Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Reinvierea mortilor prin stiinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
173 replies to this topic

Poll: Daca stiinta va putea reinvia oamenii se va mai crede in Dzeu.? (66 member(s) have cast votes)

Daca stiinta va putea reinvia oamenii se va mai crede in Dzeu.?

  1. Da (40 votes [60.61%])

    Percentage of vote: 60.61%

  2. Nu (26 votes [39.39%])

    Percentage of vote: 39.39%

Vote Guests cannot vote

#19
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Stiintifico-fantastica. Problema ca oamenii de stiinta nu degusta SF. Sunt stupide pt. stupid people.

PS. Bai educatie inalta SF. Modelul plan al pamantului exista si azi, nu s-a abrogat. Iti garantez.  :thumbup:

#20
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Bine. Ti-am retinut punctul de vedere.

Acum, referitor la titlu: evident ca cei inoculati cu religie vor crede in continuare in zeitati oricat de stiintific le-ai demonstra ca poti sa faci aceleasi lucruri ca si zeul lor.

Oamenii de stiinta nu degusta SF? Asta e cea mai mare ineptie buna gluma pe ziua de azi.

Edited by Dragon Warrior, 16 October 2010 - 17:22.


#21
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Io stiu ca daca creieru' nu primeste oxigen nu-stiu-cat-timp ii bai mare. Acuma sa zicem ca omu' ii mort de 6 ore, ce rost are sa-l readuci la viata (sa zicem ca vine Harry Potter si da cu bagheta pe el) daca ala ii o leguma debila?

#22
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Totusi sa nu uitam ca in afara de Isus, au mai fost ceva morti care au inviat: el si ceva referinte despre inviat oameni si animale aici. Mi-e greu sa cred totusi ca vreodata se va reusi sa luam mortul de pe nãsãlie, sa-i turnam 3 picaturi din nustiuce substanta si apoi sa mergem impreuna la un gratar. Insa ma gandesc in acelasi timp ca poate stiinta va gasi smecheria.
Insa cei care cred in Dumnezeu vor ramane in continuare credinciosi, pentru ca vor sti ca nustiuce substanta ingerata le invie neamurile. Si cei care nu cred, in continuare vor fi atei.

Edited by December, 16 October 2010 - 17:28.


#23
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Nu se poate demonstra stiintific neexistenta lui Dumnezeu. Intreba orice om de stiinta din lume.
Stiintific se postuleaza existenta lui Dumnezeu (Platon autorul a peste 500 de tratate a facut-o prima data). Punct.

Restul este pseudostiinta sau prostie pt. ca nu se bazeaza pe nimic axiomatic/aprioric. Cunoasterea in lume pleaca de la socrate si platon pe cale maieutica. Restul e vrajeala (nici macar vrajitorie). Nu exista forma de cunoastere in afara celei socratice.

#24
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 arakosta, on 16th October 2010, 16:53, said:

Sa zicem ca stiinta va ajunge la un nivel in care oameni morti sa pot fie readusi la viata.In acel moment vor inceta oamenii sa mai creada in :dumnezeu, allah, zei hindusi.. sau vor gasi cate o explicatie "dumnezeiasca" si pentru asta?In toate cartile "sfinte" se precizeaza ca doar creatorul poate invia oameni.Deci?


Prea multe intrebari amestecate la un loc, da sa le luam pe rand.

1. Stiinta da, intr-o buna zi va ajunge la un nivel foarte avansat, poate peste zeci sau sute sau mii de ani, in care va fi posibil ca constiinta omului sa fie monitorizata si transferata ( inclusiv memoria ) pe suporturi artificiale ( microcipuri, microprocesoare digitale care au in structura lor si compusi organici, etc ). In acelasi timp, e posibil ca intr-adevar oamenii decedati sa poata fi readusi la viata, dar nu toti ci doar aceia care se gasesc intr-o anumita faza biologica. Deasemenea e posibil sa se prelungeasca durata de viata a oamenilor datorita evolutiei geneticii si biologiei moleculare.

2. Pe de alta parte, chiar daca stiinta va evolua suficient unii oameni nu vor inceta sa creada in dumnezeu sau allah etc. Credinta nu e egala cu religia sau cu ce scrie intr-o carte religioasa. Ma mir ca nu intelegeti inca asta. Daca in cartile sfinte se precizeaza ca numai creatorul poate invia oameni, nu inseamna ca doar cartile sfinte au dreptate si nu inseamna ca dumnezeu a scris cartile sfinte. Oamenii le-au scris si le-au adaptat la epoca lor. Si nu inseamna ca ce scrie intr-o carte motamo trebuie interpretat punct cu punct.

3. Desigur ca invierea nu se realizeaza in trup ci intr-o alta stare, una spirituala. Ce sa faci cu trupul material in lumile mai subtile ? Poate ca stiinta va evolua astfel incat peste milioane de ani chiar vom invia in propriile noastre clone, identice 100% cu noi dupa ce corpul nostru va fi uzat, dar invierea din biblie nu se refera la una in trup ci la o inviere spirituala. Pricepi asta ?

#25
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Noooo, ereticule, cum iti permiti? Blasfemie...

In fine, sper ca umanitatea, spre binele ei, sa se debaraseze de religii cat mai curand cu putinta. E groaznic sa auzi: niciodata nu va fi posibil asa ceva.

D-aia DaVinci nu a inventat avionul cu 400 de ani mai devreme decat fratii Wright: de frica inchizitiei.

Edited by Dragon Warrior, 16 October 2010 - 17:40.


#26
Primejdie_Stan

Primejdie_Stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.10.2010

 laserdance, on 16th October 2010, 18:33, said:

Prea multe intrebari amestecate la un loc, da sa le luam pe rand.

In acelasi timp, e posibil ca intr-adevar oamenii decedati sa poata fi readusi la viata, dar nu toti ci doar aceia care se gasesc intr-o anumita faza biologica.

domnule,nu ar fi mult mai simplu si la indemina ca prin cine stie ce metode stiintifice oamenii sa nu mai moara? dvs nu vi se pare mai logica aceasta posibilitate? daca nu te poti impotrivi mortii cum poti sa oferi viata dupa moarte? domnule,dvs se pare ca aveti ceva mai mult creier decit altii.

#27
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 Dragon Warrior, on 16th October 2010, 18:37, said:

Noooo, ereticule, cum iti permiti? Blasfemie...

In fine, sper ca umanitatea, spre binele ei, sa se debaraseze de religii cat mai curand cu putinta. E groaznic sa auzi: niciodata nu va fi posibil asa ceva.

D-aia DaVinci nu a inventat avionul cu 400 de ani mai devreme decat fratii Wright: de frica inchizitiei.
Mentalitate antica. Doar ateii gandesc asa, adica ciudat si mereu simplist.

#28
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Stiu eu? Oamenii mai mor si electrocutati. Si probabil un copil de 10 ani, pianist cu premii internationale, merita sa fie readus la viata, nu-i asa?

Primejdie stan, de ce trebuie sa jignesti oameni? Poti purta o discutie civilizata?

Ah, si domnul e numai unul.

Edited by Dragon Warrior, 16 October 2010 - 17:46.


#29
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 Dragon Warrior, on 16th October 2010, 18:46, said:

Stiu eu? Oamenii mai mor si electrocutati. Si probabil un copil de 10 ani, pianist cu premii internationale, merita sa fie readus la viata, nu-i asa?
Invierea ar fi putin selectiva? Adica ai avea voie sa invii un pianist electrocutat dar nu un violonist calcat de tren?

#30
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
PS. Ne'a omule de stiinta. Da'Vinci nu a inventat nici un avion. Si-a imaginat un aparat de zbor asemanator elicopterului insa nu poate fi considerat autorul elicopterului (nu are calcule exacte si alte detalii care sa-l faca functional macar teoretic). Insa lumea il considera promotorul elicopterului ci nu al avionului (nu se nascuse Cauchy cu trasformarile conforme pe baza carora s-a facut portanta). Lasa-ne cu stiinta ca esti varza. Mai bine zii despre fotbal ca acolo poate te pricepi.

#31
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

 December, on 16th October 2010, 18:47, said:

Invierea ar fi putin selectiva? Adica ai avea voie sa invii un pianist electrocutat dar nu un violonist calcat de tren?


Nu, un violator cazut de pe stalpul de telegraf pe care s-a suit beat mort ca sa prostesteze ca si-a luat amenda de la politie.

#32
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 orlandosorin, on 16th October 2010, 18:48, said:

PS. Ne'a omule de stiinta. Da'Vinci nu a inventat nici un avion. Si-a imaginat un aparat de zbor asemanator elicopterului...

... si un planor.

#33
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 Primejdie_Stan, on 16th October 2010, 18:43, said:

domnule,nu ar fi mult mai simplu si la indemina ca prin cine stie ce metode stiintifice oamenii sa nu mai moara? dvs nu vi se pare mai logica aceasta posibilitate? daca nu te poti impotrivi mortii cum poti sa oferi viata dupa moarte? domnule,dvs se pare ca aveti ceva mai mult creier decit altii.
Poa sa moara prin nu stiu ce accidente, da stiinta le inlocuieste rapid o mana, un picior, o inima din silicon, de fapt vrem prea multe dintr-o data fara sa evoluam incet si sa pricepem care-i de fapt rostul lucrurilor in univers. Sincer, nici nu ma intereseaza asta si nici nu as vrea sa traiesc in corpul asta mii de ani. Ar fi mai simplu sa-mi transfer datele si informatiile din creier inainte de moarte intr-o clona, intr-un babi superdotat ( un robot care m-ar monitoriza prin satelit ar stii asta in orice moment - cand mor, iar datele din creier ar fi slavate intr-un dispozitiv avansat ) si sa traiesc din nou intr-o alta viata, exista muuuuulte posibilitati. Nu prea inteleg de ce discutam despre asta acum ? ca ce se va intimpla poate peste o mie de ani.
E ca si cum le-ai da unor oameni primitivi nu stiu ce tehnologii din zilele noastre si ei le-ar interpreta in mod mistic, nefiind pregatiti pentru asta. La fel e si cu asocierea dintre titlul topicului si religie, adevarul e ca omenirea nu e inca pregatita pt. asa ceva.

Edited by laserdance, 16 October 2010 - 18:04.


#34
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
:thumbup:

  Si cine anima robotelul cu constiinta. Energia de unde din parti (pe baterii duracel) ????

  Ia inmulteste ma-ta cat mananca un om pe zi (vreo 4000 cal) cu 4,1855 J cat are o calorie si vezi cat ii ajunge unui omulet de numai 5kg energia asta in conditii de transformare 100% (imposibil). Va spun eu sa-si deplaseze priopriul corp vreo 5 km dupa care s-ar duce la Dumnezeu ca ar ramane cu ,,0" energie. Lucru stiut de indienii care fac inedia (ultimul nu a mai mancat de vreo 70 de ani) de cand e lumea.
  Energia vitala vine de la Dumnezeu. Alimentatia este doar o forma de comunicare cu Divinitatea conferind o cantitate infima de energie fata de necesar (ai habar cat consuma sistemul nervos dpdv energetic ????).

Edited by orlandosorin, 16 October 2010 - 18:07.


#35
Primejdie_Stan

Primejdie_Stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.10.2010

 laserdance, on 16th October 2010, 18:57, said:

Poa sa moara prin nu stiu ce accidente, da stiinta le inlocuieste rapid o mana, un picior, o inima din silicon, de fapt vrem prea multe dintr-o data fara sa evoluam incet si sa pricepem care-i de fapt rostul lucrurilor in univers. Sincer, nici nu ma intereseaza asta si nici nu as vrea sa traiesc in corpul asta mii de ani. Ar fi mai simplu sa-mi transfer datele si informatiile din creier inainte de moarte intr-o clona, intr-un babi superdotat ( un robot care m-ar monitoriza prin satelit ar stii asta in orice moment - cand mor, iar datele din creier ar fi slavate intr-un dispozitiv avansat ) si sa traiesc din nou intr-o alta viata, exista muuuuulte posibilitati. Nu prea inteleg de ce discutam despre asta acum ? ca ce se va intimpla poate peste o mie de ani.
E ca si cum le-ai da unor oameni primitivi nu stiu ce tehnologii din zilele noastre si ei le-ar interpreta in mod mistic, nefiind pregatiti pentru asta. La fel e si cu asocierea dintre titlul topicului si religie, adevarul e ca omenirea nu e inca pregatita pt. asa ceva.

domnule,in cartea neagra se descriu niste povesti pentru copii mici,dar la un moment dat se spune ca dumnezeu a afirmat:

"in pamint esti si in pamint te vei intoarce", iar satana a spus: "hotarit ca nu veti muri".

care credeti dvs ca a avut dreptate pina in zilele noastre,chiar daca vorbim despre un basm?


 orlandosorin, on 16th October 2010, 19:06, said:

:thumbup:

  Si cine anima robotelul cu constiinta. Energia de unde din parti (pe baterii duracel) ????

  Ia inmulteste ma-ta cat mananca un om pe zi (vreo 4000 cal) cu 4,1855 J cat are o calorie si vezi cat ii ajunge unui omulet de numai 5kg energia asta in conditii de transformare 100% (imposibil). Va spun eu sa-si deplaseze priopriul corp vreo 5 km dupa care s-ar duce la Dumnezeu ca ar ramane cu ,,0" energie. Lucru stiut de indienii care fac inedia (ultimul nu a mai mancat de vreo 70 de ani) de cand e lumea.
  Energia vitala vine de la Dumnezeu. Alimentatia este doar o forma de comunicare cu Divinitatea conferind o cantitate infima de energie fata de necesar (ai habar cat consuma sistemul nervos dpdv energetic ????).

domnule,va dau cuvintul meu de onoare ca eu daca as fi intr-un stadiu asemanator de imbecilitate m-as sinucide.dar trebuie sa respectam parerea tuturor.  :)

#36
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Erata 50 kg.

Edited by orlandosorin, 16 October 2010 - 18:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate