Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Rhodos

- - - - -
  • Please log in to reply
1191 replies to this topic

#55
axismundi

axismundi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2006
Salutare,


A stat cineva la hotel Lomeniz in Rhodos (cica este in oras)? Puteti sa imi dati si mie amanunte despre acest hotel?

Multumesc

#56
Kitty2006

Kitty2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.08.2006
Pentru cei care au fost in Rhodos am si eu o intrebare: pana la urma exista sau nu exista Colosul din Rodos? Ca din cate am citit unii zic ca nici nu prea se stie unde exact era localizat , altii zic ca ar fi fost daramat de un cutremur si ar fi ramas numai picioarele de el... bune si-alea, dar macar sa fie!

#57
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View PostKitty2006, on Jul 18 2007, 03:26, said:

Pentru cei care au fost in Rhodos am si eu o intrebare: pana la urma exista sau nu exista Colosul din Rodos? Ca din cate am citit unii zic ca nici nu prea se stie unde exact era localizat , altii zic ca ar fi fost daramat de un cutremur si ar fi ramas numai picioarele de el... bune si-alea, dar macar sa fie!


Nu mai este nimic din Colosul din Rodos insa, in schimb, ai ce vedea pe acolo.

#58
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View Postaxismundi, on Jul 12 2007, 21:49, said:

Salutare,
A stat cineva la hotel Lomeniz in Rhodos (cica este in oras)? Puteti sa imi dati si mie amanunte despre acest hotel?

Multumesc


Eu am fost la inceputul lunii iulie la Lomeniz.
Hotelul este proaspat renovat, mobilier nou,curatenie zilnic, schimbau toate prosoapele si asternuturile,aer conditionat free,LCD, terasa mare,  mancare multa si destul de diversa( vreo 15 feluri de salate, carne, paste etc).
Are si piscina insa apa e destul de rece fiindca e mai mult la umbra.
Mie mi-a placut.
Inconvenientul este amplasarea hotelului fata de centru.Faceam cam o ora de mers pe jos. Dar dupa ce mi-am inchiriat o masina chiar nu mai conta deloc. Am strabatut toata insula, am facut baie si plaja pe vreo 20-30 de plaje diferite.Predomina cele cu pietris ,stanca, dar am gasit si 5-6 cu nisip. Am mers in excursie de o zi cu vaporasul pe insula Symi, plimbare cu vapor cu fund de sticla, tur de oras cu un minicar, am inchiriat ski jet, am vizitat ruine, castele, Valea fluturilor, am baut bere la halba sub forma de cizma de 1.5 litri, am incercat mancarea lor la taverne, am cumparat suveniruri, nu am vazut deloc nori pe cer decat intr-o zona anume, langa un munte, am mancat portocale din livada.Oamenii sunt foarte amabili, nu prea vezi romani.Am facut peste 1000 de poze. Am atasat cateva inclusiv cu hotelul.
Chiar a fost super si recomand tuturor sa mearga pe Rhodos. Si totul la doar 110 euro/persoana+ taxe.
Am cheltuit mai mult acolo decat pe transport+avion+demipensiune

Attached Files


Edited by ryky, 20 July 2007 - 00:45.


#59
Kitty2006

Kitty2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.08.2006

View Postryky, on Jul 20 2007, 01:15, said:

Nu mai este nimic din Colosul din Rodos insa, in schimb, ai ce vedea pe acolo.
Multumesc pentru raspuns ... noi mergem la Kusadasi si ma gandeam ca ar fi frumos sa "bifam' 3 dintre marile minuni ale lumii intr-un concediu. Sa vedem ce energie o sa avem sa mergem pana in Rhodos... trebuie mers pana in Marmaris sau Bodrum cu masina si de acolo cu ferry.

#60
ooonaa

ooonaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2006
La Kos a fost cineva din Rhodos? M-ar interesa cum se ajunge acolo?

#61
eXxxx

eXxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 15.07.2007
Eu voi merge luna viitoare in RHODOS-GRECIA , la hotelul APOLLO BEACH - 4*

A fost cineva la acel hotel sau a auzit cineva de acel hotel ?

Dacă știți , aș dori mai multe informații ...

#62
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View PosteXxxx, on Jul 22 2007, 13:03, said:

Eu voi merge luna viitoare in RHODOS-GRECIA , la hotelul APOLLO BEACH - 4*

A fost cineva la acel hotel sau a auzit cineva de acel hotel ?

Dacă știți , aș dori mai multe informații ...


Hotelul se afla in Faliraki, o localitate aflata la 10-15 km de capitala Rhodos Town. E misto dar neaparat sa vizitezi si restul insulei. Sigur iti va placea cetatea veche din Rhodos .Este mare cat un cartier si este locuita si plina de taverne, localuri, magazinele etc
Despre Faliraki pot sa-ti spun ca mi s-a parut cea mai cosmopolita localitate a insulei. Aici se gasesc multe hoteluri de lux de pe insula

#63
happy_bee

happy_bee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.08.2006

View Postryky, on Jul 20 2007, 01:42, said:

Eu am fost la inceputul lunii iulie la Lomeniz.
Hotelul este proaspat renovat, mobilier nou,curatenie zilnic, schimbau toate prosoapele si asternuturile,aer conditionat free,LCD, terasa mare,  mancare multa si destul de diversa( vreo 15 feluri de salate, carne, paste etc).
Are si piscina insa apa e destul de rece fiindca e mai mult la umbra.
Mie mi-a placut.
Inconvenientul este amplasarea hotelului fata de centru.Faceam cam o ora de mers pe jos. Dar dupa ce mi-am inchiriat o masina chiar nu mai conta deloc. Am strabatut toata insula, am facut baie si plaja pe vreo 20-30 de plaje diferite.Predomina cele cu pietris ,stanca, dar am gasit si 5-6 cu nisip. Am mers in excursie de o zi cu vaporasul pe insula Symi, plimbare cu vapor cu fund de sticla, tur de oras cu un minicar, am inchiriat ski jet, am vizitat ruine, castele, Valea fluturilor, am baut bere la halba sub forma de cizma de 1.5 litri, am incercat mancarea lor la taverne, am cumparat suveniruri, nu am vazut deloc nori pe cer decat intr-o zona anume, langa un munte, am mancat portocale din livada.Oamenii sunt foarte amabili, nu prea vezi romani.Am facut peste 1000 de poze. Am atasat cateva inclusiv cu hotelul.
Chiar a fost super si recomand tuturor sa mearga pe Rhodos. Si totul la doar 110 euro/persoana+ taxe.
Am cheltuit mai mult acolo decat pe transport+avion+demipensiune


Multumesc mult pt detalii. Inca o intrebare: eu n-o sa inchiriez masina, asa ca probabil o sa depind destul de mult de mersul de jos; plaja cea mai aproape de hotel este la Mediterana sau la Egee (eu am mai fost in Rhodos insa incerc sa vizualizez in ce parte a orasului este hotelul). In zona hotelului sunt taverne, ai unde sa mananci?

Merci mult

#64
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Este inspre Egee insa nu mi-a placut plaja de langa hotel. Sunt pe langa hotel si vreo 3 taverne dar nu am intrat niciodata. Practic hotelul este amplasat in afara zonei comerciale, a statiunii.  Se afla la marginea orasului, a cartierelor cu localnici. Amplasamentul este nasol iar pana in zona buna faci cam 45 minute pe jos. Am mers vreo 3 zile pe jos pana m-am saturat si mi-am luat masina. Alta era situatia dupa aceea.

#65
happy_bee

happy_bee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.08.2006

View Postryky, on Jul 26 2007, 01:19, said:

Este inspre Egee insa nu mi-a placut plaja de langa hotel. Sunt pe langa hotel si vreo 3 taverne dar nu am intrat niciodata. Practic hotelul este amplasat in afara zonei comerciale, a statiunii.  Se afla la marginea orasului, a cartierelor cu localnici. Amplasamentul este nasol iar pana in zona buna faci cam 45 minute pe jos. Am mers vreo 3 zile pe jos pana m-am saturat si mi-am luat masina. Alta era situatia dupa aceea.


Hmm... cam nasol daca este asa departe de zona mai buna... eu am mai fost in Rhodos si am stat la un hotel foarte aproape de cazinoul care era pe plaja marii Mediterane si speram sa am si data asta aceeasi bafta... ma mai gandesc atunci daca am sa aleg Lomeniz, mai ales ca nu conduc, asa ca nu se pune problema inchirierii de masina :(

#66
ooonaa

ooonaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2006

View Posthappy_bee, on Jul 27 2007, 10:54, said:

Hmm... cam nasol daca este asa departe de zona mai buna... eu am mai fost in Rhodos si am stat la un hotel foarte aproape de cazinoul care era pe plaja marii Mediterane si speram sa am si data asta aceeasi bafta... ma mai gandesc atunci daca am sa aleg Lomeniz, mai ales ca nu conduc, asa ca nu se pune problema inchirierii de masina :(
La hotel Siravast a stat cineva? De acolo stiti cum se ajunge in orasul vechi? Dar la Lindos?

#67
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View Postooonaa, on Jul 29 2007, 10:59, said:

La hotel Siravast a stat cineva? De acolo stiti cum se ajunge in orasul vechi? Dar la Lindos?


Este la 10-15 min de orasul vechi. Amplasamentul este in Orasul nou, la Mediterana, plaja cu valuri.
Pana in Lindos sunt cam 50-60 km. Se fac excursii zilnic. Sau poti lua autobuzul pe cont propriu.

#68
dan negescu

dan negescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.07.2007

View PostCătălin, on Jul 30 2005, 03:11, said:

Iata si cateva poze... Also, de remarcat faptul ca la mesele incluse (BUFET) de dimineata si seara era o varietate destul de mare de mancare si ce gaseai era la nivel calitativ f ok. Also fructe GARLA de toate felurile  :D



buna,

te rog frumos daca poti sa ne dai mai multe detalii despre hotelul Palladium 3*  din Halkidiki  in special  unde este amplasat fata de Kassandra.

#69
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 04.12.2003
Eu o sa plec in Rhodos pe 1 septembrie - nu stiu inca hotelul. Cateva intrebari:
-gasesc magazine cu electronice acolo ? (vreau sa imi cumpar de acolo o camera digitala)
-aici spunea cineva ca inchiriatul unei masini e aprox. 20E/zi, dar pe net am gasit ca ar fi mai mult, plus asigurari casco full. Cei care ati inchiriat masini in rhodos, cat v-au costat?

#70
altasgard

altasgard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.08.2006
Si noi plecam anul acesta tot la Siravast. E chiar langa plaja (plaja mare, cu nisip, nu bate deloc vantul). 10 minute pana in orasul vechi. La Lindos ajungi ori cu vaporasul (te duci cu o zi inainte in port si iti iei bilet, e mult mai ieftin decat prin agentie) sau cu autobuzul (cam 1 ora si ceva - 3 euro parca).
In Lindos vezi ca sunt 2 golfuri: in afara de cel mare unde vin vapoarele, mai e golful sf. Paul, un super golfulet. Sa tot faci baie acolo. Multi italieni.

#71
altasgard

altasgard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.08.2006
Daca ai carnet, recomand inchiriat masina si plimbat pe toata insula.
Daca nu, de ale intre excursiile agentiei cu cate te duci (din pacate unele nu se fac din lipsa de telespectatori; noi am vrut turul insulei dar era mai scump si romanii nu se inghesuiau la asa ceva; omu agentiei de acolo n-a reusit sa ne cupleze cu alte neamuri la excursia asta asa ca am luat plasa) sau facut o vizita in port si studiat excursiile care se fac de acolo cu vaporasul.

#72
yuppy

yuppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.04.2007
Ne-am intors aseara din Rodos. Nu pot spune decat un singur cuvant, ...... de un miion de ori...: EXCELENT! EXCELENT! EXCELENT! .... Si un indemn pentru toti : Mergeti acolo pt ca nu veti regreta deloc!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate