Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Un sfat: Samsung Galaxy S sau Iphone 4?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#73
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am SGS si cu toate astea, parerea mea este ca daca banii nu sunt o problema, ia iPhone 4. Gasesti aplicatii mai de calitate, jocuri mai bune, nu vei avea atatea batai de cap cu update-uri peste update-uri si testarea a zeci de ROM-uri pana gasesti unul care sa-ti placa.

Totusi, tinand cont de raportul pret/performanta, SGS all the way!

#74
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
platesc undeva la 100eur/iphone 4 si sub 70eur/sgs ... deci nu e durere financiara.... vreau un telefon la care sa ma tina bateria o zi-doua ... nu vreau sa ma trezesc la jumatatea zilei sau spre dupa-amiaza cu telefonul mort. cred ca o sa ma duc intr'un shop sa ma joc pe un iphone 4 ...

@alex - cel putin cu sgs si acum ma critica sotia ca i'am facut update la froyo - merge mai bine in meniuri, dar face alte belele .. plus ca s'au mai schimbat pe ici pe colo lucrurile si'mi zice mereu ca nu se mai descurca pe el :)

LE: va spun sincer as astepta si nokia e7 ... dar sunt unele aspecte la nokia care ma irita rau de tot... si mai ales ca de la e51 incoace numai probleme am cu casca ... mereu schimb casca si mereu ajunge sa baraie.

LE2: daca ma uit mai atent la testul de pe gsmarena e ceva in urma apple fata de sgs .....

Edited by oSerX, 22 December 2010 - 20:02.


#75
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Daca si Galaxy face poze si filmeaza genial noaptea fara led flash atunci iphone 4 e OZN.

Legat de intrebari, da este Putty costa 3.99 eur, aplicatiile costa in general 0.79 eur  majoritatea, de regula jocurile sunt mai scumpe, gen. 3,4 - 8,9 euro
Eu la al meu nu am nici o problema cu  semnalul si il folosesc fara husa.

#76
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
la filmari chiar e ok noaptea .... am filmari din concediile de vara-toamna asta de la spectacole, noaptea - culorile sunt foarte vii si imaginea clara ... ce nu mi'a placut la el e ca atunci cand faci zoom - imaginea devine teribil de proasta ...

#77
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
cred ca o sa incerc un apple 4 - pana la urma mare branza nu am ce pierde si pierd 1 posibilitate din 4 ... vad deja info ca s'ar putea sa apara si iphone 5 ...

#78
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View PostoSerX, on 22nd December 2010, 21:47, said:

. vad deja info ca s'ar putea sa apara si iphone 5 ...
Da..cica este anuntat in Jun 2011 deja. Au aprut si ceva imagini, nu am inteles exact daca sunt concepte de design sau chiar au scapat poze de la apple...cert este ca Iphone 4 a fost un esec, cu toate ca staff-ul Apple nu a recunoscut oficial, dar sa fim seriosi, tota lumea a asistat la acest rauteu numit Iphone4, sa nu ne ascundem dupa deget, Jobs sigur nu a fost multumit de acest terminal, cu toate ca a vrut sa spele imaginea cu orice pret, ca doar nu era idiot sa nu o faca, dar un esec a fost...sa fim serios, si ei o stiu , si utilizatorii au vazut-o...au fost sub asteptari si la vanzari si la tot, exceptand numarul de terminale vandute, eu cred ca se asteptatu sa vanda mult mai mult, dar...ghinion, terminalul a fost totusi , in final, un esec, nu zic ca a fost si este un terminal prost..dar se astepta mult mai mult de la el...

Sunt curios cu ce sistem de operare va iesi in vara anului viitor, Apple...ce va aduce nou.

#79
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
WOW cate aberatii pe cm2, sunt acrii strugurii? poate ne si spui de ce este un esec? fiind cel mai vandut tel in momentul de fata :)

#80
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
oSerX daca te-ai decis pe iPhone 4 sa revii cu niste impresii dupa cateva zile. Asta pt. ca ai si butonezi si Galaxy S si iPhone 4 :)

#81
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
trebuie sa fac comanda :) mai jos este mailul pe care l'am primit saptamana trecuta cand am cerut oferta.... au doar varianta pe negru.

"Buna ziua,

Tocmai v-am trimis oferta pentru iphone, in acest moment se fac doar precomenzi, in stoc vom primi abia anul viitor

Cu stima,

         ****** *******
Junior Corporate Accounts Representative"

deci probabil pe la anu.... o sa'l comand maine dimineata si cand o veni :) ... m'am jucat in seara asta si cu SGS-ul sotiei - i'am pus si froyo ... se misca mai bine, dar mai are niste aberatii ... o sa'l comand chiar sa vad ce e de el ... am citit cum ca unii useri lauda si bateria ... sper sa fie asa cum am citit. nu vreau un telefon pe care sa'l incarc de 2 ori pe zi.

LE: gata am trimis mailul - astept maine raspunsul..... daca se intampla sa fie pe stoc ... va anunt ce si cum cand o sa ajunga pachetul prin curier.

Edited by oSerX, 23 December 2010 - 00:04.


#82
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Nu trebuie sa il incarci de doua ori pe zi...doar daca nu te joci, pun mai jos un screen shot, m-am jucat cam 30 min, restul au fost convorbiri, wi-fi,mail mess.

Attached Files



#83
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostoSerX, on 22nd December 2010, 19:19, said:

sotia mea are samsung galaxy S - e ok dar mi se pare cam maricel pt mine
Pai daca SGS ti se pare mare, intr-adevar, I4 este o solutie buna, as putea zice chiar cea mai buna. Desi, spuneai ca nu te intereseaza jocuri, filme, etc. In cazul asta un E72 ti-ar veni de minune: baterie super, poze bune, etc...

View Posttkd29, on 22nd December 2010, 20:52, said:

Daca si Galaxy face poze si filmeaza genial noaptea fara led flash atunci iphone 4 e OZN.
Mda, aici aproape ca iti dau dreptate, totusi, iPhone 4 are flash. Desi, cand erai pe 3GS nu dadeai 2 bani pe lipsa flash-ului. Schimbator mai e omul...

#84
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
La fel cum multitasking-ul era o prostie pana la ios 4 si dintr-o data devenii o adevarata minune...
Nu ma apuc sa caut posturi de acu vreun an, cand fanii iPhone spuneau ca multitaking-ul pe telefon e o prostie... ei bine acu nu mai e  :D

#85
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
@MUR_ionut - nu vreau telefoane cu tastatura qwerty (cu butoane multe si mici - nu am degetele mari dar nu simt nevoia sa ma adaptez la cu totul o alta tastatura ) ... d'aia am strabatut in ultima vreme doar gama de nokia e50-e51-e52 cu tastatura normala ... camera video nu e un "must have" pt mine - am cautat ceva vreme e51 fara camera dar nu am gasit. La SGS am folosit camera doar pt ca era inclusa intr'un dispozitiv ultraportabil - comparativ cu o camera video oricat de mica ar fi ea.. Am vazut ca filmeaza bine si am folosit'o ca atare.

legat de flash atasat - nici nu stiu daca e52 are flash :D ...... asa ca va imaginati ce importanta are pt mine :)

Gata fratilor am trimis mailul prin care am facut comanda ... nu ma faceti sa'mi schimb parerea ... si asa ma ingrozesc urmatoarele :

- am sute de contacte cu 1-2-3 numere/contact, email, adresa, zi nastere... etc si inca nu am nici cea mai vaga idee cum le voi sincroniza ( la SGS-ul sotiei am muncit un pic sa'i sincronizez contactele, apoi sa'i asez informatiile pentru ca kies-ul le'a incurcat ) ...  
- nu pot transfera fara minunatia aia de itunes fisiere de/pe acest telefon.... la nokia, deschid bluetooth-ul sau bag cablul si gata.... aia a fost... banuiesc ca singurele lucruri pe care le voi transfera vor fi ceva poze si filme .... altceva ... voi lua direct de pe net.
- sunt curios cum este acest "no true multitasking". Pe e52 ... mai deschideam o pagina de net - luam un nr de tel, ma duceam in mail trimeteam informatiile respective si tot asa... sper ca macar acest lucru sa'l pot face .. nu ma intereseaza sa ma joc si sa mut in mail si invers... ma intereseaza sa pot copia sau citi niste informatii pe care sa le scriu in alta aplicatie fara sa fiu nevoie sa inchid/deschid aplicatii alternativ. Asta e singurul aspect care m'ar interesa sa se poata face.


Iar legat de nokia - mi'au terminat urechile telefoanele nokia e51 si e52 ..... dupa un timp nu se mai aude mai nimic in difuzor, schimbi difuzorul .. iar la fel .... baraie, paraie ... radiaza :) ... stau si vb pe loudspeaker ... la fel a patit si varul meu, mare amator de nokia e7x - telefoane cu tastatura qwerty.

LE: daca nu'mi place il dau mamei sau cuiva de la firma si gata ..... am scapat de el si'mi caut altceva. Telefoanele actuale sunt ca si laptopurile pt mine. Greu am gasit un laptop care sa'mi placa cum arata, sa aiba componentele pe care le doresc eu, la un pret pe care l'am considerat ok  ( i3/i5, 3-4giga ram, 14" si caruia ulterior sa'i pui SSD, tine pana la 6 ore, are sub 2kg ) ... si pe asta trebuie sa'l comand din SUA pt ca incredibil la noi in Romania nu se aduce, si daca acolo costa 633 USD cu rucsac si altele incluse... aici ceva similar se duce la 3500-4000ron la importatori ...... so ... am cautat de cateva luni un laptop care sa'mi placa cum arata si ce face... la telefonul asta ma risc ..... caci sincer sa fiu am vazut o singura data cand am luat SGS-ul dar nu m'a interesat si nu'mi aduc aminte deloc de el.

Edited by oSerX, 23 December 2010 - 01:11.


#86
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostFlorinbv, on 23rd December 2010, 00:41, said:

La fel cum multitasking-ul era o prostie pana la ios 4 si dintr-o data devenii o adevarata minune...
Nu ma apuc sa caut posturi de acu vreun an, cand fanii iPhone spuneau ca multitaking-ul pe telefon e o prostie... ei bine acu nu mai e :D
Da, era un obicei prost al fanilor marului. Partea proasta ii ca uita ca ce scriu... scris ramane :lol:

View PostoSerX, on 23rd December 2010, 00:46, said:

Am prins ideea, sunt convins ca iPhone4 este o alegere buna pt tine. :peacefingers:

#87
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006

View PostoSerX, on 23rd December 2010, 00:46, said:

Am prins ideea, sunt convins ca iPhone4 este o alegere buna pt tine. :peacefingers:

beleaua e ca eu nu sunt convins .... dar sunt dispus sa'l incerc - riscul pt mine nu este mare - financiar vb...

#88
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005

View Postmur_ionut, on 19th December 2010, 20:22, said:

Da, am dreptate, dar se pare ca nici un Moderator nu se sinchiseste sa il mute in alta parte de aici. In primul rand e vina user-ilor de genul celui care a initiat topicul, nu respecta nici o ordine a subiectelor, deschid topic-uri unde au chef, ca le e greu sa gandeasca putin unde le-ar fi locul.

Ioane, iesi putin cu creierul din manelele alea pe care pariez ca le asculti in masina si la sistemul audio si la celelalte telefoane cu care te laudai ca le ai :| si gandeste-te te rog: NU MAI INTRA DACA AI RETINUT DE IERI sau alaltaieri despre ce este discutia?! Uite ca a fost mutat postul si PUN PARIU iarasi ca tu tot ai fi in stare sa intrii si, neavand nimic bun de zis, sa spui iar o replica cretina gen "dar mai sunt si alte topicuri de genul asta" :|.

#89
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostoSerX, on 23rd December 2010, 01:10, said:

riscul pt mine nu este mare - financiar vb...
Pai s-atunci de ce iti mai bati capul?

#90
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
Mersi foarte mult de lamuriri, e clar: cine are SGS o tine pe a lui, cu argumente, cine are I4 ii injura pe ceilalti care nu au si aduc argumente contra lui :)). Pana acum nimeni nu a venit cu ceva concret, parerea mea, de ce I4 si-ar merita banii, doar cu "si ce dac e itunes, nu e greu de folosit, si ce daca dai banii pe orice misca in telefonu ala, nu e asa scump, si ce daca e de n ori mai scump I4, merita, calitatea materialelor e alta, desi amandoua is chinezisme etc etc..."
Oricum, sunt 90% pe SGS, si daca nu ma convinge, spre deosebire de Romania, aici am posibilitatea in doua saptamani sa il returnez. Deci va multumesc inca o data pentru sfaturi si interes. Din punctul meu de vedere se poate inchide ca sa nu il mai deranjeze pe Ion faptul ca is vro 4 topicuri pe aceeasi tema, facute sa il enerveze pe el.

Daca nu as fi grabit sa imi cumpar telefon , ca mi s-a pus pata pe el acuma, as astepta sa vad ce zise oserx, obiectiv sper, netinand cont de faptul ca I4 e al lui si SGS al sotiei, care, din cate am citit, are cam aceeleasi pretentii de la un telefon ca si mine.

Desi, fiind un incompetent in domeniul telefoanelor si, in general al tehnologiei, ma cam sperie ideea de a tot trebui sa fac updateuri la SGS, avand in vedere ca la batranul n95 i-am facut o data update, la o firma de telefoane (trebuie sa traiasca si ei din ceva):)).
Legat de ce zicea Ion, cu personalizarea la sange a telefonului, la mine asta inseamna ... pus o poza pe fundal si ... EVENTUAL, ales o tema pentru meniu. :)) In rest, I4 am impresia din ce s-a zis pana acum, ca e exact pentru oameni ca mine, "e un app pentru orice".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate