ca initial a avut alta insemnatate.
Oláh vine de la Olasz, ceeace inseamna si astazi = Italian. Olaszország = Italia
Din Olasz - a devenit Olah in ungureste ca sa difere pe romanizati de italieni.

Alte denumiri: Wallachen, Wlachen, Vlachen, Wlachi, Vlasi, Vlax, Wallachians, Valachos, Vlachos, Olah, Ulah, Blahoi)


Quote

The word "Vlach" is of Germanic origin, an early loanword into Proto-Slavic from Germanic *Walhaz ("foreigner" or "stranger") and used by ancient Germanic peoples
for their Romance-speaking and (Romanized) Celtic neighbours. *Walhaz was evidently borrowed from the name of a Celtic tribe, known to the Romans as Volcae in the
writings of Julius Caesar and to the Greeks as Ouólkai in texts by Strabo and Ptolemy.[9] Vlach is thus of the same origin as European ethnic names including the Welsh and Walloons.[10]

The word passed to the Slavs and from them to other peoples, such as the Hungarians (oláh referring to the Romanians and olasz referring to the Italians) and Byzantines (Βλάχοι, Vláhi"),
and was used for all Latin people from the Balkans.[11] In Bosnia Orthodox Christians were called "Vlachs", a synonym of "Serbs".[12] The Polish word for "Italian" (Włoch, plural Włosi)
has the same origin, as does the Slovenian, vaguely-derogatory lach. The Italian-speaking region south of the South Tyrol, now Trentino in Italy, was known as Welschtirol in the Austro-Hungarian Empire.

"Vlah" is also a derogatory term used in Croatia when referring to inhabitants of Dalmatian hinterland and the Dinarides area, regardless of their religious affiliation, ("Vlaji") and in Bosnia referring to
a person of Eastern Orthodox Church ("Vlasi").[citation needed]
However, some schlars consider that the word "Vlach" appeared for the first time in the Eastern Roman Empire and was spread to the Germanic and Slavic world through the Vikings, who were in
contact with the Eastern Roman Empire

@all

Ce savanti sinteti :-)

Moment istoric, adevarat

Quote

Mitropolia Ungrovlahiei

Mitropolia Ungrovlahiei a fost o structură canonică a ortodoxiei, înființată în anul 1359 de Patriarhia de Constantinopol. În acel an patriarhul ecumenic Calistus I l-a numit pe călugărul grec Iachint de Vicina ca prim titular al Mitropoliei Ungrovlahiei.
Denumirea mitropoliei provine din necesitatea distingerii în vremea respectivă a valahiilor din Balcani (teritorii locuite de valahi) de cea aflată sub autoritatea Regatului Ungariei, numită din acest motiv Ungrovlahia.
Inițial sediul mitropoliei a fost la Câmpulung, apoi la Curtea de Argeș. În anul 1517 scaunul mitropolitan a fost mutat la Târgoviște, iar în 1668 la București. Până în 1990 mitropolit al Ungrovlahiei a fost arhiepiscopul de București, care din 1925 a îndeplinit și funcția de patriarh al Bisericii Ortodoxe Române.
În anul 1990 titulatura patriarhului Bisericii Ortodoxe Române, aceea de arhiepiscop al Bucureștilor și mitropolit al Ungrovlahiei, a fost schimbată, implicit înlocuindu-se denumirea multiseculară a Mitropoliei Ungrovlahiei cu aceea de Mitropolia Munteniei și Dobrogei.
Deci a ce era, Mitropolie româna sau vlaha?
Mitropolia vlaha a românilor sau Mitropolia române a vlahilor. Oul sau gaina?
LOL
De ce nu s-a numit de la inceput sau ulterior Mitropolia Tarii Romanesti, de ce a "Munteniei" si a "Dobrogei" daca tot era BOR sau BOV ?  :-)
To be, or not to be? That is the question

Edited by bluebyte, 09 May 2016 - 21:11.


#63
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 bluebyte, on 09 mai 2016 - 20:53, said:

Vorbesti aiureli, ti-am mai spus de atitea ori.
Olasz nu poate veni de la cuvintul deja existent "vlah" precum spui tu, pentru ca initial a avut alta insemnatate.
Oláh vine de la Olasz,
am o nedumerire: tu esti greu de cap?

avem formele unguresti: olasz si olah

avem forme germanice si slave: wales, welsh, valon, vlasi, vlah, wlachen, walachen
avem formele latine si grecesti: blaki, vlaki

Tu sustii ca mai intai au fost formele unguresti.
Adica ungurii au fost primii care i-au denumit.

Tu intelegi ca vorbesti aiureli?

Edited by alexandrumardin, 09 May 2016 - 21:08.


#64
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Mai este tare greu de cap.
EU NU SUSTIN CARE A FOST PRIMA
EU SPUN CA, OLAH VINE DE LA OLASZ

ai inteles?
usted entiende?
értetted, amit mondtam?
did you understand?
hast Du verstanden?
vi komprenas?

Vai ce-ti tremura curu ca unguri ar fi cumva in ceva primii. Esti de risul curcilor.

Edited by bluebyte, 09 May 2016 - 21:43.


#65
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

 bluebyte, on 09 mai 2016 - 20:53, said:

De ce nu s-a numit de la inceput sau ulterior Mitropolia Tarii Romanesti, de ce a "Munteniei" si a "Dobrogei" daca tot era BOR sau BOV ?  :-)
To be, or not to be? That is the question

Stii de ce, caraghiosule?

Pentru ca pe greceste, Tarii Romanesti i se spune [Ungro]Valahia :ciocan:

La fel cum pe frantuzeste la Deutschland i se spune Allemagne.

etc. :ciocan:

#66
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 bluebyte, on 09 mai 2016 - 21:41, said:

EU SPUN CA, OLAH VINE DE LA OLASZ
si tot tu spui:

 bluebyte, on 09 mai 2016 - 20:53, said:

Olasz nu poate veni de la cuvintul deja existent "vlah" precum spui tu, pentru ca initial a avut alta insemnatate.
Oláh vine de la Olasz, ceeace inseamna si astazi = Italian. Olaszország = Italia
Din Olasz - a devenit Olah in ungureste ca sa difere pe romanizati de italieni.

olah vine din olasz
olasz nu poate veni din vlah
Adica olah l-a dat pe vlah :ciocan:

 bluebyte, on 09 mai 2016 - 19:10, said:

2. Am spus ca valah, precum scrie tot acolo in link, vine de la Olasz > Olah > vlah


#67
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Mai eu nu te mai inteleg chiar vrei sa te faci de ris?

Am spus ca pe ungureste Italian inseamna Olasz. De la acest cuvint "Olasz" in ungureste s-a facut o diferentiere pentru vlahi/români/cei de peste Carpati, adica "Olah".
Olasz exista in continuare si inseamna = Italian
Deci;

român = Oláh
italian = Olasz

NU AM NIMIC CU CUVINTUL "VLAH"

Edited by bluebyte, 09 May 2016 - 22:08.


#68
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Cred că olasz le-au spus romanicilor din apropiere (adică italienilor) ungurii din vestul Ungariei. Probabil pentru că slavii din apropiere (strămoșii slovenilor de astăzi) le ziceau italienilor vlas. Ungurii din est, în contact cu românii au preluat etnonimul pentru romanicii cu care se învecinau (adică românii) de la alți slavi care însă foloseau cuvântul vlah, nu vlas, de unde olah în loc de olasz.

Se vede și la polonezi. Au preluat vlah de la slovaci pentru italieni și voloh de la rușii vechi pentru români.

in Polish: Włochy, the name of Italy, and Wołoch, referring to Vlachs and historically Romanians.
in Hungarian: "Oláh", referring to Romanians, "Vlachok" referring to Romanians/Vlachs, generally; "Olasz", referring to Italians.
in Serbo-Croatian and Bulgarian: Vlah (влах) – to Romanians or other Romanian/Vlach subgroup. Also in Vlašić, the mountain in Bosnia named after Vlach shepherds that inhabited it.
in Ukrainian: Voloh (волох) – to Romanians.
in Russian: Valah/Valakh (валах) – to Romanians.
in Greek: Vlahi/Vlakhi (Βλάχοι) – to Romanians or other Romanian/Vlach subgroup (e.g. Macedo-Romanians, Megleno-Romanians, etc.)
in German: Wlachen or Walachen – to Romanians of other Romanian/Vlach subgroups; Wallach – a Romanian horse, i.e. a horse that has been gelded, as the Romanians gelded their war horses for practical reasons.
in Czech and Slovak: Valach – to Romanians or to their Slavic-speaking descendants inhabiting Moravian Wallachia; a gelded horse.
in Turkish: Eflak – to Walachia and "Ulahlar" to Romanians or other Romanian/Vlach subgroup.
In Slovene: Laški, archaic name referring to Italians; it is also the name of several settlements in Slovenia, like Laško near Celje, or Laški Rovt near Bohinj. Laško is also the old Slovene name for the area around Monfalcone and Ronchi in Italy, on the border with Slovenia. These names are linked to the presence of larger nuclei of Romance-speaking populations at the time where the Slavs settled the area in the 6th century.

https://en.wikipedia.org/wiki/Walhaz

Se pare că germanii antici le spuneau romanilor walhaz, Legătura cu celții e un urechism care încearcă se explice denumirile de Wales sau Cornwal. Wales și Cornwal au avut o vreme, după invazia anglo-saxonilor, populații romanice sau bilingve, ceea ce explică numele.

Edited by cstrife, 09 May 2016 - 22:11.


#69
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 bluebyte, on 09 mai 2016 - 22:06, said:

NU AM NIMIC CU CUVINTUL "VLAH"
pai tu ai spus-o:

 bluebyte, on 09 mai 2016 - 19:10, said:

2. Am spus ca valah,..., vine de la Olasz > Olah > vlah


#70
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014

 cstrife, on 09 mai 2016 - 22:09, said:

https://en.wikipedia.org/wiki/Walhaz
Se pare că germanii antici le spuneau romanilor walhaz, Legătura cu celții e un urechism care încearcă se explice denumirile de Wales sau Cornwal. Wales și Cornwal au avut o vreme, după invazia anglo-saxonilor, populații romanice sau bilingve, ceea ce explică numele.

Aici trebuie sa fii foarte atent ca in germana litera "V" este "W". In acest caz, "W" sta pentru "V". Wallachen, Wlachen, Wlachi,  Wallachians, nu este sinonim cu Wales din Anglia.
Vreu sa spun ca in limba germana "vlah" s-ar citi "flah" cum si "Eva" se pronunta "Efa".

Quote

*Walhaz (ᚹᚨᛚᚺᚨᛉ) [...]The term was used by the ancient Germanic peoples to describe inhabitants of the former Western Roman Empire, who were largely romanised and spoke Latin or Celtic languages.

Vrea sa spuna ca "Walhaz" ceeace inseamna "strain" a fost atribuit populatiei romanizate din fostul Imperiu roman de vest? Hmmm...nu de est?
Wiki asta te omoara cu prostiile ce se scriu acolo.


Quote

The Byzantine Empire, sometimes referred to as the Eastern Roman Empire, was the continuation of the Roman Empire in the East during Late Antiquity and the Middle Ages, when its capital
city was Constantinople (modern-day Istanbul, originally founded as Byzantium). It survived the fragmentation and fall of the Western Roman Empire in the 5th century AD and continued to
exist for an additional thousand years until it fell to the Ottoman Turks in 1453.[1] During most of its existence, the empire was the most powerful economic, cultural, and military force in Europe.
Both "Byzantine Empire" and "Eastern Roman Empire" are historiographical terms created after the end of the realm; its citizens continued to refer to their empire as the Roman Empire
(Ancient Greek: Βασιλεία τῶν Ῥωμαίων, tr. Basileia tôn Rhōmaiōn; Latin: Imperium Romanum),[2] or Romania (Ῥωμανία), and to themselves as "Romans".[3]

Edited by bluebyte, 09 May 2016 - 22:43.


#71
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 bluebyte, on 09 mai 2016 - 22:35, said:

Aici trebuie sa fii foarte atent ca in germana litera "V" este "W". In acest caz, "W" sta pentru "V".


Wallachen, Wlachen, Wlachi,  Wallachians, nu este sinonim cu Wales din Anglia.
alta prostie.

e ca si cum ai spune: ai grija ca fau nu e totuna cu we,
prin urmare what nu e was Posted Image


PS: in germana V se citeste fau, iar w se citeste we.

bineinteles ca Wales e totuna cu Welsh si cu Wlach si cu Valon samd.
Trebuie doar sa fi un fel de ungur meschin sa nu intelegi aceste diferente
si s-o dai ca vlah vine din olah.

Edited by alexandrumardin, 09 May 2016 - 22:44.


#72
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
[ http://www.mixdecultura.ro/wp-content/uploads/2013/09/mileniul-pierdut-de-istorie-a-romanilor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Departe de a fi completă sau precisă, dar cam arată că romanicii au fost numiți vlahi (cu variantele care se știu) de vecinii lor. Românii pierduți printre neromanici au fost denumiți așa până la constituirea României. Românii și aromânii din afara României, aflați printre străini sau sub stăpânire străină, sunt și astăzi numiți vlahi. Italienii care erau numiți vlahi de vecinii lor, îi numeau la rândul lor vlahi pe români, iar românii care au fost denumiți vlahi de străini, au ajuns astăzi să le spună vlahi aromânilor sau românilor din Timoc.

Referitor la faptul că harta de mai sus nu e completă. Amintirea unui voievod (duce pe latinește) al unei Valahii din Polonia s-a păstrat într-o icoană dintr-o biserică poloneză. Nu cred că se știe cine era și unde stăpânea, Probabil pe unde sunt goralii astăzi.

Attached File  download.jpg   211.59K   7 downloads

Nobilis Dominus Ioannes Ognads dux Valachiae, capitaneus czchoviensis in hac basilica ante maius altare sepultus qviescit. Benefactor ecclesiae (?). Anno Domini 1450 [...]

Sunt mai multe pagini poloneze unde apare imaginea, ceva detalii sunt doar mai jos.

http://www.wilanow-p...a_z_ujazdu.html

Edited by cstrife, 09 May 2016 - 23:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate