Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 

Conexiune internet la RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Artemis25

Artemis25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.04.2008
Buna ziua,

As dori sa ma abonez si eu la internet de la RDS dar as avea nevoie de niste pareri de la cei care au deja asa ceva.
Am deja cablu TV si telefonie fixa de la RDS, dar nu prea stiu cum functioneaza netul furnizat de ei.

Ce ma intereseaza mai exact:

1. la un abonament de 39 ron, ce viteza aveti practic la transferuri, la torente, este stabila legatura ?
2. se intampla sa pice netul si daca da in cat timp se repara problema ?
3. se ofera gratuit, asa cum zic ei, digi net mobil prin modem USB, cum merge? e bun de ceva?

As prefera raspunsuri mai ales de la cei care locuiti in Bucuresti, zona Colentina - Teiul Doamnei.

Multumesc!

#2
zengaro

zengaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 17.02.2010
Am eu abonamentul de 39 de lei si uite cum sta treaba:
-sunt multumit de el
-la torrente descarc de obicei cu 5-6 mb dar atinge si 10-11 mb/s pe FL cand sunt multi seederi (nu vreau sa fac publicitate la fl dar are avantajul,ca toate torrentele romanesti de altfel, ca se realizeaza conexiunile rapid fiindca cei mai multi seederi sunt din Romania)
-netul nu mi-a picat decat o data anul trecut si am stat fara el cam o jumatate de ora parca
-se ofera un stick mobil gratis ce 'atinge' (DOAR IN ZONELE UNDE EXISTA ACOPERIRE) 7.2 mb/s (eu am fost la tara, la Stefanesti cu el si nu mi-a mers de nicio culoare, deci daca vrei sa il folosesti undeva in mediul rural slabe sanse.. In Mioveni, unde este acoperire slaba, scrie ca atinge max 500 kb/s dar defapt descarca cu maxim 45 kb/s)
Daca nu doresti f tare sa folosesti stick-ul mobil in zonele cu acoperire slaba si iei acel abonament mai mult pt fiberlinkul de 100 mb/s eu ti-l recomand.
Era sa uit. Atasez mai jos o poza care sa-ti arate cu cat am descarcat o data, fara torrent..(asta nu inseamna ca vei descarca cu viteza asta deoarece cele mai multe servere de pe care descarci sunt supraincarcate si nu fac fata. Eu am atins acea viteza datorita internetului bun,desigur, si faptului ca serverul era unul cu o viteza mare de upload) :thumbup:

Attached Files


Edited by zengaro, 06 November 2010 - 18:59.


#3
Artemis25

Artemis25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.04.2008

View Postzengaro, on 6th November 2010, 18:54, said:

Am eu abonamentul de 39 de lei si uite cum sta treaba:
-sunt multumit de el
-la torrente descarc de obicei cu 5-6 mb dar atinge si 10-11 mb/s pe warez_spam cand sunt multi seederi (nu vreau sa fac publicitate la fl dar are avantajul,ca toate torrentele romanesti de altfel, ca se realizeaza conexiunile rapid fiindca cei mai multi seederi sunt din Romania)
-netul nu mi-a picat decat o data anul trecut si am stat fara el cam o jumatate de ora parca
-se ofera un stick mobil gratis ce 'atinge' (DOAR IN ZONELE UNDE EXISTA ACOPERIRE) 7.2 mb/s (eu am fost la tara, la Stefanesti cu el si nu mi-a mers de nicio culoare, deci daca vrei sa il folosesti undeva in mediul rural slabe sanse.. In Mioveni, unde este acoperire slaba, scrie ca atinge max 500 kb/s dar defapt descarca cu maxim 45 kb/s)
Daca nu doresti f tare sa folosesti stick-ul mobil in zonele cu acoperire slaba si iei acel abonament mai mult pt fiberlinkul de 100 mb/s eu ti-l recomand.
Era sa uit. Atasez mai jos o poza care sa-ti arate cu cat am descarcat o data, fara torrent.. :thumbup:


Oau..asta da viteza  :)
Ma intereseaza in primul rand legatura net, de stick intreb ca o varianta de salvare, deci tot pt Bucuresti.
Nu ai specificat daca locuiesti in zona Colentina ca m-ar interesa chiar pe zona mea cum sta treaba...

#4
zengaro

zengaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 17.02.2010
Stau in Mioveni, la 17 km de Pitesti. E cale lunga pana in Bucuresti. Si cred ca in Bucuresti e acoperire buna si la stick.. Daca vrei, imi poti lasa pe PM id-ul tau de messenger si poti testa internetul meu prin teamviewer ca sa iti faci o parere cat de cat generala.. :)

Edited by zengaro, 06 November 2010 - 19:13.


#5
Artemis25

Artemis25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.04.2008
Ceva pareri de la cei care locuiesc in Bucuresti?

#6
johnalex09

johnalex09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.09.2006

View Postzengaro, on 6th November 2010, 18:54, said:

Am eu abonamentul de 39 de lei si uite cum sta treaba:
-sunt multumit de el
-la torrente descarc de obicei cu 5-6 mb dar atinge si 10-11 mb/s pe FL cand sunt multi seederi (nu vreau sa fac publicitate la fl dar are avantajul,ca toate torrentele romanesti de altfel, ca se realizeaza conexiunile rapid fiindca cei mai multi seederi sunt din Romania)
-netul nu mi-a picat decat o data anul trecut si am stat fara el cam o jumatate de ora parca
-se ofera un stick mobil gratis ce 'atinge' (DOAR IN ZONELE UNDE EXISTA ACOPERIRE) 7.2 mb/s (eu am fost la tara, la Stefanesti cu el si nu mi-a mers de nicio culoare, deci daca vrei sa il folosesti undeva in mediul rural slabe sanse.. In Mioveni, unde este acoperire slaba, scrie ca atinge max 500 kb/s dar defapt descarca cu maxim 45 kb/s)
Daca nu doresti f tare sa folosesti stick-ul mobil in zonele cu acoperire slaba si iei acel abonament mai mult pt fiberlinkul de 100 mb/s eu ti-l recomand.
Era sa uit. Atasez mai jos o poza care sa-ti arate cu cat am descarcat o data, fara torrent..(asta nu inseamna ca vei descarca cu viteza asta deoarece cele mai multe servere de pe care descarci sunt supraincarcate si nu fac fata. Eu am atins acea viteza datorita internetului bun,desigur, si faptului ca serverul era unul cu o viteza mare de upload) :thumbup:
doar asa ca sa iti zic, poza atasata nu arata o viteza reala, chiar mai mult imposibil de atins prin conexiunea fl 2 :) ar insemna sa ai o viteza 517mbps cea ce nu cred, poate doar s-a intamplat sa faca buffer inainte de download :P

#7
Artemis25

Artemis25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.04.2008
Desigur ca nu ma astept la viteza aceea, dar sa fie o viteza decenta totusi, in jur de 10MBps macar la transfer direct de ex.

Edited by Artemis25, 07 November 2010 - 22:32.


#8
recicle_bin

recicle_bin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 16.10.2007

View Postjohnalex09, on 7th November 2010, 21:14, said:

doar asa ca sa iti zic, poza atasata nu arata o viteza reala, chiar mai mult imposibil de atins prin conexiunea fl 2 :) ar insemna sa ai o viteza 517mbps cea ce nu cred, poate doar s-a intamplat sa faca buffer inainte de download :P
Ai sa ai o surpriza dar exista o explicatie pentru cei care au GPON. La mine la casa mi-au pus GPON iar placa de retea se sincronizeaza la 1 GB/s. Probabil au uitat sa "forteze" portul sa se sincronizeze la 100 Mb/s. Nu spun mai multe sa nu le dau ideii.

#9
Artemis25

Artemis25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.04.2008
Totusi .....nimeni din Bucuresti cu net de la RDS?

Si inca ceva...in cat timp ati primit stickul pentru net de la RDS?

Edited by Artemis25, 10 November 2010 - 00:43.


#10
pizaru1000

pizaru1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.07.2010

View PostArtemis25, on 10th November 2010, 00:42, said:

Totusi .....nimeni din Bucuresti cu net de la RDS?

Si inca ceva...in cat timp ati primit stickul pentru net de la RDS?

am facut de curand un contract cu rds (doar internet FL2)
stickul l-am primit pe loc

#11
timolen

timolen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.05.2006
Ai avut noroc inseamna, eu am semnat ieri si mi s-a spus ca trebuie sa-l caut dupa ce se instaleaza internetul fix.

#12
Bavarezu

Bavarezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.12.2004
sal. eu stau in proximitatea zonei specificate de tine.internetul merge bine, nu a picat decat de 2 ori atunci cand au instalat echipamentul pentru telefonia fixa si atunci au modificat grila pentru tv digital. ca si viteza te duci pe metro mai ceva ca glontul iar in extern in frankfurt ai intre 40-60 mbps constant. problema a constat in faptul ca desi televiziunea au instalat-o rapid, internetul s-a instalat dupa vreo 2 luni si asta dupa ce am facut eu o sesizare. telefonia fixa a venit cam in 6 luni pentru ca nu aveau echipamentul care trebuia pus in cutie, iar stick-ul l-am ridicat de la casieria tei (dupa ce mi-au instalat serviciul de internet prin utp altfel nu ti-l da), asta dupa ce am sunat dimineata la ei si am intrebat in ce casierii au dus stick-uri sau mai sunt disponibile (in fiecare zi seara probabil isi fac o statistica care e valabila pana a doua zi dimineata cand se deschid casieriile). digimobilul in schimb l-am ridicat de la casieria din proximitatea palatului parlamentului pentru ca acolo am gasit. stick-ul merge destul de bine, in jur de 400 de k prinzi maxim, cu conditia sa fie in hsdpa ca daca e in umts se reduce rata de transfer la jumatate. ca si semnal pentru stick sau telefon sa stii ca stau binisor cei de la rds. sa nu te astepti sa iti mearga la metrou :)) pentru ca imediat cum ai coborat scarile ti-a disparut si semnalul. Stick-ul ala ar fi bine sa il iei pentru ca atunci cand iti pica ai o solutie alternativa de conectare si nu mai stai la telefon sa faci 1000 de sesizari si sa te iei cu ei ca n-au venit de 2 zile.

#13
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 10.10.2005

View PostArtemis25, on 10th November 2010, 00:42, said:

Totusi .....nimeni din Bucuresti cu net de la RDS?

Si inca ceva...in cat timp ati primit stickul pentru net de la RDS?

Io stau prin Sebastian si de ok netul. De picat, nu prea am ce sa le reprosez pt ca a fost de vreo 2-3 ori anul asta.
O buba ar fi pingul cu diverse servere cam marisor, cam deranjant la shootere online. Viteza undeva la 7-8MB/s, dar s-ar putea sa fie si de la limitarea switchului meu.
Stickul Digi este ok pt navigare si mail. Asta depinde si cum stai fata de antena Digi. Ca sa am viteza mai buna trebuie sa scot sticul pe balcon cu un prelungitor USB.

#14
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ce se aude de RDS in Sannicolau Mare? Vor face o retea si aici sau nu? Multumesc. Pardon,vroiam sa postez pe celalalt topic.

Edited by copil_Cuminte19, 10 November 2010 - 15:17.


#15
Artemis25

Artemis25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.04.2008
Azi mi-am instalat si eu internet fiberlink2 de la RDS.
Dar sunt un pic dezamagita de viteza. Adica la un speedtest am avut 11,85 Mb/sec download cu Bucuresti (eu fiind din Bucuresti) si 11,88 Mb/sec uploadul. Iar cu Frankfurt am 10,89 download si 2,62 upload.
Am inteles de la alti utilizatori ca ating viteze mult mai mari cu RDS ...asa e? Vorbesc de abonamentul fiberlink2 de 39 RON.
As dori niste pareri de la cei care folosesc acest provider de net.

#16
george05

george05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 20.06.2007
[ http://www.speedtest.net/result/1056928200.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cum vezi, pe acelasi server, upoadul este aproape simetric. Download-ul probabil ca variaza in functie de zona.

#17
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
[ http://www.speedtest.net/result/1057082178.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/1057086591.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aici niste rezultate si din partea mea.

Artemis25 incearca cu un disconnect/reconnect. poate e un ip cu probleme.

Edited by carmenclara1, 04 December 2010 - 17:33.


#18
Artemis25

Artemis25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.04.2008
Direct, nu am router.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate