Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26407 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1160 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (555 votes [47.56%])

    Percentage of vote: 47.56%

  2. Nu (511 votes [43.79%])

    Percentage of vote: 43.79%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (101 votes [8.65%])

    Percentage of vote: 8.65%

Vote Guests cannot vote

#25453
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,242
  • Înscris: 23.09.2005

View Postheartu, on 16 mai 2024 - 17:31, said:

Tu chiar poți crede că urâțeniile alea de dinozauri și alte anomalii sunt opera lui Dumnezeu și fac parte din creația originală?
Nu vezi cât de urâte, grețoase, înfricoșătoare, înspăimântătoare, monstruoase sunt acele creaturi?
Cu ce scop să le fi creat Iehova? Posted Image

Mai Heartu. Eram gata sa ma apus sa citesc vechiul testament, dar m-am oprit cand am vazut ce prostie ai scris, asta cu dinozaurii.

[ https://i.postimg.cc/90bFRt0k/Angry-emoticon-16.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tu esti ca un fost coleg de liceu, pocait.

Pe vremuri auzisem la radio o emisiune si discutau despre aspectul omului. La sprancene spuneau ca rolul lor era ca atunci cand omul alearga, transpiratia sa-i fie deviata lateral de pe fata si sa nu-i intre in ochi. Chestie buna pentru omul preistoric care alerga ore intregi pe zi pe terenurile extravilane ale statului ca sa-si urmareasca prada. Evident are sens, o chestie foarte utila pentru omul activ.

Bun, si ma duc eu la liceu a doua zi, zic hai sa-l intreb pe colegul asta pocait, el ce spune, despre sprancene.

Si-l intreb, "Cristi, tu zici ca D-zeu ne-a creat, nu?"

El: "Da".

Zic eu "Si de ce crezi ca ne-a facut cu sprancene?"

El sta un pic asa descumpanit, se gandeste si apoi raspunde: "Pai... cum am fi aratat fara sprancene!?"

[ https://i.postimg.cc/fLKhBWst/Laughing-Emoji-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci, cam asa esti si tu cu dinozaurii "cei urati".

Chiar nu realizezi ca omul e mai frumos decat dinozaurii doar din punctul de vedere al omului, si atat. Alte vietuitoare s-ar putea sa ne vada pe noi doar ca pe niste saci slinosi fara par, plini de grasime transpirata si care mai si put.

Iar ceea ce numim noi "râs", alte vietuitoare s-ar putea sa-l perceapa ca pe un behãit-grohait-latrat al unui porc de câine ciudat.

[ https://i.postimg.cc/y6bGB3L6/Dino.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 18 May 2024 - 06:25.


#25454
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,242
  • Înscris: 23.09.2005
Dar pe uratele alea de furnici, de ce le-a facut Iehova? :)

[ https://ant-photo.eu/wp-content/uploads/2021/05/Myrmoteras-sp.-683x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://ant-photo.eu/wp-content/uploads/2021/10/Thaumatomyrmex-manni-683x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://ant-photo.eu/wp-content/uploads/2022/04/Basiceros-singularis-683x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://ant-photo.eu/wp-content/uploads/2023/02/Diacamma-cf.-carbonarium-683x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://ant-photo.eu/wp-content/uploads/2023/12/Euprenolepis-procera-683x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ant-photo.eu/wp-content/uploads/2023/12/Harpagoxenus-sublaevis-queen-683x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ant-photo.eu/wp-content/uploads/2023/12/Ocymyrmex-sp-683x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ant-photo.eu/wp-content/uploads/2023/12/Cephalotes-clypeatus-683x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ant-photo.eu/wp-content/uploads/2024/01/Cephalotes-atratus-683x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ant-photo.eu/wp-content/uploads/2024/01/Cephalotes-christopherseni-683x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ant-photo.eu/wp-content/uploads/2024/01/Atta-sexdens-683x1024.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25455
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 05.03.2024

View PostPhobos, on 18 mai 2024 - 06:23, said:

Mai Heartu. Eram gata sa ma apus sa citesc vechiul testament, dar m-am oprit cand am vazut ce prostie ai scris, asta cu dinozaurii.
Prea usor te-ai dat batut.

#25456
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,872
  • Înscris: 15.10.2020
Din punctul meu de vedere, nu pot exista căpușele împreună cu un zeu înțelept și bun care are puterea să le distrugă.
Attached File  tick.jpg   21.8K   1 downloads

Căpușele afectează în principal celelalte animale, nu oamenii, că oamenii nu prea trăiesc în pădure. Chiar dacă ar fi să presupunem că Iahve se răzbună pe oameni că nu l-au ascultat cu fructul interzis, căprioarele pline de căpușe ce vină au? Simte nevoia să le chinuie?

#25457
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,780
  • Înscris: 19.03.2022

View Posthorny_hornet, on 18 mai 2024 - 08:29, said:

Din punctul meu de vedere, nu pot exista căpușele împreună cu un zeu înțelept și bun care are puterea să le distrugă.
Attachment tick.jpg

Căpușele afectează în principal celelalte animale, nu oamenii, că oamenii nu prea trăiesc în pădure. Chiar dacă ar fi să presupunem că Iahve se răzbună pe oameni că nu l-au ascultat cu fructul interzis, căprioarele pline de căpușe ce vină au? Simte nevoia să le chinuie?
Si eu m-am intrebat asta.
Raspuunsul meu, adica ce imi imaginez, Dumnezeu in bunatatea Lui , a lasat libertate de creatie  fiintelor creatoare . Din nefericire exista mii de astfel de exemple.
Dumnezeu s-a implicat direct doar in insuflarea spiritului la om. Celelalte vietuitoare au fost create de entitatile creatoare din jurul lui.
Si fiecare din aceste entitati s-au intrecut in a scoate fiinte cat mai diverse.
Se pare ca Dumnezeu accepta si astfel de realizari, ca sa nu fie plictis in randul "ingerilor" creatori.

View PostPhobos, on 18 mai 2024 - 06:23, said:



Chiar nu realizezi ca omul e mai frumos decat dinozaurii doar din punctul de vedere al omului, si atat. Alte vietuitoare s-ar putea sa ne vada pe noi doar ca pe niste saci slinosi fara par, plini de grasime transpirata si care mai si put.

Iar ceea ce numim noi "râs", alte vietuitoare s-ar putea sa-l perceapa ca pe un behãit-grohait-latrat al unui porc de câine ciudat.


Ce bine ca animalele nu pot vorbi pe limba fiecaruia si sa repete zilnic "uratule" . Posted Image

#25458
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,677
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPhobos, on 18 mai 2024 - 06:23, said:

Eram gata sa ma apus sa citesc vechiul testament, dar m-am oprit
Bine ai făcut!
Vechiul Testament e prea greu pentru boboci.

Încearcă Noul Testament mai bine, Evanghelia după Marcu.
E o carte briliant! Scurtă, concisă, edificatoare.

Trebuie să o citești măcar pentru cultura ta generală.
E inadmisibil în secolul XXI să nu fi citit măcar un fragment din Biblie, bestsellerul umanității.

Domnule Heartu, mulțumim că l-ai oprit pe colegul Phobos!

#25459
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,872
  • Înscris: 15.10.2020
Biblia: cea mai vândută carte și cea mai puțin citită.

#25460
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,677
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 18 mai 2024 - 08:29, said:

Din punctul meu de vedere, nu pot exista căpușele împreună cu un zeu înțelept și bun care are puterea să le distrugă.
Attachment tick.jpg
Căpușele sunt atât de frumoase, chiar nu știu ce ai cu ele! :no:
Ai consultat punctul de vedere al Asociației Pentru Protecția Căpușelor?

View Posthorny_hornet, on 18 mai 2024 - 09:02, said:

Biblia: cea mai vândută carte și cea mai puțin citită.
Wishful thinking! :yes:

#25461
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,780
  • Înscris: 19.03.2022

View Posthorny_hornet, on 18 mai 2024 - 09:02, said:

Biblia: cea mai vândută carte și cea mai puțin citită.
Eu am inteles ca e citita inclusiv de atei.
Problema e la intelegere Posted Image inclusiv de religiosi.

#25462
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,592
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdapix, on 17 mai 2024 - 19:14, said:

Teoria evolutiei are ea insasi o problema: nu poate explica ce este viata si cum a aparut.

Teoria evoluției are "doar" aproximativ 150 - 200 de ani vechime. De fapt perioada științifică a omenirii are atâta vechime. Istoria scrisă a omului are circa 5000 de ani. Prin urmare, perioada științifică, în care lumea e condusă după ideile izvorâte din analiza rațională a lumii, reprezintă cam 4 % din toată istoria scrisă a omului. Nu am inclus și preistoria.

Deci, în circa 4 % din istorie, au fost făcute descoperiri științifice care au dus la creații tehnologice, și au fost emise ipoteze raționale, cât nu s-a întâmplat în...restul perioadei teologice care e cam 96 % din durata istoriei scrise a omului, în care ideologia era că lumea e condusă de personaje supranaturale inventate de om, dintre care, unele locuiesc în...spațiul cosmic. Posted Image


Și cu toate că mulți religioși resping metoda științifică, repet, metoda științifică, cea care presupune observare, analiză, experimentare, verificare, straniu e că se folosesc de știință. Pentru mine astfel de oameni sunt niște mincinoși înșelători al căror caracter nu valorează doi bani !

Edited by lupini, 18 May 2024 - 11:05.


#25463
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,872
  • Înscris: 15.10.2020
E adevărat că e o oarece ipocrizie criticarea științei din fața calculatorului, dar să nu exagerăm cu atributele.

#25464
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 05.03.2024

View Postlupini, on 18 mai 2024 - 11:02, said:

Teoria evoluției are "doar" aproximativ 150 - 200 de ani vechime. De fapt perioada științifică a omenirii are atâta vechime.
Vrajeli lupinesti. Omul cerceteaza de la inceputul existentei sale. Teorema lui Pitagora a aparut cu sute de ani inaintea lui Hristos.

#25465
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,677
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlupini, on 18 mai 2024 - 11:02, said:

Și cu toate că mulți religioși resping metoda științifică, repet, metoda științifică, cea care presupune observare, analiză, experimentare, verificare
Ceea ce resping creștinii este impostura, pseudoștiința, mitologiile "științifice".
Niciodată un creștin veritabil NU va respinge știința veritabilă.

Credinciosul caută să-L cunoască pe Dumnezeu prin religie.
Credinciosul caută să cunoască creația lui Dumnezeu prin știință.

Dacă religiosul respinge știința, îl respinge pe Dumnezeu pentru că nu dorește să-L cunoască prin creația Sa.
Religios anti-știință este un oximoron.

#25466
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,768
  • Înscris: 21.04.2014

View PostSfantul Jakob, on 18 mai 2024 - 08:54, said:



Încearcă Noul Testament mai bine, Evanghelia după Marcu.


Marcu Evanghelistul e stra-stra-stra-strabunicul lui Alexandru Mitru? :D
"Legendele Olimpului" e cea mai citita si premiata carte de catre Academia Romana. :first:

#25467
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,872
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 18 mai 2024 - 09:14, said:

Căpușele sunt atât de frumoase, chiar nu știu ce ai cu ele! Posted Image
Nu te deranjează că unii copii paralizează de la boala Lyme transmisă de căpușe? Apropo, Iahve ce face în timpul ăsta? Bănuiesc că păzește himenul fetelor.

#25468
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 05.03.2024

View Posthorny_hornet, on 18 mai 2024 - 12:49, said:

Nu te deranjează că unii copii paralizează de la boala Lyme transmisă de căpușe? Apropo, Iahve ce face în timpul ăsta? Bănuiesc că păzește himenul fetelor.
Intrebarea o pui din pozitia unui om bun si intelept, calitati pe care i le imputi Zeului?

#25469
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,592
  • Înscris: 29.12.2006

View Postocean, on 18 mai 2024 - 12:07, said:

Omul cerceteaza de la inceputul existentei sale. Teorema lui Pitagora a aparut cu sute de ani inaintea lui Hristos.

Și Galileo Galilei a cercetat. Matematica a fost cercetată și de unii sumerieni, babilonieni, indieni...ba chiar algebra a fost ideea arabului Al-Khwarizmi.

Am menționat: perioada teologică a istoriei și perioada științifică. În perioada teologică, politicile statelor erau fundamentate pe ieologiile religioase. Adică, degeaba cerceta unul, că regele sau împăratul absolutist pretindea că e Fiul Zeului local, și că toți supușii lui sunt...păcătoși față de el, iar cercetarea rațională nu are voie să se răspândească deoarece ar deschide și mințile altora. Mulți au murit arși de "Biserica iubitoare de oameni", din cauza asta.

Teorema lui Pitagora nu a avut nicio importanță pentru "elevii" și "studenții" acelor vremuri deoarece politica oficială era că...tot ce se întâmplă e din voia zeilor. De asta perioada științifică a apărut în ultimii 200 de ani în Europa și America de Nord: deoarece în acest spațiu cultural, religia și instituția care o propaga, au fost eliminate de la conducerea statală.

În prezent, ideologia criminală religioasă, mai e politică de stat în Arabia Saudită, Iran, Afganistan...Sudan, cred. Ba chiar și în Coreea de Nord, unde avem parte de o religie în construcție: închinarea la zeii familiei Kim.

Edited by lupini, 18 May 2024 - 13:46.


#25470
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 05.03.2024

Quote

cum s-a dezvoltat cunoasterea in grecia antica?


Quote

Cunoașterea în Grecia antică s-a dezvoltat printr-un proces complex care a implicat multiple aspecte ale vieții sociale, culturale și intelectuale. Iată câteva moduri importante în care cunoașterea a progresat în Grecia antică:

Filosofia și gândirea abstractă: Filosofii greci precum Socrate, Platon și Aristotel au pus bazele gândirii critice și a cercetării logice. Ei au încurajat întrebările despre natura lumii, a ființei umane și a societății, promovând dezvoltarea unei metode raționale de a aborda cunoașterea.

Matematica și geometria: Grecii antici au făcut progrese semnificative în domeniul matematicii, inclusiv în geometrie. Pitagora și discipolii săi au dezvoltat teorema care îi poartă numele, iar Euclid a scris celebra sa lucrare "Elementele", stabilind bazele geometriei euclidiene.

Știința și medicina: O serie de greci antici, precum Hippocrate și Aristotel, au adus contribuții semnificative în domeniul științei și medicinei. Hippocrate este considerat "părintele medicinei", iar Aristotel a făcut observații și clasificări fundamentale în domeniul biologiei și al altor științe naturale.

Literatura și arta: Scriitorii și artiștii greci antici au reflectat și au influențat cunoașterea și cultura epocii lor. De exemplu, dramaturgii precum Eschil, Sofocle și Euripide au explorat teme umane profunde și au ridicat întrebări filosofice în piesele lor, iar artiștii precum Fidias au creat opere care ilustrează cunoașterea lor în domeniul esteticii și al tehnicilor artistice.

Educația și academia: Grecii antici au pus mare preț pe educație și învățare. Academiile precum cea condusă de Platon și Lyceum-ul condus de Aristotel au fost centre importante ale învățării și cercetării, în care s-au discutat și dezvoltat idei filosofice, științifice și culturale.

În ansamblu, cunoașterea în Grecia antică s-a dezvoltat prin interacțiunea complexă între filosofie, știință, matematică, arte și educație, influențând profund evoluția gândirii umane și a culturii occidentale.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate