Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Biserica Greco-Catolica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
294 replies to this topic

Poll: Inainte de 1948 (cand Biserica Greco-Catolica a fost scoasa in afara legii) bunicii mei (104 member(s) have cast votes)

Inainte de 1948 (cand Biserica Greco-Catolica a fost scoasa in afara legii) bunicii mei

  1. n-au fost ardeleni (19 votes [18.10%])

    Percentage of vote: 18.10%

  2. au fost ardeleni, si anume ortodoxi (18 votes [17.14%])

    Percentage of vote: 17.14%

  3. au fost greco-catolici, si au ramas greco-catolici (26 votes [24.76%])

    Percentage of vote: 24.76%

  4. au fost greco-catolici, si dupa 1948 au trecut la ortodoxie (14 votes [13.33%])

    Percentage of vote: 13.33%

  5. au fost greco-catolici, si dupa 1948 au trecut la ortodoxie, dar dupa 1989 au revenit la Biserica Greco-Catolica (17 votes [16.19%])

    Percentage of vote: 16.19%

  6. au fost ardeleni, dar s-au tinut de o biserica maghiara (11 votes [10.48%])

    Percentage of vote: 10.48%

Vote Guests cannot vote

#19
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

dixy, on Jul 31 2005, 19:30, said:

Si crezi ca datele unui sondaj pe forum sunt mai reale decat cele din recensamant?

<{POST_SNAPBACK}>



in nici un caz. :)

#20
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

dixy, on Jul 31 2005, 13:30, said:

Milan, daca vrei sa studiezi raspandirea/procentajele/proportiile religiilor in Romania, te vor ajuta mult mai mult rezultatele recensamantului din 2002: http://www.insse.ro/...02rezgen/16.pdf .
decat deschiderea unui topic pe un forum. Nu de alta dar userii de pe forum nu sunt chiar reprezentativi pentru populatia Romaniei.

Daca nu asta te intereseaza, ma intreb care iti sunt interesele in deschiderea topicului...

<{POST_SNAPBACK}>


Dixy, iti multumesc pentru datele! Bininteles, nu cred ca voi avea datele reprezentative pentru populatia Romaniei. Nici pentru userii lui softpedia. Chiar, cred ca a fost un bun idee sa lans acest topic. Cineva ne a dat un raspuns, si nimeni nu l-au contestat, asta e o informtie. Si ier dupa masa am petrecut cateva ore discutand, folosind limba.  :peacefingers:

#21
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Daca te intereseaza mai pe larg: http://www.recensamant.ro/

#22
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

Milan, on Jul 30 2005, 18:04, said:

scurt rezumat cartii:

...
"Credeam, totodata, ca, bucurosi de libertatea redobandita, credinciosii nostri, smulsi cu sila in 1948, vor reveni in masa la Biserica mosilor si parintilor lor, sfidati si batjocoriti de comunisti.
...
Hmm... cuvinte grele, nu credeti?

<{POST_SNAPBACK}>


si eu ma asteptam ca dupa eliberarea din imperiul austro-ungar greco-catolicii sa se intoarca la "Biserica mosilor si parintilor lor" care insa este ortodoxa.

#23
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

data, on Jul 31 2005, 20:16, said:

si eu ma asteptam ca dupa eliberarea din imperiul austro-ungar greco-catolicii sa se intoarca la "Biserica mosilor si parintilor lor" care insa este ortodoxa.

<{POST_SNAPBACK}>


Din cartea:

"  Anul 1948, centenarul Revolutiei de la 1848, a fost asteptat cu incredere si sperante de progres, in vederea vindecarii ranilor razboiului recent incheiat si, mai ales, cu sperante intr-un viitor mai bun, orientat pe calea dezvoltarii, prosperitatii, libertatii si democratiei... Dar n-a fost sa fie asa.
  De fapt, chiar indata dupa 23 august 1944, intrarea armatelor URSS in tara si ocupatia sovietica s-au dovedit a fi de prost si nefericit augur. Instaurarea regimului comunist-ateu, in tendinta sa de a subjuga Romania, a urzit in taina un plan satanic de distrugere a Bisericii Romane Unite au Roma, Greco-Catolica, considerandu-o principalul suport moral-politic al demnitatii si independentei poporului roman si, deci, principalul obstacol in calea intentiilor ocupantilor."

#24
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Aparitia confesiunii greco-catolice e dovada ca natiunile nu jucau vreun rol in acele vremuri, ci apartenenta religioasa. In primul rand o precizare: religia este crestina si confesiunea poate fi ortodoxa, romano-catolica, greco-catolica, etc. Greco-catolicismul a aparut cu forta si era menit sa inlature ortodoxia. Diferentel de rit sunt foarte mici fata de ortodoxism (Sf. Spirit in loc de Sf. Duh, existenta reprezentantului divin pe Pamant - Papa, purgatoriul). Oficierea slujbei e aproape identica.

In 1948 greco-catolicismul a disparut tot cu forta, ca multe alte valori. Spun valori, pentru ca acesta, fie el impus si cu forta, a permis populatiei romanesti sa se afirme. Ne e greu sa judecam acum chestiunile acestea. Poate daca nu treceau atati romani la greco-catolicism, ar fi fost exterminati. Sau poate daca erau rai ca sarbii de exemplu, nu ar fi fost subjugati deloc. Poate, poate, poate.

#25
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

data, on Jul 31 2005, 21:16, said:

si eu ma asteptam ca dupa eliberarea din imperiul austro-ungar greco-catolicii sa se intoarca la "Biserica mosilor si parintilor lor" care insa este ortodoxa.

<{POST_SNAPBACK}>


hai sa fim cinstiti si sa recunoastem valoarea greco-catolicismului. in vremea in care in principate extra-carpatice se oficia liturgia in slavona si se scria cu kirilice, la greco-catolici ardeleni se punea prima data in constiinta poporului apartenenta la Roma. se scria cu litere latine ( chiar daca intr-o perioada cu ortografia magyara). poporul roman ardelean incepea sa aiba constiinta apartenentei la popoare romanice, nu numai elitele stiau asta.

si repet si eu ce au zis alti romani pe aici: a fi ortodox nu e similar cu roman. uite, majoritaea ciangailor ( NU CEI EVIDENT DE ORIGINE MAGYARA), sunt catolici de cand se stiu, de sute de ani, dar se considera romani.
apoi, nu uita ca au fost inca de la anii 1100-1200 episcopii catolice si in muntenia ( campulung muscel, curtea de arges) si multi romani catolici inca din vechime.

e periculos sa negi apartenenta la un neam, doar pentru ca au alta confesiune. este jocul " celorlalti ", daca intelegi.
asa cum este roman catolic/protestant, este si ungur greco-catolic, protestant, etc.
pax vobiscum. :peacefingers:

#26
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
[oarecum offtopic]

Ce inseamna chestionarul respectiv? Trebuie sa ne dam cu presupusul printr-un vot asupra destinului si identitatii bunicilor lui Milan? Votul se adreseaza numai celor care au/au avut bunici ardeleni?

Cat despre variile dispute si cererile de retrocedare, diversele scandaluri aparute in presa (cu multimi de credinciosi furibunzi care se baricadeaza in biserici nevoind sa le retrocede) imi arata suficient de clar ca nu prea conteaza credinta. In problemele de retrocedare a locasurilor, conteaza mai mult ideea de proprietate. Biserica Ortodoxa pare sa sufere de un sindrom al proprietarismului acut (cu alte cuvinte, nu vrea sa renunte la nimic din ce a fost, fie si pentru o perioada scurta de timp, al sau). Chestiunile de religie/dogma/etc par sa se fi dizolvat in timp. Nu stiu cati din cei care au fost greco=catolici dar au trecut fortat la ortodoxism si-ar mai schimba acum, dupa o viata, religia.

peace

Edited by ragnarok, 01 August 2005 - 09:50.


#27
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003
nu am votat deoarece, din pacate nu stiu exact de ce confesiune au apartinut bunicii mei , dar dat fiind faptul ca sunt ardeleni, e posibil sa fi fost catolici (nu stiu de care).
Acuma.... parerea mea legata de biserica, in general, indiferent de confesiune(sau convingere, cum sa-i zic...) e ca sunt de mult pe aratura, si ca nu mai sunt ceea ce s-a dorit sa fie de catre Iisus...

#28
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

ragnarok, on Aug 1 2005, 08:39, said:

[oarecum offtopic]

Ce inseamna chestionarul respectiv? Trebuie sa ne dam cu presupusul printr-un vot asupra destinului si identitatii bunicilor lui Milan? Votul se adreseaza numai celor care au/au avut bunici ardeleni?
...

<{POST_SNAPBACK}>


Bunici mei au fost romano-catolici si reformati din Ungaria si din Slovakia. Multumesc.

Votul se adreseaza celor care au/au avut bunici. Deci, tuturor! (Pentru neardeleni, raspunsul nr. 1 e corect)

#29
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Pot sa imi bag Enterpraisu in biserica crestina? De orice rit ar fi ea? :)

Bunica mea, din partea tatalui, provine dintr-o familie de ardeleni. ORTODOCSI. Au fost alungati din Ardeal din cauza terorii hortyste, pe vremea cand bunica era la varsta adolescentei.

#30
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
biserica in general e o calamitate pe capul bietilor dezinformati .....si ortodocsi si greco-catolici si musulmani si protestanti sunt in aceeasi galeata ....

eu personal sunt dezgustat de tot circul religios ....

insa trebuie sa recunosc un lucru ...biserica greco-catolica este un pic mai aproape de oameni ....eu sunt ardelean si bunicii din partea mamei si mama mea sunt greco-catolici ....am vazut intradevar si ca incearca sa faca ceva ...chiar vorbeam cu un popa care si-a luat octavia de curand ..imi explica ce si cum cu fondurile de la roma si am inteles multe ..insa de bine de rau am vazut ca isi mai ajuta enoriasii...macar atat ...

nu vreau sa intruin ideologie ca aici sunt toti o apa .....

#31
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

bitubv, on Aug 1 2005, 15:18, said:

biserica in general e o calamitate pe capul bietilor dezinformati .....si ortodocsi si greco-catolici si musulmani si protestanti sunt in aceeasi galeata ....

eu personal sunt dezgustat de tot circul religios ....

insa trebuie sa recunosc un lucru ...biserica greco-catolica este un pic mai aproape de oameni ....eu sunt ardelean si bunicii din partea mamei si mama mea sunt greco-catolici ....am vazut intradevar si ca incearca sa faca ceva ...chiar vorbeam cu un popa care si-a luat octavia de curand ..imi explica ce si cum cu fondurile de la roma si am inteles multe ..insa de bine de rau am vazut ca isi mai ajuta enoriasii...macar atat ...

nu vreau sa intruin ideologie ca aici sunt toti o apa .....

<{POST_SNAPBACK}>



despre rolul bun ori mai putin bun jucat de biserica in general, in istorie, s-a discutat pe aici de multe ori. acuma insa vorbeam de un caz particular, cel de biserica greco-catolica, rolul ei istoric in ridicarea constiintei romanilor ardeleni, travaliul ei dureros dupa 1948 si pana azi. asta e tema si e o tema de discutie cu responsabilitate si fara dusmanie.

#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
okidoki, cine a inteles de-am vrut sa spun a inteles. cine nu, mai repet inca o data: dzeu n-are nevoie de voi sa-i luati apararea  :death:

#33
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005

Mosotti, on Aug 1 2005, 17:52, said:

okidoki, cine a inteles de-am vrut sa spun a inteles. cine nu, mai repet inca o data: dzeu n-are nevoie de voi sa-i luati apararea  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


it would however appear that he does... sau macar asa cred unii, cu tarie chiar...


peace

#34
sosok

sosok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 02.06.2005

rakoczy, on Aug 1 2005, 16:14, said:

despre rolul bun ori mai putin bun jucat de biserica in general, in istorie, s-a discutat pe aici de multe ori. acuma insa vorbeam de un caz particular, cel de biserica greco-catolica, rolul ei istoric in ridicarea constiintei romanilor ardeleni, travaliul ei dureros dupa 1948 si pana azi. asta e tema si e o tema de discutie cu responsabilitate si fara dusmanie.

<{POST_SNAPBACK}>



inteleg ca aici a fost iar o cearta....

Rakoczy, corect domnule!

#35
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Offtopic: Exista un forum a unui fost gainar-actual carturar pe numele sau George Pruteanu. Am incercat sa comunic cu el. Atat in cazul meu cat si al altora, Georgica sterge toate posturile care nu-i convin. Omul e atat de frustrat ca nu i s-a mai dat loc in Parlament incat si-a facut acel forum infantil pentru a avea un locsor unde doar el e zeitate suprema. El taie si spanzura ca asa vrea el. I-am sugerat lui Mosotti sa nu se transforme si el in "Ucenicul vrajitor". Postul a fost sters...

Ontopic: Biserica greco-catolica a fost desfiintata abuziv, probabil pe cat de abuziv a fost infiintata. Ma intreb de ce preotii greco-catolici nu s-au reconvertit la ortodoxism, devreme ce legatura cu Roma era doar un compromis, liturghia fiind 90% aceeasi ca la ortodocsi. Unirea cu Roma s-a facut sub presiune, iar compromisul a fost foarte acceptabil. Rezultatul a fost ca populatia romaneasca a avut drepturi culturale mai mari. Sincai, micu, Maior, Budai-Deleanu sunt nume rasunatoare. Un avantaj enorm a fost utilizarea limbii romane in biserici, clerul fiind scolit in Ardeal, nu in Macedonia.

#36
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

Gheorghe Dracu, on Aug 2 2005, 09:13, said:

Offtopic: Exista un forum a unui fost gainar-actual carturar pe numele sau George Pruteanu. Am incercat sa comunic cu el. Atat in cazul meu cat si al altora, Georgica sterge toate posturile care nu-i convin. Omul e atat de frustrat ca nu i s-a mai dat loc in Parlament incat si-a facut acel forum infantil pentru a avea un locsor unde doar el e zeitate suprema. El taie si spanzura ca asa vrea el. I-am sugerat lui Mosotti sa nu se transforme si el in "Ucenicul vrajitor". Postul a fost sters...

Ontopic: Biserica greco-catolica a fost desfiintata abuziv, probabil pe cat de abuziv a fost infiintata. Ma intreb de ce preotii greco-catolici nu s-au reconvertit la ortodoxism, devreme ce legatura cu Roma era doar un compromis, liturghia fiind 90% aceeasi ca la ortodocsi. Unirea cu Roma s-a facut sub presiune, iar compromisul a fost foarte acceptabil. Rezultatul a fost ca populatia romaneasca a avut drepturi culturale mai mari. Sincai, micu, Maior, Budai-Deleanu sunt nume rasunatoare. Un avantaj enorm a fost utilizarea limbii romane in biserici, clerul fiind scolit in Ardeal, nu in Macedonia.

<{POST_SNAPBACK}>


am sustinut si sustin greco-catolicismul, cu toate ca sunt romano-catolic si nu sunt roman.
meritele acestei biserici sunt evidente, fara ele romanitatea si cultura romaneasca in ardeal, ar fi fost in pericol. sa mai zica cineva ca sunt anti-roman!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate