Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Ce se preda la orele de religie in scoli?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#19
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postrattonix, on 3rd October 2010, 23:24, said:

Asa e ala, vb. chineza  :ciocan:
Am nevoie de o lada intreaga.

pai du-te si ia-ti. dupa aia, fara greata, vizioneaza obiectiv si observa ca aia nu e ora de religie intr-o scoala de stat. observa ca este filmat cu o camera fixa nu cu telefonul mobil. nici asta nu-ti da de gandit? daca nu, poate ca e cazul sa mai cumperi o lada. domsoara paula ar face bine sa nu mai dezinformeze gratuit.

#20
DarXXX

DarXXX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 06.07.2005

View Postrobinake, on 3rd October 2010, 23:29, said:

pai du-te si ia-ti. dupa aia, fara greata, vizioneaza obiectiv si observa ca aia nu e ora de religie intr-o scoala de stat. observa ca este filmat cu o camera fixa nu cu telefonul mobil. nici asta nu-ti da de gandit? daca nu, poate ca e cazul sa mai cumperi o lada. domsoara paula ar face bine sa nu mai dezinformeze gratuit.


Stai sa ne-n-tzelegem, nu o fi aia intr-o scoala da poti sa fi convins ca exista specimene dinastea si pe acolo.

#21
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Nu poate sa-i impuna legea democratica cum sa vina la ore. Poate sa vina si in palton si sandale.

#22
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View PostDarXXX, on 3rd October 2010, 23:33, said:

Stai sa ne-n-tzelegem, nu o fi aia intr-o scoala da poti sa fi convins ca exista specimene dinastea si pe acolo.

eu nu sunt convins de chestia asta. dimpotriva. nu cred ca geocentrismul este predat la orele de religie nici in gimnaziu si nici in liceu.

#23
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postrobinake, on 3rd October 2010, 23:19, said:

sa meori tu! d-aia ejti tu asa otarat pa religie , aaa? :lol:
Eee, pe vremea mea erau alte vremuri. :lol: Mie imi placea la ora de religie din 2 motive, era distractiv sa vezi cum da popa don colt in colt cu raspunsurile la intrebari de genul "de ce l-a lasat Dumnezeu pe sarpe in Eden" sau "cum au ajuns furnicile de pe arca in America de Sud" si apoi luam toata clasa numai 10 si ajuta la marirea mediei.

Inapoi la subiect.

Nu cred ca filmarea e dintr-o scoala. Tabla de pe perete este mai mica decat tabla standard din licee, la fel si incaperea. Dimensiunile din video ar fi mai potrivte unei clase primare decat unei clase de liceu dar "elevii" par ca au trecut si ei de fiorii BAC-ului.

#24
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Posteu_unul, on 3rd October 2010, 22:57, said:

Eee, pe vremea mea erau alte vremuri. :lol: Mie imi placea la ora de religie din 2 motive, era distractiv sa vezi cum da popa don colt in colt cu raspunsurile la intrebari de genul "de ce l-a lasat Dumnezeu pe sarpe in Eden" sau "cum au ajuns furnicile de pe arca in America de Sud" si apoi luam toata clasa numai 10 si ajuta la marirea mediei.

pai vezi! curat interactivitate: popa afla si el intr-un final ca pamantul n-are doar 6000 de ani vechime iar voi aflati semnificatia rugaciunii Tatal Nostru.  :lol: ups! stai asa ca daca nu putea sa raspunda la probema cu sarpele cred ca nici Tatal Nostru nu stia prea bine ce inseamna...nepregatit dom'le popa ala, ce sa mai ...

Edited by robinake, 03 October 2010 - 23:06.


#25
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Cam batrani elevii aia, ori e seral, ori vreun fel de curs ceva

Edited by DoubleV, 03 October 2010 - 23:07.


#26
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View PostDoubleV, on 3rd October 2010, 23:07, said:

Cam batrani elevii aia, ori e seral, ori vreun fel de curs ceva
cred ca era o sedinta cu parintii mai degraba. :lol:

#27
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postorlandosorin, on 3rd October 2010, 22:47, said:

Va spun eu exact. Nu se prea fac. Adica popii nu trec prin scoala. Inainte de a se inventa cardul treceau la salariu. Cam asta e problema. Bani aruncati degeaba fara scop. Scoala ar trebui sa aibe obiective (asa zise competente) nu aruncat banii in pregatirea pt. niste competente nepropuse. Biserica sa se autofinanteze , cu invatamant cu tot. Altfel oricine poate infiinta o secta de apartament si pe pricipiile constitutionale si ale CEDO poate cere bani de la stat. Biserica este o asociatie ca alte asociatii. Nu este un stat in stat sau un imperiu la care statul este vasal. Problema este ca prostimea se lasa manipulata de Biserica superstat iar politicul profita de oportunitatea asta de a aduna usor voturi cu ajutorul preotilor.
Te rog sa imi spui daca BC are suport de la stat sau se autofinanteaza cumva?

View Posteu_unul, on 3rd October 2010, 23:13, said:

Pe vremea cand inca eram la scoala venea profesorul (popa) imbracat in sutana la ore. Nu exista vreo norma care sa le spuna cum sa vina imbracati.
Asa este, unii vin imbracati in reverenda.

View Postrobinake, on 4th October 2010, 00:05, said:

pai vezi! curat interactivitate: popa afla si el intr-un final ca pamantul n-are doar 6000 de ani vechime iar voi aflati semnificatia rugaciunii Tatal Nostru.  :lol: ups! stai asa ca daca nu putea sa raspunda la probema cu sarpele cred ca nici Tatal Nostru nu stia prea bine ce inseamna...nepregatit dom'le popa ala, ce sa mai ...
Eu sunt din Arad si cunosc destule fete bisericesti. Pe ala chiar nu il cunosc. Probabil insa ca este preot. Dar nu cred ca este si profesor...

Edited by mario_bril, 04 October 2010 - 13:14.


#28
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View PostAlexxandra87, on 3rd October 2010, 20:15, said:


Vai ce ma amuza chestiile astea :)

This video made my day.

PS: "Un preot invata copiii cum se invarte soarele in jurul pamantului" - Nu prea par copii aia ce-l asculta.

Edited by SnowBlack, 10 December 2010 - 16:50.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iată "majoritatea creștină" spre beneficiul cărora dirijează "băieții deștepți" miliarde de euro în conturile bisericii.

Se pare ca oamenii nu stiu face diferența dintre Paște și Crăciun
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6R9wjwg-m_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostAlexxandra87, on 3rd October 2010, 21:15, said:


Mda.. numai bun de pus ca bookmark in folder-ul FUNY. :)

#31
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Duhul sfant vorbeste prin gura sfintilor , si sfintii au zis ca Pamantul e in centru  :thumbdown: . Cat de tampit poate sa fie cineva cand face afirmatia asta aberanta . Suntem in secolul 21 si unii mai scot cretinisme de astea din gura .

#32
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,122
  • Înscris: 03.12.2005
religia nici nu ar mai trebui predata in scoli. la scoala te duci sa inveti carte. daca vrei religie, te duci la biserica.

#33
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View Postlucifer76, on 22nd December 2010, 10:16, said:

Duhul sfant vorbeste prin gura sfintilor , si sfintii au zis ca Pamantul e in centru  :thumbdown: . Cat de tampit poate sa fie cineva cand face afirmatia asta aberanta . Suntem in secolul 21 si unii mai scot cretinisme de astea din gura .

or fi zis sfintii ca pamantul e in centru dar nu se refereau la pozitionarea spatio-temporala a acestuia ci la pozitia spirituala a omului in univers. aceasta este, din punctul lor de vedere, centrala. si astfel si pamantul, casa omului, este din acest punct de vedere, tot central.

#34
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Ce ma distreaza cum orice afirmatie din Biblie, sau de oriunde ar fi, poate fi interpretata in orice fel, dar, fireste, se gaseste si una de genul cum a spus userul timpuri_noi.

Eu ma intreb ca de ce Biblia e atat de specifica, de concreta, pe cazul particular planeta Pamant. Ma intreb asta, fiindca sunt 99% sanse sa nu fim singurele fiinte care traiesc in universul asta.

#35
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View Postbai3tzash, on 26th December 2010, 23:09, said:

Ce ma distreaza cum orice afirmatie din Biblie, sau de oriunde ar fi, poate fi interpretata in orice fel, dar, fireste, se gaseste si una de genul cum a spus userul timpuri_noi.

Eu ma intreb ca de ce Biblia e atat de specifica, de concreta, pe cazul particular planeta Pamant. Ma intreb asta, fiindca sunt 99% sanse sa nu fim singurele fiinte care traiesc in universul asta.

si de unde ai extras acest mirobolant procent?...de pe discovery?

#36
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Nu, din pura logica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate