Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Un sfat: Samsung Galaxy S sau Iphone 4?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
crt

crt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007

Quote

Android market are in jur de 100,000 aplicatii.
defapt sunt peste 200k: http://www.androlib.com/appstats.aspx

eu ziceam de performanta, performanta e identica in ambele, avantajul in android e ca e free. Si portatul asta cum vine...pentru ios ai objective C, pentru android ai java, nu merge copy/paste.

mur_ionut are dreptate, topicul e pentru alta sectie.

#38
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008

View Postcrt, on 19th December 2010, 19:16, said:

mur_ionut are dreptate, topicul e pentru alta sectie.
Da, am dreptate, dar se pare ca nici un Moderator nu se sinchiseste sa il mute in alta parte de aici. In primul rand e vina user-ilor de genul celui care a initiat topicul, nu respecta nici o ordine a subiectelor, deschid topic-uri unde au chef, ca le e greu sa gandeasca putin unde le-ar fi locul.

#39
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Ce dracu comparati vere appstore cu android market nu pricep. va raportati la numarul de aplicatii ca si cum folosesti 300.000 de aplicatii ca sa ai nevoie si de atatea in android. bag mana in lava ca orice aplicatie utila care e pe appstore se gaseste si in android market.

v-au intrat rahaturile lui jobs la cap.
THERE'S AN APP FOR THAT!! INCREDIBLE!!!

#40
krystyano9

krystyano9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.11.2007
in ultima saptaman am butonat de Iphone 4 de m-am saturat pentru ca si-a luat colegul de camera, dar eu mi-am luat SGS si asta pentru ca intr-o saptamana s-a blocat de 2 ori, adica s-a oprit ecranul si a inceput sa vibreze incontinuu, s-a rezolvat in 10 secunde tinand apasat butonul on/off si Home dar totusi a dat dat dublu fata de cat am dat eu pe SGS

#41
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Postkrystyano9, on 19th December 2010, 20:20, said:

in ultima saptaman am butonat de Iphone 4 de m-am saturat pentru ca si-a luat colegul de camera, dar eu mi-am luat SGS si asta pentru ca intr-o saptamana s-a blocat de 2 ori, adica s-a oprit ecranul si a inceput sa vibreze incontinuu, s-a rezolvat in 10 secunde tinand apasat butonul on/off si Home dar totusi a dat dat dublu fata de cat am dat eu pe SGS

Asta spune tot...daca tu cu Galaxy preferi sa butonezi i4..:) cred ca nu mai are rost nici un comentariu.
Mergi pe i4..nu o sa regreti, poti sa pui toata muzica  din calc ..pe iphone..binenteles daca ai spatiu :) filme la fel, cumperi o aplicatie CinexPleyer si poti vedea direct avi cu subtitrare fara nici un fel de conversie.
Il am de 3 zile si inca nu am simtit nevoia sa ii fac jailbreak, cele mai importante aplicatii le-am cumparat.
Daca vrei sa iti bati capu cu lagfix, custom rom , sarmale cu pasat atunci ia Galaxy nu vei fi dezamagit..vei avea de lucru la el non-stop :) ca sa il faci sa mearga cat de cat decent si in cazul asta sigur nu te plictisesti. CIteste despre el la sectiunea Samsung...dupa 3 pagini sunt sigur ca nu o sa iti mai trebuiasca, e o struto-camila , harware beton+soft de cacat.

#42
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posttkd29, on 19th December 2010, 21:29, said:

Mergi pe i4..nu o sa regreti, poti sa pui toata muzica  din calc ..pe iphone..binenteles daca ai spatiu
Aaaa, sa inteleg ca pe Galaxy S nu poti pune muzica, nu? Ai auzit de copy-paste? E asa de simplu, fara sincronizari si nimic. Repet, doar copy-paste.

View Posttkd29, on 19th December 2010, 21:29, said:

filme la fel, cumperi o aplicatie CinexPleyer si poti vedea direct avi cu subtitrare fara nici un fel de conversie.
Galaxy S are codec Divx integrat in player deci nu trebuie nici o aplicatie, iar daca vrei subtitrari, este o aplicatie gratuita in Market. You know, there's an app for that...

#43
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008

View Posttkd29, on 19th December 2010, 21:29, said:

[..] ia Galaxy nu vei fi dezamagit..vei avea de lucru la el non-stop :) ca sa il faci sa mearga cat de cat decent si in cazul asta sigur nu te plictisesti. CIteste despre el la sectiunea Samsung...dupa 3 pagini sunt sigur ca nu o sa iti mai trebuiasca, e o struto-camila , harware beton+soft de cacat.
haa? cuuum?

#44
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posttkd29, on 19th December 2010, 21:29, said:

CIteste despre el la sectiunea Samsung...dupa 3 pagini sunt sigur ca nu o sa iti mai trebuiasca, e o struto-camila , harware beton+soft de cacat.
Ar trebui sa mai citesti tu, esti destul de prost informat.

#45
crt

crt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007

View PostMUR_I0NUT, on 19th December 2010, 23:36, said:

Galaxy S are codec Divx integrat in player deci nu trebuie nici o aplicatie, iar daca vrei subtitrari, este o aplicatie gratuita in Market. You know, there's an app for that...
Trebuie un app...? din cate stiu player-ul inclus in 2.2.1 stie srt-uri automat daca sunt in acelasi folder (n-am verificat inca, dar ziceau mai multi pe xda)

Edited by crt, 20 December 2010 - 00:04.


#46
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postcrt, on 20th December 2010, 00:03, said:

Trebuie un app...? din cate stiu player-ul inclus in 2.2.1 stie srt-uri automat daca sunt in acelasi folder (n-am verificat inca, dar ziceau mai multi pe xda)
In 2.2.1 merg subtitrarile dar nu am mentionat asta pt ca e prea nou soft-ul, abia alaltaieri a iesit. Majoritatea sunt inca pe 2.1 sau 2.2. Bine, pe de alta parte nu vroiam sa se taie cu lama tkd29. Mno, stii cum e, ai Aifon 4 si tre sa instalezi cate o app pt fiecare lucru care vrei sa-l faci, tre sa fie dureros. :lol:

Attached Files



#47
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Mai naspa e ca tre sa o si cumpere  :D

#48
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009
Cred ca nu o sa inteleg niciodata (si nu din vina mea) de ce sunt asa mistocari / ironici astia de nu au iPhone, mai ales cand vorbesc despre astia care au... am vazut atatea mistouri de 2 lei nefondate, care nu se bazeaza pe nimic... Chiar nu va inteleg problema... adica cat de ipocrit sa fi?  "Aifon 4, unghie in gat, dureros etc"

@deianadrian - iPhone nu implica nici un snobism. In majoritatea tarilor mari, i4 si Samsung Galaxy S au acelasi pret la conectare. Diferenta le vezi dupa ce il folosesti, e greu din review-uri. iPhone NU ESTE un telefon facut sa bata specificatiile Nokia / BlackBerry / Samsung sau oricare vrei tu. E altceva. Cand alegi iPhone alegi un device gandit pana in cel mai mic detaliu, ceva ce tinde spre perfectiune. Noi astia de intradevar avem iPhone nu avem prea mari probleme cu iTunes, e doar o aplicatie care te ajuta sa iti gestionezi continutul telefonului. Cred ca stia si APPLE sa transfere date pe telefon cu functia COPY/PASTE daca intradevar la asta se rezuma progresul tehnilogic. Ideea e ca aplicatia e menita sa AJUTE. Pe de alta mare, in opinia mea, totul pe iOS 4 e structurat mai bine ca la Android. Fiecare setare/meniu/pagina/aranjament/etc. Daca esti genul de persoana pentru care conteaza detaliile astea, atunci o sa apreciezi asta.

#49
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View PostFlorinbv, on 20th December 2010, 00:50, said:

Mai naspa e ca tre sa o si cumpere  :D

Si daca o cumpar care-i treaba? Ai ceva impotriva ca vreau sa o platesc? Daca am avut bani de i4 inseamna ca am si de aplicatii, parca citisem ca tu ti-ai luat LG Optimus :) , in cazul asta inteleg ca nu ai avea cativa centi sa mai dai pe aplicatii si astepti sa apara gratis.
Cand iti cumperi un tel din liga superioara vino sa stam de vorba ..pana atunci HAI PA. Iti dai cu parerea despre niste telefoane la care doar visezi.
Eu m-as bucura sa isi cumpere omu un SGS si dupaia sa ma amuz cum fac deobicei cand intru pe thread-ul dedicat de SGS cand vad ce probleme au majoritatea cu el :) , imi place la nebunie...cum fac update,nu imi vede update, instaleaza registri sa iti modifice locatia, ce lag fix sa pun, ce custom roma se miscamai bine, nu imi merge gps-ul, are lag in meniu si pot sa continiu pana deseara cu problemele lui :), fain telefon  :coolspeak:

#50
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
tkd e vb de principiu aici nu de bani. Sunt sigur ca aplicatia aia nu costa o avere. Dar e vb. ca pe android ca sa vezi un amarat de film cu subtitrare ai totul inclus la pachet ca sa zic asa.
Si apropo de mistourile cu Optimus One. Am inteles ca daca dai bani ca prostul pe telefoane care nu fac banii astia esti intr-un anumit fel superior nu? Superiorule care esti...
Am spus-o si o mai spun. Din principiu n-as da mai mult de 10 mil. pe un telefon si tot din principiu nu-mi fac jde abonamente doar pt. a cumpara telefoane. Prefer sa le cumpar la liber. Acu ai inteles?
Optimus One nici n-am vrut sa-l cumpar. Tocmai imi luasem un E71. Dar eram prin Carrefour si n-am rezistat tentatiei cand am vazut la ce pret vine la liber.

@dragasani dupa cum vezi din postul lui tkd nici fanilor apple nu le sta rau cand se falesc cu aifonul lor :)

#51
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Eu as recomanda chiar si 3GS in locul lui Galaxy S.
Motive:
- calitatea materialelor, chiar daca ambele sunt Made in China, standardele de calitate difera destul de mult
- sistemul de operare - iOS - cursiv, intuitiv (pana si copilul meu de 3 ani stie sa-l manevreze si sa se joace cu el), Android este ok, dar mai are mult pana sa ajunga la ergonomia iOS
- AppStore - sute de mii de aplicatii pe bani sau gratuite
- Poti pune melodii sau filme pe el de pe calculator (intr-adevar, folosind iTunes)
- Poti crea ringtone-uri custom (tot prin intermediul iTunes si a unui program de creat ringtone-uri)
Nu as da 3GS-ul pe nici-un Samsung Galaxy S sau HTC Desire sau Google Nexus One/S etc.

PS - nu am jailbreak, nici nu am nevoie, daca imi place o aplicatie cu adevarat, pot da cativa centi sa o cumpar

#52
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Vezi ca o sa primesti niste raspunsuri foarte inteligente de la cei care detin telefonu suprem adica Galaxy, cum ca 3GS nu e telefon si daca vrei sa intri in randul lumii trebuie sa iti cumperi SGS, un individ fiind tocmai acest guru in tel mur_ionut.

Edited by tkd29, 20 December 2010 - 11:36.


#53
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View PostFlorinbv, on 20th December 2010, 09:53, said:

tkd e vb de principiu aici nu de bani. Sunt sigur ca aplicatia aia nu costa o avere. Dar e vb. ca pe android ca sa vezi un amarat de film cu subtitrare ai totul inclus la pachet ca sa zic asa.
Si apropo de mistourile cu Optimus One. Am inteles ca daca dai bani ca prostul pe telefoane care nu fac banii astia esti intr-un anumit fel superior nu? Superiorule care esti...
Am spus-o si o mai spun. Din principiu n-as da mai mult de 10 mil. pe un telefon si tot din principiu nu-mi fac jde abonamente doar pt. a cumpara telefoane. Prefer sa le cumpar la liber. Acu ai inteles?
Optimus One nici n-am vrut sa-l cumpar. Tocmai imi luasem un E71. Dar eram prin Carrefour si n-am rezistat tentatiei cand am vazut la ce pret vine la liber.

@dragasani dupa cum vezi din postul lui tkd nici fanilor apple nu le sta rau cand se falesc cu aifonul lor :)


Domnule pe premisa asta ar trebui sa desconsideram si PC-urile de rand, sunt pe piata si evolueaza de zeci de ani si tot trebuie sa le instalezi un program / codec DivX pe ele ca sa vezi respectivul film.  Deci asta cu totul inclus la pachet nu are nici un fel de relevanta. De asemenea nu vad dc intrii pe forum sa ajuti pe altii cu o parere daca tu ai principii foate stricte (ciudate) care nu au legatura cu ceea ce cerea omul. Amandoua telefoanele despre care intreaba respectivul depasesc cu mult 10 milioane la liber (cum le cumperi tu) deci nu inteleg de ce te mai dai cu parerea pe aici.

De curiozitate am intrat si eu pe aria Samsung Galaxy S si-am observat ca sunt 115 pagini la subiectul respectiv in comparatie cu 45 de pagini cate sunt la iPhone 4. Aproape de 2 ori si jumatete mai multe posturi in care oamenii intreaba ceva, nu stiu ceva, nu reusesc ceva, se plang de ceva. Si majoritatea sunt posturi foarte foarte tehnice... total diferite de posturile de la aria iPhone 4.

Am inteles ca telefonul reda filme DivX "la pachet" dar dc asa multa lume simte nevoia sa modifice ceva la el?

Edited by dragasani, 20 December 2010 - 12:09.


#54
netmaster

netmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2009
iPhone 4. De ce? Pentru ca e mai bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate