Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cum il convingi pe viitorul sot sa preia numele tau?

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#253
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

View PostQuantum, on 17 octombrie 2014 - 23:47, said:

Baiete, te bate rau? Esti mai bleg de felul tau, sau ce se intampla?
(acceptand asta vei fi calcat in picioare de la inceput pana la sfarsit, esti mancat!)

Crezi ca purtand numele ei ,te va calca in picioare?? Pe bune ?

#254
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostMarcusAurelius, on 18 octombrie 2014 - 13:05, said:


Crezi ca purtand numele ei ,te va calca in picioare?? Pe bune ?

Paaaaaai.... da! Si daca nu ea, noi restu sigur o vom face, si mai apoi si ea :)

#255
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Aberaţii.

#256
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMarcusAurelius, on 18 octombrie 2014 - 13:05, said:

Crezi ca purtand numele ei ,te va calca in picioare?? Pe bune ?
Pe mine nu, pe ala care o face, da!
(in sensul ca il face constienta carpa, din prima pana in ultima zi)

#257
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostQuantum, on 18 octombrie 2014 - 08:23, said:

Frica de ce?  Traditia milenara in toata lumea e ca ea sa ia numele lui. Presupunand ca ea nu accepta sa aiba numele lui, sau sa le puna pe amandoua, daca el accepta sa poarte numai numele ei, atunci personalitatea lui e zero barat - vorba lu ' ma-mare: nu e barbat, e cimpanzeu maritat!  ... sau poate numele e atat de valoros de cazi in cur si ramai lat numai la pronuntare: e.g. pe ea o cheama Pepsi-Cola sau Trotineta !  

Fiul unui politai comunal, Arnold Schwarzenegger, s-a insurat cu una din faimoasa si istorica familie Kennedy. De ce nu si-a schimbat el numele?  Dar Printul Duda, care s-a insurat cu fata de rege?

Ce traditie milenara, ca numele de familie nici nu existau pe la noi acum 150 de ani?

Am asa eu o vaga impresie ca alegi din traditii numai ce-ti convine tie.

#258
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

View PostPurpura, on 18 octombrie 2014 - 17:26, said:


Ce traditie milenara, ca numele de familie nici nu existau pe la noi acum 150 de ani?

Am asa eu o vaga impresie ca alegi din traditii numai ce-ti convine tie.

Apropo,cand au fost folosite pentru prima data numele de familie la noi in tara ? Habar n-am avut.

#259
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
treaba este ca daca nu vorbim despre exceptii, femeia va lua numele barbatului. asta se intampla, indraznesc sa zic in cel putin 95% din cazuri. daca gresesc cu ceva, sa fiu corectat. bun. in situatia (de exceptie) in care barbatul va renunta la numele sau doar pentru ca nu suna tocmai normal, adica este hazliu, de natura de a-l pune intr-o situatie rizibila de cele mai multe ori, nu cred ca s-ar inflama nimeni... ba frate avea un nume ca naiba, era si normal sa ia numele ei. ........dar atunci cand el are un nume normal si ea totusi decide sa nu renunte la numele sau de fata mare pentru ca asa are ea o fantezie si ea vrea sa fie mereu aia, treaba asta il va pune pe barbat intr-o ipostaza oarecum inferioara, nu e vorba de nume, ci de faptul ca se iese din tipare doar pentru a-i face mandrei pe plac. d-asta am spus ceva mai sus, ea ce va oferi in schimb ? faptul ca barbatul ar accepta aceasta situatie in care cu siguranta se vor crea discutii care nu il vor pune intr-o lumina prea buna, consider ca ea ar trebui sa aprecieze acest gest si pe undeva sa ofere inapoi. este doar o parere, nu vreau sa atac nicio domnita cu ea si nici nu mi-o schimb.

#260
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
no problem, daca cea aleasa ar fi chelsea clinton, da, eu as ruga-o sa ii port numele lu' tac'so

#261
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View PostQuantum, on 18 octombrie 2014 - 08:23, said:


Frica de ce?  Traditia milenara in toata lumea e ca ea sa ia numele lui.
De partea cu milenara se legă Thomas, asa ca eu ma iau de aia cu "in toata lumea". :P Spania, Belgia, Portugalia, Olanda, Italia, n-au traditia asta. In unele tari copiii iau numele tatalui, in altele si pe al mamei si pe al tatalui.

#262
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostPurpura, on 18 octombrie 2014 - 17:26, said:

Ce traditie milenara, ca numele de familie nici nu existau pe la noi acum 150 de ani?
Esti superficiala.

Numele de familie sunt de pe vremea greco-romana, romanii aveau 3 nume: prenume+ nume de familie+porecla (Caius Julius Caesar).
Numele de familie in Romania au fost obligatorii de acum 240 de ani, asta nu inseamna ca nu erau si inainte, numele de familie romanesti formandu-se ca majoritatea celor europene (fiul lui... sau dupa localitate In Islanda nu sunt obligatorii nici acum...

#263
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

View Postwld-ro, on 18 octombrie 2014 - 22:44, said:

treaba este ca daca nu vorbim despre exceptii, femeia va lua numele barbatului. asta se intampla, indraznesc sa zic in cel putin 95% din cazuri. daca gresesc cu ceva, sa fiu corectat. bun. in situatia (de exceptie) in care barbatul va renunta la numele sau doar pentru ca nu suna tocmai normal, adica este hazliu, de natura de a-l pune intr-o situatie rizibila de cele mai multe ori, nu cred ca s-ar inflama nimeni... ba frate avea un nume ca naiba, era si normal sa ia numele ei. ........dar atunci cand el are un nume normal si ea totusi decide sa nu renunte la numele sau de fata mare pentru ca asa are ea o fantezie si ea vrea sa fie mereu aia, treaba asta il va pune pe barbat intr-o ipostaza oarecum inferioara, nu e vorba de nume, ci de faptul ca se iese din tipare doar pentru a-i face mandrei pe plac. d-asta am spus ceva mai sus, ea ce va oferi in schimb ? faptul ca barbatul ar accepta aceasta situatie in care cu siguranta se vor crea discutii care nu il vor pune intr-o lumina prea buna, consider ca ea ar trebui sa aprecieze acest gest si pe undeva sa ofere inapoi. este doar o parere, nu vreau sa atac nicio domnita cu ea si nici nu mi-o schimb.

Poate sa ofere o situatie materiala/financiara mult mai buna decat a barbatului de exemplu (si nu ma refer la showbiz,sau oameni de afaceri,etc)

#264
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
Primești bani din simplul motiv ca îi iei numele ? Explica mi te rog ca nu înțeleg la ce te referi.

#265
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

View Postwld-ro, on 19 octombrie 2014 - 13:52, said:

Primești bani din simplul motiv ca îi iei numele ? Explica mi te rog ca nu înțeleg la ce te referi.

Nici macar nu este vorba despre mine. Dar cunosc situatia,si pe scurt, ea are o situatie materiala ff buna,iar el mai nimic....deci....

#266
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
pai bine am inteles asta, asta inseamna casatorie din interes sau cum sa zic .... unde mai este iubirea ? chiar si lasand iubirea la o parte, barbatul ala cum se simte stiind ca este intretinutul unei femei ? despre asta vorbeau colegii mai sus cand spuneau ca te lasi calcat in picioare daca accepti. dar probabil ca omul se complace din moment ce are in fiecare zi cascavalul caviarul pe masa sau ce ii pune aia acolo, decapotabila in garaj pentru vara si alte nimicuri d-astea. chiaaaaar si asa, sa stii ca nu am o problema cu faptul ca femeia ar castiga mai mult decat barbatul, daaaar la modul cum expui tu problema este ceva de genul -ba prostule! daca vrei sa te casatoresti cu mine si sa ai bani, iei numele meu, daca nu vrei, `te `req de ratat si mergi la tine la fabrica si mori acolo. .. ori eu cu treaba asta nu sunt de acord: cand femeia impune la modul asta si barbatul daca nu are demnitate si se lasa calcat in picioare. daca exista intelegere pe picior de egalitate, sanatate si o viata buna.

#267
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdarkchocolate, on 20 septembrie 2010 - 20:40, said:

Ce faci dacă tu, ca femeie, ai un nume de familie superb, cu rezonanţă, care te reprezintă, moştenit de la tatăl tău şi te îndrăgosteşti de domnul Borş. Popârţan, Guţă, Plăcintă, Porculeţ? Cum îl convingi să renunţe la orgoliul masculin şi să preia numele tău prin căsătorie (sau măcar să te lase pe tine şi pe copii să purtaţi numele tău)?

scuze dar.tu esti jumatatea alauia care postase ' invers"?:)

mai era un topic

daca tu umbli cu un "partan " si lui ii place..asta e. sa fie cu sanatate

#268
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMarcusAurelius, on 19 octombrie 2014 - 14:00, said:

Dar cunosc situatia,si pe scurt, ea are o situatie materiala ff buna,iar el mai nimic....deci....
Sa-l cumpere cu totul, sa stie o treaba! ii da numele Catzel sau Clantza - ambele suna intr-un fel aristocratic!
El ce face daca ea termina banii maine? Ham - Ham?

#269
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Post667, on 17 octombrie 2014 - 17:31, said:

Cum dracu sa te cheme Pizdelea? Posted Image

Asa cum pe un nene dintr-o veche farsa de-a lui Buzdugan il chema Pizdârcă. A zis ca nu si-l schimba, ca are proprietati pe numele ala.

#270
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View PostBlueS_, on 23 septembrie 2012 - 00:16, said:

N-avea un nume de care să îi fie rușine. Cred că îl chema Gheorghe. Și a trecut la Dinu. Așa o cheamă pe ea.
Precis au facut o fata, ca nu a avut "vana" in el daca a acceptat sau a avut alte motive care nu pot fi spuse.

View Postzile_san, on 24 martie 2014 - 17:12, said:

Iza tu o sa faci parte din procentul ala mare de oameni care divorteaza.garantat.sunt avocat, stiu ce vorbesc
Si eu tot asa cred.

View PostPurpura, on 24 martie 2014 - 21:47, said:

Asta cu transmiterea numelui mi se pare aiurea, daca nu vorbim de familii nobiliare, ci de Ionesti, Popesti sau, mai rau, de Cocarcea sau de Pistol.
Pai poate oamenii vor sa fondeze o dinastie si nu le convine o astfel de "chestie".

View PostAlexEn, on 17 octombrie 2014 - 13:58, said:

Scandal in familie? Pe bune?
Stiu ca nu e constructiv postul dar mi se pare extraordinar sa existe scandal in familie pentru ca el ar lua numele ei...
Ahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ce de scandaluri au fost si or sa mai fie pe tema asta.

View Postlelali, on 17 octombrie 2014 - 14:28, said:

Dar daca nici femeile nu vor sa va ia numele la casatorie, huh? Vi se umfla 00le ori ba?
Cred ca se crapa si se blegeste cate un pic pana nu se mai cunoaste nimic.

View PostI2O, on 17 octombrie 2014 - 14:30, said:

Dar daca ea imi ia numele meu ii se umfla clitorisu?
II sta tot timpul umflat pana gaseste un alt barbat mai "evoluat" .

View Postwld-ro, on 17 octombrie 2014 - 18:18, said:

Sunt curios dacă pe soție ar fi chemat o Iobag Luana sau Ciofu Teodora sau altceva hazliu. .. oare ar fi considerat la fel ?
Daca il cheama Obagsioscot sau Ovreauprindos ar fi o problema mai mare decat Iobag Luana sau Ciofu Teodora?

View PostQuantum, on 23 octombrie 2014 - 01:00, said:

Sa-l cumpere cu totul, sa stie o treaba! ii da numele Catzel sau Clantza - ambele suna intr-un fel aristocratic!
El ce face daca ea termina banii maine? Ham - Ham?
Pai daca-l cumpara cu totul, cum ii mai da rest?! Posted Image

View PostDeria_Leena26, on 23 octombrie 2014 - 10:41, said:

Asa cum pe un nene dintr-o veche farsa de-a lui Buzdugan il chema Pizdârcă. A zis ca nu si-l schimba, ca are proprietati pe numele ala.
Pai propietatile lui Pizdârcă sunt mai usor de revendicat decat cele ale lui Catzel sau Clantza.
E mai nasol pentru o femeie sa aiba un nume haios sau care sa determine interolcutorii s-o "atinga" decat pentru un barbat.
Domnul Pizdârcă poate sa simta ca are un nume care face diferenta si suna "periculos", in timp ce doamnei Pizdârcă i se pare un nume cel putin "curios", avand in vedere ca n-a fost Pizdârcă de mica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate