Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Școli publice vs școli private

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Exista si intre ca fauna sociala, ca pregatire academica in schimb nu prea, numa bombe(si liceele si facultatile).

#38
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Copilul meu a studiat doi ani in Franta la doua scoli private. Sunt convinsa ca era unii dintre ei erau copii de parinti cu bani multi. Ceea ce am remarcat e ca nici un copil din clasa lui fii-mio nu epata. Toti se comportau ca niste copii normali si atat.

Mai mult decat atat, parintii copiilor (cu unele doamne m-am imprietenit) faceau piata de la supermarket si nu se sfiau sa cumpere de la Ldl sau A..ldi.

As vrea sa reusesc sa-l inscriu pe fii-mio la o scoala privata, cea franceza, anul viitoar cand ne vom intoarce in Bucuresti. Sper din suflet sa gasesc aceeasi atmosfera ca si in Franta.

Scoala publica,hmmm ma deranjeaza lupta acerba a copilor pentru  note, de parca numai notele ar conta, structura manualelor, invechite si fara aplicabilitate,materiile multe si grele, programa incarcata, stilul de predare lipsit in totalitate de antrenarea copiilor si participarea activa la ore.

#39
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Scoala din ROmania e buna, daca se face pe bune, adica sa-i invete pe copii, aia care se vaita ca e multa materie si alte balarii sunt prosti. Un elev care termina clasa 8 la noi pe bune stie matematica cat unul de clasa 11 din Olanda, Anglia, SUA etc. Mie chiar mi s-a parut prea usoara generala, am terminat-o cu 9.90, iar la capacitate am luat 10 la mate, geografie si 9.5 la romana. Am avut 9.9 ca am scris la un test la civica intr-un mod rasist fata de unguri si mi-a dat media 5 javra naibii de profesoara, trebuia sa scriu cum imi dicta ea la ora.
Daca va intereseaza urmatorul aspect... cei mai buni studenti din marile universitati din Franta, ANglia, SUA sunt din India, Europa de est si China. Pun pariu ca toti au terminat numai scoli private. :frust:
Fite nene, prea multe fite pe capul unora.

 thalia, on 23rd September 2011, 16:10, said:

Scoala publica,hmmm ma deranjeaza lupta acerba a copilor pentru  note, de parca numai notele ar conta, structura manualelor, invechite si fara aplicabilitate,materiile multe si grele, programa incarcata, stilul de predare lipsit in totalitate de antrenarea copiilor si participarea activa la ore.
Iti spun eu ca un copil prost, tembel, care n-are chef de ore, nu va fi activ la ore  oriunde se va duce. Ce sa-i faca profesorul, sa-i dea in cap ca-i prost si timid si-l dadaceste ma-sa pana la absurd si n-are tupeu sa-si exprime o opinie fata de  un anume subiect ca se face de ras in fata clasei??? Toti vrem copii perfecti, dar asta e, in multe cazuri raman vise aceste lucruri. Eu la 11 ani am facut si am sustinut un discurs ca reprezentant al clasei a 5, de o pagina jumate, l-am invatat ca pe o poezie intr-o ora  :peacefingers: in fata a sute de parinti si copii . Din cei 90, doar eu m-am oferit, restul i-a durut exact in cur, profesorul e de vina normal, ca nu-i elevul activ... ahh , asteapta, copilul e prost si n-are chef de scoala.

Edited by dgamma, 24 September 2011 - 16:01.


#40
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 thalia, on 23rd September 2011, 16:10, said:

Copilul meu a studiat doi ani in Franta la doua scoli private. Sunt convinsa ca era unii dintre ei erau copii de parinti cu bani multi. Ceea ce am remarcat e ca nici un copil din clasa lui fii-mio nu epata. Toti se comportau ca niste copii normali si atat.

Mai mult decat atat, parintii copiilor (cu unele doamne m-am imprietenit) faceau piata de la supermarket si nu se sfiau sa cumpere de la Ldl sau A..ldi.

As vrea sa reusesc sa-l inscriu pe fii-mio la o scoala privata, cea franceza, anul viitoar cand ne vom intoarce in Bucuresti. Sper din suflet sa gasesc aceeasi atmosfera ca si in Franta.

Scoala publica,hmmm ma deranjeaza lupta acerba a copilor pentru  note, de parca numai notele ar conta, structura manualelor, invechite si fara aplicabilitate,materiile multe si grele, programa incarcata, stilul de predare lipsit in totalitate de antrenarea copiilor si participarea activa la ore.

:rolleyes: Eu am avut sansa de a vorbi cu cineva care a fost la scoala frantuzita in care in loc de mate faceau echitatie ... sa-ti spun ce nivel avea cu adevarat copilul ala?

#41
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011

 Thomas-, on 24th September 2011, 21:55, said:

:rolleyes: Eu am avut sansa de a vorbi cu cineva care a fost la scoala frantuzita in care in loc de mate faceau echitatie ... sa-ti spun ce nivel avea cu adevarat copilul ala?

eu am un copil la o scoala romaneasca si unul la o scoala britanica. vrei sa stii care e diferenta culturala dintre ei? imensa. nu vrei sa stii in favoarea cui...in timp ce la scoala romaneasca calculeaza cat ai zice peste cat fac 234* 342, la scoala britanica e in stare  sa creioneze proiecte de oarece anvergura, spre exemplu fac singuri studii cu moda intre anii '20 si '90, totul impregnat si de oarece istorie a fiecarei perioade in parte. e o diferenta de educatie imensa. cineva zicea ca suntem cu 100 de ani in urma. pe dracu, poate cu 1000...

Edited by ousia, 25 September 2011 - 14:03.


#42
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Da, dar dupa 12 ani de scoala, absolventului de invatamant romanesc ii va fi foarte usor sa face orice fel de proiect, pe cand cel britanic nu va fi capabil sa faca 234*89 fara calculator. Da, e foarte trendy sa faci proiecte, dar cultura se formeaza sistematic, nu spicuind.

#43
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011

 Thomas-, on 25th September 2011, 15:15, said:

Da, dar dupa 12 ani de scoala, absolventului de invatamant romanesc ii va fi foarte usor sa face orice fel de proiect, pe cand cel britanic nu va fi capabil sa faca 234*89 fara calculator. Da, e foarte trendy sa faci proiecte, dar cultura se formeaza sistematic, nu spicuind.

ce cacat de cultura se formeaza in Romania cu programa asta? hai sa fim seriosi nici macar profii nu mai cred in ea. am inscris-o pe fii-mea la cosbuc in clasa a sasea. venita de la britanici. intru sa vorbesc , la locul de fumat, cu profesoara de spaniola. bar de negri, o camaruta insalubra de doi pe doi metri fara geam deschis si vreo zece profesoare acolo, toate fumand, transpirate si aratand ca niste iepe inspumate de atata tras la caruta plina cu balegar. eu zic sa tragem apa dupa acest sistem...macar in minte, ca sa nu ne mai amagim...

Edited by ousia, 25 September 2011 - 14:31.


#44
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 ousia, on 25th September 2011, 15:28, said:

ce cacat de cultura se formeaza in Romania cu programa asta? hai sa fim seriosi nici macar profii nu mai cred in ea. am inscris-o pe fii-mea la cosbuc in clasa a sasea. venita de la britanici. intru sa vorbesc , la locul de fumat, cu profesoara de spaniola. bar de negri, o camaruta insalubra de doi pe doi metri fara geam deschis si vreo zece profesoare acolo, toate fumand, transpirate si aratand ca niste iepe inspumate de atata tras la caruta plina cu balegar. eu zic sa tragem apa dupa acest sistem...macar in minte, ca sa nu ne mai amagim...

N-ai decat. Eu sunt un produs al acestui sistem (si-am facut fata cu brio oricunde m-am duc, ba chiar i-am impresionat pe britanicii born and and bread) si nu-mi pare deloc rau, ba chiar as vrea ca si copiii mei sa se bucure de el. Din pacate, pana atunci, cred ca se va strica de tot, din cauza preocuparii pentru ,,prea multa materie" si ,,chinul bietilor copilasi".

Edited by Thomas-, 25 September 2011 - 14:48.


#45
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011

 Thomas-, on 25th September 2011, 15:44, said:

N-ai decat. Eu sunt un produs al acestui sistem (si-am facut fata cu brio oricunde m-am duc, ba chiar i-am impresionat pe britanicii born and and bread) si nu-mi pare deloc rau, ba chiar as vrea ca si copiii mei sa se bucure de el. Din pacate, pana atunci, cred ca se va strica de tot, din cauza preocuparii pentru ,,prea multa materie" si ,,chinul bietilor copilasi".

da' de unde. tu esti produsul familiei tale, o familie aristocratica probabil, care a bagat educatie in tine cu carul. sistemul de invatamant romanesc e o mizerie. salariile profesorilor sunt o mizerie, de unde vrei sa iasa un sistem fiabil?

#46
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 ousia, on 26th September 2011, 22:32, said:

da' de unde. tu esti produsul familiei tale, o familie aristocratica probabil, care a bagat educatie in tine cu carul. sistemul de invatamant romanesc e o mizerie. salariile profesorilor sunt o mizerie, de unde vrei sa iasa un sistem fiabil?

Te inseli, dar, la urma urmei, fiecare isi educa copiii dupa propria minte.

#47
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

 Thomas-, on 25th September 2011, 15:44, said:

N-ai decat. Eu sunt un produs al acestui sistem (si-am facut fata cu brio oricunde m-am duc, ba chiar i-am impresionat pe britanicii born and and bread) si nu-mi pare deloc rau, ba chiar as vrea ca si copiii mei sa se bucure de el. Din pacate, pana atunci, cred ca se va strica de tot, din cauza preocuparii pentru ,,prea multa materie" si ,,chinul bietilor copilasi".

De britanici nascuti am auzit, dar aia paine unde sunt?

PS. Incearca sa nu mai reduci produsul unui sistem defect la o singura persoana, vorbim aici de mase nu de tine, ca asa iti arat zeci de persoane care au reusit in viata si care au impresionat orice natie de pe pamant ca urmare a oricarui sistem educational si iti arat zeci de persoane care nu au reusit sa faca nimic ca urmare a oricarui sistem educational, in orice caz daca ar fi sa am un copil si sa il inscriu undeva, sigur ar fi o scoala britanica.

Edited by watami, 26 September 2011 - 22:33.


#48
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Born and bred*, pardon.

On. Nu vorbesc doar de mine, ci de intreaga mea generatie. Chiar si cei care nu erau inclinati spre carte, au terminat scoala in mod onorabil si pe bune. Daca o sa am copii aici, in mod sigur o sa-i dau la scoala de stat. Universitatea, nu, aici mi se pare ca sistemul e serios in urma.

De ce-i superioara scoala asta britanica?

#49
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Pentru ca poti sa repeti examenele de final, pentru ca iti alegi materiile la care dai acele examene, pentru ca te dezvolta ca persoana, pentru ca nu e pe modelul "Eu am dreptate ca sunt profesor", pentru ca nu e pe modelul "eu scriu, voi copiati, ora viitoare sa stiti asta". Astea asa la prima strigare.

PS. Eu vorbesc de intreaga mea generatie, toti am terminat scoala la misto, fara sa stim nimic, nu suntem deloc apti pentru a fi pusi pe piata muncii, toti avem niste diplome fara nici un pic de insemnatate, dar e bine ca in a 12a toti faceam integrale si derivate pe care poate o sa le foloseasca 5% din noi la facultate.

Edited by watami, 27 September 2011 - 00:14.


#50
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Cu alte cuvinte, unui elev harnic și/sau deștept i se potrivește mai bine învățământul românesc, iar unui elev mediu și/sau leneș ăla britanic, nu?
Sau e chestie de părinți: am chef să învăț și eu copilul câte ceva, sau n-am și las doar profesorii să-și bată capul?

#51
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu unul incep sa cred in chestia aia cu controlul nasterilor. Pt ca dupa un timp aia vor devenii parinti si vor incepe sa scrie prin forumuri. Da, poate ca si mie mi se aplica asta.
Si iarasi, da, am facut doar scoala, liceu si facultate de stat. Adica sunt un produs al invatamantului de stat.
Si da, nu sunt la prima generatie de incaltatai. Sunt al 3-lea inginer din familie pe linie paterna. Mama a predat toata viata la ASE..
Culmea e ca ea dupa ce e de la tara, a avut si ghinionul sa fie orfana de razboi. Asa ca toata scoala /liecu/facultatea si-a facut-o din bursa de merit..
Cand a ajuns studenta a fost dusa de o colega la Opera. Si i-a placut, asa ca a mai mers si singura. Iar atunci cand am crescut m-a dus si pe mine.
In liceu am avut colegi de la tara. Desi am avut, normal, unele conflicte cu cativa, ce Dzeu eram copiii, azi ii privesc cu mandrie si respect pe toti cei veniti la propriu de la coada vacii.
Ofiteri de politie sau armata, sub/ingineri, economisti, fiecare are o meserie utila societatii.
Despre Opera..Da, la inceput unii s-au strambat cand le-am zis. Apoi cativa au incercat si din astia unor le-a si placut.
De fapt daca ma uit atent din cei care au cam strambat din nas, nu am recunoscut pe nimeni dintre cei care au participat la discutiile despre Opera. O sa verific si la Filme, si la Carti.
Daca cineva imi poate arata unde a postat si cum a comentat cat mai original fara copy/paste, o sa anunt acest lucru..
Despre mine nu o sa puteti spune acelasi lucru. Cautati-ma, ca slava Domnului..,
Asa ca raman la ideea mea cu strambatul din nas referitor la faptul ca invatamantul de stat produce doar ..
Da, unii profesori sunt mai dezinteresati. Dar copilul dvoaStstra ce face? Cat il intereseaza sa afle mai multe decat buchea cartii? V-ati chinuit sa ii explicati si altfele decat litera rece a manualaului?
Si daca vrea sa isi intrebe parintii ce inseamna primire cu pompa, sau liburna, -o corabie de razboi folosita in timpul Imperiului Roman-poate macar unul dintre ei ii raspunde imediat, fara sa ii spuna Google-it?
Acuma evident ca daca in casa lui aude doar manele si are doar cartea de telefon e cam logic ce modele are copilul.
Altfel, dupa cum zicea Adadoi
Prima profa de istorie a a lui fimiu cam dadea rasosl. Asa ca atunci cand goanga mi s-a plans, am pus mana pe carte si am incercat sa ii explic, atata cat m-am priceput eu.
Evident ca memorarea datelor a facut-o singur, dar cand i-am aratat si explicat- atata cat stiu- cateva filme cu legiunile romane, cu bataliile, cu acvilele, cu SPQR (Senatus Populusque Romanus) adica senatul si poporul Romei, armele si armuri, formatii, tacticile de lupta, folosite, a inceput sa vina doar cu zece...
Pe altii cine ii impiedica sa faca la fel cu plozii lor?

#52
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 Prien, on 27th September 2011, 12:26, said:

Evident ca memorarea datelor a facut-o singur, dar cand i-am aratat si explicat- atata cat stiu- cateva filme cu legiunile romane, cu bataliile, cu acvilele, cu SPQR (Senatus Populusque Romanus) adica senatul si poporul Romei, armele si armuri, formatii, tacticile de lupta, folosite, a inceput sa vina doar cu zece...

Nimic cu Sergiu Nicolaescu?  :confuzzled:

#53
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

 Prien, on 27th September 2011, 12:26, said:

Eu unul incep sa cred in chestia aia cu controlul nasterilor. Pt ca dupa un timp aia vor devenii parinti si vor incepe sa scrie prin forumuri. Da, poate ca si mie mi se aplica asta.
Si iarasi, da, am facut doar scoala, liceu si facultate de stat. Adica sunt un produs al invatamantului de stat.
Si da, nu sunt la prima generatie de incaltatai. Sunt al 3-lea inginer din familie pe linie paterna. Mama a predat toata viata la ASE..
Culmea e ca ea dupa ce e de la tara, a avut si ghinionul sa fie orfana de razboi. Asa ca toata scoala /liecu/facultatea si-a facut-o din bursa de merit..
Cand a ajuns studenta a fost dusa de o colega la Opera. Si i-a placut, asa ca a mai mers si singura. Iar atunci cand am crescut m-a dus si pe mine.
In liceu am avut colegi de la tara. Desi am avut, normal, unele conflicte cu cativa, ce Dzeu eram copiii, azi ii privesc cu mandrie si respect pe toti cei veniti la propriu de la coada vacii.
Ofiteri de politie sau armata, sub/ingineri, economisti, fiecare are o meserie utila societatii.
Despre Opera..Da, la inceput unii s-au strambat cand le-am zis. Apoi cativa au incercat si din astia unor le-a si placut.
De fapt daca ma uit atent din cei care au cam strambat din nas, nu am recunoscut pe nimeni dintre cei care au participat la discutiile despre Opera. O sa verific si la Filme, si la Carti.
Daca cineva imi poate arata unde a postat si cum a comentat cat mai original fara copy/paste, o sa anunt acest lucru..
Despre mine nu o sa puteti spune acelasi lucru. Cautati-ma, ca slava Domnului..,
Asa ca raman la ideea mea cu strambatul din nas referitor la faptul ca invatamantul de stat produce doar ..
Da, unii profesori sunt mai dezinteresati. Dar copilul dvoaStstra ce face? Cat il intereseaza sa afle mai multe decat buchea cartii? V-ati chinuit sa ii explicati si altfele decat litera rece a manualaului?
Si daca vrea sa isi intrebe parintii ce inseamna primire cu pompa, sau liburna, -o corabie de razboi folosita in timpul Imperiului Roman-poate macar unul dintre ei ii raspunde imediat, fara sa ii spuna Google-it?
Acuma evident ca daca in casa lui aude doar manele si are doar cartea de telefon e cam logic ce modele are copilul.
Altfel, dupa cum zicea Adadoi
Prima profa de istorie a a lui fimiu cam dadea rasosl. Asa ca atunci cand goanga mi s-a plans, am pus mana pe carte si am incercat sa ii explic, atata cat m-am priceput eu.
Evident ca memorarea datelor a facut-o singur, dar cand i-am aratat si explicat- atata cat stiu- cateva filme cu legiunile romane, cu bataliile, cu acvilele, cu SPQR (Senatus Populusque Romanus) adica senatul si poporul Romei, armele si armuri, formatii, tacticile de lupta, folosite, a inceput sa vina doar cu zece...
Pe altii cine ii impiedica sa faca la fel cu plozii lor?
Dumneavoastra nu aveti un singur post, oricat de scurt ar fi el, fara sa fie cel putin cateva greseli gramaticale grave sau de exprimare prin el. Ca sa nu mai spun ca nici cu logica nu stati deloc bine. Invatamantul nu a avut niciun efect benefic asupra dumneavoastra, daca ne raportam la autolauda pe care o tot faceti cum aveti ocazia, ci evenimente de alta natura au contribuit la "Opera si alte minuni".
Cred ca in numele tuturor userilor va rog sa nu mai poluati toate topicurile cu deturnari ale subiectului principal ca sa ajungeti la o lauda jalnica asupra propiei persoane.

Edited by Judith, 27 September 2011 - 13:43.


#54
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 Judith, on 27th September 2011, 14:40, said:

Dumneavoastra nu aveti un singur post, oricat de scurt ar fi el, fara sa fie cel putin cateva greseli gramaticale grave sau de exprimare prin el. Ca sa nu mai spun ca nici cu logica nu stati deloc bine. Invatamantul nu a avut niciun efect benefic asupra dumneavoastra, daca ne raportam la autolauda pe care o tot faceti cum aveti ocazia, ci evenimente de alta natura au contribuit la "Opera si alte minuni".
Cred ca in numele tuturor userilor va rog sa nu mai poluati toate topicurile cu deturnari ale subiectului principal ca sa ajungeti la o lauda jalnica asupra propiei persoane.

Si asupra lui "fimiu" si cati de 10 a luat si cum a luat o data 4 pe nedrept.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate