Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26559 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1160 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (555 votes [47.56%])

    Percentage of vote: 47.56%

  2. Nu (511 votes [43.79%])

    Percentage of vote: 43.79%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (101 votes [8.65%])

    Percentage of vote: 8.65%

Vote Guests cannot vote

#25471
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 05.03.2024
Geniul lui Pavel Posted Image

19. Atunci l-au luat, l-au dus la Areopag si au zis: "Putem sa stim care este aceasta invatatura noua pe care o vestesti tu?
20. Fiindca tu ne aduci ceva ciudat la auz. Am vrea, dar, sa stim ce vrea sa zica aceasta."
21. Caci toti atenienii si strainii care stateau in Atena nu-si petreceau vremea cu nimic altceva decat sa spuna sau sa asculte ceva nou.
22. Pavel a stat in picioare in mijlocul Areopagului si a zis: "Barbati atenieni! In toate privintele va gasesc foarte religiosi.
23. Caci, pe cand strabateam cetatea voastra si ma uitam de aproape la lucrurile la care va inchinati voi, am descoperit chiar si un altar pe care este scris: "Unui Dumnezeu necunoscut!" Ei bine, ceea ce voi cinstiti fara sa cunoasteti, aceea va vestesc eu.
24. Dumnezeu, care a facut lumea si tot ce este in ea, este Domnul cerului si al pamantului si nu locuieste in temple facute de maini.
25. El nu este slujit de maini omenesti, ca si cand ar avea trebuinta de ceva, El, care da tuturor viata, suflarea si toate lucrurile.

26. El a facut ca toti oamenii, iesiti dintr-unul singur, sa locuiasca pe toata fata pamantului; le-a asezat anumite vremuri si a pus anumite hotare locuintei lor,
27. ca ei sa caute pe Dumnezeu si sa se sileasca sa-L gaseasca bajbaind, macar ca nu este departe de fiecare din noi.
28. Caci in El avem viata, miscarea si fiinta, dupa cum au zis si unii din poetii vostri: "Suntem din neamul Lui…"
29. Astfel, dar, fiindca suntem de neam din Dumnezeu, nu trebuie sa credem ca Dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite cu mestesugirea si iscusinta omului.
30. Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca;
31. pentru ca a randuit o zi in care va judeca lumea dupa dreptate, prin Omul pe care L-a randuit pentru aceasta si despre care a dat tuturor oamenilor o dovada netagaduita, prin faptul ca L-a inviat din morti…"
(Faptele apostolilor, capitolul 17)

#25472
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPhobos, on 18 mai 2024 - 06:23, said:

a) Mai Heartu. Eram gata sa ma apus sa citesc vechiul testament, dar m-am oprit cand am vazut ce prostie ai scris, asta cu dinozaurii.

b) Pe vremuri auzisem la radio o emisiune si discutau despre aspectul omului. La sprancene spuneau ca rolul lor era ca atunci cand omul alearga, transpiratia sa-i fie deviata lateral de pe fata si sa nu-i intre in ochi. Chestie buna pentru omul preistoric care alerga ore intregi pe zi pe terenurile extravilane ale statului ca sa-si urmareasca prada. Evident are sens, o chestie foarte utila pentru omul activ.

c) El sta un pic asa descumpanit, se gandeste si apoi raspunde: "Pai... cum am fi aratat fara sprancene!?"

d) Deci, cam asa esti si tu cu dinozaurii "cei urati".

e) Chiar nu realizezi ca omul e mai frumos decat dinozaurii doar din punctul de vedere al omului, si atat. Alte vietuitoare s-ar putea sa ne vada pe noi doar ca pe niste saci slinosi fara par, plini de grasime transpirata si care mai si put.

f) Iar ceea ce numim noi "râs", alte vietuitoare s-ar putea sa-l perceapa ca pe un behãit-grohait-latrat al unui porc de câine ciudat.

g) [ https://i.postimg.cc/y6bGB3L6/Dino.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

a) Măi Phobos, eu îți recomand să începi cu Torah (primele cinci cărți ale Bibliei), iar cea mai bună traducere realizată vreodată în limba română modernă direct din ebraica veche, este traducerea realizată de Shlomo Sorin Rosen, Tora și Haftarot (250 RON), ediție care s-a epuizat imediat cum a fost lansată, acum o găsești doar la samsari cu 2500 RON... am vorbit cu Sorin, a zis să aștept până în toamnă când apare o nouă ediție (jewishbooks.ro)...
O să rămâi (plăcut) surprins de noua versiune în limba română, practic o să înțelegi din start ceea ce a vrut să spună autorul, nu minciunile pe care le găsești în traducerile măsluite ale neamurilor, traduceri care corup textul original, schimbând sensurile de bază ale termenilor ebraici... spor la citit! :)

b) Deci tu vrei să-mi spui că omul preistoric alerga după pradă și din cauză că transpira și îi curgeau sudorile pe față, i-a crescut sprâncenele?! :lol:
Mă da' figură sunteți, cum naiba să credeți o asemenea gogomănie?! Da' ce, omul ăla își putea controla cu puterea gândului genele sau cum, care este explicația naturaliștilor?!
De unde știau sprâncene alea (fără gram de inteligență creatoare sau control extern) să crească exact acolo, deasupra ochilor?! :)
Te credeam om serios! :nonobad:

c) Exact, un răspuns inteligent... păi închpuieți o fată frumoasă fără sprâncene, n-ar arăta ca dracu'?! :habarnam:
Frumusețea feminină n-are egal în universul cunoscut... :yes:

d) Nu eu spun că-s urâți, așa sunt ei, urâți... ce nu-nțelegi?!

e) Nu există "punct de vedere al omului" când vine vorba despre frumusețe... omul este înzestrat de către Dumnezeu cu simțul estetic, simț pe care animalele nu-l au...

f) Nu ne interesează cum interpretează animalele râsul uman, e problema lor... :)

g) Vezi, așa ar arăta un dinozaur dacă ar fi fost creat de Iehova... :yes:

Edited by heartu, 18 May 2024 - 16:47.


#25473
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,703
  • Înscris: 29.12.2006

View Postocean, on 18 mai 2024 - 15:47, said:

cum s-a dezvoltat cunoasterea in grecia antica?

Nu doar în Grecia ci și în Sumer, Babilon, Egipt...

Peste tot au fost oameni care au avut curaj să înfrunte religia. Însă aceasta, religia, fiind ideologie de stat, se considera că omul e sub stăpânirea zeilor, și toată lumea trebuia să fie de acord, că de nu...[ https://yoursmiles.org/tsmile/agressive/t0135.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De ce a murit cel mai mare filosof grec, Socrate ?! A fost condamnat la moarte de statul atenian fiind acuzat că "îi ducea pe tineri pe căi greșite", adică îi învăța că zeii sunt doar o creație a minții omenești pentru ca oamenii să aibă frică de ceva. Asta spunea un gânditor în urmă cu peste 2500 de ani !

Edited by lupini, 18 May 2024 - 16:55.


#25474
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPhobos, on 18 mai 2024 - 07:15, said:

Dar pe uratele alea de furnici, de ce le-a facut Iehova? :)

Furnicile NU fac parte din creația originală a lui Iehova... ce nu-nțelegi?! :habarnam:


View Posthorny_hornet, on 18 mai 2024 - 08:29, said:

Din punctul meu de vedere, nu pot exista căpușele împreună cu un zeu înțelept și bun care are puterea să le distrugă.

Căpușele afectează în principal celelalte animale, nu oamenii, că oamenii nu prea trăiesc în pădure. Chiar dacă ar fi să presupunem că Iahve se răzbună pe oameni că nu l-au ascultat cu fructul interzis, căprioarele pline de căpușe ce vină au? Simte nevoia să le chinuie?

Căpușele NU fac parte din creația originală a lui Iehova... de câte ori să vă repet?! :scratchchin:

View PostSfantul Jakob, on 18 mai 2024 - 08:54, said:

Domnule Heartu, mulțumim că l-ai oprit pe colegul Phobos!

Oh nu, i-am recomandat "Tora și Haftarot"... cea mai bună traducere a Torei în limba română modernă... :thumbup:


P.S. și mai lasă-mă cu "Domnule"... :thumbdown:

View Postlupini, on 18 mai 2024 - 11:02, said:

Și cu toate că mulți religioși resping metoda științifică, repet, metoda științifică, cea care presupune observare, analiză, experimentare, verificare, straniu e că se folosesc de știință. Pentru mine astfel de oameni sunt niște mincinoși înșelători al căror caracter nu valorează doi bani !

Teoria evoluției NU respectă metoda științifică, adică observare, analiză, experimentare și verificare... și deci mincinoșii sunt naturaliștii tăi! :yes:

În rest vorbe goale care nu valoreaza doi bani... știm deja ce-ți poate capu'... :thumbdown:

View Posthorny_hornet, on 18 mai 2024 - 12:49, said:

Nu te deranjează că unii copii paralizează de la boala Lyme transmisă de căpușe?

Apropo, Iahve ce face în timpul ăsta?

Asta nu este decât una dintre problemele muritorilor...

Numele Sfânt al Creatorului este YHVH adică YeHoVaH (ie-ho-vá), nu Iahve... Iahve este Zeus sau Jupiter aka Satan Diavolul, Șarpele cel vechi...
YHVH stă și observă... și va interveni când va aduce Împărăția lui pe pământ (curând)! :yes:


Nimic nu știți... numa' să aruncați cu noroi în ce nu cunoașteți, numa' de asta sunteți buni... vai ș'amar! :thumbdown:

Edited by heartu, 18 May 2024 - 17:23.


#25475
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,302
  • Înscris: 23.09.2005

View Postheartu, on 18 mai 2024 - 17:08, said:

Furnicile NU fac parte din creația originală a lui Iehova... ce nu-nțelegi?! Posted Image
Căpușele NU fac parte din creația originală a lui Iehova... de câte ori să vă repet?! Posted Image

Adica au aparut spontan din... neant!?

[ https://i.postimg.cc/g0mqFGbg/Astonished-emoticon-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25476
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 05.03.2024

View Postlupini, on 18 mai 2024 - 16:44, said:

Nu doar în Grecia ci și în Sumer, Babilon, Egipt...

Peste tot au fost oameni care au avut curaj să înfrunte religia.
Povesti cu pesti, lupinesti. Aceia credeau in zeii de-atunci. Iata ca stiinta a avansat tot timpul.

#25477
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 16.03.2004

View Postocean, on 18 mai 2024 - 17:59, said:

Povesti cu pesti, lupinesti. Aceia credeau in zeii de-atunci. Iata ca stiinta a avansat tot timpul.

Zeii de acum sunt în mare măsură un sincretism al zeilor de atunci.

#25478
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,812
  • Înscris: 21.04.2014

View Postheartu, on 18 mai 2024 - 17:08, said:


Furnicile NU fac parte din creația originală a lui Iehova... ce nu-nțelegi?! :habarnam:


Căpușele NU fac parte din creația originală a lui Iehova... de câte ori să vă repet?! :scratchchin:


Dar albinele?

Eu nu incetez sa ma minunez de perfectiunea matematica cu care au ajuns aceste insecte sa-si construiasca fagurii in stupi. :)

Apropo, din creatia originala, ce-a mai ramas dupa potop? Ca nici Pomul Vietii nu e de gasit. Ca sa nu mai spun despre gradina Edenului, pe care nimeni nu a reusit sa o localizeze pina acum. :hypocrite:

Edited by honeybee, 18 May 2024 - 18:05.


#25479
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,760
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlupini, on 18 mai 2024 - 13:38, said:

Ba chiar și în Coreea de Nord, unde avem parte de o religie în construcție: închinarea la zeii familiei Kim.
Ca în toate statele comunist - ateiste.
Nu e nimic neobișnuit.

Atei sunt cea mai credulă categorie de oameni.
Dacă nu te închini Dumnezeului adevărat pur și simplu te vei închina la orice.

Edited by Sfantul Jakob, 18 May 2024 - 18:04.


#25480
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 05.03.2024

View Postdark, on 18 mai 2024 - 18:01, said:

Zeii de acum sunt în mare măsură un sincretism al zeilor de atunci.
Arata o religie din lumea antica, la fel de matura precum iudaismul! Religie a unui popor micut in comparatie cu alte popoare.

#25481
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 16.03.2004

View Postocean, on 18 mai 2024 - 18:05, said:

Arata o religie din lumea antica, la fel de matura precum iudaismul! Religie a unui popor micut in comparatie cu alte popoare.

Islamul.

#25482
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,302
  • Înscris: 23.09.2005

View Posthoneybee, on 18 mai 2024 - 18:02, said:

Apropo, din creatia originala, ce-a mai ramas dupa potop?

O lăcustă, care a evoluat in om. :)

#25483
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 05.03.2024

View Postdark, on 18 mai 2024 - 18:06, said:

Islamul.
De dinainte de Hristos, te rog!

Edited by ocean, 18 May 2024 - 18:09.


#25484
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,760
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthoneybee, on 18 mai 2024 - 18:02, said:

Dar albinele?
Eu nu incetez sa ma minunez de perfectiunea matematica cu care au ajuns aceste insecte sa-si construiasca fagurii in stupi. Posted Image
Da, e înțelepciunea Creatorului.
E prea dificil să credem că o zână lipsită de inteligență a adus albinele în existență.

#25485
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 16.03.2004
misterele eleusine

View Postocean, on 18 mai 2024 - 18:09, said:

De dinainte de Hristos, te rog!


#25486
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 05.03.2024

View PostSfantul Jakob, on 18 mai 2024 - 18:03, said:

Atei sunt cea mai credulă categorie de oameni.
Adevarat ai grait. Il avem pe hornet, ca exemplu de ateu fascinat de forta intamplarii.

View Postdark, on 18 mai 2024 - 18:10, said:

misterele eleusine
Citeaza din ele!

#25487
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 16.03.2004

View Postocean, on 18 mai 2024 - 18:12, said:

Citeaza din ele!

Se uită în ochii lui. Se apropie de el și îi spuse cu zâmbetul pe buze:
– Nu mi-e frică de tine. Nu ai ce să îmi faci. Sunt aici pentru că așa am ales, nu pentru că ai vreo putere asupra mea. Ești îmbătat de iluzia puterii dragul meu Hades. Ai fost idolatrizat atât de mult și temut la fel de mult încât te-ai hrănit cu puterea bietelor suflete oarbe și surde.

Persefona își trecu degetele peste chipul zeului.
– Învață să iubești ceea ce îți provoacă teamă, mi-au spus florile. Apoi m-au întrebat: tu căror halucinații ți-ai vândut libertatea? Libertatea este o stare a spiritului. Poți fi liberă oriunde. Ai fost lecția mea, Hades. Lecția mea despre libertate. Când a încetat să-mi mai fie teamă de tine m-am eliberat.
Hades își intoase chipul și scrâșni din dinți puternic. Apoi rosti în șoaptă.
– Te-am dorit atât de tare. Te doresc atât de tare.
Persefona râse cristalin și îi întinse lui Hades un măr.
– Dragul meu, nu ai nevoie de încă o sclavă. Sunt pline raiurile și iadurile de ei. Reciprocitate, învățam împreună, așa e în iubire. Eu am învățat să te iubesc pentru că îmi era frică de tine iar tu înveți să mă iubești fără să mă posezi. Cine spune că Lordul Întunericului nu e capabil de iubire? Dacă e capabil să își dorească atunci e capabil și să iubească. Iubirea nu e doar pentru unii sau pentru alții. Iubirea este a tuturor și adevărul acesta transcende orice formă de dualitate.
Se așeză în brațele zeului, îl cuprinse pe după gât și îl sărută pe obraz.
– Dacă ne dăm voie să iubim, nu suntem mai puțin puternici. Dacă ne dăm voie să fim vulnerabili nu suntem mai puțin puternici. Chiar și Lordul Întunericului are nevoie să se relaxeze și să lase viața să îl servească într-un mod armonios.
– Uite, poate la primăvară ai plăcerea să mă însoțești în călătoria mea de înflorire a câmpiilor. Nu e nevoie să faci nimic, doar să fii prezent acolo și să mă asculți cântând. Ai toată libertatea de a pleca dar poate vei avea bucuria de a rămâne.
Hades zâmbi, luă mărul dăruit de Persefona și mușcă din el. Era dulce-acrișor.


#25488
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 12.09.2006

View Posthorny_hornet, on 17 mai 2024 - 20:32, said:

Viața are diverse definiții, reproducerea cu ereditate o definește suficient de bine.
suficient de bine până ajungi la problema hibrizilor sterili. Sunt ei vii, deși nu se pot reproduce cu ereditate? Eu as inclina ca sunt vii. Definitia data de dumneata, ar spune ca nu.
Colaca peste pupaza, acum avem si problema AI. Este ea vie ca a dovedit ca poate evolua si reproduce? Ca sa nu mai spun de virusii care au impartit lumea in 2 tabere: sunt vii si nu sunt vii.

View Posthorny_hornet, on 17 mai 2024 - 20:32, said:

Abiogeneza e separată de evoluție.
Eu zic ca nu pot fi separate. Abiogeneza implica ea insasi, evolutie.

Edited by dapix, 18 May 2024 - 18:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate