Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Biserica Greco-Catolica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
294 replies to this topic

Poll: Inainte de 1948 (cand Biserica Greco-Catolica a fost scoasa in afara legii) bunicii mei (104 member(s) have cast votes)

Inainte de 1948 (cand Biserica Greco-Catolica a fost scoasa in afara legii) bunicii mei

  1. n-au fost ardeleni (19 votes [18.10%])

    Percentage of vote: 18.10%

  2. au fost ardeleni, si anume ortodoxi (18 votes [17.14%])

    Percentage of vote: 17.14%

  3. au fost greco-catolici, si au ramas greco-catolici (26 votes [24.76%])

    Percentage of vote: 24.76%

  4. au fost greco-catolici, si dupa 1948 au trecut la ortodoxie (14 votes [13.33%])

    Percentage of vote: 13.33%

  5. au fost greco-catolici, si dupa 1948 au trecut la ortodoxie, dar dupa 1989 au revenit la Biserica Greco-Catolica (17 votes [16.19%])

    Percentage of vote: 16.19%

  6. au fost ardeleni, dar s-au tinut de o biserica maghiara (11 votes [10.48%])

    Percentage of vote: 10.48%

Vote Guests cannot vote

#1
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004
Buna ziua la toate lumea!

Un preot greco-catolic mi-a dat o carte despre istoria bisericii greco-catolice.
E foarte interesanta! Nu pot sa ma opresc din citit... ma intereseaza mult de tot!

edit: e vorba despre cartea urmatoara:

BREHARIU, GHEORGHE: "Biserica romana unita, greco catolica, din Gherla si contributia sa la emanciparea social-culturala si afirmarea nationala a poporului roman". Viata Crestina, Cluj-Napoca, 2004

Edited by Milan, 30 July 2005 - 17:36.


#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
fa un rezumat  :)

#3
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

Milan, on Jul 30 2005, 16:46, said:

Buna la toate lumea!

Un preot greco-catolic m-a dat o carte despre istoria bisericei greco-catolica.
E foarte interesanta! Nu pot sa ma opresc... ma intereseaza de tot!

<{POST_SNAPBACK}>



erdekes! :)

insa iar vom polemiza aici, ca vor fi unii ce nu vor recunoaste rolul catolicismului oriental in afirmarea romanilor in Ardeal, dar vor zice ca , de fapt, erau instrument anti-romanesc, ca si cum a fi roman este similar cu ortodox...
mda, astept polemica.


http://gkhf.nyirbone.hu/

Magyar Görög Katolikus Egyház

es Roman  Görög Katolikus Egyház

#4
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004

Mosotti, on Jul 30 2005, 15:57, said:

fa un rezumat  :)

<{POST_SNAPBACK}>


O sa incerc... Mai intai de toate, cartea pe care am primit-o (  :w00t:  e corecta fraza asta??)

BREHARIU, GHEORGHE: "Biserica romana unita, greco catolica, din Gherla si contributia sa la emanciparea social-culturala si afirmarea nationala a poporului roman". Viata Crestina, Cluj-Napoca, 2004

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
@oarecare, las-o balta, nu ti-ai dat seama ca nu-i roman?  :death:

acest thread se prevede a fi incins. asa ca io pun avertismentu de pe-acuma. cine va injura sau va jigni alti useri va primi instant 2 zile pauza de berici  :)

edit: deja 3 posturi sterse pentru off topic aberant. oarecare, sint curios daca poti scrie mai repede timpenii decit le sterg io. te provoc  :w00t:

edit2: ok, gata cu prostiile, ramineti pe subiect :)

Edited by Mosotti, 30 July 2005 - 17:25.


#6
sosok

sosok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 02.06.2005

rakoczy, on Jul 30 2005, 17:06, said:

erdekes! :)

insa iar vom polemiza aici, ca vor fi unii ce nu vor recunoaste rolul catolicismului oriental in afirmarea romanilor in Ardeal, dar vor zice ca , de fapt, erau instrument anti-romanesc, ca si cum a fi roman este similar cu ortodox...
mda, astept polemica.
http://gkhf.nyirbone.hu/

Magyar Görög Katolikus Egyház

es Roman  Görög Katolikus Egyház

<{POST_SNAPBACK}>



sa fi roman nu e tot una cu ortodox! eu sunt roman, de la Ludus ( Maros-Ludas ) am mai spus asta, dar de cand se stiu ai mei, au fost Romano_catolici si uite, nu sunt maghiarizat .
problema Bisericii unite cu Roma a mai fost discutata pe aici, pro si contra.
eu sunt pro. este o legatura cu occidentul si romanitatea, de care nu putem sa nu tinem seama.
rakoczy, in Ungaria biserica Greco-catolica slujeste in maghiara, dar in Romania se slujeste in romana, dupa ritualul oriental stravechi.

#7
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004
Doamnelor, Domnisoarelor si Domnilor, va rog frumos sa fim linistiti. Ii multumesc lui Mosotti ca m-a aparat, dar in acelasi vreme cred ca e laudabil ca oarecare m-a corectat in cea ce priveste folosirea limbii.

Si as ruga pe toate lumea sa nu incepem inca o data meciul maghiar-roman. Nici nu vreau ca ortodoxi si greco-catolici sa se cearta.

---
ontopic:

La Universitatea Babes-Bolyai am auzit o prezentatie despre grupurile etnice si religiose. Profesorul a zis ca in Ardeal in 1900, proportia greco-catolicilor a fost 24%. Astazi e cca. 2% datorita trecerea fortata la ortodoxia dupa 1948.

Si am facut un interviu cu preoti greco-catolici (care mi-au dat cartea) in judetul Cluj.

Edited by Milan, 30 July 2005 - 17:39.


#8
cineva

cineva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 16.03.2005

Milan, on Jul 30 2005, 17:32, said:

Doamnelor, Domnisoarelor si Domnilor, va rog frumos sa fim linistiti. Ii multumesc lui Mosotti ca m-a aparat, dar in acelasi vreme cred ca e laudabil ca oarecare m-a corectat in cea ce priveste folosirea limbii.

Si as ruga pe toate lumea sa nu incepem inca o data meciul maghiar-roman. Nici nu vreau ca ortodoxi si greco-catolici sa se cearta.

---
ontopic:

La Universitatea Babes-Bolyai am auzit o prezentatie despre grupurile etnice si religiose. Profesorul a zis ca in Ardeal in 1900, proportia greco-catolicilor a fost 24%. Astazi e cca. 2% datorita trecerea fortata la ortodoxia dupa 1948.

Si am facut un interviu cu preoti greco-catolici (care mi-au dat cartea) in judetul Cluj.

<{POST_SNAPBACK}>


Am un bunic care a fost greco-catolic (bineinteles din Ardeal), a trecut la ortodoxism si nu si-a mai redefinit convingerile. L-am intrebat bineinteles de ce si mi-a raspuns ca nu era nevoie pentru ca din punctul lui de vedere aceste doua ramuri ale credintei crestine se aseamana foarte mult. La fel a facut si restul familiei din Ardeal.
Cred ca cine a dorit sa treaca din nou la greco-catolicism a facut-o, cine nu a vrut a ramas ortodox. Din punctul meu de vedere bunicul meu ramane greco-catolic, pentru ca asa a fost botezat

#9
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004
scurt rezumat cartii:

Bineinteles, scriitorul cartii crede ca Biserica Greco-Catolica a contrubuit mult la emanciparea social-culturala si afirmarea nationala a poporului roman, pentru ca biserica aceasta - fiind acceptata da statul austro-ungar - a putut sa organizeze scoli (religioase) in limba romana.

Din incheiere cartii:
"Este cunoscut rolul si importanta Sfintei noastre Bisericei Romane Unite, Greco-Catolice, in viata poporului si a tarii noastre, pe multiple planuri, inclusiv in legatura cu infaptuiera marelui nostru ideal national: Unirea Transilvaniei cu Tara-Mama, vis de veacuri, la relizarea caruia contributia acestei Biserici a fost esentiala si incontestabila."

(As putea zice cateva cuvinte despre asta, dar acum ma opresc...  :peacefingers: )

Mai tarziu:
"In decursul lunii ianuarie 1990, stapaniti de o bucurie euforica, dar si naiva, asteptam ca de la o zi la alta lucrurile sa se aseze de la sine in matca lor fireasca, bisericile si toate bunurile confiscate sa fie retrocedate Sfintei noastre Biserici Martire. Nu ne puteam inchipui ca Biserica sora ar putea sa-si revendice stapanirea in continuare asupra bunurilor confiscate prin violenta de un regim comunist-ateu."
...
"Credeam, totodata, ca, bucurosi de libertatea redobandita, credinciosii nostri, smulsi cu sila in 1948, vor reveni in masa la Biserica mosilor si parintilor lor, sfidati si batjocoriti de comunisti. Dar n-a fost asa. Se vede ca perioada de 42 ani a fost prea lunga si prea nociva! In timpul ei s-au asternut prea multe straturi de zgura peste adevar, iar propaganda potrivnica a alterat pre multe conostiinte.."

Hmm... cuvinte grele, nu credeti?

Edited by Milan, 30 July 2005 - 18:13.


#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
la mine la tara, biserica ortodoxa a preluat biserica greco-catolica, iar vechea biserica ortodoxa a fost darimata si s-a contruit o popicarie  :deadtongue: anyway, dupa 90, nu mai exista greco-catolici decit vreo 5, asa ca nu se mai pune problema restituirii. fiind o comuna cu populatie foarte amestecata, exista 4 biserci: ortodoxa, catolica, protestanta si una saseasca, inchisa, veche de citeva sute de ani cred, care am impresia ca este ceva monument protejat.

Milan, un_oarecare iti multumeste pentru aprecieri si poate iti va multumi personal peste 2 zile cind i se termina suspendarea. daca va mai dori sa revina  :deadtongue:

edit: cred ca bunicii mei erau catolici, cel putin bunicu-mio a fost, pentru ca atunci cind se imbata spunea fragmente de rugaciuni in latina  :w00t:

Edited by Mosotti, 30 July 2005 - 18:27.


#11
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

cineva, on Jul 30 2005, 18:00, said:

Am un bunic care a fost greco-catolic (bineinteles din Ardeal), a trecut la ortodoxism si nu si-a mai redefinit convingerile. L-am intrebat bineinteles de ce si mi-a raspuns ca nu era nevoie pentru ca din punctul lui de vedere aceste doua ramuri ale credintei crestine se aseamana foarte mult. La fel a facut si restul familiei din Ardeal.
Cred ca cine a dorit sa treaca din nou la greco-catolicism a facut-o, cine nu a vrut a ramas ortodox. Din punctul meu de vedere bunicul meu ramane greco-catolic, pentru ca asa a fost botezat

<{POST_SNAPBACK}>



da domnule, corect.

#12
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

Milan, on Jul 30 2005, 18:04, said:

scurt rezumat cartii:

Bineinteles, scriitorul cartii crede ca Biserica Greco-Catolica a contrubuit mult la emanciparea social-culturala si afirmarea nationala a poporului roman, pentru ca biserica aceasta - fiind acceptata da statul austro-ungar - a putut sa organizeze scoli (religioase) in limba romana.

Din incheiere cartii:
"Este cunoscut rolul si importanta Sfintei noastre Bisericei Romane Unite, Greco-Catolice, in viata poporului si a tarii noastre, pe multiple planuri, inclusiv in legatura cu infaptuiera marelui nostru ideal national: Unirea Transilvaniei cu Tara-Mama, vis de veacuri, la relizarea caruia contributia acestei Biserici a fost esentiala si incontestabila."

(As putea zice cateva cuvinte despre asta, dar acum ma opresc...  :peacefingers: )

Mai tarziu:
"In decursul lunii ianuarie 1990, stapaniti de o bucurie euforica, dar si naiva, asteptam ca de la o zi la alta lucrurile sa se aseze de la sine in matca lor fireasca, bisericile si toate bunurile confiscate sa fie retrocedate Sfintei noastre Biserici Martire. Nu ne puteam inchipui ca Biserica sora ar putea sa-si revendice stapanirea in continuare asupra bunurilor confiscate prin violenta de un regim comunist-ateu."
...
"Credeam, totodata, ca, bucurosi de libertatea redobandita, credinciosii nostri, smulsi cu sila in 1948, vor reveni in masa la Biserica mosilor si parintilor lor, sfidati si batjocoriti de comunisti. Dar n-a fost asa. Se vede ca perioada de 42 ani a fost prea lunga si prea nociva! In timpul ei s-au asternut prea multe straturi de zgura peste adevar, iar propaganda potrivnica a alterat pre multe conostiinte.."

Hmm... cuvinte grele, nu credeti?

<{POST_SNAPBACK}>



cuvinte grele, dar adevarate.
peste tot, unde au fost greco-catolici ce au vrut inapoi bisericile lor, construide de ei si parintii lor, ortodoxia s-a opus vehement.
dar acum s-a ajuns la o intelegere in mare masura.
deci, asta e beneficiul dialogului. :kisstogether:

#13
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

Mosotti, on Jul 30 2005, 18:13, said:

la mine la tara, biserica ortodoxa a preluat biserica greco-catolica, iar vechea biserica ortodoxa a fost darimata si s-a contruit o popicarie  :deadtongue: anyway, dupa 90, nu mai exista greco-catolici decit vreo 5, asa ca nu se mai pune problema restituirii. fiind o comuna cu populatie foarte amestecata, exista 4 biserci: ortodoxa, catolica, protestanta si una saseasca, inchisa, veche de citeva sute de ani cred, care am impresia ca este ceva monument protejat.

Milan, un_oarecare iti multumeste pentru aprecieri si poate iti va multumi personal peste 2 zile cind i se termina suspendarea. daca va mai dori sa revina  :deadtongue:

edit: cred ca bunicii mei erau catolici, cel putin bunicu-mio a fost, pentru ca atunci cind se imbata spunea fragmente de rugaciuni in latina  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>



mhmhmmm..... :angry:
agnus Dei, qui tollit peccata mundi/ mielul lui Dzeu care ridica pacatele lumii:
ora pro nobis, peccatoribus! roaga-te pentru noi, pacatosii!


acei greco-catolici de care vorbesti, in satul acela, au o optiunea clara: Romano-Catolicismul.
acuma, ca sa nu ma mai acuze unii ca zic ungureste: Milan, esti protestant cumva?

#14
Milan

Milan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2004
Tatul meu e protestant/református si mama mea este romano-catolica/római katolikus :)

Si eu am fost botezat romano-catolic.

Edited by Milan, 30 July 2005 - 19:11.


#15
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

Milan, on Jul 30 2005, 19:04, said:

Tatul meu e protestant/református si mama mea este romano-catolica/római katolikus :)

Si eu am fost botezat romano-catolic.

<{POST_SNAPBACK}>




ok! suntem frati. :D

#16
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Milan, daca vrei sa studiezi raspandirea/procentajele/proportiile religiilor in Romania, te vor ajuta mult mai mult rezultatele recensamantului din 2002: http://www.insse.ro/...02rezgen/16.pdf .
decat deschiderea unui topic pe un forum. Nu de alta dar userii de pe forum nu sunt chiar reprezentativi pentru populatia Romaniei.

Daca nu asta te intereseaza, ma intreb care iti sunt interesele in deschiderea topicului...

#17
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

dixy, on Jul 31 2005, 14:30, said:

Milan, daca vrei sa studiezi raspandirea/procentajele/proportiile religiilor in Romania, te vor ajuta mult mai mult rezultatele recensamantului din 2002: http://www.insse.ro/...02rezgen/16.pdf .
decat deschiderea unui topic pe un forum. Nu de alta dar userii de pe forum nu sunt chiar reprezentativi pentru populatia Romaniei.

Daca nu asta te intereseaza, ma intreb care iti sunt interesele in deschiderea topicului...

<{POST_SNAPBACK}>



milan este sociolog. daca el spera sa afle ceva din acest topic, e bine.
despre recensamant.... uita-te la datele despre rromi si vei vedea ca datele sunt departe de cele reale.

#18
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Si crezi ca datele unui sondaj pe forum sunt mai reale decat cele din recensamant?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate