Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Dupa ce mori?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
246 replies to this topic

#73
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View PostEdy_S, on 7th December 2010, 10:22, said:

:) Neinteresant, atat timp cat nu a fost dovedita inexistenta clar existenta are un procent de validitate a acestei informatii de 100% :death:


View Postaltul, on 7th December 2010, 10:31, said:

No bine.
Deci exista 2 variante posibile:
1. Exista viata dupa moarte (sau orice altceva)
2. Nu exista nimic dupa moarte

Deci afirmatia 2 este imposibil de demonstrat, deci procentul de veridicitate = 0. Daca din 100 scazi 0 cat ramane pentru cealalta afirmatie sa zicem nedemonstrata dar veridica? 100% . Daca se demonstreaza din ea 1% inseamna ca veridicitatea ei e de 100% din care s-a demonstrat 1%. Deci cam asta-i regula: lucrurile inexistente au procent de existenta 0.
Este ilogic sa se demonstreze inexistenta atunci cand nimeni nu crede in ea. Inexistenta baubaului nu trebuie demostrata pentru ca nimeni nu crede in el. Dar cand vin manelistii si sustin ca ei castiga un nimic mic (deci impozit 0) trebuie sa-si dovedeasca afirmatiile, respectiv credinta in nimic a ateilor.
@andreic
Eu cand ti-am zis nu m-ai crezut :P

@altul
Procentul de validitate initial este de 50% pentru fiecare dintre cele 2 afirmatii.
Nedovedirea nici uneia dintre ele nu modifica aceste procente.
Procentele sunt modificate doar de dovezi/argumente/cazuri dovedite etc.
In cazul de fata studiul induce catre inexistenta:
- imposibilitatea revenirii la viata dupa moarte cerebrala
- activitate in parti specifice ale creierului in cazurile NDE
etc.

Edited by Edy_S, 07 December 2010 - 10:57.


#74
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postandreic, on 7th December 2010, 10:37, said:

Imposibilitatea negarii nu inseamna automat afirmatia iar procentul e de 50% nu 100% :thumbup:
Da ce inseamna?

View Postandreic, on 7th December 2010, 10:37, said:

Este vorba de 50% daca te gandesti bine pentru ca nu folosim aritmetica si nu lucram nici cu numere de la 0 la 100 la acre 100+1 sa dea 0. Sunt exact 50% sanse sa fie sau sa nu fie, indiferent cum o iei ajungi tot acolo, 100% inseamna totalitatea posibilitatilor nu doar unele! Evident asta e statistic, concret nimeni nu a dovedit ca ar exista desi nu putem ajunge la un procent de 100% orice am face. Se mai numeste si sansa zarului.
Procentele se impart la variantele verificabile, sau pe inteles demonstrabil (posibil) existente. Daca vii si zici ca nu-s doua variante ci 10 celelalte sunt 3,4 .. 10 nu inseamna ca procentele devin 10% pentru fiecare, pentru ca ai adaugat 9 variante ireale.
Si daca tu existi ca om, nu inseamna ca de fapt sansele tale de existenta sun 0,0001 (si ar trebui sa ne indoim de existenta ta) pe motiv ca ar fi 100000 de alte posibilitati (forme) de existenta a vietii.

Edited by altul, 07 December 2010 - 10:58.


#75
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,761
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEdy_S, on 7th December 2010, 10:49, said:

@altul
Procentul de validitate initial este de 50% pentru fiecare dintre cele 2 afirmatii.
Nedovedirea nici uneia dintre ele nu modifica aceste procente.
Procentele sunt modificate doar de dovezi/argumente/cazuri dovedite etc.
Corect.

#76
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostEdy_S, on 7th December 2010, 10:49, said:

Procentul de validitate initial este de 50% pentru fiecare dintre cele 2 afirmatii.
Nedovedirea nici uneia dintre ele nu modifica aceste procente.
Bine, procentele inexistentei sunt 0 fiind o stare imposibil de demostrat, deci ramane valabila existenta vietii dupa moarte avand procentul cel mai mare, care evident se transforma in 100% dar daca tu vrei sa ramana mai putin ca sa incalci matematica asa sa fie.

Uite iti spun eu o varianta; trebuie sa-mi dai tot salarul tau mie. Cealalta varianta e a ta si sustii ca sa-ti ramana tie in totalitate. Ce o sa faci iti iei jumatate din salar ca atata devine procentul tau, si pe celalat il lasi in aer pe motiv ca inca n-a fost demostrata inva varianta mea sau ti-l iei pe tot transferand si procentele afirmatiei mele pe motiv ca e nedemonstrabila?
Daca vrei pot sa gasesc inca 3000 de afirmatii care sustin ca li se cuvine salariul tau. Deci pregateste-te sa ridici 1 leu la salar (vesnic).

Edited by altul, 07 December 2010 - 11:22.


#77
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postaltul, on 7th December 2010, 11:10, said:

Bine, procentele inexistentei sunt 0 fiind o stare imposibil de demostrat, deci ramane valabila existenta vietii dupa moarte avand procentul cel mai mare, care evident se transforma in 100% dar daca tu vrei sa ramana mai putin ca sa incalci matematica asa sa fie.

Uite iti spun eu o varianta; trebuie sa-mi dai tot salarul tau mie. Cealalta varianta e a ta si sustii ca sa-ti ramana tie in totalitate. Ce o sa faci iti iei jumatate din salar ca atata devine procentul tau, si pe celalat il lasi in aer pe motiv ca inca n-a fost demostrata inva varianta mea sau ti-l iei pe tot transferand si procentele afirmatiei mele pe motiv ca e nedemonstrabila?
Daca vrei pot sa gasesc inca 3000 de afirmatii care sustin ca li se cuvine salariul tau. Deci pregateste-te sa ridici 1 leu la salar (vesnic).
Nu te doar capul?
Stare imposibil de demonstrat nu face procentul validari 0.
Altfel de ce nu s-ar aplica si pentru existenta aceasi conditie.
In momentul acela ce ti-ar rezulta din "teorema" ta:
- sanse ale existentei: 0%
- sanse ale inexistentei: 0%

Poti sa gasesti un milion de afirmatii. Nu afirmatiile sunt gresite ci logica ta.

Hai sa aplicam logica ta pe cealalta afirmatie.

Quote

Deci exista 2 variante posibile:
1. Exista viata dupa moarte (sau orice altceva)
2. Nu exista nimic dupa moarte

Deci afirmatia 1 este imposibil de demonstrat, deci procentul de veridicitate = 0. Daca din 100 scazi 0 cat ramane pentru cealalta afirmatie sa zicem nedemonstrata dar veridica? 100% .

Sa observam unde este eroarea ta de logica.
Aha, uite-o:

Quote

Deci afirmatia X este imposibil de demonstrat, deci procentul de veridicitate = 0
La ce scoala ai invatat tu asta? :D

#78
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostEdy_S, on 7th December 2010, 13:16, said:

Nu te doar capul?
Stare imposibil de demonstrat nu face procentul validari 0.
Altfel de ce nu s-ar aplica si pentru existenta aceasi conditie.
In momentul acela ce ti-ar rezulta din "teorema" ta:
- sanse ale existentei: 0%
- sanse ale inexistentei: 0%
Sa observam unde este eroarea ta de logica.
Aha, uite-o:
"Deci afirmatia X este imposibil de demonstrat, deci procentul de veridicitate = 0"
La ce scoala ai invatat tu asta? :D
Ce scoala frate?
Uite problema de scoala:
Doua verze adunate dau 5 verze.
E demostrabila afirmatia asta? nu, ca oricum aduni 2 verze nu pot da niciodata 5, ca e impotriva firii legii matematice.
Deci dupa "logica" ta ce procent de validitate are afirmatia asta? Si respectiv ce procent de validitate are afirmatia ca 1 varza cu alta varza dau 2 verze.

#79
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postaltul, on 7th December 2010, 13:49, said:

Ce scoala frate?
Uite problema de scoala:
Doua verze adunate dau 5 verze.
E demostrabila afirmatia asta? nu, ca oricum aduni 2 verze nu pot da niciodata 5, ca e impotriva firii legii matematice.
Deci dupa "logica" ta ce procent de validitate are afirmatia asta? Si respectiv ce procent de validitate are afirmatia ca 1 varza cu alta varza dau 2 verze.
OK foloseste aceasi "logica" a ta pentru afirmatia "d-zeu exista". Vezi ce iese.

#80
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostEdy_S, on 7th December 2010, 13:52, said:

OK foloseste aceasi "logica" a ta pentru afirmatia "d-zeu exista". Vezi ce iese.
Vezi ca incerci sa le confunzi si de aia nu le intelegi:
Nu e vorba de 2 stari ale lui Dumnezeu (exista sau nu), pentru ca atunci la fel ar trebui spus si despre nimic exista sau nu exista si nu ar mai fi 2 variante ci 4
Deci e vorba de cele 2 variante posibile adica:
1. Exista un Dumnezeu (care a facut totul)
2. Exista un Nimic care a facut totul.
Daca mai stii alta varianta please.

Deci ce sa iasa simplu, Dumnezeu exista 100% ca doar e identic cu mainainte. Varianta cu nimicul e nedemostrabila deci ireala ceea ce de fapt e si in concordanta cu principiile fundamentale ale fizicii sau logicii.

Edited by altul, 07 December 2010 - 14:15.


#81
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
@altul, vorbesti prostii.

Asta inseamna ca si procentul de existenta al lui Bau Bau este 100% deoarece nimeni nu a putut sa dovedeasca ca nu exista (n-a fost nimeni pana acum pe "taramul fermecat" unde locuieste el sau dracu stie si sunt atatia copii speriati de el.) - doar un exemplu.

Oricum chestia asta este relativa, daca (,) chiar exista viata dupa moarte nu va fi nimic similar cu ce stim/intelegem/cunoastem acum - trebuie sa intelegi ca mintea umana incearca sa simplifice/sa limiteze constiinta si perceptia asupra mediului inconjurator pentru a ii fi mult mai usor sa functioneze, altfel am innebuni (un exemplu ar fi ca vedem doar un mic spectru al undelor electromagnetice). Va trebui sa va alterati perceptia asupra lumii doar ca sa realizati ca suntem extrem de limitati (recomand LSD, psilocybin, mescalina etc.) si sa realizati ca de abia am inceput sa "scratch the surface" facand referire la intelegerea universului.

Edited by SnowBlack, 07 December 2010 - 15:40.


#82
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 530
  • Înscris: 19.09.2010
evident mintea extrem de limitata a unui indoctrinat nu poate concepe decat astea 2 variante.
dar daca nu esti retardat poti veni cu inca 23453453458239847532895235.

dar nu, voi ati ales pe cea mai ilogica si putin probabila: si anuma ca exista un zeu ugicas de copii ce se distreaza pe seama unui planete de marimea unui graunte de nisip raportata la univers, si care se oftica daca nu te rogi la el, sau daca nu crezi ca el exista  :lol:

si culmea e ca din cele 2 variante posibile la indoctrinati, cea mai probabila este cea cu nimicul  :lol:
si asta din simplul motiv ca daca ai alege prima tot ramai cu intrebarea "cine l-a creat pe dumnezeu?". cu a 2a n-ai grija asta. si mai sunt foarte multe indicii ce duc spre varianta asta. de ex. faptul ca timpul nu a existat inainte de big bang, deci orice ar fi fost inainte nu poate fi delimitat => nimic.

#83
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostSnowBlack, on 7th December 2010, 15:31, said:

@altul, vorbesti prostii.
Asta inseamna ca si procentul de existenta al lui Bau Bau este 100% deoarece nimeni nu a putut sa dovedeasca ca nu exista (n-a fost nimeni pana acum pe "taramul fermecat" unde locuieste el sau dracu stie si sunt atatia copii speriati de el.) - doar un exemplu.
Sigur n-ai citit chioras, deci ceva ce este nedemonstrabil asa cum sunt: nimicul de dupa viata, nimicul dinaintea vietii le revine procentul de 0%, daca si Bau Bau se incadreaza in categoria ilogic-nedemonstrabil (cum a fost definita de andreic) atunci primeste 0% nu 100% cum ai inteles tu?

View PostSnowBlack, on 7th December 2010, 15:31, said:

si sa realizati ca de abia am inceput sa "scratch the surface" facand referire la intelegerea universului.
Asa o fi numai ca probabil se merge in directia opusa cunoasterii.

View PostAlexxandra87, on 7th December 2010, 15:33, said:

dar nu, voi ati ales pe cea mai ilogica si putin probabila: si anuma ca exista un zeu ugicas de copii ce se distreaza pe seama unui planete de marimea unui graunte de nisip raportata la univers, si care se oftica daca nu te rogi la el, sau daca nu crezi ca el exista  :lol:
Aici e vorba doar de care parte se situeaza fiecare: dreptatea pentru nedreptate e tiranie pura, la fel adevarul pentru neadevar, si viceversa e la fel de valabil, deci filozofie chioara.

View PostAlexxandra87, on 7th December 2010, 15:33, said:

si asta din simplul motiv ca daca ai alege prima tot ramai cu intrebarea "cine l-a creat pe dumnezeu?".
Cine l-a creat pe Dumnezeu evident ca se adreseaza lumii lui Dumnezeu, si acolo se afla si raspunsul. Cand o sa ajungem acolo o sa-l stim.

Edited by altul, 07 December 2010 - 16:01.


#84
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

Quote

Sigur n-ai citit chioras, deci ceva ce este nedemonstrabil asa cum sunt: nimicul de dupa viata, nimicul dinaintea vietii le revine procentul de 0%, daca si Bau Bau se incadreaza in categoria ilogic-nedemonstrabil (cum a fost definita de andreic) atunci primeste 0% nu 100% cum ai inteles tu?

HA! Cred ca tu esti chior, unde dracu am zis ca le revine procentul de 0%?

Tot ce am zis este ca nu le revine 100% asta ar fi ilogic si cretin. 50% este raspunsul. Credeam ca stii asta deci nu am mai zis.

Edited by SnowBlack, 07 December 2010 - 16:05.


#85
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostAlexxandra87, on 6th December 2010, 22:13, said:

eu m-am obinsuit deja cu aceeasi replica de habarnist. nu da argumente, nu-si explica rationamentul, ci iti tranteste un "n-ai inteles" in fata :)

cam la asta se rezuma discutia cu un indoctrinat:
- exista dzeu?
- da
- demonstreaza
- n-ai inteles

Ok. Intrebare :

Cum vrei sa ti se demonstreze ?

#86
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View PostBlueSky2009, on 7th December 2010, 16:18, said:

Ok. Intrebare :

Cum vrei sa ti se demonstreze ?
Cu argumente logice si dovezi
Se poate demonstra si altfel? :D

#87
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostEdy_S, on 7th December 2010, 16:31, said:

Cu argumente logice si dovezi
Se poate demonstra si altfel? :D
Binenteles ca se poate: prin excludere.
Deci exista un Nimic care sa fi creat lumea?: doar in capul celor dusi de acasa.
Deci rezulta cealalta varianta: Exista un Dumnezeu care a creat lumea.

#88
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postaltul, on 7th December 2010, 16:45, said:

Binenteles ca se poate: prin excludere.
Deci exista un Nimic care sa fi creat lumea?: doar in capul celor dusi de acasa.
Deci rezulta cealalta varianta: Exista un Dumnezeu care a creat lumea.
Cum ai ajuns la concluzia ca lumea a fost creata? :D
Ce-mi plac dicutiile de genul:

1: Creatorul exista!
2. De unde stii?
1: Lumea a fost creata!
2: De unde stii?
1: Creatorul exista!

:lol:

#89
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Voi nu ati citit nimic din ce-am scris mai sus? De ce naiba inca va certati pe tema asta?

#90
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostEdy_S, on 7th December 2010, 16:31, said:

Cu argumente logice si dovezi
Se poate demonstra si altfel? :D

Poate ea prefera intr-un anume fel. De aceea am intrebat-o. Pe ea.  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate