Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Școli publice vs școli private

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
CarmenRC

CarmenRC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.09.2010
Ce ați alege pentru copilul vostru? O școală publică sau una privată? Sunt școlile private mai bune ca cele publice?

#2
nightboy

nightboy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 394
  • Înscris: 18.05.2007
e aceeasi chestie ca si la spitale de stat vs spitale private . clar cele private , atat scoala cat si spital.

#3
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
Daca vorbim de 'scoli' ca cea care poarta numele marelui matematician Spiru Haret, atunci mai bine invatamantul de stat.
Din pacate, la noi, asa cum prospera doar privatul care are contracte cu statul, restul fiind abc-uri si termopane, asa e si in invatamantul privat sau in 'sistemul' de sanatate privat.

#4
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

 CarmenRC, on 18th September 2010, 16:21, said:

Ce ați alege pentru copilul vostru? O școală publică sau una privată? Sunt școlile private mai bune ca cele publice?

Eu am un copil la scoala britanica iar pe ceilalti in invatamantul romanesc. Diferentele sunt uriase in favoarea scolii britanice, bineinteles.

Edited by homo_religiosus, 18 September 2010 - 20:35.


#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
publică, oricând. Nu din cauza calității învățământului ci pentru că eu una prefer să se învârtă printre copii din toate categoriile sociale.

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Exista o (una!) scoala privata in Bucuresti buna, cu rezultate (anul asta pe locul 3 sau 4 in top, in functie de procentul de absolventi cu medie peste 9,52 - media cu care s-a intrat la liceul cel mai cautat). Directoarea de acolo alege pe fiecare elev in parte la inscrierea in clasa I si nu se sfieste sa se descotoroseasca de cei ce se dovedesc slabi pe parcurs. In rest sint apa de ploaie (nu vorbesc de cele cu curiculum strain, care sint externe sistemului romanesc).

Deci - publice. Mai prezinta si avantajul de mai sus (adadoi). Copilul e inconjurat de oamenii intre care va trai.

Io am vizitat si o scoala englezeasca cind cautam unde sa inscriu copilu (acu e clasa a II-a), dar nu mi-a placut ideea ca copilul sa nu invete in limba materna, adica sa ramina cu vocabularul intelectual la nivel de curtea blocului, fapt recunoscut de cei de acolo (i-am intrebat ce sanse ar avea la admiterea la o facultate in limba romana - spre zero!). Daca face 1-12 in romana, in Romania, poate merge la o facultate straina, dar daca face scoala si liceul englezesti nu poate merge la una romana. Iar un alt neajuns (fara legatura cu scoala) era ca scoala se termina la ora 15! Ca nuca-n perete! Ori il tii pina la 17 - 18, ori da-i drumu la prinz, sa il ia afterschoolu. (Intre timp nu mai e cazu, soacra-mea e pensionara, tocmai m-am intors de la spritul dat in onoarea acestui eveniment). Ce mi-a placut era ca copiii aia pareau destul de dezinvolti, de relaxati, sociabili, comunicativi.

Edited by abancor, 19 September 2010 - 19:42.


#7
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

 abancor, on 19th September 2010, 20:36, said:

Exista o (una!) scoala privata in Bucuresti buna, cu rezultate (anul asta pe locul 3 sau 4 in top, in functie de procentul de absolventi cu medie peste 9,52 - media cu care s-a intrat la liceul cel mai cautat). Directoarea de acolo alege pe fiecare elev in parte la inscrierea in clasa I si nu se sfieste sa se descotoroseasca de cei ce se dovedesc slabi pe parcurs. In rest sint apa de ploaie (nu vorbesc de cele cu curiculum strain, care sint externe sistemului romanesc).

Deci - publice. Mai prezinta si avantajul de mai sus (adadoi). Copilul e inconjurat de oamenii intre care va trai.

Io am vizitat si o scoala englezeasca cind cautam unde sa inscriu copilu (acu e clasa a II-a), dar nu mi-a placut ideea ca copilul sa nu invete in limba materna, adica sa ramina cu vocabularul intelectual la nivel de curtea blocului, fapt recunoscut de cei de acolo (i-am intrebat ce sanse ar avea la admiterea la o facultate in limba romana - spre zero!). Daca face 1-12 in romana, in Romania, poate merge la o facultate straina, dar daca face scoala si liceul englezesti nu poate merge la una romana. Iar un alt neajuns (fara legatura cu scoala) era ca scoala se termina la ora 15! Ca nuca-n perete! Ori il tii pina la 17 - 18, ori da-i drumu la prinz, sa il ia afterschoolu. (Intre timp nu mai e cazu, soacra-mea e pensionara, tocmai m-am intors de la spritul dat in onoarea acestui eveniment). Ce mi-a placut era ca copiii aia pareau destul de dezinvolti, de relaxati, sociabili, comunicativi.

N-ai tu de unde sa stii ce se invata si cum se invata intr-o scola britanica daca nu ai deja un copil acolo. Vocabularul intelectual al limbii romane se formeaza citind acasa in limba romana si nu in panarama de la scoala romaneasca din zilele noastre. Zici ca ce zice adadoi e un avantaj. Fals. Un copil in clasa a cincea care isi vede colegii " din alta categorie sociala" fumand la coltul scolii sau scuipandu-se nu reprezinta nici un avantaj. Adevarul trist este ca scola romaneasca a pierdut orice reper datorita salariilor mizere pe care le ofera statul profesorilor dar si nivelului moral destul de slab al acestora. A fi profesor in Romania nu mai e de mult o vocatie. Mai sunt si exceptii dar putine. In timp ce copilul de la scoala britanica abia asteapta sa inceapa scoala, cel de la scoala romaneasca abia asteapta sa inceapa vacanta. In timp ce la scoala britanica, in anul 6 ( echivalentul clasei a 4-a la noi), copilul citeste carti acasa si face eseuri pe baza a ceea ce citeste , copilul din clasa a patra romaneasca stie sa scrie mai caligrafic, stie putin mai multa gramatica si face acasa niste teme plictisitoare si inutile.

Edited by homo_religiosus, 20 September 2010 - 21:05.


#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Am un var care a studiat din clasa a 3-a pina la master, inclusiv, in Germania si Elvetia. Nu pot vorbi cu el ce vorbesc la un sprit cu un amic de aici, nu intelege glume, apropouri, realitatile de aici. Culmea e ca vrea sa munceasca in Romania. Daca ar fi dat examen in Romania ar fi picat, desi e doxa, e politicos, bine crescut si educat (a fost la niste scoli foarte bune), se vede diferenta fata de un roman. Ar fi picat pentru ca nu poate elabora o teza de examen in romana. Si maica-sa il astepta in vacante cu manualele de romana, istorie si geografie, nu prea a avut vacante omu. Limba romana e limba lui materna, dar termenii profesionali ii cunoaste mai bine in germana.

Tu crezi ca dupa absolvirea a 12 (sau 14 sau cite sint) clase britanice e usor sa intri la o facultate in romana? Daca citesti atent, eu asta zic ca nu mi-a placut. Zic si ce mi-a placut.

Edited by abancor, 20 September 2010 - 21:26.


#9
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

 abancor, on 20th September 2010, 22:23, said:

Am un var care a studiat din clasa a 3-a pina la master, inclusiv, in Germania si Elvetia. Nu pot vorbi cu el ce vorbesc la un sprit cu un amic de aici, nu intelege glume, apropouri, realitatile de aici. Culmea e ca vrea sa munceasca in Romania. Daca ar fi dat examen in Romania ar fi picat, desi e doxa, e politicos, bine crescut si educat (a fost la niste scoli foarte bune), se vede diferenta fata de un roman. Ar fi picat pentru ca nu poate elabora o teza de examen in romana. Si maica-sa il astepta in vacante cu manualele de romana, istorie si geografie, nu prea a avut vacante omu. Limba romana e limba lui materna, dar termenii profesionali ii cunoaste mai bine in germana.

Tu crezi ca dupa absolvirea a 12 (sau 14 sau cite sint) clase britanice e usor sa intri la o facultate in romana? Daca citesti atent, eu asta zic ca nu mi-a placut. Zic si ce mi-a placut.

Depinde la ce facultate vrei sa intri. Nu cred ca un elev absolvent de scoala britanica, roman, poate fi un analfabet in ceea ce priveste limba romana. Si nici nu cred ca se da examen special de gramatica a limbii romane la orice facultate. Si apoi, mai e o chestie: dupa absolvirea unei scoli britanice si dupa privelistea dezolanta a facultatilor romanesti, private sau de stat, nici nu cred ca vreun absovent de scoala britanica va avea 'nervii' sa doreasca sa termine o facultate in limba romana. Ori va merge la o bursa in strainatate, ori, daca nu are banii necesari, va gasi cu siguranta joburi care sa aduca acei bani. Ceea ce nu se poate spune despre un absolvent de liceu in Romania...( cu cateva exceptii, desigur)

#10
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
cam câte?

#11
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

 adadoi, on 21st September 2010, 06:43, said:

cam câte?

Cand spun exceptii ma refer la persoane nu la institutii.

#12
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ok, câte?

#13
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 homo_religiosus, on 18th September 2010, 21:35, said:

Eu am un copil la scoala britanica iar pe ceilalti in invatamantul romanesc. Diferentele sunt uriase in favoarea scolii britanice, bineinteles.
da, taxa de 10.000Euro/an.
parca era 8.000 candva...

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 homo_religiosus, on 18th September 2010, 20:35, said:

Eu am un copil la scoala britanica iar pe ceilalti in invatamantul romanesc.
Îți discriminezi copiii?

#15
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

 adadoi, on 21st September 2010, 09:58, said:

ok, câte?

"Persoanele foarte tinere (15-19 ani) se caracterizeaza prin rate de activitate foarte scazute- 13,7%,  potrivit cercetarii statistice asupra fortei de munca in gospodarii (AMIGO), realizata de Institutul National de Statistica (INS) in trimestrul II 2009, pentru tinerii in vârsta de 15-34 ani."

 Carrman, on 21st September 2010, 10:13, said:

da, taxa de 10.000Euro/an.
parca era 8.000 candva...

Mai scade...In orice caz, ai dreptate, e foarte scumpa o scoala adevarata in Romania. Ce-i de stat sau privat , nu conteaza, romanesc sa fie...e deocamdata si probabil si intr-un viitor indepartat, o mizerie, o bataie de joc si chiar un pericol la adresa copiilor nostri.

Edited by homo_religiosus, 21 September 2010 - 09:20.


#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
vorbim despre forța de muncă sau despre absolvenții de liceu din România comparativ cu absolvenții de școli britanice?

#17
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

 Carrman, on 21st September 2010, 10:13, said:

da, taxa de 10.000Euro/an.
parca era 8.000 candva...

Mai scade...In orice caz, ai dreptate, e foarte scumpa o scoala adevarata in Romania. Ce-i de stat sau privat , nu conteaza, romanesc sa fie...e deocamdata si probabil si intr-un viitor indepartat, o mizerie, o bataie de joc si chiar un pericol la adresa copiilor nostri.

#18
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 homo_religiosus, on 21st September 2010, 10:24, said:

Mai scade...In orice caz, ai dreptate, e foarte scumpa o scoala adevarata in Romania. Ce-i de stat sau privat , nu conteaza, romanesc sa fie...e deocamdata si probabil si intr-un viitor indepartat, o mizerie, o bataie de joc si chiar un pericol la adresa copiilor nostri.
eu stiu ca anul trecut era pe la 10.000Euro/an.
este mai putin acum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate