Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Dupa ce mori?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
246 replies to this topic

#1
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Cum va imaginati voi ca va fi dupa moarte? I want answers!

Eu unul am vrut sa cred ca exista viata de apoi/reincarnari/bullshit dar nu am putut. Cum imi imaginez eu? Cred ca cel mai probabil va fi exact ca inainte sa ne fi nascut. E amuzant sa te gandesti cum va fi sa NU existi, cand toata viata ta tocmai asta ai facut.

Voi ce parere aveti? Si daca difera de a mea, incercati sa o argumentati.

#2
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
promiti sa te intorci din morti sa ne spui daca este asa cum ti-ai imaginat ???

#3
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
As vrea sa fac asta :D

#4
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Si eu m-am gandit de multe ori la asta, dar mai intai vreau sa imi traiesc viata si dupa aia chiar sunt curios ce urmeaza :)

#5
walye

walye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 09.03.2010
Criogenia scrie pe noi  :D

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View PostSnowBlack, on 6th December 2010, 00:02, said:

Cum va imaginati voi ca va fi dupa moarte? I want answers!

Hai sa-ti dau un answer: in principiu te pune intr-un coporșeu smecher, dupa care te pune intr-o groapa in timp ce nenea popa zice ceva de nemurirea sufletului & shit. Nene popa isi ia cash-u' iar pe ocupantu' coporșeului il cam mananca viermii sub o cruce pe care scrie numele ocupantului, si niste numere care reprezinta anu' nasterii si anu' in care ocupantu' a dat coltu'. Mai exista varianta incinerarii sau mumificarii si asa scapi de viermi. Astea sunt certitudini, restu' sunt povesti.

#7
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postedy_wheazel, on 6th December 2010, 00:24, said:

Hai sa-ti dau un answer: in principiu te pune intr-un coporșeu smecher, dupa care te pune intr-o groapa in timp ce nenea popa zice ceva de nemurirea sufletului & shit. Nene popa isi ia cash-u' iar pe ocupantu' coporșeului il cam mananca viermii sub o cruce pe care scrie numele ocupantului, si niste numere care reprezinta anu' nasterii si anu' in care ocupantu' a dat coltu'. Mai exista varianta incinerarii sau mumificarii si asa scapi de viermi. Astea sunt certitudini, restu' sunt povesti.
Asa este. Pentru cei care nu vor sa vada mai departe...

#8
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Cineva cu o teorema mai inovatoare?

#9
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSnowBlack, on 6th December 2010, 00:35, said:

Cineva cu o teorema mai inovatoare?
Incearca sa vezi conceptia crestina a existentei vietii dupa moartea trupului...

#10
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View Postmario_bril, on 5th December 2010, 23:38, said:

Incearca sa vezi conceptia crestina a existentei vietii dupa moartea trupului...

Ce te face sa crezi ca nu o stiu?

Edited by SnowBlack, 06 December 2010 - 00:41.


#11
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmario_bril, on 6th December 2010, 00:38, said:

Incearca sa vezi conceptia crestina a existentei vietii dupa moartea trupului...
ahem .. spalarea pe creier crestina vrei sa spui

problema voastra (cei care credeti ca exista ceva dupa) este ca va considerati un fel de speciali pe lumea asta in timp ce noi, toti, suntem doar o intamplare la nivel cosmic, produsele unei evolutii treptate de aproape 14 miliarde de ani

Nu venim de nicaieri si nu mergem nicaieri, noi ca persoane. Specia evolueaza atat timp cat viata va fi posibila, prin nasterea si moartea indivizilor iar cand universul nu va mai putea sustine viata (si asta se va intampla cu siguranta peste niste alte miliarde de ani, cand nu se vor mai forma stele iar cele actuale vor arde complet), atunci nu va mai fi nimic. Adica fix starea din care a inceput totul.

#12
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSnowBlack, on 6th December 2010, 00:41, said:

Ce te face sa crezi ca nu o stiu?
Tu ai intrebat si eu ti-am raspuns. Ti-am spus doar sa o iei in vedere si nu sa incerci sa o afli. Nu e destul de clar?

View PostCelest, on 6th December 2010, 00:46, said:

ahem .. spalarea pe creier crestina vrei sa spui

problema voastra (cei care credeti ca exista ceva dupa) este ca va considerati un fel de speciali pe lumea asta in timp ce noi, toti, suntem doar o intamplare la nivel cosmic, produsele unei evolutii treptate de aproape 14 miliarde de ani

Nu venim de nicaieri si nu mergem nicaieri, noi ca persoane. Specia evolueaza atat timp cat viata va fi posibila, prin nasterea si moartea indivizilor iar cand universul nu va mai putea sustine viata (si asta se va intampla cu siguranta peste niste alte miliarde de ani, cand nu se vor mai forma stele iar cele actuale vor arde complet), atunci nu va mai fi nimic. Adica fix starea din care a inceput totul.
Crestinii nu se considera deloc mai speciali decat ceilalti. Si deocamdata previziunile tale nu au suport stiintific intrucat starea de la care a inceput totul era una de concentrare a materiei si nu de expandare asa cum este acum universul.

#13
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View Postmario_bril, on 5th December 2010, 23:46, said:

Tu ai intrebat si eu ti-am raspuns. Ti-am spus doar sa o iei in vedere si nu sa incerci sa o afli. Nu e destul de clar?

Am deschis topicul asta si am pus acea intrebare ca sa vad niste idei NOI legate de acest subiect. Daca vroiam sa aud de conceptia crestina as fi citit biblia si n-as mai fi postat aici.

#14
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSnowBlack, on 6th December 2010, 00:49, said:

Am deschis topicul asta si am pus acea intrebare ca sa vad niste idei NOI legate de acest subiect. Daca vroiam sa aud de conceptia crestina as fi citit biblia si n-as mai fi postat aici.
Nu imi dau seama ce noutati ai putea afla dar ma rog...

#15
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Nici eu, de aia am intrebat. Nu ajungi nicaieri daca nu incerci. :)

Edited by SnowBlack, 06 December 2010 - 01:13.


#16
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSnowBlack, on 6th December 2010, 01:12, said:

Nici eu, de aia am intrebat. Nu ajungi nicaieri daca nu incerci. :)
:thumbup:

#17
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postedy_wheazel, on 6th December 2010, 00:24, said:

Hai sa-ti dau un answer: in principiu te pune intr-un coporșeu smecher, dupa care te pune intr-o groapa in timp ce nenea popa zice ceva de nemurirea sufletului & shit. Nene popa isi ia cash-u' iar pe ocupantu' coporșeului il cam mananca viermii sub o cruce pe care scrie numele ocupantului, si niste numere care reprezinta anu' nasterii si anu' in care ocupantu' a dat coltu'. Mai exista varianta incinerarii sau mumificarii si asa scapi de viermi. Astea sunt certitudini, restu' sunt povesti.
Se poate o "escepție" pentru mine? Adică ars si aruncat pe marginea drumului? Fără popă?

View Postmario_bril, on 6th December 2010, 00:27, said:

Asa este. Pentru cei care nu vor sa vada mai departe...
Și ce se vede mai departe? Că io n-am dioptriile...

View PostSnowBlack, on 6th December 2010, 00:35, said:

Cineva cu o teorema mai inovatoare?
Teoremă zici bre?

#18
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View Poste_bulu, on 6th December 2010, 02:02, said:

Se poate o "escepție" pentru mine? Adică ars si aruncat pe marginea drumului? Fără popă?

Pai am zis aia cu incineratu'. Io nu la marginea drumului, io vreau intr-o urna care va sta in biblioteca langa pestele de sticla, bibelou' cu cainele si bibelou' cu pescaru' chinez.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate