Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Hyundai Santa Fe/Kia Sorento/Mazda CX-9 vs. VW Touareg

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Ionelissy

Ionelissy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.07.2010
Va salut,

sunt intr-o mare dilema si imi e foarte greu sa ma decid ce SUV pt familie sa cumpar.


Bugetul este de 35.000

Am decis ca masina va fi una dintre:

Hyundai Santa Fe (noua 197cp - diesel), Kia Sorento (noua 197 cp-diesel), Mazda CX-9 (noua 277cp-benzina) sau VW Touareg (second hand din 2008 cu 50-70 mii km - 239cp-diesel)



Ce ati alege in locul meu dintre cele 4, Hyundai, Kia sau Mazda noi, sau Touareg second hand la vreo 50-70 mii km si motivatia va rog..

Edited by Ionelissy, 25 November 2010 - 23:53.


#2
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
Aș alege ce e mai acceptabil ... Cu restul banilor, la relaxare sau orice altceva decât să-i arunc în fundul unei mașini.
Mașina e să merg cu ea, să-mi fac treaba și nu să mă mândresc cu ea.  :rolleyes:

Bănuiesc că ai casă în proprietate și acum treci la mașini ...

#3
Ionelissy

Ionelissy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.07.2010

 iDorin, on 26th November 2010, 00:03, said:

Aș alege ce e mai acceptabil ... Cu restul banilor, la relaxare sau orice altceva decât să-i arunc în fundul unei mașini.
Mașina e să merg cu ea, să-mi fac treaba și nu să mă mândresc cu ea.  :rolleyes:

Bănuiesc că ai casă în proprietate și acum treci la mașini ...


se pare ca m-ai inteles gresit, nu vreau sa cumpar un SUV ca sa ma mandresc..... motivele pt care trebuie sa cumpar un SUV, sunt cele cunoscute, siguranta in primul rand si spatiu mai mare. Momentat am un BMW 320d din 2002 si nu pot sa risc sa plec la drum lung cu 2 copii. Asta pe langa lipsa de spatiu.

Nu stiu daca mai raman bani, SUV modelele noi mai sus mentionate ajung in jur de 35 mii iar un Touareg SH... la fel.

Edited by Ionelissy, 26 November 2010 - 00:20.


#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
poi, sa fiu scurt:

- In loc de Santa Fe, la aceeasi bani, as lua ix35 de la Hyundai. Model nou, mai bine facut, cu bubele tineretii (pe cealalta parte). Sau poate ix55 ?!
- Kia Sorento mie personal nu-mi place.
- Mazda CX-7 vad ca deja sare din buget. Nu vad preturi la CX-9, dar as inclina sa cred ca e peste CX-7. Deci, cum stam cu bugetul?
- Touareg-ul, modelul precedent, are pret bun acum - deh, a iesit cel nou. Nu m-a pasionat niciodata, insa e chestie de gusturi. Totusi, la 35.000 trebuie sa fie masina super ok si super accesorizata. Altfel ... costa cam mult.

Daca se incadreaza in buget, as merge pe CX-9.

Drive test ai facut?

PS: ia in calcul si norma de poluare, de la 1 ianuarie norma EURO 5 se zice ca nu mai e suficienta.

#5
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
As alege in ordinea urmatoare:

1. Santa Fe - model facelift deci probabil ca multe chichitze din v1 sa fie fixate + 7 ani garantie
2. Touareg - numai daca este absolut sigur de provenienta pt ca nu mai are garantie deloc din 2011 (3 ani da VW parca nu?) si aia 80.000km pot fi facuti in multe feluri mai ales in RO
2. Sorento - model nou, masina noua deci cu posibile problemutze de v1. dar 7 ani garantie nu-s de colea.
3. Mazda - 280 CP + benzina = no way! 14-15l in oras cred ca lejer :(

VW dupa putere pare sa fie cel de V6, o alegere buna pt masina decit R5-ul...dar cum am zis, te risti nestiind cum a fost tratata masina in cei 7-80k Km?
Santa Fe e o masina solida, fiabila, un bestseller ani la rind in RO...si nu degeaba...7 ani garantie sau eventual 5 triple care si n-ai batai de cap.
Motorul nou diesel type "R" este laudat peste tot, se gaseste si pe Sorento.

#6
Ionelissy

Ionelissy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.07.2010

 Tyby, on 26th November 2010, 00:19, said:

poi, sa fiu scurt:

- In loc de Santa Fe, la aceeasi bani, as lua ix35 de la Hyundai. Model nou, mai bine facut, cu bubele tineretii (pe cealalta parte). Sau poate ix55 ?!
- Kia Sorento mie personal nu-mi place.



Kia Sorento model 2011 nu iti place? eu cred ca arata chiar mai bine decat Touareg, dar interiorul lasa de dorit....

CX-9 nu am vazut pe situl romanesc, dar o iau din Germania sau Austria de la  Mazda, nu e o problema asta.

ix35 si ix55 nu ma intereseaza pt ca sunt mai mici banuiesc decat Santa Fe.

Edited by Ionelissy, 26 November 2010 - 00:26.


#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001
Mergi pe garantia de 7 ani.
In Germania am vazut multe Kia Sorento modelul nou; mi -a placut.

Touareg e o alta clasa, dar pregateste-te de cheltuieli, unele chiar neplacute.

#8
Ionelissy

Ionelissy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.07.2010
Am uitat sa precizez ca daca ramane Touareg-ul, il iau direct din Germania si cu 1 singur proprietar...

La CX-9 asa am-am gandit si eu... benzina la 280cp... se simte greu la buzunar, din pacate Mazda inca nu au scos modelul asta si pe diesel.

Eu inclin spre Santa Fe sau Sorento, dar sincer as fi vrut ceva peste 230cp.

Acum am 150cp la 320d si e destul de lenes, ma gandesc ca un SUV la 197cp e cam la fel daca nu cumva mai lenes...

Edited by Ionelissy, 26 November 2010 - 00:37.


#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Ionelissy: nu m-a atras niciodata Touareg-ul, asa ca nu vad de ce mi-ar place Sorento pentru ca aduce cu el?! (valabil si pentru Santa-Fe).

Courage are dreptate cu garantia de 7 ani (valabila si la Kia, si la Hyundai - 5 ani Triple Care + 2 ani extinsa, cel putin la Hyundai). Intrebarea vine insa din alt colt: ma, astia chiar is nebuni de se risca sa dea garantie 7 ani la o masina, cand mai toti producatorii europeni "consacrati" cu greu dau 3 ani?! Da-l dracului de fier, ca la 5 ani bara-bara tot crapa ceva la el in perioada asta! Asa ca raspunsul vine tot din alt colt: da, taticu', iti dam 7 ani, da' in astia 7 ani joci NUMAI cum iti cantam noi. Revizii LA NOI, reparatii LA NOI (si nu-s neaparat toate pe garantie), si toate cu piesele NOASTRE. Vacuta buna de muls de altfel.

Si ma repet: Touareg la 35.000 din 2008, cu 75.000 km - tre' sa fie intr-o stare exceptionala, si cu toate cele controlabile la sange. Nu de alta, dar am cautat aiurea la noi, si am dat peste asta:

http://autovit.ro/vo...-C12237893.html

Are cam de toate pe el, tot din 2008, acelasi motor, doar 54.000 km, e DEJA inmatriculat (motorul ala e Euro 4, daca nu gresesc cumva), si e doar 30.600 EUR (negociabil). Mai e pana la 35.000, si mai pui si taxa dracului daca il iei din Germania (nu stiu cat va fi, dar acum cred ca sare taxa de ce-o-fi-ea de 3.000 EUR).

#10
sebastian_88

sebastian_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 19.09.2009

 Ionelissy, on 25th November 2010, 23:51, said:

Va salut,

sunt intr-o mare dilema si imi e foarte greu sa ma decid ce SUV pt familie sa cumpar.


Bugetul este de 35.000

Am decis ca masina va fi una dintre:

Hyundai Santa Fe (noua 197cp - diesel), Kia Sorento (noua 197 cp-diesel), Mazda CX-9 (noua 277cp-benzina) sau VW Touareg (second hand din 2008 cu 50-70 mii km - 239cp-diesel)



Ce ati alege in locul meu dintre cele 4, Hyundai, Kia sau Mazda noi, sau Touareg second hand la vreo 50-70 mii km si motivatia va rog..



eu zic sa mergi pe kia sorento. are un motor bun, arata ok, e peste santa fe asta e clar... doar e model nou. iar la o adica ii poti face si chiptunning, de la 197 cp o ridici lejer la vreo 220-230 cp ceea ce e arhisuficient pentru un familist. bafta. :)

#11
Sorin D534

Sorin D534

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 22.07.2007
La "profilul tau de consumator" (familist, masina sigura si confortabila, probabil ca nici manele nu asculti...  :naughty: ) eu zic ca ti s-ar potrivi Santa Fe-ul (si nu zic asta pentru ca si eu conduc unul!...).
Modelul v.1 (cum i s-a spus mai sus, desi e deja 2.1, ca a mai fost inca o varianta inainte) se descurca foarte bine (repet, la nivelul de pretentii ale unui familist, nu ale unui "alergator") cu cei 155 CP "din dotare" si inca si mai bine cu cei 185 "din remapare". Dupa cum a spus si "antevorbitorul meu", e de asteptat ca modelul nou sa fi trecut de multe din "pacatele tineretii" cu care s-au confruntat unele "exemplare" (ca, din fericire, n-a fost totusi vorba de "simptome generalizate").
Intretinerea e relativ ieftina (pentru un SUV!...  :naughty: ), dar cea mai mare problema s-ar putea sa fie Service-ul, care cu putine exceptii este slab la Hyundai in Romania... :(
Mai multe informatii (daca ai timpul si rabdarea sa citesti 266 de pagini!... :) ) poti afla pe topicul "dedicat": http://forum.softped...t...564&st=4770

Hyundai iX-35 este urmasul lui Tucson (deci, mai mic decat Santa) iar iX-55 este modelul mai mare decat Santa (Veracruz pe piata din SUA), si... mai scump (chiar daca in Romania poate ca inca se mai gaseste la promotie, V6 Diesel - e singurul motor din oferta - la ceva in jur de 36.000 E cu tot cu TVA).

Lasand la o parte faptul ca eu conduc o Santa, din pacate noua Kia Sorrento, fara a fi deloc o masina slaba. nu este chiar foarte bine privita de presa de specialitate. Practic, imparte si platforma si o buna parte din organe cu Santa, dar "e putin altfel" (si nu in sensul cel mai bun...).

"Asteptarea a luat sfarsit", Mazda tocmai au inceput sa puna si un Diesel pe CX-7 si asta face din masina ("nascuta" cu un singur motor pe benzina, turbo de 244 CP) initial "prohibitiva" deja o varianta interesanta! Nu stiu daca "a ajuns" inca si in Romania, dar si daca n-a ajuns inca, sigur e "pe vine"!... :)
La dimensiuni, greutate si putere comparabile cu Santa (motorul e tot 2.2, 172 CP, deci nici pe departe vreun "coup-de -foudre" comparabil cu BMW-urile!...), alegerea va fi probabil doar o simpla chestie de gust pentru tine. Din cate stiu eu, si preturile sunt comparabile cu Santa!...
Diesel-ul "a venit", dar daca vrei si AT, atunci inca mai ai de asteptat in Europa!...
Mie unul nu-mi place interiorul lui CX-7, mult prea intunecos si prea "rece" (desi, poate pentru ca n-am vazut decat varianta cu tapiteria neagra...).
Ce nu stiu eu ("dar asta nu inseamna ca nu exista"!... ) e cam cat de raspandita in teritoriu e reteaua Mazda in Romania si cam cat au apucat mecanicii sa cunoasca masina (ca altfel, iti spun sigur ca vor invata... si pe masina ta, ca asa se face "training-ul" in Romania!... :( ).
http://www.carsguide...l_manual_review
http://www.caradvice...and-fwd-models/
CX-9 e un animal urias (CX-7 e deja mare in termeni europeni, chiar daca americanii o numesc mid-size SUV), care nici nu stiu daca se vinde in Romania, si oricum nu "vine" cu Diesel (http://www.worldcarf...but-in-new-york - Diesel numai pe CX-7).

Touareg-ul, s-a spus mai sus, "joaca in alta liga" (chiar daca spatiul interior nu e vizibil mai mare), masina grea, aparent robusta (dar nu lipsita de probleme) si care consuma "destul" (asta ca sa nu "ranesc sentimente", ca iar imi vor sari "voksvaginistii" in cap!...  :naughty: ).
"De la o varsta" (si care e deobicei varsta la care o gasesti la second-hand...) intretinerea (deja deloc ieftina) poate ajunge o reala povara, cum s-a spus mai sus.
Eu unul (desi nu mai agreez ideea masinii "folosite de altii"...) nu m-as "arunca" decat la un model cu suspeniile alea pe perna de aer (care-ti permit ridicarea garzii la sol pana la 300 mm in offroad), dar "feature-ul" asta nu se gaseste pe modelele ieftine!...

Edited by Sorin D534, 26 November 2010 - 05:37.


#12
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Un văr de-al meu are Santa Fe și e mulțumit, pentru nevoile lui de familist și chiar pentru micul business pe care îl are e mai mult decât suficient. 

#13
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
diesel-ul de pe SantaFe facelift e foarte bun si e acelasi cu cel de pe Sorento: 2.2L @ 197CP , Euro 5
Noua cutie automata cu 6 viteze este si ea bine armonizata cu motorul.

La interior Sorento pare mai "modern, placut" decit SantaFe. Amindoua sint masini bune, nu intelege gresit.

Fa un test cu ambele ca sa te edifici.
7 ani garantie, chiar si cu "piese de la ei, revizii la ei" sint tot 7 ani :)

Daca ati avea de ales intre 3 ani garantie cu "piesele tale" cu care economisesti probabil max 200RON pe revizie (care oricum o faci odata pe an) si 7 ani garantie cu "piesele lor", ce ai alege? :)

SantaFe varianta top este cu remat ~32000
Sorento varianta top este (tot cu remat) ~34000

Oricum, ar fi bine sa te decizi si s-o iei/inmatriculezi pina in Ian.2011 pt. ca va creste taxa de prima...

Edited by zeroice, 26 November 2010 - 10:48.


#14
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Ca o sugestie, daca zici ca poti lua o masina din gGermania si bugetul de care dispui nu e deloc subtire dupa cum ai spus, eu m-as uita si Volvo XC90.

#15
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Si mie imi place cum arata XC90 dar nu am condus... Unii pe net le lauda.
Cel mai bine ar fi insa sa le conduci si sa le compari ca atare.

#16
boos4ever

boos4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.11.2010
nici una din cele de mai sus uite aici spatiu si siguranta si poti sa rupi si gura targului cu ea
http://www.auto.ro/b...aign=4tuningads

#17
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,654
  • Înscris: 14.10.2004

 boos4ever, on 26th November 2010, 21:07, said:

nici una din cele de mai sus uite aici spatiu si siguranta si poti sa rupi si gura targului cu ea
http://www.auto.ro/b...aign=4tuningads

:coolspeak: si nici nu are multi km, are si cruciulite pe parbriz? macar 5 bucati.
Asta da chilipir si ramane cu o carca de bani, dar mai bine cumpara doua bucati. :)

Edited by xymzar, 26 November 2010 - 23:47.


#18
Ionelissy

Ionelissy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.07.2010

 boos4ever, on 26th November 2010, 21:07, said:

nici una din cele de mai sus uite aici spatiu si siguranta si poti sa rupi si gura targului cu ea
http://www.auto.ro/b...aign=4tuningads


X3 e mica in comparatie cu cele mentionate....

 rexkroki, on 26th November 2010, 11:39, said:

Ca o sugestie, daca zici ca poti lua o masina din gGermania si bugetul de care dispui nu e deloc subtire dupa cum ai spus, eu m-as uita si Volvo XC90.


merci, chiar am sa iau in considerare si XC90, chiar imi place cum arata, si cred ca Volvo e peste coreeni... dar are "doar" 185cp pe diesel

Edited by Ionelissy, 27 November 2010 - 00:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate