Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26019 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1156 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (553 votes [47.55%])

    Percentage of vote: 47.55%

  2. Nu (510 votes [43.85%])

    Percentage of vote: 43.85%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.60%])

    Percentage of vote: 8.60%

Vote Guests cannot vote

#25489
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 05.03.2024

View Postdark, on 18 mai 2024 - 18:15, said:

Se uită în ochii lui. Se apropie de el și îi spuse cu zâmbetul pe buze:
– Nu mi-e frică de tine. Nu ai ce să îmi faci. Sunt aici pentru că așa am ales, nu pentru că ai vreo putere asupra mea. Ești îmbătat de iluzia puterii dragul meu Hades. Ai fost idolatrizat atât de mult și temut la fel de mult încât te-ai hrănit cu puterea bietelor suflete oarbe și surde.

Persefona își trecu degetele peste chipul zeului.
– Învață să iubești ceea ce îți provoacă teamă, mi-au spus florile. Apoi m-au întrebat: tu căror halucinații ți-ai vândut libertatea? Libertatea este o stare a spiritului. Poți fi liberă oriunde. Ai fost lecția mea, Hades. Lecția mea despre libertate. Când a încetat să-mi mai fie teamă de tine m-am eliberat.
Hades își intoase chipul și scrâșni din dinți puternic. Apoi rosti în șoaptă.
– Te-am dorit atât de tare. Te doresc atât de tare.
Persefona râse cristalin și îi întinse lui Hades un măr.
– Dragul meu, nu ai nevoie de încă o sclavă. Sunt pline raiurile și iadurile de ei. Reciprocitate, învățam împreună, așa e în iubire. Eu am învățat să te iubesc pentru că îmi era frică de tine iar tu înveți să mă iubești fără să mă posezi. Cine spune că Lordul Întunericului nu e capabil de iubire? Dacă e capabil să își dorească atunci e capabil și să iubească. Iubirea nu e doar pentru unii sau pentru alții. Iubirea este a tuturor și adevărul acesta transcende orice formă de dualitate.
Se așeză în brațele zeului, îl cuprinse pe după gât și îl sărută pe obraz.
– Dacă ne dăm voie să iubim, nu suntem mai puțin puternici. Dacă ne dăm voie să fim vulnerabili nu suntem mai puțin puternici. Chiar și Lordul Întunericului are nevoie să se relaxeze și să lase viața să îl servească într-un mod armonios.
– Uite, poate la primăvară ai plăcerea să mă însoțești în călătoria mea de înflorire a câmpiilor. Nu e nevoie să faci nimic, doar să fii prezent acolo și să mă asculți cântând. Ai toată libertatea de a pleca dar poate vei avea bucuria de a rămâne.
Hades zâmbi, luă mărul dăruit de Persefona și mușcă din el. Era dulce-acrișor.



Quote

Hades (ᾍδης sau Άͅδης – Háidēs, în greaca veche) era zeul Infernului, al lumii de dedesubt. Frate cu însuși stăpânul suprem al Olimpului, Zeus cel puternic dar și cu Poseidon, zeul mării, cei trei și-au împărțit de fapt stăpânirea asupra întregii lumi. Astfel că Zeus a devenit stăpân peste Olimp și pământ, Poseidon peste mări și oceane iar Hades peste lumea celor morți.

Persefona (Περσεφόνη, cunoscută și sub nume ca Despoina sau Kore) era zeița greacă a agriculturii și a vegetației, în special a cerealelor, și soția lui Hades, împreună cu care conduce lumea subterană.




Patru zei dintr-o lovitura. In niciun caz nu se ridica la nivelul Vechiului Testament.

#25490
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,577
  • Înscris: 26.01.2007
Păi nah!
Ateii sunt cu mitologii, cu barbologii, cu extratereștri, cu toate teoriile conspirativo-științifice și patetico-mistice imaginabile :no:

#25491
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,697
  • Înscris: 21.04.2014

View PostSfantul Jakob, on 18 mai 2024 - 18:09, said:


Da, e înțelepciunea Creatorului.
E prea dificil să credem că o zână lipsită de inteligență a adus albinele în existență.

Deci sint creatia Lui, la fel ca si omul.
Dar in mod paradoxal, ele stiu ce-au de facut in fiecare an, fara sa fi citit biblia si fara sa aiba vreo religie. Mare, minune, mare! :)

#25492
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,268
  • Înscris: 16.03.2004

View Postocean, on 18 mai 2024 - 18:27, said:




Patru zei dintr-o lovitura. In niciun caz nu se ridica la nivelul Vechiului Testament.

Nu te contrazic!


Proverbe 30:18 Trei lucruri sunt prea uimitoare pentru mine,
chiar patru pe care nu le înțeleg:
19 calea vulturului pe cer,
calea șarpelui pe stâncă,
calea corabiei în mijlocul mării
și calea unui bărbat la o fecioară.
20 Iată care este calea unei femei care comite adulter:
ea mănâncă, se șterge la gură
și spune: «N-am făcut nimic rău!».

24 Patru ființe sunt neînsemnate pe pământ,
dar sunt printre cele mai înțelepte:
25 furnicile nu sunt un popor puternic,
și totuși își adună mâncare vara;
26 viezurii de stâncă nu sunt un popor voinic
și totuși își fac casa în stânci;
27 lăcustele nu au un rege,
și totuși înaintează împreună în roiuri;
28 șopârla, pe care o poți prinde cu mâna,
se găsește totuși și în palatele regilor.

33 Căci stoarcerea laptelui scoate untul, și stoarcerea nasului scoate sânge și stoarcerea furiei scoate ceartă.

compară prostiile de mai sus cu marile opere ale filozofilor greci!

#25493
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 15.10.2020

View Postheartu, on 18 mai 2024 - 16:44, said:

De unde știau sprâncene alea (fără gram de inteligență creatoare sau control extern) să crească exact acolo, deasupra ochilor?! Posted Image
Teoria evoluției zice că niște oameni (mulți) au murit fiindcă le-a intrat transpirație în ochi. Dacă analizezi puțin mediul în care trăiau, nu pare chiar atât de ciudat. Mi-a intrat transpirație în ochi și pot să zic că nu e deloc plăcut. Dacă te urmărește un animal de pradă, o belești.

Mai există o variantă mai puțin brutală: selecția sexuală, adică femeilor le-au plăcut bărbații cu păr deasupra ochilor. Eu prefer varianta mai brutală, tocmai fiindcă e clar că au un scop, nu sunt la mișto.

View Postheartu, on 18 mai 2024 - 16:44, said:

omul este înzestrat de către Dumnezeu cu simțul estetic, simț pe care animalele nu-l au...
Păsările au simț estetic, adică uită-te la păun, arată așa fiindcă femela i-a selectat, femela fiind neinteresantă. Creație artistică a unui păsăroi:
Attached File  the bower 2.jpg   92.53K   6 downloads

#25494
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 05.03.2024

View Posthoneybee, on 18 mai 2024 - 18:56, said:

Deci sint creatia Lui, la fel ca si omul.
Dar in mod paradoxal, ele stiu ce-au de facut in fiecare an, fara sa fi citit biblia si fara sa aiba vreo religie. Mare, minune, mare! Posted Image
Si fara scoala. Minune mare!Posted Image

View Postdark, on 18 mai 2024 - 19:03, said:

Nu te contrazic!
Stii foarte bine ca n-ai cum. Bine ca n-ai ales partea cu sarpele vorbitor.

#25495
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,931
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPhobos, on 18 mai 2024 - 17:43, said:

Adica au aparut spontan din... neant!?

Măi acum nu știu exact toate detaliile involuției post-creație... însă este clar că tot ceea ce este urât, dăunător, periculos, respingător, înfricoșător, monstruos, grețos etc NU face parte din creația originală a lui Iehova... tu îți poți închipui Edenul plin de căpușe, țânțari, purici, păduchi, viruși, T-Rex, crocodili, păianjeni etc etc etc?! Greu de crezut... :habarnam:

Însă în cazul lor, putem vorbi despre inginerie genetică practicată de îngerii căzuți, care oricum au început cu ei înșiși, copiind genomul uman masculin ca să poată procrea cu fetele oamenilor... lumea antediluviană este prea puțin cunoscută, totuși au rămas anumite mituri despre centauri, oameni jumătate om - jumătate animal etc... e posibil ca toate acele informații să se fi păstrat sub forma mitologiilor, însă cred că lumea antediluviană era mult mai ciudată, imorală, idolatră și violentă decât ne-o putem noi închipui...

#25496
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,178
  • Înscris: 23.09.2005

View Posthoneybee, on 18 mai 2024 - 18:02, said:

Dar albinele?
Eu nu incetez sa ma minunez de perfectiunea matematica cu care au ajuns aceste insecte sa-si construiasca fagurii in stupi. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QeUkdio-1cw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25497
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,178
  • Înscris: 23.09.2005

View Postheartu, on 18 mai 2024 - 16:44, said:

De unde știau sprâncene alea (fără gram de inteligență creatoare sau control extern) să crească exact acolo, deasupra ochilor?! Posted Image

Tot de-acolo de unde au stiut si ciocurile pasarilor colibri sa creasca lungi, pentru a se potrivi cu pâlniile adânci ale florilor din care se hranesc cu nectar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7xRxpicxeFQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25498
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,577
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 18 mai 2024 - 19:14, said:

Teoria evoluției zice că niște oameni (mulți) au murit fiindcă le-a intrat transpirație în ochi.
Are un sâmbure de adevăr mitologia asta a evoluției.
Cine i-a pus p'ăia să-și radă sprâncenele?

Dar cred că mai și exagerează, ca-n basme, ce vrei?
Aka nici chiar să moară că le-a curs ceva transpirație, mai tăiați că bate la ochi!

#25499
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,479
  • Înscris: 29.12.2006

View Postocean, on 18 mai 2024 - 17:59, said:

Aceia credeau in zeii de-atunci. Iata ca stiinta a avansat tot timpul.

Știința a avansat începând cu secolul 19, de când religia nu a mai fost băgată în seamă. De pildă, până în acel secol, se considera, conform unui..."savant biblic", anume Arhiepiscopul catolic al Irlandei, James Ussher (1581 - 1656), că Pământul a fost creat în data de...22 Octombrie a anului 4004 înainte de era lui Isus. Posted Image

Sigur, ce spunea popa Ussher era o amăgire religioasă citită dintr-o carte mitologică numită Biblie. Însă a urmat secolul 20, după ce Henri Becquerel în 1896 descoperise radioactivitatea și apoi înjumătățirea elementelor radioactive, ca: uraniu, toriu, potasiu, plumb....și așa mai departe. În funcție de cantitatea acestor elemente conținute în rocile Pământului, se poate data vârsta acelor roci. Și e de circa 4,56 miliarde de ani, nu cum a zis Popa-prostu'...James Ussher, că Pământul a fost creat de un zeu în data pe care am menționat-o !



Apropos, lumea e obișnuită în ceea ce privește datarea radiometrică, doar cu Carbon 14 (C14), însă acest izotop e valabil doar pentru lumea biologică ce nu depășește aproximativ 50 000 de ani. Pentru miliarde de ani sunt mulți alți izotopi. Însă ce știu popii și predicatorii despre astea ?! Ei sunt cu zeciuiala, adică...să le ia banii celor pe care îi mint cu poveștile religioase, pentru a-și da fiii și fiicele la facultăți în Occident și pentru a merge în vacanțe !

Edited by lupini, 19 May 2024 - 00:01.


#25500
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,577
  • Înscris: 26.01.2007

View Postheartu, on 18 mai 2024 - 20:43, said:

tot ceea ce este urât, dăunător, periculos, respingător, înfricoșător, monstruos, grețos etc NU face parte din creația originală a lui Iehova... tu îți poți închipui Edenul plin de căpușe, țânțari, purici, păduchi, viruși, T-Rex, crocodili, păianjeni etc etc etc?! Greu de crezut...
Este evident că sunt urmări ale păcatului.
Însă, după cum spune apostolul Pavel, creația va fi restaurată:

Fapte 8:1823

Căci eu consider că suferințele din vremea de acum nu sunt demne să fie puse alături de gloria viitoare, care urmează să ne fie descoperită. Căci și creația așteaptă cu ardoare descoperirea fiilor lui Dumnezeu, întrucât creația a fost supusă deșertăciunii – nu pentru că a vrut ea, ci din cauza Celui Ce a supus-o – în speranța că și creația va fi eliberată din sclavia stricăciunii pentru libertatea gloriei copiilor lui Dumnezeu. Noi știm că, până acum, întreaga creație geme și suferă durerile nașterii. Dar nu numai ea, ci și noi înșine, care avem cel dintâi rod al Duhului, gemem în noi înșine, așteptând cu ardoare înfierea, răscumpărarea trupului nostru.


View Postlupini, on 18 mai 2024 - 23:55, said:

Știința a avansat începând cu secolul 19...
o carte mitologică numită Biblie.
Însă a urmat secolul 20...

Iar apoi a urmat secolul 21.
Și, ce să vezi? Biblia a ajuns în acest secol cea mai importantă, cea mai citită, cea mai răspândită și cea mai bine vântută carte de pe pământ.

View Postlupini, on 18 mai 2024 - 23:55, said:

Carbon 14 (C14), însă acest izotop e valabil doar pentru lumea biologică ce nu depășește aproximativ 50 000 de ani.
Pentru miliarde de ani sunt mulți alți izotopi.
Însă ce știu popii și predicatorii despre astea ?!
Popii și predicatorii veritabili știu ce scrie în Biblie:

Eclesiastul 7:29

Dumnezeu a făcut pe oameni fără prihană, dar ei umblă cu multe șiretenii.


:yes:

#25501
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,658
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlupini, on 18 mai 2024 - 16:44, said:

Nu doar în Grecia ci și în Sumer, Babilon, Egipt...

Peste tot au fost oameni care au avut curaj să înfrunte religia.
Religia nu e impotriva stiintei ci impotriva imposturii care isi zice adevarata stiinta.
Adevarata stiinta nu e homosexualitatea .
Matematica nu e apanajul ateismului.
Nici biologia,
Nici fizica.
Doar ca unii sugereaza ca doar ateismul are dreptul la stiinta adevarata.
In realitate ateismul promoveaza minciuna cu homosexualitatea ca e stiinta adevarata.
Marile descoperiri stiintifice nu au fost facute de atei.
Doar ca la puterea religiei s-au cocotzat impostori care aveau o agenda proprie.
Ala din Corea de Nord a interzis religia adevarata ca sa-si impuna propria religie ateista.
Exsita religie adevarata si religii false.
Exista stiinta adevarata si "stiinta" de manipulare .
Cand sustii multiversul, aia nu e stiinta ci inselatorie sau prostie.
Exista mii de medici care au convingerea ca viata asa cum o cunoastem nu poate fi rodul intamplarii naturale ci un Creator  inteligent si iubitor a creat ca astfel sa ne bucuram de existenta.
Doar o constinta iubitoare poate vedea pozitiv creatia. Chiar si hidoasele capushe.

#25502
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 13.02.2004
@Paco_ste1 religia este impotriva a tot ceea ce nu corespunde normelor ei (adica nu a duce bani)
Mai incetati cu xenofobai. Stim ca un bun crestin este obligatoriu pe langa analfabet functional trebuie sa fie si xenofob. Dar aici nu se acceta xenofobia
Marile descoperiri stiintice nu s-au facut datorita religiei. Ba chiar din contra, religia a fost cea mai mare piedica in istorie pentru stiinta. Si pentru inteligenta in general

#25503
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,178
  • Înscris: 23.09.2005

View Postheartu, on 18 mai 2024 - 20:43, said:

Măi acum nu știu exact toate detaliile involuției post-creație... însă este clar că tot ceea ce este urât, dăunător, periculos, respingător, înfricoșător, monstruos, grețos etc NU face parte din creația originală a lui Iehova... tu îți poți închipui Edenul plin de căpușe, țânțari, purici, păduchi, viruși, T-Rex, crocodili, păianjeni etc etc etc?! Greu de crezut... Posted Image

Edenul asa ca idee, nu mi-l pot inchipui evident plin de tantari, insa Pamantul nu prea mi-l pot inchipui, avand in vedere ca toate fiintele astea mici si mari, neplacute pentru noi sau nu, mentin un echilibru in biosfera, iar disparitia lor duce la o reactie in lant negativa.

Dispar paianjenii, se inmultesc tantarii si mustele. Se inmultesc tantarii, intra in declin bovinele. Dispar bovinele, copacii se raresc, ca nu mai are cine sa le transporte semintele. Dispar copacii, intra in declin pasarile.

Si iaca-asa ajungem la Edenul mult sperat, fara tantari si paianjeni, un teren sterp, arid si deprimant.

Apropo, stiai ca paianjenii consuma pe planeta anual o masa de insescte mai mare decat consuma toate pasarile la un loc?

View Postheartu, on 18 mai 2024 - 20:43, said:

Însă în cazul lor, putem vorbi despre inginerie genetică practicată de îngerii căzuți, care oricum au început cu ei înșiși, copiind genomul uman masculin ca să poată procrea cu fetele oamenilor...

No hopa, ca aici devinde interesanta discutia.

Si cine zici ca-s ingerii aia cazuti...?

Au terminat cu experimentele genetice, sau inca le mai practica? :)

[ https://i.postimg.cc/jdXNPphD/B.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25504
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 19 mai 2024 - 00:09, said:

Biblia a ajuns în acest secol cea mai importantă, cea mai citită, cea mai răspândită și cea mai bine vântută carte de pe pământ.
Ar fi bine să fie cea mai citită, că și-ar da seama oamenii ce carte de legende primitive e în realitate.

View PostPaco_ste1, on 19 mai 2024 - 06:56, said:

Adevarata stiinta nu e homosexualitatea .
Ce au ajuns argumentele creaționiste... Ar trebui să verifici dacă ai toate țiglele pe casă, poate au mai căzut din ele și plouă în casă.

#25505
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,931
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 18 mai 2024 - 18:01, said:

Zeii de acum sunt în mare măsură un sincretism al zeilor de atunci.

Nici pe departe, idolatria modernă este "infinit" mai complexă și sofisticată decât idolatria antică... gândește-te că azi avem mii și mii de "zei" doar în lumea divertismentului și a sportului... ăștia antici sunt cam apuși, nu prea îi mai bagă nimeni în seamă, le-au luat locul "zeii" moderni... :)

View Posthoneybee, on 18 mai 2024 - 18:02, said:

Dar albinele?
Eu nu incetez sa ma minunez de perfectiunea matematica cu care au ajuns aceste insecte sa-si construiasca fagurii in stupi. :)

Apropo, din creatia originala, ce-a mai ramas dupa potop? Ca nici Pomul Vietii nu e de gasit. Ca sa nu mai spun despre gradina Edenului, pe care nimeni nu a reusit sa o localizeze pina acum. :hypocrite:

Nu știu dacă albinele fac sau nu parte din creația originală, este mai complicat răspunsul, ideea este că ele nu au apărut din întâmplare sau ca urmare a unei involuții post-creație... :habarnam:


Toate animalele care au urcat în arca lui Noe, au făcut parte din creația originală... acum, soiul biblic corespunde în taxonomia biologică cu famila, nu cu genul sau specia (cum cred unii), s-au făcut calcule și era loc în arcă pentru toate animalele respective... unele dintre ele au involuat și s-au adaptat cum au putut, altele au reușit să-și păstreze caracteristicile într-o măsură mai mare (cele domestice care au rămas în preajma omului)... altele sunt anomalii genetice și fac parte din ingineria genetică practicată după marele potop...



View Postocean, on 18 mai 2024 - 18:05, said:

Arata o religie din lumea antica, la fel de matura precum iudaismul! Religie a unui popor micut in comparatie cu alte popoare.

Corect, toate acele așa-zise religii, erau politeiste, se închinau la diferiți zei antici, care în realitate era Satan și șleahta lui de îngeri căzuți... pe de altă parte, practicau tot felul de ritualuri demonice de sacrificii umane și animale, prostituție sacră, jerfeau bebelușii în foc etc etc etc...
Iudaismul mozaic era singurul sistem religios autentic în acele vremuri, care aveau un cod de conduită morală unic în lume, nu mai departe, toate statele lumii au în prezent legile copiate parțial după legea lui Moise...

View Postdark, on 18 mai 2024 - 18:06, said:

Islamul.

Nu poți compara islamul cu iudaismul, sunt două sisteme religioase complet diferite... aa, că sunt monoteiste, este altă poveste, însă și așa, unii (evreii) se închină la Dumnezeul Adevărat, alții (musulmanii) se închină la zeul lunii din panteonul mesopotamian, căruia ei îi zic allah...

View Postdapix, on 18 mai 2024 - 18:26, said:

a) suficient de bine până ajungi la problema hibrizilor sterili. Sunt ei vii, deși nu se pot reproduce cu ereditate? Eu as inclina ca sunt vii. Definitia data de dumneata, ar spune ca nu.

b) Colaca peste pupaza, acum avem si problema AI. Este ea vie ca a dovedit ca poate evolua si reproduce?

c) Ca sa nu mai spun de virusii care au impartit lumea in 2 tabere: sunt vii si nu sunt vii.

d) Eu zic ca nu pot fi separate. Abiogeneza implica ea insasi, evolutie.

a) Hibrizii sterili (cum sunt catârii) care nu se pot reproduce, sunt ca copiii făcuți prin fertilizarea în vitro, nu se mai pot reproduce... vezi, când își bagă omul nasul unde nu-i fierbe oala! :)

b) Deocamdată se știe că AI-ul este un algoritm, nu are conștiență de sine... sau cine știe la ce nivel au mai ajuns și ăștia cu știința lor...

c) Tu cum zici, sunt virușii vii sau nu?! :)

d) Într-o foarte mică măsură, abiogeneza este de fapt momentul când o chestie din lumea nevie, devine vie și se poate reproduce singură... dând astfel startul evoluției naturaliste așa cum o prezintă băieții... :)

Edited by heartu, 19 May 2024 - 10:17.


#25506
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,931
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 18 mai 2024 - 19:03, said:

compară prostiile de mai sus cu marile opere ale filozofilor greci!

În "Cele Cinci Meghilot" (Cântarea Cântărilor, Rut, Plângerile, Eclesiastul, Ester), care fac parte din Ketuvim (Scrierile), Eclesiastul are doar 12 capitole și nu am găsit versetele consemnate de tine... modul cum sunt traduse cele cinci cărți (de Shlomo Sorin Rosen), este impecabil, cu adnotări, explicații, textul original ebraic, traducere perfectă în română etc... citește Eclesiastul din "Cele Cinci Meghilot" și p'ormă dă-ți cu părerea... nu mai induce lumea în eroare cu minciunile tale legat de VT! :thumbdown:

Edited by heartu, 19 May 2024 - 11:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate