Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum il convingi pe viitorul sot sa preia numele tau?

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#1
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007
Ce faci dacă tu, ca femeie, ai un nume de familie superb, cu rezonanță, care te reprezintă, moștenit de la tatăl tău și te îndrăgostești de domnul Borș. Popârțan, Guță, Plăcintă, Porculeț? Cum îl convingi să renunțe la orgoliul masculin și să preia numele tău prin căsătorie (sau măcar să te lase pe tine și pe copii să purtați numele tău)?

#2
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
In cazul de fata, un posesor al numelor enumerate mai sus ar trebui sa se simta singur si sa ceara asta. :) Numai boii au orgolii tampite.

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai aducerea problemei in discutie trebuie facuta chiar in momentul cand zici "Da". Poti zice "Da, dar nu imi schimb numele".
Urmand ca el sa faca ce vrea dupa aia.

Eu nu am cerut sotiei sa imi ia numele, desi nu face parte din categoria celor enumerate mai sus. Mi se pare o traditie perimata, nejustificata in nici un fel in ziua de astazi - copii nu trebuie sa aiba acelasi nume de familie cu mama (sau tatal) lor, cred ca nimeni nu se mai uita urat la detalii de acest gen.

Edited by SuperDuper, 20 September 2010 - 20:49.


#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Io cunosc 2 cazuri. Dumnealor nu au trebuit sa fie convinsi, au decis singuri. Domnisoarele mirese aveau nume istorice, de apar si in manuale. Unul dintre soti, la chestionarile tatalui cum de renunta la nume, a zis "tre sa fiu nebun sa pierd ocazia sa ma cheme Cutare".

Io am doua nume de familie. As fi vrut ca nevasta-mea sa fi incercat sa ma convinga sa renuntam la unul, inainte de casatorie. Din pacate, a trecut ocazia.

Edited by abancor, 20 September 2010 - 20:55.


#5
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009
Eu cunosc pe unul Piciorang. :lol:

#6
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010

View PostBlueSky2009, on 20th September 2010, 21:56, said:

Eu cunosc pe unul Piciorang. :lol:
Eu pe una Ghena :rolleyes:

#7
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

View Postdarkchocolate, on 20th September 2010, 21:40, said:

Ce faci dacă tu, ca femeie, ai un nume de familie superb, cu rezonanță, care te reprezintă, moștenit de la tatăl tău și te îndrăgostești de domnul Borș. Popârțan, Guță, Plăcintă, Porculeț? Cum îl convingi să renunțe la orgoliul masculin și să preia numele tău prin căsătorie (sau măcar să te lase pe tine și pe copii să purtați numele tău)?
de exemplu?

#8
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005
Eu stiam ca la Evidenta Populatiei, poti sa ceri personal schimbarea prenumelui din diverse considerente, dar acest lucru se va aplica strict prenumelui, numele (numele de familie) neputand fi modificat. Voi spuneti ca in urma actului de casatorie, se poate face acest lucru, schimbarea numelui "de familie" al barbatului ?

Edited by vladut_v, 20 September 2010 - 21:29.


#9
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010

View Postavlad18, on 20th September 2010, 21:58, said:

Eu pe una Ghena :rolleyes:

Eu pe una Geana si pe una Nasiu .

#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Mergi mai departe! Viata poate fi cam curva uneori!

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View Postvladut_v, on 20th September 2010, 21:26, said:

Eu stiam ca la Evidenta Populatiei, poti sa ceri personal schimbarea prenumelui din diverse considerente, dar acest lucru se va aplica strict prenumelui, numele (numele de familie) neputand fi modificat. Voi spuneti ca in urma actului de casatorie, se poate face acest lucru, schimbarea numelui "de familie" al barbatului ?

Se pot schimba ambele nume, dar nu e un lucru comod oricum. Practic orice act pe care-l vei solicita va trebui sa contina atasat si o copie dupa hotararea judecatoreasca de schimbare a numelui. Nu e ca si cum poti baga sub pres complet vechiul nume.


Art. 4. -
(1) Cetatenii romani pot obtine, pentru motive temeinice, schimbarea pe cale administrativa a numelui de familie si a prenumelui sau numai a unuia dintre acestea, in conditiile prezentei ordonante.

Art. 17. - Dovada schimbarii numelui se face cu dispozitia de admitere a schimbarii numelui sau cu certificatul eliberat de serviciul public, pe baza dispozitiei de admitere a schimbarii numelui.

- OG41/2003

#12
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdarkchocolate, on 20th September 2010, 21:40, said:

Ce faci dacă tu, ca femeie, ai un nume de familie superb, cu rezonanță, care te reprezintă, moștenit de la tatăl tău și te îndrăgostești de domnul Borș. Popârțan, Guță, Plăcintă, Porculeț? Cum îl convingi să renunțe la orgoliul masculin și să preia numele tău prin căsătorie (sau măcar să te lase pe tine și pe copii să purtați numele tău)?

Eu cred ca e mult mai simplu sa-i spui asta si daca nu vrea e mai bine ca femeia sa renunte la el pentru ca are un orgoliu exagerat .

#13
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010

View Postvladut_v, on 20th September 2010, 22:26, said:

Eu stiam ca la Evidenta Populatiei, poti sa ceri personal schimbarea prenumelui din diverse considerente, dar acest lucru se va aplica strict prenumelui, numele (numele de familie) neputand fi modificat. Voi spuneti ca in urma actului de casatorie, se poate face acest lucru, schimbarea numelui "de familie" al barbatului ?
pe ce lume traiesti frate ! bineinteles ca la casatorie sotul poate lua numele sotiei !

#14
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

View PostDante_Sparda, on 20th September 2010, 21:44, said:

In cazul de fata, un posesor al numelor enumerate mai sus ar trebui sa se simta singur si sa ceara asta. :) Numai boii au orgolii tampite.
+1

View Postabancor, on 20th September 2010, 21:53, said:

Io am doua nume de familie. As fi vrut ca nevasta-mea sa fi incercat sa ma convinga sa renuntam la unul, inainte de casatorie. Din pacate, a trecut ocazia.
Da' tu singur nu te puteai gandi la asta? :D

#15
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdarkchocolate, on 20th September 2010, 21:40, said:

Ce faci dacă tu, ca femeie, ai un nume de familie superb, cu rezonanță, care te reprezintă, moștenit de la tatăl tău și te îndrăgostești de domnul Borș. Popârțan, Guță, Plăcintă, Porculeț? Cum îl convingi să renunțe la orgoliul masculin și să preia numele tău prin căsătorie (sau măcar să te lase pe tine și pe copii să purtați numele tău)?
Si Popârțan nu e nume cu rezonanta ?  :w00t:

#16
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
La primarie cand completezi dosarul pt starea civila te duci singura si treci ce vrei tu la nume de familie si gata  :naughty:
Cand o sa isi dea seama va fi prea tarziu :P

#17
ElCubano

ElCubano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 856
  • Înscris: 16.08.2010
Daca`i intr`atat de vanitos incat sa tie mortis la pastrarea numelui intru pasarea lui viitoarelor generatii, sanse mari sunt ca personalitatea`i sa fie nula, deci nu o partida buna pentru "pana cand moartea va va desparti".
Just sayin.

#18
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
nu exista oameni cu personalitate nula  :rolleyes:


ii explici cu maxima delicatete , ca sa nu ii ciobesti orgoliul :rolleyes:
si bineinteles , cu ceva vreme inainte de casatorie , ca sa nu faca omul vreun soc , sau ma rog , ca sa aiba timp sa-si revina
daca o sa fie deschis la minte incat sa nu creada ca el e cel care se marita , o sa accepte intr-un tarziu aceasta solutie de compromis
problema e insa alta : cum il vor percepe ceilalti barbati ? nu va aparea in fata lor cu masculinitatea putin stirbita ? :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate