Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Școli publice vs școli private

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
In Romania mi se pare ca scolile private sunt o taxa pe prostie si pe "falosenie".

#92
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Partial de acord. Insa daca ma uit la ce se intampla la stat, sunt nevoita sa caut alternative. Impac capra cu varza...

Uite un exemplu de scoala privata OK. Din pacate insa, nu ma pot reloca - nici macar pentru 4 ani - acolo...

http://www.helikonedu.ro/

Edited by Alka10, 09 September 2015 - 15:06.


#93
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Scolile particulare sunt afaceri in care parintii sunt clientii principali. In consecinta, notele sunt inventate si umflate serios. Toata lumea ia 10, altfel vine parintele platitor la scoala si ameninta ca isi retrage copilul. Am facut meditatii cu mai multi copii de la scolile astea, erau cu totii bata. Si nu neaparat pentru ca erau prosti, chiar dimpotriva. Numai ca profesorii erau instruiti serios sa nu-i deranjeze prea mult pe copii.

#94
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
S-atunci  notele mari la admitere liceu sau BAC cum se explica? Ca au parintii bani si de meditatii garla?

#95
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Stiu ca in Bucuresti e un liceu privat foarte bun, ICHB. In rest, or mai fi cat sa numeri pe degete.
In Romania elita e tot la liceele de stat. Hai sa nu le mai suflam in iaurt copiilor.

#96
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postshiva, on 10 septembrie 2015 - 17:33, said:

S-atunci  notele mari la admitere liceu sau BAC cum se explica? Ca au parintii bani si de meditatii garla?

Se copiaza la BAC. Da, cu acordul tuturor. Profesorii sunt saraci si se lasa umiliti usor din pacate.

Nici nu cred ca exista criterii de admitere la particulare cu exceptia portofelului parintelui.

Exemplu:

Quote

MTIS reserves the right to subject the prospective students to an interview and to a test of aptitudes, as well as to allow new students a period of adaptation to the requirements and specific standards of our school.


#97
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Cu liceele situatia e mai clara. Eu ma refeream la ciclul primar, mai precis clasele I-IV, acolo e  startul...si e cam urata perspectiva.

#98
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Gradinita privata chiar merita, scoala mai putin. Cand e copilul mic nu e chiar cel mai bine sa il lasi intr-o grupa de multi copii cu o singura supraveghetoare obosita si prost platita la care se adauga si alte lipsuri. Dar in fond fiecare parinte ii ofera copilului ce crede ca e mai bine.

#99
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Exact aceeasi logica o extind si la clasele primare (pregatitoare-IV). Dupa aia, exista solutii si la stat. Cand se pune temelia insa, as prefera mai putini copii si o invatatoare mai dedicata.

La gradi am avut noroc, sa vad de la anul ce fac cu scoala...


http://www.edu.ro/in.../weblinks/20408


de aici se vede ca sunt si scoli private care fac fata evaluarilor periodice din sistemul de stat.

Edited by Alka10, 21 January 2016 - 13:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate