Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Școli publice vs școli private

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

View Postadadoi, on 21st September 2010, 10:24, said:

vorbim despre forța de muncă sau despre absolvenții de liceu din România comparativ cu absolvenții de școli britanice?

Bun. Ai gasit de ce anume sa te agati: nu exista o statistica a evolutiei absolventilor de scoala britanica din Romania. Din pacate pentru noi toti, realitatile din Romania nu mai au nevoie de nici o statistica, cel putin in invatamant. Diferentele intre o scoala si " scoala" romaneasca sunt mult mai mari decat suma de 7000 de euro...Vorbesc nu din statistici ci din propria experienta...

Edited by homo_religiosus, 21 September 2010 - 09:35.


#20
minimaltech

minimaltech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 21.11.2005

View Posthomo_religiosus, on 21st September 2010, 10:31, said:

Bun. Ai gasit de ce anume sa te agati: nu exista o statistica a evolutiei absolventilor de scoala britanica din Romania. Din pacate pentru noi toti, realitatile din Romania nu mai au nevoie de nici o statistica, cel putin in invatamant. Diferentele intre o scoala si " scoala" romaneasca sunt mult mai mari decat diferenta de 7000 de euro...Vorbesc nu din statistici ci din propria experienta...
oricati bani ar costa o scoala, oricati profesori eminenti ar avea, orice rezultate elogiatoare ar obtine, toate sunt egale cu 0
educatia unui copil incepe in societate, in ansamblul ei. degeaba arunci 10.000? pe an pe un rahat de scoala daca se intoarce in aceeasi cloaca sociala obosita dupa ce termina orele.
bine, ce-i drept, definita nobilimii si a exclusivismului nu a fost stearsa din dictionar.

un copil crescut corespunzator poate face acele facultati fabuloase din strainatate studiind in sistemul educational romanesc daca asta se vrea. mie mi se pare normal sa se investeasca in ignorarea problemelor adevarate.

Edited by minimaltech, 21 September 2010 - 09:40.


#21
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Posthomo_religiosus, on 21st September 2010, 10:31, said:

Bun. Ai gasit de ce anume sa te agati: nu exista o statistica a evolutiei absolventilor de scoala britanica din Romania. Din pacate pentru noi toti, realitatile din Romania nu mai au nevoie de nici o statistica, cel putin in invatamant. Diferentele intre o scoala si " scoala" romaneasca sunt mult mai mari decat diferenta de 7000 de euro...Vorbesc nu din statistici ci din propria experienta...
prietene, nu eu m-am agățat, ci tu. Eu am sugerat doar întrebarea "ești sigur? de ce?", nici măcar n-am pus-o.
Ai spus că un copil de la școala britanică abia așteaptă să înceapă școala, iar cel de la școala românească abia așteaptă vacanța: asta înseamnă comparat mere cu pere. Pot spune și eu că băieților nu le place la școală, iar fetelor da: știu precis pentru că am o fată și un băiat. Sau că părinții celor din clasele cu D sunt mai puțin educați decât cei ai copiilor din clasele cu A, știu eu, că doar am fost la ședințele cu părinții. Ce naiba, facem statistici ținând cont de o singură variabilă?

Adevărul este că nu te poți baza pe faptul că unii sunt mai serioși decât alții, în mare parte pentru că depinde de copil, de părinți și de profesori, nu numai de profesori. Aș putea să-ți dau zeci de exemple de absolvenți de liceu din România, recent absolvenți, nu din generația mea, care n-au avut nici o problemă în a obține burse la universități de prestigiu.

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Problema nu se pune daca scoala britanica e buna, sau are atmosfera misto, ambele sint valabile, ci daca e potrivita. Io si nevasta-mea am conchis ca nu e potrivita pentru copil.

#23
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
subscriu. Răsfățații mei nu sunt în nici un caz candidații ideali pentru genul ăla de școală.

#24
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postsfantu.dracu, on 21st September 2010, 10:14, said:

Îți discriminezi copiii?
inca se mai gandeste.
crenca au dat bobii cu virgula :D

clar, de stat.
si de-as avea bani cu sacu', daca vrea, invata.

#25
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postlelali, on 1st October 2010, 14:05, said:

inca se mai gandeste.
crenca au dat bobii cu virgula :D

clar, de stat.
si de-as avea bani cu sacu', daca vrea, invata.

cat de orb trebuie sa fii incat sa ai bani cu sacu' si sa-ti trimiti copiii in bataia aia de joc care numai scoala nu se mai numeste. bineinteles ca daca vrea invata. nu materia in sine e problema ci mediul in care copilul primeste educatie in scoala romaneasca. un mediu ostil si bolnav. o generatie de copii sacrificati din punctul asta de vedere.

#26
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
de ce nu se face si scoala la domiciliu?

la sfarsit de an dai niste teste si treci in calasa urmatoare...

#27
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Revenind la subiectul "scoli private vs publice", am nevoie de putin ajutor in gasirea unei scoli (private sau publice) la care copila sa invete franceza (de preferat scoala sa fie in franceza, daca nu se poate macar bilingv sa fie). Am tot studiat ofertele pe care le-am gasit, toate-s "british" sau "american" sau "bilingv roman-englez" (scoala Mark Twain) si pot oferi si franceza ca limba "secundara" (ca sa-i zic asa).  Stiu ca engleza e baza si restul povestii, dar copila care e beneficiarul direct al stradaniei va pleca intr-un viitor relativ apropiat in Belgia, forever, si olandeza nu o vad sa invete undeva in Romania, iar germana e "pe plan secund", membrii familiei ei vorbind mai toti franceza....

So, aveti vreo sugestie/recomandare?

#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Io nu stiu decit scoala franceza din Amzei, aia de linga ambasada. http://www.lyfrabuc.ro/
Cica niste francezi (lucratori prin Romania, cu copiii la scoala respectiva) ar fi zis ca nu sint multumiti. Asta mi-a ajuns la un moment dat ca birfa pe la ureche. Oricum, alternativa nu stiu sa existe.

#29
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Da, scoala franceza de la Ambasada, dar cred ca trebuie sa fie macar un parinte posesor de cetatenie franceza/elvetiana/canadiana. Sau sa aiba pile. Scoala stiu ca e buna, nepoata-mea a invatat acolo.

Si mai e, bineinteles, Scoala Centrala.

View PostCarmenRC, on 18th September 2010, 16:21, said:

Ce ați alege pentru copilul vostru? O școală publică sau una privată? Sunt școlile private mai bune ca cele publice?

In Romania, publica. In SUA, privata. In alta parte, n-am cercetat inca.

#30
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Conform site-ului, se pare ca se poate inscrie oricine doreste. Am vazut pagina cu tarife, si tarifele sint diferentiate astfel: francezi si romani, respectiv alti cetateni.

#31
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Fimiu mai are cateva zile si termina clasa a VIII-a la o scola de cartier, evident de stat. Poftim are numarul 85 si e in zona Iancului.
A fost acolo din clsa I.
In I-IV a putut manca si dormi la semiinternatul existent. Am platit pt masa, parca 8lei/zi, dar mancarea era foarte buna si variata, iar ce ramanea ii era pus intr-un pachetel pt acasa.
Dupa scoala se ocupau de el si de restul inscrisilor la semi 2 pedagoge. In plus ii ajutau pe toti la lectii, asa ca al meu venea acasa cu peste 3/4 din teme facuta.
Dormitul si ajutorul dupa scoala era absolut gratuit. Ma rog, de sarbatori ma revansam pt bunavointa depusa cu cate un cadou pt ca asa vroiam si pt ca MERITAU. Niste femei exceptionale.
Invatoarea, cls I-IV, era nemaritata cand al meu a inceput cls I, asa ca i-am zis dsoara. Intre timp s-a maritat, dar ii voi zice dsoara pana cand voi muri.
O femeie daruita profesional, punea mult suflet in ce facea. O mana de fier, dar intr-o manusa de catifea delicata, asa ca nimeni nu deschidea gurita daca nu cerea voie si abia dupa ce primea aprobarea. Vorbesc dupa ce am asistat la o ora demonstrativa...
L-a facut pe al meu sa ii placa adica iubeasca matematica, desi ea sustinea ca e specializata in romana, hi, hi.
Dupa cls a V-a a schimbat cativa diriginti, dar de prima si ultima, adica aceiasi, sunt mai mult decat multumit. Inimoasa e putin spus..

Evident ca am avut si cativa profesori mai slabi, o profa de romana a plecat dupa nici un trimestru de invatamant, alta de la o limba straina i-a dat un 4 pt ca a desenat urat o harta, dupa ce luase 2 de 10 si 10 in semestrul anterior, ce sa inteleg decat o prostie, dar am lasat-o asa...

In scoala exista si cativa bronzati naturel, asta-i viata, dar nu prea pot misca in front pt ca directoarea e CINEVA in fata caruia nu sufla multi, indiferent de culoarea pielii.
Chiar. DOAMNA Directoare. Alta femeie absolut exceptionala si dedicata. A reusit sa faca niste programe scolare interesante, schimburi intre scoli, incluiv externe, a organizat excursii, tabere, etc..

Am avut SUPERBAFTA inclusiv de copii din clasa. Da, unii parinti erau mai saraci finaciar, altii se simtea ca sunt foarte potenti, dar tocmai de aia a fost o clasa interesanta.
Iar varfurile clasei au stimulat competitia. Cel putin pt al meu, care a vrut sa fie printre cei mai buni, asa ca muncit pana cand a ajuns pe podiumul de premiere in fiecare an.
Sa fie clar. Goanga mea nu a terminat cu 10 pe linie si nu a luat premiul I in toti ani.
Dar in concluzie zic ca eu si plodul am avut mana buna si am tras un loz castigator cu scoala asta de stat.
Morala Daca as da -10 scolii si tuturor dascalilor ar insemna ca sunt prea carcotas si ca acord importanta unor fleacuri minore. Asa ca le multumesc respectuos tuturor.

#32
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Presupunand la modul absurd ca voi avea bani vreodata sa platesc o scoala privata, nu mi-as dori ca odrasla mea sa se invarta printre copii de bani gata. Cred ca daca il prind cu fite de genul "banii rezolva totul" sau "banii conteaza cel mai mult", sau ca ii defineste pe altii prin prisma banilor pe care ii au sau cu alte snobisme de genul "eu nu ma imbrac decat de la..." sau "vreau si eu telefon de-ala smecher cum au toti copiii", il mananc. Nu mi se pare ca plozii rasfatati din scolile private ar fi in vreun fel un anturaj mai bun pentru copilul meu.

#33
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Cu textele alea poa sa vina si de la scoala 698, situata prin spatele vreunui bloc din Berceni, si frecventata numai de copii de proletari.

#34
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Eram convinsa ca am specificat ca nici scoala de stat de genul Jean Monet nu-mi trebuie. Eh, specific acum. Cum spunea si ada, copilul are nevoie de o scoala unde sa se invarta printre toate categoriile sociale. Si cu cat mai putini copii de bani gata, cu atat mai bine.

Edited by black_dizzy, 09 September 2011 - 13:28.


#35
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Tot timpul o scoala cu programa UK/US, nu m-as gandi sa-mi dau copilul la vreo bomba de facultate in romania, asa ca de ce sa nu invete direct in programa britanica unde va merge la facultate? De ce ar vrea cineva sa faca facultatea in romania daca are bani de o facultate in Anglia?
O scoala adevarata te ajuta sa te dezvolti, nu sa vorbesti cand ti se da voie.
Si asta cu fauna sociala din scoala mi se pare o prostie, mai bine printre copii bogati decat printre tigani desculti care ii fura mancarea. Cine zice invers cred ca doar s-a lasat batut in lupta cu banii si isi accepta locul socio-economic in loc sa vrea sa urce pe scara.

#36
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Stai usor, ca nu exista numai scoli de copii bogati si scoli unde ii fura tiganii desculti mancarea. Mai exista si intre.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate