Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Paralia Katerini

- - - - -
  • Please log in to reply
2141 replies to this topic

#1
andreea111

andreea111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.08.2005
:huh: A fost cineva in Paralia?
plec in septembrie si as dori cateva informatii despre costuri,locuri de vizitat etc.
Drumul cu autocarul cum e?Este chiar asa de periculos prin Bulgaria?

#2
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Eu am fost in Grecia si am stat 2 luni acum 2 ani.

Am fost in multe statiuni. In Katerini am stat 5 zile si mi-a placut foarte mult. Preturile nu sunt asa mari cum sunt in, Kavala sau Thessaloniki. Bine deci sa nu crezi ca acum difera foarte mult preturile, dar daca stai mai mult se simte.

Eu cand am fost in Katerini am fost la Muntele Olimp. Este superb acolo. Daca mergi cu un grup, probabil veti face excursie la Meteora. Iata cateva poze de la Olimp, Katerini, Meteora.

Attached Files



#3
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
:nonobad:HI !


Parerea mea... Daca vreti sa va simtiti bine, NU Paralia ! Daca vreti sa va placa Grecia, NU Paralia ! O statiune foarte inghesuita, multe hoteluri mici si inghesuite. Restaurante cu meniuri in limbile romana, poloneza, rusa, maghiara...
Sunt atatea locuri frumoase acolo!
Paralia e statiunea celor care ori merg acolo prima oara, sau au bani f. putini. Pentru ca e ieftin si lumea pica in plasa asta.
Se pot cumpara haine din piele ieftine si bune de acolo. Cred ca d'aia merg multi acolo.
Am fost "din greseala" anul trecut acolo de 1 mai. Si m-am ales doar cu 2 geci de piele. Asta e tot ce a fost frumos. Ma rog, si Metorele, dar acolo am mai fost de 2 ori.

Ce mi-a placut in Grecia ?
Salonic, Muntele Athos (Ouranopolis) , Athens, Cap Sunion, Corinth, Delphi, si lista poate continua.... Si insulele evident...
Dar nu Paralia !!!
Toate bune!
VM

#4
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
"Sunt atatea locuri frumoase acolo..." Ma refeream la Grecia :) nu la Paralia.

VM :nonobad:

#5
patrice

patrice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2005
Eu am fost in Olimpic Beach in iulie, e la 1.5 km de Paralia si mi-a placut foarte mult.
Poti vizita Muntele Olimp, e la numai 20 km de statiune si ai foarte multe de vazut.

Mancarea nu e foarte scumpa, un giros pe farfurie costa 5 euro, 1 sticla de Cola la 1,5 l costa 1,6 euri, un bax de apa plata de 1.5 l costa 1.5 euro.

Nu cred ca o sa regreti daca o sa mergi, si pot sa pun pariu ca o sa-ti placa mult mai mult decat in Romania la mare.

Drumul cu autocarul e cam lung si obositor si daca ai probleme cu picioarele s-ar putea sa ti se umfle, dar se merita sa faci asa un drum lung. Noi in Bulgaria nu am avut nici o problema.

#6
UN PRIETEN

UN PRIETEN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2006
se merita o excursie de 10 zille in paralia-katerini (28 aprilie-7 mai),pret 39 euro si 1 milion?pretul include 7 nopti cazare la hotel alexandros(ati auzit de el?),transportul cu autocarul si insotitor de grup.Hotelul arata bine in poze,e construit in 2002,are baie,pat dublu,televizor,frigider,bucatarie proprie in fiecare camera,complet utilata,balcon.Voi ce ziceti?multumesc.

#7
Elena_Din_Troia

Elena_Din_Troia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.01.2006
Vezi ca cineva are un post tot pe "Traveling" numai "de bine" despre hotelul acesta.

#8
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Depinde: daca iti doresti o Mamaia mai civilizata dar mai ieftin, this is for you.
Daca nu vrei Mamaia, n-ai ce cauta pe continent.

Ai sa-i regasesti pe multi dintre cei care frecventeaza "originalul".

Edited by mtest, 02 March 2006 - 20:32.


#9
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
e ok statiunea.

#10
UN PRIETEN

UN PRIETEN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2006
Imi cer scuze,cazarea se va face la Hotel-Apartments Alexander.Ati fost cumva acolo?Am luat deja biletele,am platit 1 milion avans fiecare.Suntem 4 persoane.Tipa de la agentie,ne-a asigurat ca sunt conditii super.Oricum decat sa fac 1 si 2 mai la neptun sau la predeal,prefer o excursie in Grecia! 39 euro si 1 milion e aproape derizoriu pentru o excursie de 10 zile!merita?

#11
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
http://forum.softped...pic=14105&st=60 ...asa ca sugestii...
iar in legatura cu apartamentele : http://www.infotrave...ia/paralia.html
E posibil dealtfel dupa cum vad pretul sa fie siteul chiar al agentiei cu care pleci.... Din poze n-arata rau, oricum daca vei lua tot felul de optionale din paralia nu prea vei avea mult timp sa ti-l petreci in camera....

#12
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 UN PRIETEN, on Mar 2 2006, 23:20, said:

Tipa de la agentie,ne-a asigurat ca sunt conditii super.

O cunosteai pe tipa de la agentie care "te-a asigurat"? Daca nu,  :roflmao:  :roflmaofast:  :roflmao: !!

#13
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
lasa hotelul si conditiile, ca oricum nu o sa stai prea mult in camera, mai bine zii ce agentie este pentru ca sa nu te trezesti dupa aia ca ai mai dat niste euro in plus pentru x-y serviciu oferit de agentie...

paralia-katerini e o zona destul de buna din cate am citit pe net, eu am fost doar in Thassos, unde urmeaza sa mai merg si anul asta si conditiile au fost superbe :)

pleci cumva cu Arctravel ? http://www.arctravel...r_paralya1.html

#14
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
cu ce agentie pleci???

#15
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Dragilor,

Daca chiar vreti sa va simtiti bine, uitati de Paralia Katerini...
Daca vreti hoteluri inghesuite, daca vreti sa aveti impresia ca mergeti pe Lipscani (apropo de inghesuiala), daca vreti sa auziti limba romana, rusa, bulgara in jur, daca  vreti sa vedeti magazinashe gen litoralul romanesc, go for it !
Eu daca merg undeva in strainatate sa ma relaxez, incerc sa evit locurile cu romani ... multi. Unde's multi, apar si "uscaturi"... si mi-ajunge Bucuresti-ul, Sinaia-Predeal si Mamaia pentru asta. :puke:

Si vorba ... "Mi-a recomandat tipa de la agentzie... " suna foarte riscant ! :notangel:

 UN PRIETEN, on Mar 2 2006, 01:01, said:

se merita o excursie de 10 zille in paralia-katerini (28 aprilie-7 mai),pret 39 euro si 1 milion?pretul include 7 nopti cazare la hotel alexandros(ati auzit de el?),transportul cu autocarul si insotitor de grup.Hotelul arata bine in poze,e construit in 2002,are baie,pat dublu,televizor,frigider,bucatarie proprie in fiecare camera,complet utilata,balcon.Voi ce ziceti?multumesc.

39euro + 1 milion ???? Must be a joke !!! Ai facut un calcul sa vezi cat inseamna pret/zi ? 10 euro/zi....Pai nu ti-as deschide nici usa pt. suma asta.  Si aia de la firma te transporta gratis 600km ???
Eu am dat in septembrie 50euro/zi pentru apartament cu 2 camere cu bucatarie si baie... cu discount...si nu in Paralia.

#16
gogutza

gogutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.08.2005
paralia katerini e o mizerie ! mai bine stai acasa, neptun e super statiune cu super distractie pe linga paralia, e o forma de agroturism vorba cuiva de pe un alt thread

#17
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Daca reusiti sa scapati de stereotipul "cat dai atata face" o sa ramaneti extrem de surprinsi de preturile mici pentru cazare cu mic dejun in Paralia.  Paralia nu e pentru relaxare in sensul de liniste. E o statiune plina de viata. No o sa ai niciodata un metru patrat numai pentru tine in sezon. Se merita un sejur in Paralia daca agentia de turism organizeaza si excursii optionale. Se pot face excursii in jur la muntele Olimp, Meteora, Salonic, cascada de la Edessa,  la Vergina unde e mormantul lui Filip - tatal lui Alexandru Macedon.
Va spun din experienta ca romanii vin ori foarte multumiti ori foarte nemultumiti - la extreme. In tot acest context nu statiunea in sine si conditiile de cazare sunt problema principala ci mai degraba felul "tipic romanesc" al unor agentii de a "dez"organiza totul.

Asa ca mergeti fara probleme in Paralia care este un chilipir, insa asigurati-va ca mergeti cu un autocar bun (care nu o sa va tina 2-3 zile pe drumuri) si ca vor fi facute excursii optionale la preturi decente. Din Paralia se poate vizita jumatate de Grecia.

Interesati-va daca agentia de turism este reseller sau organizator. Multe agentii vand fara sa stie tepele altora. Mi se pare un lucru esential sa obtii maxim de informatii de la agentii de turism. La modul cum te trateaza majoritatea dintre ei ar trebui sa fie in faliment demult. Dar credeti-ma ca nu e vina lor... ci a credulilor care investesc o gramada de sperante si salarii in speranta unui "concediu de lux" dupa 5 ani de munca... unde?  .... in Paralia.  

Problema cu faptul ca dai numai de romani se pune gresit. Mare majoritate sunt super-ok si nu se poate compara atmosfera cucea de pe litoralul romanesc. Problema sunt snobii care s-au calicit la bani mergand in Paralia ca sa spuna ca au fost in concediu in Grecia. Ajunsi acolo isi dau seama ca n-au facut mare branza atata timp cat au in jur tot romani.

Edited by cristeamax, 17 March 2006 - 17:24.


#18
gogutza

gogutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.08.2005

 cristeamax, on Mar 17 2006, 18:18, said:

Daca reusiti sa scapati de stereotipul "cat dai atata face" o sa ramaneti extrem de surprinsi de preturile mici pentru cazare cu mic dejun in Paralia.  Paralia nu e pentru relaxare in sensul de liniste. E o statiune plina de viata. No o sa ai niciodata un metru patrat numai pentru tine in sezon. Se merita un sejur in Paralia daca agentia de turism organizeaza si excursii optionale. Se pot face excursii in jur la muntele Olimp, Meteora, Salonic, cascada de la Edessa,  la Vergina unde e mormantul lui Filip - tatal lui Alexandru Macedon.
Va spun din experienta ca romanii vin ori foarte multumiti ori foarte nemultumiti - la extreme. In tot acest context nu statiunea in sine si conditiile de cazare sunt problema principala ci mai degraba felul "tipic romanesc" al unor agentii de a "dez"organiza totul.

Asa ca mergeti fara probleme in Paralia care este un chilipir, insa asigurati-va ca mergeti cu un autocar bun (care nu o sa va tina 2-3 zile pe drumuri) si ca vor fi facute excursii optionale la preturi decente. Din Paralia se poate vizita jumatate de Grecia.

Interesati-va daca agentia de turism este reseller sau organizator. Multe agentii vand fara sa stie tepele altora. Mi se pare un lucru esential sa obtii maxim de informatii de la agentii de turism. La modul cum te trateaza majoritatea dintre ei ar trebui sa fie in faliment demult. Dar credeti-ma ca nu e vina lor... ci a credulilor care investesc o gramada de sperante si salarii in speranta unui "concediu de lux" dupa 5 ani de munca... unde?  .... in Paralia.  

Problema cu faptul ca dai numai de romani se pune gresit. Mare majoritate sunt super-ok si nu se poate compara atmosfera cucea de pe litoralul romanesc. Problema sunt snobii care s-au calicit la bani mergand in Paralia ca sa spuna ca au fost in concediu in Grecia. Ajunsi acolo isi dau seama ca n-au facut mare branza atata timp cat au in jur tot romani.
voi kretan astia va numiti in fiecare an altfel...prietenii stiu de ce

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate