Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

ClickNet merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
351 replies to this topic

#1
FireStorm_ro

FireStorm_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.11.2004
http://www.clicknet.ro/ro/ce_2.php

Deci YO m-am saturat de toate tampeniile din retzeaua mea dau 800 de mii pe luna si am 3 calc pe unu am 250 de k download si cam canci upload (maxim 10K) si pe "restu" cate 5-10k asa sa mearga messu' si browsingu' + ca daca incerc sa zic ceva de fiecare data ajung si ma cert cu cel care "administreaza" retzeaua.
Am vrut sa-mi bag ceva orice singur de la RDS de la Astral de la oricine ceva sa am singur si: RDS nu are posibilitati tehnice pentru mine nici macar sa-mi schimbe pachetul de programe NIMIC!! Astral telecom zice: ne pare rau dar conectarea este imposibila deoarece zona dvs nu este acoperita de reteaua astral telecom. Si nu stiu am cautat pe net sa gasesc ceva sa-mi bag si eu internet singur sa nu mai fiu stresat de retea si nu am gasit nimic. Acum am ajuns pe www.clicknet.ro dupa ce m-au exasperat cu atata reclama am zis hai sa intru si eu sa vad despre ce e vorba si am gasit asa cica este nelimitat (dar daca downloadezi mai mult de 2.5GB pe saptamana reduce viteza de la un mega la 256), dupa cate am citit eu p'acolo nu mai platesti si cat stai pe net ca la dial-up (pe la FAQ am citit asta)
acu' problemele mele sunt urmatoarele
1. viteza de download este de 1024 kbps... Ce inseamna asta? adica eu cand voi downloada de pe dc++ viteza mea va fi de 1 mega sau 128KB/s? (ca nu stiu exact care e faza cu byte si bite dupa cate stiu eu viteza exprimata de managerele de download este in byte) Romtelecom imi va da 1 mega mare sau un mega mic? (1MB sau 128KB?)
2.Sigur nu mai tre sa platesc si in plus fata de cei 35 E? (ca la dial-up?)
3.Nu e cam scump?
4.Merita sa renunt la retzea pentru ClickNet?

Daca stiti cumva alte posibilitati de conectare la internet (retele ami bune sau ceva orice) care sa fie posibile in zona Cotroceni (pe la cinema) va rog sa-mi spuneti
(intr-un timp am zis ca fac eu o retea aici dar e cam greu cu aprobarile si etc, inca nu stiu daca sa fac sau nu)
(Tocmai ce ma plangeam de retea <_<  tocmai vreau sa postez si nu am net. ) :cursing:  of o sa iau cu copy paste si postez mai tarziu... :death:

#2
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006
parerea mea e ca adsl-u asta de la clicknet isi merita banii. abonamentu de 1024 la 26 de euro e destul de bun. downloadu merge cu 1 mbps (128 KB/s!)..uploadu ei zic cu 256..mie imi merge cu 512, si kestia cu limitarea inca nu functioneaza...am dat jos de pe net in continuu de 3 saptamani si nu mi-au limitat nimic. De picat nu pica..foarte rar..si cand pica intra singur inapoi...numa' sa instalezi totu bine...ideea e ca linia telefonica sa intre direct in splitter..sa nu ai nici o derivatie nimic inainte de splitter. Si poate cu timpu' o sa mai mareasca si ei banda...treptat..doar concurentza e..trebuie sa aiba oferte avantajoase:)

#3
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Parerea mea despre clicknet----o porcarie, am avut timp de 8 luni dar prin linia telefonica obisnuita...rata de transfer f mica , deconectari dese cand iti e lumea mai draga (intrerperi de legatura), si o gramada de bani dati pentru 1-2 ore pe seara...Oricum am renuntat si nu mai vreau sa aud de ei...am trecut pe retea locala!!!

#4
DustFeather

DustFeather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 14.02.2006
mi se pare normal ... sa nu merite ... doar se bazeaza pe romtelecom ... si nu cred ca sunt singurul de aici care ar zice ca romtelecom sux din toate punctele de vedere ... inclusiv cliknet sau orice alt nou serviciu mai au de gand sa scoata ... tot ideea de baza de dial-up ramane, deci tot porcarie ...

parerea mea ...

#5
mike22

mike22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 06.07.2004
Eu zic ca se merita. Am clicknet 1024 si merge perfect de 2 luni. download constant cu 100Kb-110Kb. nu scade sub 100Kb. Am avut maxim 2-3 deconectari de maxim 5 minute.

Inainte am avut porcariile de RDS si Astral. Ambele la un loc nu se compara cu RTL-ul. Nu am sunat la suport dehnic deloc la RTL pana acum.

#6
313

313

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 10.02.2005

View Postmike22, on Mar 20 2006, 17:59, said:

Eu zic ca se merita. Am clicknet 1024 si merge perfect de 2 luni. download constant cu 100Kb-110Kb. nu scade sub 100Kb. Am avut maxim 2-3 deconectari de maxim 5 minute.

Inainte am avut porcariile de RDS si Astral. Ambele la un loc nu se compara cu RTL-ul. Nu am sunat la suport dehnic deloc la RTL pana acum.


Baietii de la RTC au o bila alba si din partea mea... sunt in a 3-a luna de ADSL 1024 si nu am ce reprosa.

#7
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

View Post313, on Mar 21 2006, 12:40, said:

Baietii de la RTC au o bila alba si din partea mea... sunt in a 3-a luna de ADSL 1024 si nu am ce reprosa.

Subscriu!

#8
assault

assault

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
clicknet e o mare porcarie si costa si o "carca" de bani  :angry:.
nu merita .(punct)

#9
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Singurul serviciu mai bun decât DSL de la ei este UPC, care este mult mai ieftin. RDS nu merită decât daca ai noroc. Deci, da ,dacă nu ai UPC bagi DSL. Dar sunt şi excepţii. Pingurile sunt cam mari.

#10
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Suntem in Mai 2007, acum cred ca merita....

#11
1stboy

1stboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.06.2006
Cei de la RTC au o bila alba si de la mine pentru ca au reusit sa se integreze cu succes intr-o piata saturata de ISP-isti care nu mai acorda atentia cuvenita clientilor, am instalat clicknet la multe firme si persoane fizice care erau deja clienti UPC, motivul renuntarii la UPC? UPC Mangalia sunt de rahat, detin monopol si se cred dumnezeu.  clicknet este stabil si au respect pentru clienti... legat de trafic, asa stiam si eu ca nu au implementat limitarile

#12
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005
Banueiesc ca serviciile de internet ale Romtelecom-ului, Clicknet adica, depind foarte mult de calitatea infrastructurii existente in zona clientului.

#13
puturiforaje

puturiforaje

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.06.2007
acu clicknetu e mai ieftin.. vedeti si voi pe site..
in orice caz.. io am 1024kb.. asta inseamna cam 105KB asigurati pe extern, metropolitan, tot..
uploadu cred ca e la jumate..
merita daca nu vrei sa iei fisiere mari foarte des..
un film il iei in o ora jumate.. o imagine de CD cam tot asa..
io am luat de pe mirroruri niste distributii de linux.. am luat si slack DVD care are 2GB.. doar ca a durat ceva.. da calculatoru stie sa mearga singur..
paginile web se deschid zic io suficient de repede, filmele pe site-uri de genu youtube se vad fara sa se blocheze.. latel si trailerele de la yahoo.. merg la 300k(asa scrie acolo) fara sa se opreasca deloc

#14
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
Se merita, mai ales intr-un oras mic ca al meu. Mi-am pus 512 light si sunt multumit la nevoile mele mai ales ca acum s-a facut abonamentul 8.9 Euro cu TvA. Sunt si dezavantaje cum ar fi viteza de upload mica (64 Kbps la 512 light) si cei 600 MB la care finctioneaza la viteza maxima(vezi anexa din contract-FUP) si ca nu mai ai retea de cartier de unde sa dai filme jos cu 10MB/s. Eu inca n-am reusit sa consum saptamanal 600MB. Inainte aveam de la un cablist local care vindeea internet cu pipeta la pret de broadband si cum batea un vant sau o ploaie se intrerupea. Cel mai rentabil e sa-ti pui de 1.5Mb si sa-ti iei un modem cu routing si sa platesti jumi juma cu un vecin, eu esa am intentionat initial dar acum cu ieftinirea nu mai are rost. In general imi merge constant cu peste 450 Kbps, cel mai mult am atins 501kbps.

#15
SeBA.

SeBA.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.05.2007
NU exista FUP la ClickNet, nu ai cum sa ai limitare.

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si eu am clicknet si sunt f multumit. am de 1.5 mbps. am cam 180kb/s dload. merita mai ales ca e si destul de ieftin!

#17
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
am abonamentul de 29 euro de vreo 9 luni, si merge brici. Nu am avut probleme, nu a fost cazut.

#18
jmenar

jmenar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.02.2007
am si eu net de la clicknet de 10 luni.Mai am 2 luni si imi expira contractu'.Nu stiu ce sa fac, sa imi prelungesc sau sa trec pe alta firma de net?[ca sa trec pe alta firma de net trebuie sa platesc in jur de 3.5 milioane(cablu,taxa instalare etc) switchu e la 250 de metri de casa mea.Sunt destul de multumit de serviciile clicknet,desi mi se pare cam scump  60 ron pe luna, n-am cine stie ce viteza mai ales pe ODc[intr-o zi buna prind 120 kb, in rest intre 40-80] si pe net merge ff bine se incarca paginile f bine, iar viteza e in jur de 110kb/s cand vine vorba de download de pe siteuri.Aa apropo, cine e pe clikcnet,stiti vreun hub de unde luati cu o viteza rezonabila?[offtopic]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate