Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Cum il convingi pe viitorul sot sa preia numele tau?

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#199
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
Aş lua numele soţiei dacă aş avea un nume caraghios sau urât - cunosc trei cazuri - Plăcintă,Pizdelea şi...am uitat cum îl chema!

#200
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,322
  • Înscris: 02.02.2006

View Postwld-ro, on 17 octombrie 2014 - 14:03, said:

pe mine intotdeauna m-a enervat treaba ca intr-o relatie cineva sa ofere mai mult iar celalalt sa nu ofere pe masura. ok, este incapatanata, are niste indoctrinari si nu vrea nicicum sa renunte la numele de familie. dar daca ai fi si tu la fel ? sa inteleg ca s-ar termina relatia in acest punct. bun. nu esti la fel, vei renunta la numele tau de familie pentru ca asa doreste ea. intrebarea este: ea de unde va lasa ca balanta sa nu se dezechilibreze ? ce va oferi ea in schimb pentru acest mic "sacrificiu" al tau ?

Dar tu la ce renunți pentru ca ea să facă acest sacrificiu?

Mi se pare absolut ultima problemă. Chiar ultima. Până și culoarea linoleumului din debara mi se pare mai importantă decât chestia asta. Adică pe bune... la ce contează? Când o fi să alegeți un nume pentru copii, vă tăiați în săbii? Ce griji penibile au unii...

Edited by alexcrist, 17 October 2014 - 14:30.


#201
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postlelali, on 17 octombrie 2014 - 14:28, said:

Dar daca nici femeile nu vor sa va ia numele la casatorie, huh? Vi se umfla 00le ori ba?
Dar daca ea imi ia numele meu ii se umfla clitorisu?

Edited by I2O, 17 October 2014 - 14:30.


#202
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Mie mi se pare oricum nepractic sa-ti schimbi numele (si ca femeie si ca barbat). Trebuie sa umbli dupa o groaza de hartogaraie absolut degeaba (si inca o data in caz de un divort), trebuie sa-ti schimbi CVul, emailurile oficiale, trebuie sa explici ca diplomele si publicatiile pe vechiul nume sunt tot ale tale etc.
Asa ca, in afara cazurilor cand ori unul ori altul vrea sa scape de numele de familie de pana atunci, nu vad de ce ai face-o. Singurul motiv pe care l-as vedea (in afara de obisnuinta "ca asa se face") e ca sa ai acelasi nume precum viitorii copii. Da' nici macar ala nu mi se pare un motiv suficient de bun :habarnam:.

#203
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View PostI2O, on 17 octombrie 2014 - 14:30, said:

Dar daca ea imi ia numele meu ii se umfla clitorisu?
Matale nu stii sa raspunzi la o intrebare decat cu o alta intrebare?

Nu, nu s-ar umfla nimic. Eu, de exemplu, nu mi-as schimba numele nici daca ar veni sapte feti-mumosi pe sase cai decapotabili. Imi place si prinde bine, cam greu de uitat.

#204
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostMarcusAurelius, on 17 octombrie 2014 - 13:51, said:

si nici la varianta cu cele 2 nume de familie reunite
Incepand cu octombrie (parca) 2011, codul civil permite ca fiecare sot sa-si pastreze numele. Deci din start ai o problema pusa gresita...

#205
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 10.11.2013
Eu cunosc un caz in care i-a luat numele ei :)..iar el n-avea nume caraghios. Deci puteti incerca fie sa va pastrati numele fie sa-l iei si aia e.

#206
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,198
  • Înscris: 28.06.2005

View PostDev, on 17 octombrie 2014 - 14:34, said:

Incepand cu octombrie (parca) 2011, codul civil permite ca fiecare sot sa-si pastreze numele. Deci din start ai o problema pusa gresita...

Cre'că mai demult. Prin 2004 (ce muuult e) ne-a întrebat tanti ce nume vrem după: al meu, al ei şi parcă era şi varianta fiecare cu pixda mă'sii.

Oricum, subiectul s-a mai discutat pe aici, nu văd de ce trebuia un topic nou în locul unui "search".

#207
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postlelali, on 17 octombrie 2014 - 14:34, said:

Matale nu stii sa raspunzi la o intrebare decat cu o alta intrebare?

Nu, nu s-ar umfla nimic. Eu, de exemplu, nu mi-as schimba numele nici daca ar veni sapte feti-mumosi pe sase cai decapotabili. Imi place si prinde bine, cam greu de uitat.
Bafta.
Si ai grija la urati.

#208
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postsfantu.dracu, on 17 octombrie 2014 - 14:40, said:

Cre'că mai demult. Prin 2004 (ce muuult e) ne-a întrebat tanti ce nume vrem după: al meu, al ei şi parcă era şi varianta fiecare cu pixda mă'sii.
Nu cred. Inainte de 2011 (anul il stiu sigur, da' nu mai stiu luna :P) se putea doar ori unul, ori altul, ori amandoua cu liniuta, sotii nu puteau avea nume de familie diferite.

#209
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,904
  • Înscris: 22.12.2005

View PostMarcusAurelius, on 17 octombrie 2014 - 13:51, said:

Daca doamna insista, si nu vrea nicicum sa renunte la numele de fata,si nici la varianta cu cele 2 nume de familie reunite, ati accepta sa va schimbati numele,luandu-l pe al ei ?
Adica te gandesti, OK o iubesc,si in numele iubirii pot sa trec peste aceasta chestie ,desi o sa te vorbeasca toti pe la spate,si probabil creezi un scandal in familie !?
Este un capat de tara,pana la urma sau nu ? Ce parere aveti ?

Esti roman ?

Daca da inseamna ca esti sub papuc.

Daca nu..ce conteaza numele ?
..

#210
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,112
  • Înscris: 18.12.2007

View PostI2O, on 17 octombrie 2014 - 14:02, said:

De ce sa iei numele ei daca traditia spune sa il ia ea pe al tau?
Ca zice ea?
Daca zice ea merita o pereche de palmi direct acolo in primarie.

Traditiile se schimba.
Eventual, dupa logica ta, ar trebui sa fie si virgina in noapte nuntii si apoi sa iesi fluturand cearsaful cu sange pe el, nu?

#211
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,904
  • Înscris: 22.12.2005

View Postlelali, on 17 octombrie 2014 - 14:28, said:

Dar daca nici femeile nu vor sa va ia numele la casatorie, huh? Vi se umfla 00le ori ba?

Nu stiu ce vrei sa spui. La romani ca despre noi e vorba  astea sunt lasate de cand suntem aici. Si ne-a lasat Dumnezeu un neam si o datina.

Pesemne ca vorbim de cupluri care sooner or later vor deveni. foste cupluri.

nu te obliga nimeni la nimic, de ce te ai inhama intr-o caruta care e moarta de la inceput daca nici macar subiectele primare nu exista ca si numitor comun..

#212
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,112
  • Înscris: 18.12.2007
Ne-a lasat Dumnezeu o laie... Ce e asa greu ca fiecare sa ia numele celuilalt si sa puna cratima intre ele si gata, daca tot e vorba de numitor comun?

#213
thepunishmentofgod

thepunishmentofgod

    I live for the beat!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.08.2013
Nu as accepta, dar nici nu as forta-o pe ea sa si-l schimbe. Eventual isi pot pastra ambii numele dinaintea casatoriei, daca nu le prieste schimbarea. Sincer mi se pare un inceput de drum extrem de abrupt daca cei doi ajung sa se certe din cauza unor asemenea rahaturi. Inseamna ca atunci cand vor purta discutii mai aprinse pe alte teme mai delicate, lucrurile vor degenera foarte usor, iar o asemenea casnicie nu va dura, cred eu.

Edited by thepunishmentofgod, 17 October 2014 - 15:07.


#214
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postbanculescu, on 17 octombrie 2014 - 14:01, said:

mai exista posibilitatea ca fiecare sa-si pastreze numele lui; oricum copii primesc numale tatalui;

nope. Daca sotii au nume diferit pot opta pentru copil pentru unul dintre ele sau pentru amandoua. Nu merge varianta unui al treilea nume care nu e al cuiva dintre parinti.

View PostMarcusAurelius, on 17 octombrie 2014 - 14:07, said:


Intrebarea este daca e firesc sa fii ridiculizat de societate,daca iei numele femeii...

Nu. E stupid. E o "traditie" de 2 bani.

View Postaeon, on 17 octombrie 2014 - 14:13, said:

adica? cand copii preiau numele mamei intr-o casatorie?

cand se declara la evidenta populatiei dupa nastere. DACA parintii au nume diferite si sunt amandoi de acord.

View Postlelali, on 17 octombrie 2014 - 14:28, said:

Dar daca nici femeile nu vor sa va ia numele la casatorie, huh? Vi se umfla 00le ori ba?

Se desumfla. :)

View Postlelali, on 17 octombrie 2014 - 14:34, said:

Eu, de exemplu, nu mi-as schimba numele nici daca ar veni sapte feti-mumosi pe sase cai decapotabili. Imi place si prinde bine, cam greu de uitat.

ma facusi curios! Da pe pm. (conteaza pe discretia mea ;) )

View PostDev, on 17 octombrie 2014 - 14:43, said:

Nu cred. Inainte de 2011 (anul il stiu sigur, da' nu mai stiu luna Posted Image) se putea doar ori unul, ori altul, ori amandoua cu liniuta, sotii nu puteau avea nume de familie diferite.

ba da. Se putea si inainte de 2011.

#215
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu as accepta.
Totusi este de inteles in anumite situatii(nume caraghios,fata prea bogata,etc.).
Dar daca nu este un caz aparte si totusi barbatul ia numele fetei,inseamna ca tocmai a trecut examenul de contuar(sau cum dracu' se scrie corect),iar dupa casatorie singurele lui activitati vor fi 1)executa si 2)tace si inregistreaza(precum contuarul).
Adica va fi sclavul mistresei si familiei ei.

#216
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

View Postfoxbat, on 17 octombrie 2014 - 14:44, said:


Esti roman ?

Daca da inseamna ca esti sub papuc.

Daca nu..ce conteaza numele ?
..

A fi roman inseamna sa fii sub ...papuc?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate