Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Paralia Katerini

- - - - -
  • Please log in to reply
2141 replies to this topic

#19
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postcristeamax, on Mar 17 2006, 17:18, said:

Problema sunt snobii care s-au calicit la bani mergand in Paralia ca sa spuna ca au fost in concediu in Grecia. Ajunsi acolo isi dau seama ca n-au facut mare branza atata timp cat au in jur tot romani.


Si unde sunt snobii astia ?!? Ca eu nu i-am vazut...

#20
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
@cristeamax: oi fi eu snob, dar baietii cu lanturi la gat, expresii de cartier si figuri in cap nu mi-au dat impresia ca nu mai sunt la Mamaia. In principiu asta n-ar fi o problema (te muti mai incolo, plaja e mare si nu sunt chiar multi), dar intr-o excursie cu autocarul e ceva mai dificil sa-i eviti.
Eu am fost cu masina; nici nu vreau sa-mi imaginez ce-ar fi insemnat sa merg cu aia pe autocar din Romania pana acolo si inapoi.

#21
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 26.08.2005
Salut! Am o cunostinta care e interesata de niste detalii legate de hotelul Melbourne sau de statiune . Ar vrea sa mearga cam pe la jumatatea lunii mai . Vrea sa stie si cate ceva despre preturi, sau cheltuieli aditionale ,excursii ,ce e de vizitat, ce merita cumparat etc.

#22
Hai'Hui

Hai'Hui

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.04.2006

View PostAndreea, on Apr 18 2006, 11:34, said:

Vrea sa stie si cate ceva despre preturi
Am facut niste poze (sept. 2005) cred ca sunt de folos...
folositi + "lupa" pentru vizualizare preturi ;)

Edited by Hai'Hui, 22 April 2006 - 17:33.


#23
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Asta-i tare...n -am mai vazut-o!!! :coolspeak:
Am fost in grecia, hai sa va arat cateva poze de pe acolo: uite asta e intr-un supermarket, asta-i intr-un boutique, asta-i in alta alimentara, iar asta-i favorita mea: frumoasele pur grecesti halci de carne!
Bravo! Numai la noi si la fratii din tirana mai vezi asa ceva! :worthy:

#24
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Are cineva fotografii din toaletele paraliei katerini?
no coment!

#25
nirrti

nirrti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.12.2005
Eu m-am intors acum 5 zile din Grecia (Paralia-Katerini) si parerea mea e ca e o tara f. frumoasa, dar Paralia lasa mult de dorit. Cand am ajuns, statiunea era populata 90% de romani, ceea ce te facea sa te simti ca la Costinesti sau mai rau....Katerini, in schimb e un orasel dragutel insa f. scump (o pereche de blugi intre 30-70euro; adidasi puma sau reebok intre 51-120 euro)
Preturi -excursie pana la Atena: 35 euro
#o haina de blana intre 50-200 euro
#un gyros pita(un fel de shaorma) 1.50 euro :coolspeak:
#un coca-cola la 1l jumate 1.50euro
#1 litru ulei masline 6euro
#o salata tzatziki 2euro
#intrare in discoteca (unde va puteti delecta cu manele romanesti :nonobad: ) 5 euro de care poti sa bei o bere sau un suc
#o paine de 600g 0.50euro
#haine aiurea, pe care le gasesti si in pietele din Romania
Totul se poate negocia si de regula daca iei mai multe dintr-un magazin te poti trezi si cu un cadou. :peacefingers:
Cazarea a fost intr-un hotel de 1 stea unde aveam apa calda cu taraita, televizor si o mica bucatarie
All in all nu a fost chiar aiurea, dar totul e sa nu te astepti f. mult de la Grecia ca o sa ramai dezamagit(daca mergeti in extra-sezon duceti-va neaparat haine mai groase ca e frig seara)

#26
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
in primul rand hainele nu sunt prea aiurea cu zici nirrti, si nu le gasesti deloc pe piata noastra la preturile de acolo; in al doilea rand daca te cazai la doar 1/4 dintr-o steluta oare te simteai mai bine in paralia? Of course ca te bosumfli daca te duci sa stai la hotel de-o stea! Si intr-un al treilea rand, este firesc sa-ti fie frig seara cand tu te duci in aprilie...nu acelasi lucru ti se intampla din iunie pana-n septembrie....

#27
nirrti

nirrti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.12.2005

View Posttonio, on Apr 29 2006, 19:47, said:

in primul rand hainele nu sunt prea aiurea cu zici nirrti, si nu le gasesti deloc pe piata noastra la preturile de acolo; in al doilea rand daca te cazai la doar 1/4 dintr-o steluta oare te simteai mai bine in paralia? Of course ca te bosumfli daca te duci sa stai la hotel de-o stea! Si intr-un al treilea rand, este firesc sa-ti fie frig seara cand tu te duci in aprilie...nu acelasi lucru ti se intampla din iunie pana-n septembrie....

In primul rand hainele sunt fffffff. aiurea (daca mi se permite un astfel de epitet)...toate turcismele si chinezismele,iar cele care erau ok erau de la scump in sus...In al doilea rand de hotel nu m-am plans .......in al treilea rand, eu doar i-am averizat pe cei care cred ca si in aprilie e cald in Grecia ca they may get hurt (asa cum au patit mai mult de jumatate din oamenii cu care am fost)

Sa inteleg ca tu ai fost in Paralia si ti-a placut? :eek:

#28
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005
Am fost anul trecut la Paralia Katerini. Am avut cazare la un hotel care nu imi amintesc cum se numeste. Cind am ajuns la receptie, ne-am trezit ca nu avem camera ,,probabil au uitat sa ne trimita rezervarea".
Dupa citeva ore de stres (si nu putine), cei de la agentie (o romanca) au gasit   un alt hotel construit de curind in care cred ca eram 5-6 turisti.
Hotel Naias, asa se numea, elegant si foarte,foarte curat. Patroana, extraordinar de amabila, asa ceva nu am intilnit in Romania: ne punea mincare la pachet cind plecam in alte orase, desi nu aveam asigurat decit micul dejun (pe care il mincam dimineata), ne recomanda localuri, orase si vestigii istorice de vizitat, ne-a facut inclusiv rezervari prin telefon si toate acestea fara sa ne coste nimic.
Hotelul arata chiar ca in poze http://www.xeniosmag...els/naiashotel/

Statiunea nu este impresionanta. Te simti chiar ca in Romania, auzi la tot pasul vorbindu-se romaneste. Mai mult de atit, la intrarea in citeva hoteluri scria in limba romana ,,accesul interzis persoanelor care nu locuiesc in acest hotel" (probabil s-au ars cu ceva intreprinzatori de-ai nostrii).

#29
stardust444

stardust444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2006
a mai fost cineva la hotel plaza in Paralia?(eu merg prin agentia Eximtur)   daca da..ce imi puteti spune despre cum sunt serviciile

si tot aici...ce imi puteti spune despre drumul cu masina(timp pierdut in vama, spaga, probleme...) eu ma gandesc sa plec in jur de ora 4 din bucuresti sa traversez Bulgaria ziua...

Edited by stardust444, 13 June 2006 - 23:58.


#30
mirceagun

mirceagun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.06.2006

View Postandreea111, on Aug 18 2005, 21:13, said:

:huh: A fost cineva in Paralia?
plec in septembrie si as dori cateva informatii despre costuri,locuri de vizitat etc.
Drumul cu autocarul cum e?Este chiar asa de periculos prin Bulgaria?


Va sugerez sa cititi si subiectul "vacante in Grecia".
Nu este mai periculos sa traversezi Bul decat Ro.A fost odata,acum 8-10 ani.
Paralia Katerini este una din cele mai mari statiuni din Grecia,in sensul in care Grecia are traditional statiuni de mica amploare.
Este printre cele mai ieftine ,a doua dupa Platamonas.Plaja este de nisip fin.Hotelurile sunt dispuse pe 5-6 randuri paralel cu plaja,este f.animata pana la 2-3 noapte cel putin.Magazinele inchid la ultimil cumparator si sunt sute de magazine. Aglomeratie .Cele mai ieftine blanuri din Europa datorita magazinelor inchiriate de rusi (daca intentionati nu uitati ca rusii accepta negociere pret,nu si grecii ca nu sunt turci)
Costul cu masa ,suveniruri,diverse -la cel mai mic nivel posibil ( multe mai ieftine ca in Romania) .Peisajul-campie. De vizitat- 1). Meteora-complex monahal constand in manastiri asezate pe stanci inalte de sute de m,datand de la cca 1300 /150km ;2)Salonik-unul din cele mai frumoase orase grecesti ;3) croaziera pe mare la I-sla Skiatos. Pentru altele,este prea departe si stati mai mult pe drum.  
Din Grecia va sugerez sa cumparati "Grecia-itinerare,cultura si istorie " in lb romana. Va va prinde bine in serile reci de iarna sa vedeti fotografii cu peisaje litorale de vis.  
Drum bun.

#31
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Eu am fost anul trecut intr-un circuit prin Grecia cu stat 3 zile in Paralia si in Korinos (5 km N). Bineinteles ca fiind prima oara in Grecia mi s-a parut totul super. Mi-a placut si Paralia, dar intradevar m-am bucurat ca am fost cazat la 5 km (pentru ca am avut ceva ce-mi doream mereu si nu aveam : liniste; sa adormi in zgomotul marii)
M-am simtit bine ca roman printre alti romani si ii sfatuiesc pe cei care nu se simt bine sa plece din tara pentru a vedea cat de bine se vor simti printre straini! E drept ca n-am auzit nici manele si nici nu i-am vazut pe cei care se sparg in figuri, dar probabil ca unii chiar au ghinion si ar intalni si pe varf de munte manelisti, dupa care ar zice ca muntii sunt populati numai de ei !
Parerea mea e ca Paralia merita ca raport calitate/pret fata de litoralul nostru. Nu va asteptati la cine stie ce calitate dar la banii respectivi e o afacere buna.

Edited by rvic77, 14 June 2006 - 13:46.


#32
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Rvic, eu ma duc unde ma duc sa ma simt eu bine! Si n-are nici o importanta natzia celor din jurul meu.
Important e sa fie civilizat. Si democratie/libertate inseamna sa faci ce vrei cu conditia sa nu ii afectezi pe cei din jurul tau.
Iar Grecia e mare si are mare in toate directiile.
Cand o sa simt nevoia sa agat o parasuta, da, e bine la noi. Pana atunci...
Iar Paralia, este cea mai "naspa" statiune pe care o puteti alege, parerea mea. Si nu comparati cu Romania.
Daca tot mergeti in Grecia, aveti nenumarate optiuni!

#33
bal_mascat

bal_mascat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.06.2006
din pacate mie nu mi s-a parut prea civilizata statiunea :(

aglomeratie, foarte multi romani, nu de cea mai buna calitate, dar acum depinde de fiecare! unii dintre noi pot sa faca abstractie de ce nu le place si sa isi vada de-a le lor. asa reusesc as se simta bine.
altii in schimb, si asa sunt eu, au nevoie de liniste si un ambient mai curat in jur

oricum la mare e superb, iar Grecia e deosebita

Vacanta placuta :)

#34
bluciv

bluciv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.04.2005
Salut.

A fost cineva la Paralia (hotel Akti muson sau Europa) sau la Leptokaria (hotel Balkan hellas) prin Tramp Travel? Cum e cu masa, in sensul ca in pliant scrie mic dejun continental iar cina bufet?? Care e diferenta intre Paralia si Leptokaria? Amers cineva din Cluj cu autocarul in vreuna din aceste statiuni, sau sa nici nu ma gandesc, si sa iau charterul?

Mersi mult pentru orice reply.

#35
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postbluciv, on Jun 25 2006, 09:17, said:

Cum e cu masa, in sensul ca in pliant scrie mic dejun continental iar cina bufet??

de obicei "mic dejun continental" este micul dejun pe care il primesti in romania pt 8ron la un hotel 2**, adica:
1 portie omleta (sau variatiuni pe tema) + felie brinza + 1/2 rosie sau castravete + gem/miere + mini briosa/croisant + ceai/cafea + apa + iaurt(la clasa lux)

#36
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
am fost si eu in olympic beach ( acum 2 zile m-am intors ), o statiune la 1.2km de paralia si am vizitat paralia de cateva ori in timpul asta. mi s-a parut foarte frumos si conditiile sunt net superioare fata de cele din romania.

Edited by sandossu, 28 June 2006 - 02:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate