Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Cauciucurile de iarna devin obligatorii.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1248 replies to this topic

#1171
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

 calinkgb, on 10th November 2010, 21:19, said:

"Art 62 - (1) - In cazul utilizarii la tranmsport a unui vehicul rutier care prezinta defectiuni tehnice majore sau/si periculoase, se suspenda dreptul de utilizare a vehiculului prin retinerea placutelor cu numarul de inmatriculare, a certificatului de inmatriculare si prin anularea inspectiei tehnice periodice, aplicanduse si sanctiunea contraventionala corespunzatoare de catre personalul competent conform legii."

Asta conform proiectului de ordonanta de urgenta, postata aici, undeva pe o pagina mai in spate.

Ordonanta.pdf
In cazul lipsei rovinietei e la fel: amenda pe loc, ridicarea certificatului de inmatriculare si returnarea lui doar dupa ce se face dovada ca s-a achizitionat rovinieta (se prezinta jupanu' la ghiseu cu chitanta de la primarie in mana).

Cei care nu or sa aiba gume de iarna, sa le puste o amenda babana (ca siiiiigur or sa se puna in gura cu organu'), sa le ridice certificatul si sa ii puna sa vina dupa el in momentul in care vor fi achitat amenda si dau dovada ca au si gume de iarna. Deci, daca facem un calcul, la minim 500 lei cat e amenda se pot lua 4 gume resapate BUNE si mergi linistit cateva ierni, daca nu dai cu ele in borduri/gropi.

Dar nuuuu, omul e indaratnic si nici de-al naibii nu vrea sa-si puna gume de sezon. PROMIT ca nu am sa intervin sa ajut niciun ghertoi care nu are gume de iarna, da' are masina mare/scumpa.
Da' ce, unii e fraieri, altii e jmecheri?

Caline, nu la tine ma refeream, ci la spiritul care domneste in unii care nu vrea, domle', gume de iarna ca nu vrea muschii lor.

Edited by Lucian_M, 11 November 2010 - 01:20.


#1172
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003

 Lucian_M, on 11th November 2010, 01:16, said:

[...]Caline, nu la tine ma refeream, ci la spiritul care domneste in unii care nu vrea, domle', gume de iarna ca nu vrea muschii lor.
E spiritul tipic romanesc de "las' ca merge si asa"

#1173
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Colega, merge, insa vorba unora de pe aici: pana in primul sant/copac. Problema e ca, pana ajunge acolo, mai rade si alte masini sau mai da peste oameni.

Si inca ceva: decat sa stai ud non-stop, nu mai bine sa dai cateva sute de lei si sa conduci relaxat cateva ierni? Ma bucur pentru lege, mi se rupe ca fac unii bani din asta, ma doare undeva ca unii nu pot pleca de pe loc, atata timp cat nu ma incurca. E, daca ma incurca, eu nu merg la biserica decat cand am nunti. Asa ca... ce o sa fie la gura mea la iarna...

#1174
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

 Lucian_M, on 11th November 2010, 01:16, said:

Dar nuuuu, omul e indaratnic si nici de-al naibii nu vrea sa-si puna gume de sezon.
La asta mică doar ce i-am pus în vară un set de Firestone la vreo 450 de lei bucata. Nevastă-mea nu merge pe zăpadă, că-i e frică, de ce trebuie să dau acum încă 18 milioane (dacă nu mai mult) dacă nu merg pe zăpadă cu ea? Să mă amendeze... dacă mă prinde că merg pe zăpadă sau gheață, dar așa, cum sunt acum 22 de grade de ce să pun cauciucuri de iarnă? Nici la aia mare nu le-am pus încă, aștept să mai scadă temperatura puțin!
Nu vedeți că scopul ordonanței e să adune bani la Compania de autostrăzi, că a trebuit să le micșoreze cu 25%, luna asta au luat directorii de acolo numai 175 de milioane. Iar îmi vine să vărs... :puke:  :puke:  :puke:

#1175
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 active95, on 10th November 2010, 18:44, said:

In cazul unui proces intentat nu stiu citi dintre judecatori ar fi deacord cu interpretarea domniei voastre mai ales cind era atit de usor de specificat "fara ca aceasta sa fie dotata cu anvelope de iarna pe toate axele la autoturismele de pina la X-tone"

Nu inteleg de ce te incapatinezi. Chiar daca judecatorul iti va da dreptate, un proces tot te costa mai mult decit 2 gume de iarna ;)

#1176
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 gigel de hohențolărn, on 11th November 2010, 00:24, said:

și dumneata crezi că dacă se dă legea asta x n-are să mai fie inconștient?
e ilegal sa bei și să te sui la volan da? și cu toate astea e plin de bețivi pe drumurile patriei. legea e una, iar faptu că lumea n-o respectă e alta.

mi se pare normal ca iarna orice individ cu simț de răspundere să-și pună cauciucuri de iarnă, dar asta nu înseamnă că toți au s-o și facă


vezi mai sus. e tragic că suferă oameni nevinovați de pe urma unui bou. dar asta se întâmplă la scară mai mare. adicătelea toți suferim de pe urma politicienilor. mă rog. de fapt voi :D

Stii ce cred eu?
Ca din cauza amendei mari si a riscului de a ramane fara talon, poate "inconstientul X", va lasa masina acasa, mai ales daca el vrea sa demonstreze ca se opune conspiratiei guvernului, si nu isi pune gume adecvate.
Si atunci, nu-i asa, avem un "AS" mai putin pe sosele....

#1177
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 gigel de hohențolărn, on 11th November 2010, 00:24, said:

și dumneata crezi că dacă se dă legea asta x n-are să mai fie inconștient?
e ilegal sa bei și să te sui la volan da? și cu toate astea e plin de bețivi pe drumurile patriei. legea e una, iar faptu că lumea n-o respectă e alta.

mi se pare normal ca iarna orice individ cu simț de răspundere să-și pună cauciucuri de iarnă, dar asta nu înseamnă că toți au s-o și facă

Da ,corect. E plin de betivi, dar daca legea nu ar interzice consumul de alcool cand te urci la volan, iti dai seama ce ar fi?
Asa si cu cauciucurile de iarna, vor fi si uni care vor merge fara, dar muuuult mai putini decat sunt/ au fost iarna trecuta.

#1178
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 calinkgb, on 11th November 2010, 10:45, said:

Stii ce cred eu?
Ca din cauza amendei mari si a riscului de a ramane fara talon, poate "inconstientul X", va lasa masina acasa, mai ales daca el vrea sa demonstreze ca se opune conspiratiei guvernului, si nu isi pune gume adecvate.
Si atunci, nu-i asa, avem un "AS" mai putin pe sosele....
Amice esti din PDL sau ai afaceri cu gume ? http://www.inpolitic...-art63329.aspx#
Ti se pare acum (suntem in perioada de cauciucuri de iarna) si ca dupa fiecare colt e cate  un inconstient care te va pocni din cauza conditiilor meteo ?

Edited by rvic77, 11 November 2010 - 11:20.


#1179
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cei care vor sa le-o traga astora, cand ii lasa cauciucurile actuale, isi pot lua niste all-season cat mai orientate spre vara dar care sa aiba inscriptia m+s.
asa pot trai fara frica de amenzi experienta de a merge iarna cu cauciucuri aproape de vara.

#1180
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 silviu_n, on 11th November 2010, 01:44, said:

Nu vede?i că scopul ordonan?ei e să adune bani la Compania de autostrăzi, că a trebuit să le mic?oreze cu 25%, luna asta au luat directorii de acolo numai 175 de milioane. Iar îmi vine să vărs... :puke:  :puke:  :puke:
Unii nu vad asta, si nu vad nici plugurile de dezapezire de pe strazile Bucurestiului, acum la peste 20 de grade, suntem megapregatiti de iarna si iata ca iarna va fi blanda : http://www.hotnews.r...-iarna-grea.htm
Vreti sa facem pariu ca tot nepregatite vor fi autoritatile daca vom avea ceva ca anul trecut  :D , dar daca va fi usoara raman cu banii si cu mandria nereperata ca uite domne din cauza plugurilor si a cauciucurilor de iarna obligatorii s-a circulat bine

Edited by rvic77, 11 November 2010 - 11:26.


#1181
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 13.04.2006
"Ti se pare acum (suntem in perioada de cauciucuri de iarna) si ca dupa fiecare colt e cate un inconstient care te va pocni din cauza conditiilor meteo ?"

  Ce rost mai au aceste discutii,daca oameni respectabili de pe acest forum  si care sunt in contact zilnic cu realitatea vor musai sa ma amendeze pe mine in Constanta ? Legiuitorii sunt sus,rupti de realitate si probabil vor ca si roate de rezerva sa fie de iana.  Concluzia ; O sa votez cu puterea macar ei au scuze. Si ca de obicei o sa ajut colegii de trafic cand au probleme,inclusiv pe unii moderatori care spun "sa vedeti ce o sa fie la gura mea" ,de parca in trafic sunt doar piloti de F1 si "melteni".

#1182
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Sa va fie clar , daca nu le ies bani din "afacerea cauciucul " in ianuarie apare un nou virus , un nou vaccin care se va vinde doar "pe sub mina" la pretul aproximativ de 4 gume noi  :lol:
Din aprilie se va pune taxa pe coeficientul de aerodinamicitate al masinii , cei cu Logan am pus-o  :lol: - cu cit mai mic cu atit face praf mai mult si creste poluarea .
Trebuie deschis un topic nou - "Romania vs tarile nordice" ,

#1183
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003

 silviu_n, on 11th November 2010, 01:44, said:

[...]dacă mă prinde că merg pe zăpadă sau gheață, dar așa, cum sunt acum 22 de grade de ce să pun cauciucuri de iarnă?[...]
Io-s convinsa ca daca dadeau ordonanta/legea anul trecut, tot pe vremea asta, nu comenta nimeni.

Din momentul in care ai semnat contractul de V-C pe masina, mai ales second, ti-ai bagat in casa o cheltuiala - revizii 5-700 lei, o bucsa, un cap de bara, o distributie ( 1240lei la Corsa), cauciucuri, combustibil.

#1184
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006

 undercoverbrother, on 11th November 2010, 11:22, said:

cei care vor sa le-o traga astora, cand ii lasa cauciucurile actuale, isi pot lua niste all-season cat mai orientate spre vara dar care sa aiba inscriptia m+s.
asa pot trai fara frica de amenzi experienta de a merge iarna cu cauciucuri aproape de vara.

Nu stiu daca merge manevra asta. Pe duba am niste cauciucuri, este inscriptionat M+S pe ele insa nu au pictograma cu muntele si fulgul, nici macar fulgul. Cu astea am cumparat-o + inca 4 de rezerva(Matador Maxilla MPS 320). Probabil o sa mai iau un set cu pictograma, cu tot cu jante, sa nu mai am loc de ele.

Edited by saxx, 11 November 2010 - 12:20.


#1185
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
mie imi place ca al dracu roman are numai obligatii ; dar cand vine vorba de stat ba sa fie al dracu daca se respecta legile:
cica ar trebui sa curete drumurile de zapada; daca nu se intampla asta inseamna ca i-a luat prin suprindere deci ramane pe alta data
cica ar trebui sa nu-mi rup masina in gropi ca platesc taxe sa repare si intretina drumurile; daca nu se intampla asta se numeste ca e nu sunt bani
etc etc
Dar nu va faceti griji; vor urma si alte taxe /obligatii care vor fi cu adevarat absurde; sa vedem daca vor fi romanii in stare sa le vada; parca si vad la o lege de gen: taxa pe zgomotul produs (aplicata la masini gen logan)  ca sar bizonii: foarte bine , o masura excelenta, ce atata mers cu masina , deranjam pasarelele .

#1186
darafifi

darafifi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 04.11.2009
E trist ca sunt multi ( mult prea multi ) care nu inteleg ca o regula nu poate fi aplicata "selectiv". Vrajeala cu "si ce daca e iarna, nu vezi ca azi e cald ?? " nu poate fi considerata dacat -in cel mai fericit caz- ca o copilarie.
Pe perioada iernii, chiar daca nu ar fi o lege care sa oblige folosirea gumelor specifice, nu vad pe NIMENI sa-si puna gume de vara din cand in cand, numai pentru ca -vezi doamne- pentru cateva zile s-a incalzit afara.
Legea e buna, chiar FOARTE buna, tocmai pentru carcotasii/inconstientii care in mod evident NU vor sa-si echipeze masina corect iarna !

#1187
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 saxx, on 11th November 2010, 12:18, said:

Nu stiu daca merge manevra asta. Pe duba am niste cauciucuri, este inscriptionat M+S pe ele insa nu au pictograma cu muntele si fulgul, nici macar fulgul. Cu astea am cumparat-o + inca 4 de rezerva(Matador Maxilla MPS 320). Probabil o sa mai iau un set cu pictograma, cu tot cu jante, sa nu mai am loc de ele.

ca sa nu iei amenda e de ajuns M+S. nu trebuie nici o pictograma. nu zic ca sunt bune sau rele ci doar ca nu iei amenda.

#1188
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 costy_ytsoc, on 11th November 2010, 12:19, said:

taxa pe zgomotul produs (aplicata la masini gen logan)
Ete la el ... mie cind mi-au dat-o era cu paharul de sampanie pe motor si nu se zbatea nici o bula , zgomot ? ce iesea de la motor era o simfonie nu zgomot , te rog sa faci diferenta . :P

 darafifi, on 11th November 2010, 12:25, said:

E trist ca sunt multi ( mult prea multi ) care nu inteleg ca o regula nu poate fi aplicata "selectiv".
Asa este , nu poti aplica selectiv .
Dar trebuie gindit si din punctul de vedere ca romanul de 20 de ani iese si pe afara si vede ce si cum .
Nimeni de aici care e constient de faptul ca a fi sofer implica si responsabilitate fata de colegii de drum nu contesta utilitatea adaptarii cauciucurilor la anotimp .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate