Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Ce se preda la orele de religie in scoli?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View Postbai3tzash, on 26th December 2010, 23:17, said:

Nu, din pura logica.

ihm...frectie! daca lipseste elementul observational e pura... speculatie.

#38
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Ce treaba are observatorul cu o simpla probabilitate matematica ?

#39
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View Postbai3tzash, on 26th December 2010, 23:28, said:

Ce treaba are observatorul cu o simpla probabilitate matematica ?

pai asta ziceam si eu...ca n-are nici o legatura...

#40
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Ti se pare atat de imposibil ca de cand exista universul sa nu fi existat nicaieri in el, doar la noi pe planeta, cauzele necesare aparitiei fenomenului "viata"? Chiar si sub forma unei simple celule... fara ratiune ca a noastra.
Mie mi se pare aproape imposibil ca acest fenomen sa se fi intamplat doar pe Pamant.
Doar gandul ca cele de mai sus pot fi adevarate, din punctul meu de vedere, face ca ce scrie in biblie sa fie doar o povestire.

#41
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View Postbai3tzash, on 26th December 2010, 23:44, said:

Doar gandul ca cele de mai sus pot fi adevarate, din punctul meu de vedere, face ca ce scrie in biblie sa fie doar o povestire.

ma rog...daca te multumesti doar cu gandul asta...e treaba ta. limpede insa e pentru oricine ca ipoteza existentei vietii pe alte planete este , pana la proba observationala, doar o speculatie. poti sa faci probabilitati pana cand vrei dar asta nu rezolva problema.

#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postbai3tzash, on 26th December 2010, 23:44, said:

Doar gandul ca cele de mai sus pot fi adevarate, din punctul meu de vedere, face ca ce scrie in biblie sa fie doar o povestire.
Din contra. Insa se pare ca nu ai citit Biblia suficient de atent, sau deloc.

#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Posttimpuri_noi, on 26th December 2010, 22:58, said:

or fi zis sfintii ca pamantul e in centru dar nu se refereau la pozitionarea spatio-temporala a acestuia ci la pozitia spirituala a omului in univers. aceasta este, din punctul lor de vedere, centrala. si astfel si pamantul, casa omului, este din acest punct de vedere, tot central.
Cadn tii un glob pamantesc in mana , te referi la materialitate , nu la spiritualitate .

#44
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View Posttimpuri_noi, on 26th December 2010, 22:58, said:

a. or fi zis sfintii ca pamantul e in centru dar nu se refereau la pozitionarea spatio-temporala a acestuia ci la pozitia spirituala a omului in univers.
b. aceasta este, din punctul lor de vedere, centrala. si astfel si pamantul, casa omului, este din acest punct de vedere, tot central.
a. Of, da, asta e de la sectiunea dregem prostiile unor ignoranti antici. Omul nu-i nici macar buricul planetei dar a universului... Mandrie si vanitate omeneasca...
b. Da, punctul de vedere al unor mandri de prosti ce erau. Bai, ce-mi place mie chestia cu religia si modestia... :lol:

#45
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
in scoli se preda religie ca NUME. defapt se manipuleaza copiii de mici. e cea mai functionala metoda de indoctrinare... inca din tinerete.

#46
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iIrgX5NaZyE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aia e lectura completa :).Fiti buni si invatati ca sa stiti ce sa le ziceti incultilor care zic ca pamantul se invarte in jurul soarelui.

#47
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Posttamtamtam, on 29th December 2010, 22:10, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iIrgX5NaZyE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aia e lectura completa :).Fiti buni si invatati ca sa stiti ce sa le ziceti incultilor care zic ca pamantul se invarte in jurul soarelui.

am ras cu lacrimi...

clipul asta trebuie dat lui mircea badea pentru comentarii... eu nu am flerul lui...

#48
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
pt noi e amuzant dar imaginati-va ca acei indivizi vor lua decizii in viata lor in functie de tampeniile ce le-au invatat acolo. si mai rau, isi vor indobitoci proprii copii cu ele. de ce credeti ca avem o tara de sclavi a caror orizont se limiteaza la meseria de capsunar?  :death:

cat de mult mi-as dori sa particip la un astfel de seminar. l-as umili in asa hal pe acel preot incat acei studenti ar renunta instant la credinta in gizas pt a ma zeifica pe mine!  :lol:

#49
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostAlexutsa, on 30th December 2010, 02:46, said:

pt noi e amuzant dar imaginati-va ca acei indivizi vor lua decizii in viata lor in functie de tampeniile ce le-au invatat acolo. si mai rau, isi vor indobitoci proprii copii cu ele. de ce credeti ca avem o tara de sclavi a caror orizont se limiteaza la meseria de capsunar?  :death:

cat de mult mi-as dori sa particip la un astfel de seminar. l-as umili in asa hal pe acel preot incat acei studenti ar renunta instant la credinta in gizas pt a ma zeifica pe mine!  :lol:

nu as vrea sa intru niciodata in contact cu persoanele din clipul ala... prefer o moarte rapida ca ar fi mai putin dureroasa decat chinul psihic pe care ar trebuii sa l suport cand unul din ei ar deschide gura.

#50
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,121
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Ce se preda la orele de religie in scoli?

Nu este vorba despre nicio scoala, asa-zisii elevi sunt trecuti de 45-50 de ani.
Topicul incepe cu o miniciuna!

#51
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
nu e nici o minciuna. nu conteaza ca e facultate sau liceu, tot scoala este!

#52
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostImperathor, on 30th December 2010, 10:22, said:

Nu este vorba despre nicio scoala, asa-zisii elevi sunt trecuti de 45-50 de ani.
Topicul incepe cu o miniciuna!

cred ca ala era popa la o scoala de popi... si le spunea alora ce sa i invete pe copii... pentru ca el era desteptul si ailalti erau niste popi oarecare...

#53
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,121
  • Înscris: 03.07.2008

View PostAlexutsa, on 30th December 2010, 16:24, said:

nu e nici o minciuna. nu conteaza ca e facultate sau liceu, tot scoala este!

Tu ai facut facultatea la 45 de ani?!?!?!?!? Ai vazut cat sunt de maturi "studentii" din clip?
Oricum la varsta aia ai niste conceptii despre lume si viata deja formate si nu ti le mai poate schimba nicio armata de popi.
Daca tu esti/vei fi influentabila la varsta aia nu e problema mea si nici vina popilor...

View Postvoposphere, on 30th December 2010, 17:58, said:

cred ca ala era popa la o scoala de popi... si le spunea alora ce sa i invete pe copii... pentru ca el era desteptul si ailalti erau niste popi oarecare...

Seminarul/teologia nu se fac/face la batranete...

#54
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostImperathor, on 30th December 2010, 20:35, said:

Tu ai facut facultatea la 45 de ani?!?!?!?!? Ai vazut cat sunt de maturi "studentii" din clip?
Oricum la varsta aia ai niste conceptii despre lume si viata deja formate si nu ti le mai poate schimba nicio armata de popi.
Daca tu esti/vei fi influentabila la varsta aia nu e problema mea si nici vina popilor...



Seminarul/teologia nu se fac/face la batranete...

in schimb , indoctrinarea se poate face oricand

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate