Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 

chitara noua

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
meaby

meaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 26.07.2010
vreau sa cant la chitara si as avea nevoie de una  . Vreau sa mentionez ca am cantat in viata mea o singura data la chitara pe la vreo 10 ani...dar trageam si eu ca nebunu de corzile alea ca navaem ce face...deci in "de-ale chitarii" sunt varza.  :ciocan:
vreau sa imi cumpar o chitara...am intrebat pe cineva de care sa iau a zis ca acustica sau clasica si lam intrebat care e mai buna ...a zis ca amandoua sunt bune dar depinde de ce "gen" vreau sa ma apuc ... cum adica "ce gen" .ati putea sa imi spuneti si voi o chitara buna pentru incepatori...sa nu fie chiar cea mai aiurea...sa aiba si calitate dar sa fie si un pret ..totusi micut ca e criza pe la noi ! multumesc !

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
O chitara clasica sau o chitara acustica?care-i diferenta?
Eu stiam de doua categorii si o subcategorie.

A. Chitara electrica
B. Chitara acustica
-- cu iesire catre amplificator
-- fara iesire catre amplificator


Daca vrei sa inveti, cumpara-ti o chitara acustica, simpla. O oti gasi la preturi modice via internet (okazii). Ar fi indicat sa inveti notele si pe urma cu niste tabulaturi pentru chitara, vei reusi sa nu iti mai prinzi degetele-n corzi.
Daca vrei si poti investi mai mult, nu strica sa iei niste lectii de chitara.

#3
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008

View Postmeaby, on 2nd December 2010, 20:49, said:

vreau sa cant la chitara si as avea nevoie de una  . Vreau sa mentionez ca am cantat in viata mea o singura data la chitara pe la vreo 10 ani...dar trageam si eu ca nebunu de corzile alea ca navaem ce face...deci in "de-ale chitarii" sunt varza.  :ciocan:
vreau sa imi cumpar o chitara...am intrebat pe cineva de care sa iau a zis ca acustica sau clasica si lam intrebat care e mai buna ...a zis ca amandoua sunt bune dar depinde de ce "gen" vreau sa ma apuc ... cum adica "ce gen" .ati putea sa imi spuneti si voi o chitara buna pentru incepatori...sa nu fie chiar cea mai aiurea...sa aiba si calitate dar sa fie si un pret ..totusi micut ca e criza pe la noi ! multumesc !

Daca iti doresti sa interpretezi muzica clasica, iti alegi o chitara clasica. Daca doresti rock/metal, iti alegi o chitara electrica. Daca doresti flamenco, iti alegi o chitara flamenco. samd.
Bine, asta nu inseamna ca, de exemplu, cu o chitara acustica nu poti interpreta orice gen doresti... eu ti-am spus indicatile.

Pentru tine, care esti incepator, recomandat este o chitara acustica - asta daca nu ai veleitati clasice. Poti gasi lejer o chitara bunicica la 200-400 lei - eventual chiar si o promotie datorita careia sa primesti o husa gratuit.  Uite-te pe un magazin online, orientativ. Iar achizitia fa-o la un magazin local - vei plati mai putin.

#4
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Confirm... ia-ti o chitara acustica si invata acordurile ;)
Intai.... sunt sigur ca stii solfegiul (do, re, mi, fa, sol, la, si). Ei bine... asta e interpretarea silabisita. O sa trebuiasca sa inveti in interpretare prin litere (ex. F- Fa, etc). Uite aici lista:
A	La
B	Si
C	Do
D	Ré
E	Mi
F	Fa
G	Sol
Bun... acum invatam acordurile :D . Uite aici o documentatie foarte buna ! http://tzontonel.wor...b-for-download/   le scrii pe un caiet, sau le tragi la imprimanta si le inveti.
Bafta ! ;)

#5
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Chitara acustica e cea cu corzi de metal iar clasica prezinta corzi din plastic.De regula incepatorilor li se recomanda o chitara clasica [ corzi de plastic ] deoarece e mai usor sa apesi pe ele, necesita o forta mai mica iar "bataturile" apar mai greu, la degete. Pe cea acustica [ corzi de metal ] e exact invers, apesi mai greu iar "bataturile" apar mai repede. Pe ambele poti canta folk, clasica, acorduri de rock si chiar unele fraze din solo, etc. Personal, sunetul redat de o chitara acustica este mai placut sau poate ca m-am obisnuit cu el.
Eu de exemplu am inceput sa cant la chitara pe una acustica luata din magazinul din orasul meu, e ceva facut in china, cred.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate