Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Paralia Katerini

- - - - -
  • Please log in to reply
2141 replies to this topic

#2125
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 Brainie, on 18 iulie 2022 - 13:16, said:

Păi aștia n-ar fi BIH ?
Ba da. Deocamdata...
Se pare ca vor independenta, nu doar autonomie.

Edited by zuv, 18 July 2022 - 14:09.


#2126
TyreXel

TyreXel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.06.2007
Am gasit in acest inceput de iunie o Paralie mai frumoasa ca in anii trecuti. Plina in special de bulgari si sarbi de varsta a 3. In continuare mi se pare ca ramane statiunea cea mai accesibila si mai "aproape de litoralul romanesc". Preturile la mancare mi s-au parut in continuare mici desi au mai pus putin fata de ultima oara cand am fost acolo. Marea in schimb nu mi-a placut pentru deja incepusera algele sa-si faca aparatia.

Sezlongurile erau gratuite daca faceai consumatie ( langa hotelul meu era 4.5 euro cafeaua si 5 euro berea ). Parcare gaseai relativ usor desi statiunea era aproape full ( pentru ca erau multi veniti cu autocarele ).

Berea la terasele de fast food cam peste tot era 2 euro halba mica de 250-300ml sau 3 euro halba de 500ml. La restaurant am vazut ca era cam 4-5 in functie de locatie / marca. Pestele si fructele de mare de le-am vazut incepand de la 10-12 euro, Gyros incepand de la 3 euro la pita sau 5 euro la farfurie.

#2127
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Deci sunt ceva scumpiri fata de anul trecut - Gyros-ul era 2,50.

La sezlonguri au o limita minima de pret. Anul trecut plateam de exemplu 5 euro ptr un fresh de protocale dimineta si doar 3,50 urmatoarele - ca in primul era inclus si sezlongiul :D

#2128
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 16.05.2007
ajung 50 de euro /masa la o terasa pentru 2 adulti + un copil 11 ani, fara alcool

#2129
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Ce se mai poate manca bun in afara de gyros?
Cat e frapee-ul anul acesta?

#2130
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Ieftin ? Am gasit pizza chiar foarte buna in vreo 2 locuri.

#2131
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 eiffel, on 09 iulie 2023 - 11:15, said:

Ieftin ? Am gasit pizza chiar foarte buna in vreo 2 locuri.
in care mai exact?
A fost si buna?
Nu am mai incercat pizza greceasca

#2132
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
E greu de zis - pe strada principala erau unii cu pizza la felie - aia era cea mai buna de-acolo. Anul trecut era 2,5 euro/felia.
Si da, e chiar foarte buna.

Cam pe-aici era:
Attached File  Untitled-2.jpg   232.52K   26 downloads

Am mancat pizza destul de buna in Grecia - in mai multe parti.
Clar e mai buna decat in Italia Posted Image

#2133
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Pasta Italia are mancare fiarte buna si nu e deloc scumpa

#2134
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 16.05.2007
se poate plati cu cardul pe la taverne?

#2135
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005
Da, se poate plati fu cardul.

#2136
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.11.2010
Am ajuns si eu pentru prima data in Paralia oarecum fortat de imprejurari.
Am venit in Grecia cu cortul si am fost cazat 4 nopti in 3 campinguri diferite, dar fiind temperaturi foarte ridicate anul acesta, am prins si 40 de grade m-am decis sa caut cazare cu aer conditionat si un pret cat mai mic, pentru ca e greu de suportat la cort aceste temperaturi.
Pe site-uri gen booking sau airbnb am gasit cazare doar pentru perioade intre 1-3 zile maxim avand in vedere faptul ca e sezon plin, asa ca am apelat la o agentie de turism din Romania care mi-a facut o oferta de nerefuzat pentru 14 zile in Paralia la hotelul de buget pe nume My Hotel la pretul de 42 euro pe zi pentru 2 persoane adulte.
Plajele principale sunt aglomerate bineinteles, dar eu ma urc in masina si caut plaje la capatul statiunii unde nu este aglomeratie.
Datorita temperaturilor ridicate, apa marii are 32 de grade masurate de mine cu un termometru de piscina pe care il iau cu mine in orice excursie.

#2137
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 16.05.2007
preturi la haleala?
Acolo se duce peste 60% din buget. Mancati o masa de pranz fara alcool/sucuri la 50 euro/amandoi?

Edited by liberlamare, 23 July 2023 - 08:48.


#2138
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.11.2010
La 10 metri de hotelul unde stau, este un restaurant pe nume Maria, care cred ca este detinut de romani pentru ca vorbesc romana si maghiara.
Am mancat ieri ciorba de perisoare cu 4,5 euro, gyros cu 8 euro, piept de pui cu 7,5 euro toate cu cartofii prajiti, painea si rosii plus ceapa si sos incluse in pretul pe portie, portiile sunt foarte mari nu am putut manca tot asa ca am luat la pachet ce nu am consumat.

Edited by misike1, 23 July 2023 - 09:00.


#2139
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmisike1, on 23 iulie 2023 - 08:43, said:


....Am venit in Grecia cu cortul si am fost cazat 4 nopti in 3 campinguri diferite....

În ce campinguri ai stat?
Eventual, când ai timp,poate detaliez puțin experienta(locație,condiții,facilitati) pe topicul  "cu cortul în Grecia"
Și nouă ne plac astfel de vacante, mergem in campinguri din 2014,dar avem un minicamper in care am instalat aer conditionat așa că e mai usor de suportat arșița de afară.
Plecam și noi la jumătatea lui august fără o țintă anume,așa că orice sugestie de campinguri e binevenită.
Vacanța plăcută în continuare!

#2140
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.11.2010
Am stat in campingul Sylvia din Litochoro, campingul Olizon din Sipiada si campingul Bungalow Elizabeth din Variko.
Gasesti recenziile mele pe Google Maps la aceste campinguri, trebuie doar sa treci numele lor si sa selectezi cele mai recente review-uri.
Sylvia este cel mai curat camping, Elizabeth cel mai umbros, iar la Olizon nu m-as mai duce.
In postul de mai sus am tastat gresit, am stat 6 nopti cu cortul nu 4 nopti cum scris eronat.

Edited by misike1, 24 July 2023 - 22:33.


#2141
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
@misike 1
Mulțumesc ! Sa aveți parte de căldură suportabila și bere rece!




#2142
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 16.05.2007
Nasoala plaja, noroc cu cea de la iesire, mare, fara comercianti lata, intrare lina in mare, neaglomeratasi cu apa perfecta.
O statiune destul de neingrijita, in rest multa lume, mai ales seara. O eperienta de nerepetat.
Plusuri posibilitatea de a pleca in diferite excursii si multe locuri de srvit masa, cel mai bun dupa mine restaurantul unguresc.

Attached Files


Edited by liberlamare, 18 August 2023 - 11:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate