Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Un sfat: Samsung Galaxy S sau Iphone 4?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#1
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
Tocmai mi-am dat batranul n95 pe o narghilea :)) si ar vrea sa imi cumpar un telefon nou si am ajuns la Samsung GS sau iphone 4!? Ce imi recomandati?! Singurul avantaj pentru mine al Iphone 4 ar fi snobismul, dar marele dezavantaj e ca nu stiu cum se baga muzica pe el (gratuita, de pe computer) sau filme... Ma poate lamuri vre-un coleg de pe forum?! Mersi

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Daca pretul nu e o problema, atunci pergi pe iPhone 4.
De obicei iPhone 4 e 2x mai scump...

#3
crt

crt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007
Salut, banuiesc ca poti baga prin itunes muzica de pe HDD-ul tau, ma-ndoiesc ca prietenii mei cu ipod-uri o cumpara.
avantaj la iphone dupa mine e carcasa unibody de aluminiu, are un feel aparte, si e mai rezistent, in rest, hardware wise, iphone 4 e similar cu un galaxy s acolo unde conteaza (mai putin ecranul amoled vs retina display). Aparent  procesorul apple A4 e un samsung hummingbird: http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_A4 facut de samsung, si die-ul e foarte asemanator.

Edited by crt, 19 December 2010 - 16:59.


#4
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008

View PostCourage, on 19th December 2010, 16:57, said:

Daca pretul nu e o problema, atunci pergi pe iPhone 4.
De obicei iPhone 4 e 2x mai scump...
Si de obicei e de 2 ori mai restrictiv.

View Postdeianadrian, on 19th December 2010, 16:52, said:

Tocmai mi-am dat batranul n95 pe o narghilea :)) si ar vrea sa imi cumpar un telefon nou si am ajuns la Samsung GS sau iphone 4!? Ce imi recomandati?! Singurul avantaj pentru mine al Iphone 4 ar fi snobismul, dar marele dezavantaj e ca nu stiu cum se baga muzica pe el (gratuita, de pe computer) sau filme... Ma poate lamuri vre-un coleg de pe forum?! Mersi
Aici gasesti mai multe pareri vizavi de cele 2 terminale.  http://forum.softped...howtopic=717750

View Postcrt, on 19th December 2010, 16:59, said:

avantaj la iphone dupa mine e carcasa unibody de aluminiusung, si die-ul e foarte asemanator.
Da, carcasa acoperita cu sticla. Eu mi-am scapat Galaxy S-ul in ultimele 2 sapt de 3 ori pe asfalt si n-are nimic. Cum era sa aiba caracasa acoperita cu sticla? Eu zic ca se crapa.

Edited by murMembruAnonimut, 19 December 2010 - 17:03.


#5
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View Postcrt, on 19th December 2010, 16:59, said:

Salut, banuiesc ca poti baga prin itunes muzica de pe HDD-ul tau, ma-ndoiesc ca prietenii mei cu ipod-uri o cumpara.
avantaj la iphone dupa mine e carcasa unibody de aluminiu, are un feel aparte, si e mai rezistent, in rest, hardware wise, iphone 4 e similar cu un galaxy s acolo unde conteaza (mai putin ecranul amoled vs retina display). Aparent  procesorul apple A4 e un samsung hummingbird: http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_A4 facut de samsung, si die-ul e foarte asemanator.
N-as spune ca e un avantaj carcasa lui iPhone 4. E frumoasa insa e imbracata in sticla si degeaba e din aluminiu daca crapa sticla pe ea.

#6
crt

crt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007

View PostFlorinbv, on 19th December 2010, 17:03, said:

N-as spune ca e un avantaj carcasa lui iPhone 4. E frumoasa insa e imbracata in sticla si degeaba e din aluminiu daca crapa sticla pe ea.
parca era tot gorilla glass, ca si pe galaxy s.

#7
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
Suna a vers de manea, dar banii nu sunt o problema :)). Nu pentru ca am o fantana din care ies , doar pentru ca amandoua sunt la 200 de euro la abonament la T-mobile. Preferatul meu e Iphone, dar mi-e frica de :jailbreak: , suna a ... jail break :)) si nu stiu cum se face / nu vreau sa cumpar melodii, filme si appuri. Ma intereseaza sa stiu daca incarca melodii pe telefonul cu softul original, fara sa "umblu" prin el. Si evident , filme. Ca in rest ce imi trebuie mie, appuri, le cumpar nu e problema, dar sa dau de fiecare data cativa euro pe o melodie :)) no f*** way. Si ma gandesc ca daca am jailbreakuit telefonul, e pa garantia, si cam asta e ideea pentru care il cumpar nou, garantia ca e original, nu copie, ca daca se duce ceva dracului , il schimb etc...


Fratilor, nu il iau sa joc fotbal :)) cu el, deci sticla sau nu, important e sa nu se zgarie ecranul, ca in rest ... nu o sa tina o viata cu aspectul acela de bebelash tocmai iesit din cutie.

#8
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View Postcrt, on 19th December 2010, 17:07, said:

parca era tot gorilla glass, ca si pe galaxy s.
gorilla glass din cate stiu eu e rezistenta la zgarieturi nu la soc cu betonul :)

@deianadrian poate nu joci tu fotbal cu el dar accidente se mai intampla.

Edited by Florinbv, 19 December 2010 - 17:13.


#9
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Galaxy S. Android`ul este peste SO al Iphone`ului + ca ecranul este AMO Led. Se vede foarte misto si se misca super bine. Spre deosebire de Iphone, la Galaxy nu ai prea multe restrictii.

#10
crt

crt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007

View PostFlorinbv, on 19th December 2010, 17:12, said:

gorilla glass din cate stiu eu e rezistenta la zgarieturi nu la soc cu betonul :)

@deianadrian poate nu joci tu fotbal cu el dar accidente se mai intampla.

http://www.samsunghu...powered-pistol/

#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Si eu am aceeasi dilema si cum bugetul este fortat in perioada asta, tare mi-e ca un Galaxy S, este "what de doctor ordered" :), cu un pland de date nesimtit, fara limita de volum.

#12
crt

crt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007
iphone 4 e overpriced, eu nu l-as lua pur si simplu din principiu. Nu vreau sa-i bag bani lui Steve Jobs in buzunar, cam asta e :D

#13
DarXXX

DarXXX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 06.07.2005

View Postcrt, on 19th December 2010, 17:19, said:

iphone 4 e overpriced, eu nu l-as lua pur si simplu din principiu. Nu vreau sa-i bag bani lui Steve Jobs in buzunar, cam asta e :D

Ai avut vreodata iphone prietene? sau esti dinala cu iphone e naspa, puya e manelist, etc ce-ai mai citit tu pa net?. Dupa ce-am avut iphone, n-as renunta la el pt. niciun alt telefon.

#14
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
Nu contest, dar de nokia n95 ce zici? :)) Era plastic. Si cu slide. Si in 2 ani de zile, a picat de cateva ori pe jos, si nu s-a spart. Deci am incredere ca nici jucariile astea noi cu ecran ce nu se zgarie sau nu se sparg asa usor. + Ca nu merg la diverse activitati sportive cu el in buzunar sa se vada domle cine are iphone :)) , nu merg cu bicicleta, skateboard, nu ascult muzica pe el la casti in timp ce alerg (pentru ca nu alerg) ...

View Postcrt, on 19th December 2010, 17:19, said:

iphone 4 e overpriced, eu nu l-as lua pur si simplu din principiu. Nu vreau sa-i bag bani lui Steve Jobs in buzunar, cam asta e :D
Asta nu e un argument prea bun, ca si cu Samsung bagi bani tot in buzunarul cuiva. Problema mea e ca nu vreau sa dloadez melodii pe bani sa bag in el.  Nu am avut niciodata Iphone, si frica de necunoscut e prezenta :)). Tot vad pe forum Jailbreak si nu vreau sa imi cumpar o chestie relativ scumpa in care sa bag direct "surubelnita"

#15
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View Postcrt, on 19th December 2010, 17:19, said:

iphone 4 e overpriced, eu nu l-as lua pur si simplu din principiu. Nu vreau sa-i bag bani lui Steve Jobs in buzunar, cam asta e :D
Perfect de acord cu tine. Nu vad de ce as da 300 de euro in plus pe iPhone 4. Adica nush ce face iPhone 4 in plus fata de Galaxy S care sa justifice o asemenea diferenta de pret.

#16
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Am avut n discutii cu diverse persoane vis-a-vis de aceste 2 telefoane. Cei care ziceau ca Iphone`ul merita cumparat nu au venit si cu argumente, mai pe scurt : "din principiu", spre deosebire de cei care recomandau Galaxy.

#17
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005

View Postdeeaa1989, on 19th December 2010, 17:30, said:

Am avut n discutii cu diverse persoane vis-a-vis de aceste 2 telefoane. Cei care ziceau ca Iphone`ul merita cumparat nu au venit si cu argumente, mai pe scurt : "din principiu", spre deosebire de cei care recomandau Galaxy.
Asta e si problema mea!? Toti care au Iphone spun ca nu l-ar da pe nimic in lume, e foarte bun, dar nimeni nu zice DE CE as da pe el bani in plus (nu e cazul meu) sau de ce as intra in cercul ala de appuri platite, dependent de programe, cand Samsung face acelasi lucru, ai libertate, si are ecran mai mare?!  Doar din snobism pentru ca "stie lumea ca e scump" cand il pun la birt pe masa?

View PostDarXXX, on 19th December 2010, 17:22, said:

Ai avut vreodata iphone prietene? sau esti dinala cu iphone e naspa, puya e manelist, etc ce-ai mai citit tu pa net?. Dupa ce-am avut iphone, n-as renunta la el pt. niciun alt telefon.
DE CE?!?!?!

#18
crt

crt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007

View PostDarXXX, on 19th December 2010, 17:22, said:

Ai avut vreodata iphone prietene? sau esti dinala cu iphone e naspa, puya e manelist, etc ce-ai mai citit tu pa net?. Dupa ce-am avut iphone, n-as renunta la el pt. niciun alt telefon.
Am avut 3gs. Si uite ca l-am dat si mi-am luat un galaxy s.
N-am zis ca e naspa, nu contest ca iphone 4 e o 'bijuterie' a tehnologiei moderne, ca si alte smartphone-uri, dar nu isi merita banii. OK, stiu ca unibody de aluminiu e tehnologie de prototipare, costa mai mult decat plasticul, dar nu chiar diferenta aia de pret.
Nu platesti doar iphone-ul in sine, platesti si brandul, asta e chestia aici.

Quote

Asta nu e un argument prea bun, ca si cu Samsung bagi bani tot in buzunarul cuiva. Problema mea e ca nu vreau sa dloadez melodii pe bani sa bag in el. Nu am avut niciodata Iphone, si frica de necunoscut e prezenta ). Tot vad pe forum Jailbreak si nu vreau sa imi cumpar o chestie rel
Pai oricum bagi banii in buzunarul cuiva, daca nu furi de pe linia de asamblare. Doar ca nu-mi place de Jobs ca si persoana. De cum reuseste sa-i faca pe fanii apple sa-i manance din palma. Ok, iphone 1 a fost inovator, dar dupa au existat si alte smartphone-uri, si fiecare a adus ceva fata de iphone, iar urmatoarea iteratie de iphone a inclus si o parte din acele inovatii. Totusi, Steve le-a prezentat ca si cum ar fi cine stie ce.

Edited by crt, 19 December 2010 - 17:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate