Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Reinvierea mortilor prin stiinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
173 replies to this topic

Poll: Daca stiinta va putea reinvia oamenii se va mai crede in Dzeu.? (66 member(s) have cast votes)

Daca stiinta va putea reinvia oamenii se va mai crede in Dzeu.?

  1. Da (40 votes [60.61%])

    Percentage of vote: 60.61%

  2. Nu (26 votes [39.39%])

    Percentage of vote: 39.39%

Vote Guests cannot vote

#37
Primejdie_Stan

Primejdie_Stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.10.2010

View Postorlandosorin, on 16th October 2010, 19:15, said:

Erata 50 kg.
Nu mai ai mult pana sa te sinucizi. Deznadejdea acolo conduce. E adevarat ca trebuie sa-si dea cu parerea toti idotii ca tine pe langa care imbecilii sunt einsteini ca sunt oligofreni gr.2 nu 3.

domnule,eu m-am referit la situatia in care as admite posibilitatea invierii prin stiinta,transferul de constiinta si alte sf-uri,in timp ce se ridiculizeaza o interventie divina in sensul asta.de ce ma jigniti gratuit?

#38
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View PostPrimejdie_Stan, on 16th October 2010, 19:12, said:

domnule,va dau cuvintul meu de onoare ca eu daca as fi intr-un stadiu asemanator de imbecilitate m-as sinucide


Poate ca esti si nu-ti dai seama.

#39
Primejdie_Stan

Primejdie_Stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.10.2010

View PostDragon Warrior, on 16th October 2010, 19:17, said:

Poate ca esti si nu-ti dai seama.

inca nu am ajuns la stadiul de a crede imbecilitati.  :)

#40
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View PostPrimejdie_Stan, on 16th October 2010, 17:34, said:

domnule,ce virsta aveti dvs astfel incit sa pot puneti asemenea probleme stupide?

View PostPrimejdie_Stan, on 16th October 2010, 18:07, said:

domnule,intre un om muribund si cadavrul acelui om mort de 1 minut este o diferenta dintre viata si moarte. sunteti tralala?

View PostPrimejdie_Stan, on 16th October 2010, 18:13, said:

domnule,acela e un exemplu total comic de stupid,sula cu prefectura nu au de-a face.

Pai ori cu domnule ori cu sula in vocabular? Hotareste-te.

View PostPrimejdie_Stan, on 16th October 2010, 18:17, said:

domnule,problema pusa de dvs nu e nici stiintifica,nici filozofica,este doar o stupiditate,de astfel dupa nickul dumneavoastra nu ma mai mira.

View PostPrimejdie_Stan, on 16th October 2010, 18:43, said:

domnule,nu ar fi mult mai simplu si la indemina ca prin cine stie ce metode stiintifice oamenii sa nu mai moara? dvs nu vi se pare mai logica aceasta posibilitate? daca nu te poti impotrivi mortii cum poti sa oferi viata dupa moarte? domnule,dvs se pare ca aveti ceva mai mult creier decit altii.

N.R. Adica alti participanti la discutie de pe topic.


View PostPrimejdie_Stan, on 16th October 2010, 19:12, said:

domnule,va dau cuvintul meu de onoare ca eu daca as fi intr-un stadiu asemanator de imbecilitate m-as sinucide.dar trebuie sa respectam parerea tuturor.  :)

View PostPrimejdie_Stan, on 16th October 2010, 19:17, said:

de ce ma jigniti gratuit?

Hai sa mori tu ca te jigneste lumea gratuit !

Edited by Billy, 16 October 2010 - 20:10.
Cf. regulamentului, culoarea rosie este rezervata moderatorilor.


#41
Primejdie_Stan

Primejdie_Stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.10.2010

View PostDragon Warrior, on 16th October 2010, 19:22, said:

Pai ori cu domnule ori cu sula in vocabular? Hotareste-te.

N.R. Adica alti participanti la discutie de pe topic.


Hai sa mori tu ca te jigneste lumea gratuit !

domnule,acela e un proverb romanesc,nu ati auzit de el pina acum?
e normal ca eu fata de dvs,dvs fata de mine,altii fata de mine sau dvs fata de altii sa aveti mai mult sau mai putin creier,adica sa aveti un iq mai mare,mai mic,sa intelegeti mai bine sau mai defectuos.
eu nu am jignit pe nimeni in mod direct,faptul ca eu cred ca afirmi o stupiditate nu inseamna ca te jignesc.

Edited by Billy, 16 October 2010 - 20:11.
Cf. regulamentului, culoarea rosie este rezervata moderatorilor.


#42
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ba e o jignire maxima cand doar o caci pe gura fara sa o si demonstrezi.

#43
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
..

View PostPrimejdie_Stan, on 16th October 2010, 19:17, said:

domnule,eu m-am referit la situatia in care as admite posibilitatea invierii prin stiinta,transferul de constiinta si alte sf-uri,in timp ce se ridiculizeaza o interventie divina in sensul asta.de ce ma jigniti gratuit?

Nu pe d-ta te-am jignit ci celui care m-a facut imbecil in direct i-am raspuns. (v.mai sus). Urmareste discutia. I-am explicat ca idiotenia pe care o probeaza este mult mai grava ca imbecilitatea fiind un handicap major. In rest cred ca trebuie sa facem by-pass peste el pt. a-l lasa sa vorbeasca precum televizorul.
Ok. am priceput. Dand citatul sub mine am crezut ca te referi direct la mine. Imi sterg cuvintele.

Edited by orlandosorin, 16 October 2010 - 18:36.


#44
Primejdie_Stan

Primejdie_Stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.10.2010

View PostDragon Warrior, on 16th October 2010, 19:30, said:

Ba e o jignire maxima cand doar o caci pe gura fara sa o si demonstrezi.

domnule dragon,cind afirm existenta lui dumnezeu dvs imi cereti sa demonstrez.cind dvs afirmati imbecilitati cum ca "stiinta va  invia" oamenii morti imi cereti tot mie sa demonstrez.cereti si dvs parerea in jurul dvs si veti vedea pe cine va considera lumea imbecil si asta nu inseamna ca vin cu argumentul majoritatii.

#45
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View Postorlandosorin, on 16th October 2010, 19:33, said:

..



Nu pe d-ta te-am jignit ci celui care m-a facut imbecil in direct i-am raspuns. (v.mai sus). Urmareste discutia. I-am explicat ca idiotenia pe care o probeaza este mult mai grava ca imbecilitatea fiind un handicap major. In rest cred ca trebuie sa facem by-pass peste el pt. a-l lasa sa vorbeasca precum televizorul.
Ok. am priceput. Dand citatul sub mine am crezut ca te referi direct la mine. Imi sterg cuvintele.

Singurul care te-a facut imbecil e Primejdie stan :)

Edited by Dragon Warrior, 16 October 2010 - 18:39.


#46
Primejdie_Stan

Primejdie_Stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.10.2010

View Postorlandosorin, on 16th October 2010, 19:33, said:

..



Nu pe d-ta te-am jignit ci celui care m-a facut imbecil in direct i-am raspuns. (v.mai sus).

eu oricum v-am iertat,dar parca prea usor raspundeti cu invective,biblia spune sa procedam cu totul altfel.

#47
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Neexistenta lui Dumnezeu (am sa o scriu pana se retine) nu poate fi demonstrata (absolut toata lumea stiintifica e de acord cu asta, nu stiu pe la cate conferinte stiintifice ati participat dar eu da).
Existenta lui Dumnezeu de asemenea nu poate fi demonstrata stiintific ci se postuleaza pe baza de Platon (la fel toata lumea stiintifica e de acord).
Absolut tot ce inseamna cunoastere umana se bazeaza pe metoda Socratica maieutica. Punct.
Daca vrem in termeni fotbalistici scorul Dumnezeu - nedumnezeu = 1-0 (adica adevarat-fals).
Restul sunt baliverne.

Edited by orlandosorin, 16 October 2010 - 18:42.


#48
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Mai savantilor, neexistenta unui lucru nu trebuie demonstrata. Existenta lui, da.

De exemplu atomul primejdiestanorlandosorin cu 160 de electroni nu exista. Si culmea, nu imi cere nimeni sa demonstrez acest lucru.

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarakosta, on 16th October 2010, 16:53, said:

sau vor gasi cate o explicatie "dumnezeiasca" si pentru asta?
Bineinteles ca vor cauta explicatii asa cum o fac si in prezent, daca fiecare lucru descoperit ar fi putut sa alunge credinta, aceasta era disparuta demult. Cat despre Stan, nu va spertiati este clona unui user binecunoscut care periodic cere singur sa fie banat :P

Edited by andreic, 16 October 2010 - 19:02.


#50
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View PostDragon Warrior, on 16th October 2010, 19:43, said:

Mai savantilor, neexistenta unui lucru nu trebuie demonstrata. Existenta lui, da.
Din pacate existenta lui dumnezeu nu poate fi demonstrata stiintific. Si nici nu trebuie mai savantilor, e doar o chestie de credinta. Unii au parerea ca exista iar altii au o alta parere, doar o parere, de ce-i obligatoriu sa vii cu dovezi ? Pur si simplu cel mai complex lucru din univers care e transcedental legilor fizicii si e infinit, adica dumnezeu, nu poate fi demonstrat. Asta e, nu se poate. Pe de alta parte, prin extrapolare, tinand cont si de faptul ca stiinta nu se bazeaza decit pe niste informatii vizibile care sint folosite pentru a explora realitatea cu mijloacele avute la indemana si nu cu instrumente transcedentale, de exemplu nimeni nu stie daca mai exista si alte universe pentru ca nu le-a masurat si nu le-a vazut, din acest punct de vedere e ilogic sa spui ca ce nu poate fi demonstrat nu exista. Desi pentru cei care ''vad'' exista dovezi suficiente, indirecte. Depinde cum te raportezi la ele, dar nu le mai numesc dovezi.

Edited by laserdance, 16 October 2010 - 19:26.


#51
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View Postlaserdance, on 16th October 2010, 20:22, said:

nu stie daca mai exista si alte universe

universuri

#52
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
universuri, multiuniversuri, cosmosuri.

#53
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

Quote

domnule dragon,cind afirm existenta lui dumnezeu dvs imi cereti sa demonstrez.cind dvs afirmati imbecilitati cum ca "stiinta va invia" oamenii morti imi cereti tot mie sa demonstrez.cereti si dvs parerea in jurul dvs si veti vedea pe cine va considera lumea imbecil si asta nu inseamna ca vin cu argumentul majoritatii.
Domnule nu va cerut nimeni sa demonstrati  ca stiinta va invia oameni morti.Eu presupun ca stiinta va putea invia oameni tu crezi ca dumnezeu exista.Nu inteleg cum de compari cele 2.E o diferenta.
Nu mai veni tu aici sa critici ateii si ideiile lor ca nici eu nu stau pe aria "cutului ortodox" sa imi bat joc de crestini.
Multumesc.

#54
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009

View PostDragon Warrior, on 16th October 2010, 19:43, said:

Mai savantilor, neexistenta unui lucru nu trebuie demonstrata. Existenta lui, da.

De exemplu atomul primejdiestanorlandosorin cu 160 de electroni nu exista. Si culmea, nu imi cere nimeni sa demonstrez acest lucru.


Pai si atunci hai acasa. La culcare. Ateismul nu are baze pt. ca nu poate demonstra o neexistenta despre care se postuleaza ca exista.
Ateismul nu poate demostra ca in afara realitatii obsevabile nu exista o existenta absoluta. Dar promoveaza ceea ce nu poate demonstra.
Religia postuleaza. Ori ce e postulat nu se demonstreaza ci se accepta. Daca ar fi vorba numai de crestinism ar fi ok s-ar putea neacceptarea. Dar e vb. de absolut toata cunoasterea umana bazata pe Platon si Socrate. Ar fi insemnat sa nu fie nimic descoperit in domeniul relativist daca s-ar fi acceptat ,,logica" materialista limitata histrionic la ce se vede (ceea ce eu nu pot vedea nu exista iar eu cunosc tot adevarul - histrionism).
A demola postularea existentei absolute inseamna sa o iei cu demolarea cam multor teorii stiintifice (mecanica relativista; spatii liniare; timp imaginar etc). Cam greu de combatut ca unele s-au si experimentat demonstrand cu preaplin relativitatea existentei materiale. Doar tovarasa elena ceausescu nu cred ca auzise.

Edited by orlandosorin, 16 October 2010 - 19:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate