Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Reinvierea mortilor prin stiinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
173 replies to this topic

Poll: Daca stiinta va putea reinvia oamenii se va mai crede in Dzeu.? (66 member(s) have cast votes)

Daca stiinta va putea reinvia oamenii se va mai crede in Dzeu.?

  1. Da (40 votes [60.61%])

    Percentage of vote: 60.61%

  2. Nu (26 votes [39.39%])

    Percentage of vote: 39.39%

Vote Guests cannot vote

#163
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nemurirea este momentul decaderii :naughty: Incercati sa va ganditi cum ar fi sa nu moara nimeni... din perspectiva energetica, resurse, afirmare a tinerilor, mie si catorva filozofi imi pare o condamnare nemurirea.

Edited by andreic, 04 January 2011 - 19:59.


#164
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 k-1, on 4th January 2011, 19:43, said:

archaeus5,eu cand bag parola si id-ul intr-un difert pc si intru pe messenger...este alt id?...asta se aplica peste tot...creierul este tot un computer,decat ca mult mai puternic,mai bine zis creierul este un computer si mintea este un soft.

Mda.. nu trebuie doar sa te obisnuiesti cu idea ca l-ai "sters" pe original si acum vorbesti cu o copie. :)

 andreic, on 4th January 2011, 19:55, said:

Nemurirea este momentul decaderii :naughty: Incercati sa va ganditi cum ar fi sa nu moara nimeni... din perspectiva energetica, resurse, afirmare a tinerilor, mie si catorva filozofi imi pare o condamnare nemurirea.

Mie nu ... Depinde de nivelul de dezvoltare tehnologica al rasei. Galaxia e mare. ;)
Daca in momentul de fata s-ar gasi elixirul vesnicie in mod sigur am fi condamnati ca si rasa la autodistrugere.

#165
Protopopicitoricescovici

Protopopicitoricescovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.12.2010

 archaeus5, on 4th January 2011, 12:09, said:

Mie nu ... Depinde de nivelul de dezvoltare tehnologica al rasei. Galaxia e mare. ;)
Daca in momentul de fata s-ar gasi elixirul vesnicie in mod sigur am fi condamnati ca si rasa la autodistrugere.

Da dar cati si l-ar permite? ;)

#166
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 Protopopicitoricescovici, on 4th January 2011, 20:13, said:

Da dar cati si l-ar permite? ;)

Asta e alta problema. Probabil in timp s-ar rezolva si asta.

#167
k-1

k-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.12.2008

 andreic, on 4th January 2011, 19:55, said:

Nemurirea este momentul decaderii :naughty: Incercati sa va ganditi cum ar fi sa nu moara nimeni... din perspectiva energetica, resurse, afirmare a tinerilor, mie si catorva filozofi imi pare o condamnare nemurirea.
Pai stai linistit ca pana sa gasim nemurirea vom cuceri mii de planete,vom descoperi tehnologii pentru producerea eficienta de energie,poate vom descoperii  formula matematica pentru  perpetuum mobile.
Stiinta nu avanseaza doar cu cate o ramura,ci cu cu toate odata,sau cel putin avanseaza cele care sunt mai usoare,si iti garantez eu ca e mai usor sa cucerim alte planete decat sa descoperim nemurirea,adica se va intampla mai repede asta.

Edited by k-1, 04 January 2011 - 21:26.


#168
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

 andreic, on 4th January 2011, 12:00, said:

He he, te pacalesti singur dar ai numai baloane cu aer, mai rau ca o religie normala :)


da de unde stii ca nu te pacalesti tu singur ? de unde stii ca biblia e falsa , ar putea sa aiba dreptate si tu sa-ti ratezi singura sansa de a obtine o alta viata ? nici macar nu ai citit biblia sa faci cateva analogii cu o  alta civilizatie asa cum fac raelienii

in caz ca ai uitat in momentul mortii toate informatiile din creierul tau ultra-sceptic si istet tau vor dispare ...

in biblie scrie despre trupul din ceruri si transferul memoriei ( sufletul ) in corpul clonat ( trup duhnovnicesc )

imi plac mult crestinii care habar n-au in ce consta crestinismul , n-au nici cea mai vaga idee ca el contine indrumari spre obtinerea unei posibile vieti eterne - n-au citit niciodata biblia .

Edited by gi_fubar, 04 January 2011 - 21:44.


#169
Protopopicitoricescovici

Protopopicitoricescovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.12.2010

 k-1, on 4th January 2011, 13:24, said:

Pai stai linistit ca pana sa gasim nemurirea vom cuceri mii de planete,vom descoperi tehnologii pentru producerea eficienta de energie,poate vom descoperii  formula matematica pentru  perpetuum mobile.
Stiinta nu avanseaza doar cu cate o ramura,ci cu cu toate odata,sau cel putin avanseaza cele care sunt mai usoare,si iti garantez eu ca e mai usor sa cucerim alte planete decat sa descoperim nemurirea,adica se va intampla mai repede asta.

Alta ipoteza: vom evolua pana intr-acolo incat nu vom mai avea nevoie de corp fizic pentru a exista si a manipula mediul inconjurator? E de dorit asa ceva?

 gi_fubar, on 4th January 2011, 13:43, said:

da de unde stii ca nu te pacalesti tu singur ? de unde stii ca biblia e falsa , ar putea sa aiba dreptate si tu sa-ti ratezi singura sansa de a obtine o alta viata ?

Pariul lui Pascal. Nu tine figura.

#170
k-1

k-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.12.2008
Pai si consideri ca e mai de dorit MOARTEA(NEEXISTENTA) vesnica?
Daca e un lucru pe lumea asta care il regret,este acela ca m-am nascut asa devreme.

#171
Protopopicitoricescovici

Protopopicitoricescovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.12.2010
N-am zis ca e de dorit. Evident ca majoritatea oamenilor probabil ca spera sa traiasca vesnic. Personal nu cred ca m-ar deranja sa traiesc macar cateva sute de ani in plus. Problema e ca NU STIE NIMENI ce se va intampla si decat sa-mi fac sperante desarte, prefer sa cred ca nu voi mai exista si atat.

#172
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 k-1, on 4th January 2011, 22:49, said:

Pai si consideri ca e mai de dorit MOARTEA(NEEXISTENTA) vesnica?
Daca e un lucru pe lumea asta care il regret,este acela ca m-am nascut asa devreme.


da, este de dorit.

acum cat esti tanar normal ca nu poti concepe ca intr-o zi vei intra in nefiinta (nici unul dintre noi nu cred ca poate) , dar ia gandeste-te, ai putea oare suporta nemurirea? incearca sa intelegi conceptul de "eternitate". asa-i ca nu poti? atunci cum speri sa o traiesti?

si nu, nemurirea nu este pragul suprem al evolutiei, fiindca cu toate ca tu ramai neschimbat, toata lumea din jurul tau, fiind dinamica, se schimba intr-atat incat nu o sa mai poti sa te identifici cu vremurile in care traiesti.

ps: treaba cu trup duhovnicesc etc... sunt doar baliverne. de interpretat biblia poate sa o interpreteze fiecare in modul in care doreste, dar asta nu face ca sa fie adevarat. si crede-ma, am citit si biblia si coranul si amandoua sunt pline de prostii.

#173
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

 takillya, on 5th January 2011, 08:03, said:

ps: treaba cu trup duhovnicesc etc... sunt doar baliverne. de interpretat biblia poate sa o interpreteze fiecare in modul in care doreste, dar asta nu face ca sa fie adevarat. si crede-ma, am citit si biblia si coranul si amandoua sunt pline de prostii.

la prima vedere par elucubratii fara sens ... dar dupa ce treci prin anumite revelatii o sa ai un soc

#174
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 gi_fubar, on 5th January 2011, 14:02, said:

la prima vedere par elucubratii fara sens ... dar dupa ce treci prin anumite revelatii o sa ai un soc

Eu cred ca ordinea e inversa. Intai ai un soc si apoi o "revelatie". :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate