Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Rhodos

- - - - -
  • Please log in to reply
1191 replies to this topic

#19
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006

 felyx, on Jun 1 2006, 16:11, said:

Pai de ce sa nu ma astept la imagini idilice?

La plaja ma refeream.

#20
alima

alima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.07.2004

 Kiddo, on Jun 5 2006, 08:39, said:

La plaja ma refeream.
Ei...nici plaja nu arata chiar rau.

#21
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Luna asta ma duc din nou la Paladium, insa de data asta m-am interesat ce e cu Superior room

Iata raspunsul de la Customer Support:

Quote

Superior room is:
A new virtual room type
A sea view room, with EXTRA amenities and facilities
1) Bathrobes and slippers in room, one per person
2) Bed down, afternoon maid service, with chocolate
3) Early check in and late check out, upon availability
4) Beach/ pool towels in the room
5) Replenishment of mineral water and fruits (at least once a week)
6) CD/DVD player in room (CD/DVD library available)
7) Tea and coffee making facilities in room
8) Farewell gift
9) Bonus points for the ‘’Palladium Club’’ CRM program
10) Enriched arrival package (Big bottle of red wine instead of Ouzo)

Prin urmare am votat pt aceasta camera :D

#22
dinoo81

dinoo81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.08.2006
Salutare.....
Avem si noi o mica vacanta si ne-am gandit sa vedem Greece, ca tot n-am avut ocazia pana acuma
Am avea si noi niste intrebari la voi priviind cum ajungem cu masina acolo si nu numai
-stiti cumva care este traseul pana in Rhodes, si cam cat facem cu plecare din Galati, cu aproximatie
-trebuie sa facem rezervare la fery de acasa, online, telefonic sau pur si simplu inainte de imbarcare putem plati biletul
-a mai fost cineva in octombrie e la fel de cald ca si acuma 28-32 grade C
-ne-am luat bilet la hotelul Oasis, pe net am gasit ca este un hotel frumos numai ca e putin cam departe de plaja 800m pozele arata impresionate dar vom vedea :naughty:
Merci astept raspunsuri de la voi

#23
altasgard

altasgard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.08.2006
Completare la mesajul de pe topicul cu Grecia

Anul trecut am fost impreuna cu sotia acolo, chiar in orasul Rodos, la hotelul Belvedere Beach de 4 stele, cu KaraTravel. Acum doi ani am fost tot in Grecia, in Halkidiki, tot cu agentia asta, dar cu autocarul. A fost superb, mai putin calatoria cu autocarul din cauza conationalilor din el.
Dar se revin la Rodos. Exceptand faza de la aeroport, cand desi aveam asigurat cica transportul pana la hotel (12 km) nu a venit nimeni sa ne ia, iar la telefon nu raspundea nici agentia greaca de acolo, nici Kara de aici (era 10.30 seara). Asa ca dupa juma de ora am reusit sa luam un taxi. 12 euro.
Hotelul superb. 2 camere, una cu 2 paturi + inca una cu o canapea. Foarte mari. Baia super spatioasa. Vedere spre mare. Mancare (demipensiune, bufet suedez) buna, dar mai buna a fost in Halkidiki la 3 stele.
Hotelul era pe partea dinspre coasta Turciei, adica partea unde bate vantul. Plaja era chiar peste drum, dar plina de pietre. In plus, valuri. Asa ca dupa prima zi, am intrebat la receptie si ne-au trimis catre Eli beach, super plaja in capul insulei, chiar langa portul Mandraki. Nisip fin, plaja spatioasa, apa fara valuri (am stat cu orele in apa). O frumusete.
Marea atractie este orasul vechi si castelul cavalerilor. Este superb, sunt o gramada de magazine cu tot ce vrei si ce nu vrei. Se fac excursii si pe cont propriu din port. Te duci si-ti iei bilet pentru a doua zi spre Lindos, Symi sau mai stiu eu unde. Spre Lindos costa 15 euro de persoana.
Mancarea la taverne este f. buna. Portiile sunt ultrageneroase. un pranz de 2 persoane, incluzand felul principal, salata greceaca si retsina ca bautura, era in jur de 20 de euro.
Anul trecut am fost pe 13 august si a fost foarte cald, asa ca anul acesta plecam tot acolo pe 1 septembrie cu Paralela45.
Zborul cu avonul dureaza cam 1h40min. Am avut numai zile insorite, nici urma de nori. De altfel, Rodosul e cel mai insorit loc din Grecia (cica).
Daca sofezi, se poate inchiria o masina si te-ai scos.
In concluzie, insula e superba. Orasul Rodos e superb si sunt multe de vizitat. Mergeti aici si nu veti regreta.
Pret la 4 stele, demipensiune: cam 500 euro de persoana.
Apropo de alte comentarii, noi nu am vazut chinezarii prin magazine, dar erau niste chinezoaice pe paja care faceau masaj (de la 10 la 30 euro).
In Lindos am fost cu vaporasul. Am vizitat Acropolele de aici, unde se poate urca calare pe magarusi. Apoi, o baie buna in superbul golf de aici. Iar la intoarcere, capitanul a oprit in largul unui golf si a dat semnal de facut baie. Super!
Daca mai are cineva intrebari...

#24
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005
Electronice gasesti (camere video )?
Plec si eu duminica si ma tot batea gindul sa imi cumpar o camera video de a noi. Apoi am citit ca s-ar gasi si ceva electronice dar nu stiu exact ce, asa ca m-am hotarit sa risc si sa vad ce gasesc pe acolo... Oricum, timp sa iau de pe la noi ar mai fi.

Intr-o alta ordine de idei, ce greutate se poate transporta de persoana in avion? Se cintareste doar bagajul din cala avionului sau si cel pe care il iei la tine (adica se poate lua bagaj mic cu tine?). E mai bine sa iei doua bagaje care sa aiba greutatea maxima admisa (spre exemplu doua bagaje de cite 20 kg) sau unul care sa aiba 40 kg, avind in vedere faptul ca mergem doua persoane?

In general cam ce se merita cumparat din insula?

A mers cineva la Marmaris( in Turcia) din Rodos?

Multumesc.

Edited by furceag, 07 September 2006 - 19:40.


#25
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005
M-am intors de curind din Rodos.
In mare confirm cele aratate de ceilalti cu o precizare: Courage spunea ca nu prea a intilnit greci. Vreau sa spun ca ii intilneam oriunde mergeam. Ii recunosteai imediat dupa tonalitatea discutiei; pareau ca se cearta tot timpul.

Sa incep si eu:
Desi am primit confirmarea pentru un hotel din Antalia, nu am apucat sa platesc fiind plecat la Baile Felix. In timp ce eram acolo, au avut loc atentatele din Turcia, motiv pentru care sotia mea a refuzat categoric acest sejur. Am anuntat agentia care ne-a spus ca locuri a avion mai sint doar pe Rodos si Corfu. Am ales Rodos dar si aici erau doar citeva hoteluri din care de 4*, 3* si de 2*. La niciunul dintre cele de 4* nu am primit confirmari asa ca am ales Hotelul Lomeniz, hotel de 3* situat linga plaja din sudul orasului care ni s-a parut a fi cel mai aratos.

Am plecat de la Bucuresti cu compania Blue Air, am ajuns in insula dupa o ora si 40 minute. Am fost asteptati la aeroport si transportati la hotel. Acolo prima surpriza : nu figuram pe lista celor care trebuiam sa fie cazati in acest hotel (curat ghinion pentru ca este a doua oara cind merg in Grecia si la hotel nu figurez cu cazare. Data trecuta a durat o zi pina ce ne-a gasit un alt hotel). Dupa parlamentari prelungite, s-a gasit o camera ce era tinuta de rezerva, la etajul I. Priveliste ''superba" - peretele cladirii din fata, dar asta este; altceva nu era. Camera arata exact ca in fotografiile publicitare adica bine.
Mincare, demipensiune, foarte multa, bufet suedez. Multa si nu foarte gustoasa; eu as fi destituit bucatarul, dar poate acesta era si scopul: sa nu maninci prea mult. Oricum, poate sint eu prea circotas pentru ca pe ceilalti turisti nu i-am vazut sa protesteze, ba chiar isi umpleau farfuria de mai multe ori.

Din punct de vedere al orasului Rodos: partea de sud, cea in care stateam noi era mai in afara ochilor turistilor. Zona era dezolanta, si parea parasita. Aceasta este imaginea pe care am avut-o in prima zi.
Attached File  DSCN2492.JPG   160.64K   308 downloads   Attached File  DSCN2494.JPG   162.09K   260 downloads  Attached File  DSCN2491.JPG   160.42K   257 downloads
Ulterior, mergind spre centru, privelistea s-a schimbat intelegind de ce insula este atit de apreciata. Centrul  vechi este deosebit Attached File  DSCN2530.JPG   615.11K   265 downloads  Attached File  DSCN2591.JPG   183.31K   282 downloads  Attached File  DSCN2480.JPG   361.09K   239 downloads
iar centru nou este elegant. Confirm cele aratate de Courage : produse de firma cit si din cele chinezesti care ti-ar fi rusine sa le cumperi, toate facilitatile par a fi supradimensionate.
Eu am prins o reducere si mi-am luat ceva haine (Adidas, Puma, Le Coq Sportive, maxim 20 euro) si incaltaminte (Nike 45 euro).
Attached File  DSCN2968.JPG   169.87K   428 downloads

Aceasta este harta orasului Rodos. Din locul marcat se poate lua trenuletul pentru turul orasului, costa 3 euro. Din celalalt loc marcat se pot lua autobuze catre toate locurile importante din insula : Lindos, Falikari, Filerimos, Valea Fluturilor.
Partea incercuita cu mov este centru vechi iar in nordul insulei este acvariul (4,5 euro).

De cum ajungeti acolo vi se vor oferi excursii organizate : turul orasului (20 euro), turul insulei (48), excursie in Turcia-Marmaris (55 euro+ 19 euro taxe de port), excursie Filerimos si Valea Fluturilor (28 euro), croaziera in Insula Symi ( 35euro), croaziera in Lindos (25 euro), etc.
Nu va sfatuiesc sa cumparati nimic. Toate aceste excursii se pot lua din port (Lindos 15 euro unde poti merge si cu autobuzul - 8 euro dus/intors, Marmaris 38+19 taxe port, Symi 20 euro).

Am fost in Lindos unde este foarte frumos dar foarte cald. Am vazut oameni opriti pentru ca nu mai puteau urca spre Acropole din cauza caldurii dar si lesinati pe care alti turisti incercau sa-i readuca in simtiri.
Attached File  DSCN2614.JPG   618.68K   311 downloads Attached File  DSCN2616.JPG   581.29K   361 downloads

O alta excursie care mi-a placut a dost cea din Insula Symi. Insula frumoasa, foarte calduroasa in care nu prea ai nimic de facut. Te-ai plictisi groaznic. Prima oprire a fost intr-un catun Attached File  DSCN2725.JPG   185.24K   270 downloads
iar cea de-a doua in capitala, Simi.  Attached File  DSCN2773.JPG   403.97K   272 downloads  Attached File  DSCN2769.JPG   176.9K   241 downloads

Un alt loc care trebuie vizitat este Water Park, 20 euro  Attached File  DSCN2539.JPG   176.85K   400 downloads  Attached File  DSCN2549.JPG   423.92K   328 downloads

Cei care urasc vintul trebuie sa evite partea insulei dinspre Turcia. Acolo bate vintul tot timpul cu o intensitate chiar deranjanta. Am intrebat-o pe ghida care mi-a spus ca vintul s-a oprit o singura data prin 2003 si toti s-au speriat ca urmeaza un cutremur sau o alta nenorocire.

Plaja nu este grozava pe insula decit pe ici-colo pe distante mici. Eu nu am fost pe toate plajele dar pe care le-am vizitat erau pietroase iar cele nisipoase dar mici si exploatate la maxim. Marea in schimb este superba  
Attached File  DSCN2824.JPG   175.37K   406 downloads

Sper ca postul meu sa nu fie considerat prea lung. Am incercat sa arat cit mai mult in putinul spatiu. Sper sa fie de folos altora asa cum mi-a fost si mie cele citite aici si cele explicate de un user de pe acest forum.

#26
furceag

furceag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 09.10.2005
Si inca ceva.


Mda, din pacate nu pot sa atasez. Si am si am apasat pe un buton gresit. Rog un moderatur sa stearga postul.
Multumesc.

Edited by furceag, 07 October 2006 - 09:04.


#27
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
inca nu sunt hotarat unde sa-mi petrec concediul de vara, dar din cate am citi Hotel Palladium Rodos este destul de reusit ca oferta pret calitate. singura mea problema este zborul, cu ce companii se zboara spre Rodos cand se cumpara un pachet turistic din tara.
va multumesc.

#28
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
As dori  sa merg in vara in Rhodos si as dori sa aflu mai multe detalii , astept opiniile, informatiile voastre!

#29
oanatosi

oanatosi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2007
Am fost la rhodos anul trecut, mi-a placut mult mai tare decat Creta unde fusesem cu un an inainte
eu am stat la Rhodos City, aveam pe stanga marea egee, pe dreapta mediterena

In rhodos este si o cetate medievala foarte frumoasa

Succes

#30
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005
Courage, daca mai dai pe aici spune-mi cat a costat pachetul cu Superior Room si daca a meritat.

#31
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

 fotojunior, on Mar 23 2007, 11:06, said:

inca nu sunt hotarat unde sa-mi petrec concediul de vara, dar din cate am citi Hotel Palladium Rodos este destul de reusit ca oferta pret calitate. singura mea problema este zborul, cu ce companii se zboara spre Rodos cand se cumpara un pachet turistic din tara.
va multumesc.

Tarom (ex: Charterul Prestige Tours)
Blue Air (ex: Charterul Best Comtur).

#32
dana3012

dana3012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.02.2007

 oanatosi, on Apr 12 2007, 16:22, said:

Am fost la rhodos anul trecut, mi-a placut mult mai tare decat Creta unde fusesem cu un an inainte
eu am stat la Rhodos City, aveam pe stanga marea egee, pe dreapta mediterena

In rhodos este si o cetate medievala foarte frumoasa

Succes



Salut oanatosi!

   Poti sa ne spui mai multe despre Rodos? Noi am dori sa mergem in vara aceasta acolo, probabil in luna august. De fapt ne chinuim sa ne decidem intre Rodos si Corfu. Pentru Rodos am gasit oferta la o agentie cu care am fost plecati si anul trecut in Grecia si a fost ok.
   Poti sa imi spui tu la ce hotel ai stat? Chiar in orasul Rodos, am primit oferte pt : Hotel Blue Sky, Hotel Petit Palais, Hotel Grand, Hotel Blue Bay. Agentia mai are oferte pt urmatoarele locatii: Faliraki, Ixia, Kalithea, Kolymbia, Afandou. Ai vreo recomandare pentru unul dintre aceste hoteluri, sau locatii?
  Si inca ceva :rolleyes:  am citit diverse chestii legate de vantul din Rodos, unele dintre ele contradictorii. Poti sa imi explici care-i treaba cu vantul? :huh:  
   .. cred ca ti-am facut capul calendar cu atatea intrebari :P

Edited by dana3012, 18 April 2007 - 18:53.


#33
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 06.08.2005
Vantul din Rhodos? Care vant? Apare un fenomen de briza ca in orice zona de litoral cu incalzire diferentiata, primavara poate fi mai intens, , dar nu-i chiar asa problema... cel putin vara de abia-l astepti.
Preferabil sa stai chiar in Rhodos (orasul nou) sau pe aproape, e principala atractie. Dar merita si inchiriata masina (cca 20euro/zi) si batuta toata insula. Eu recomand vizitarea Lindos, neaparat excursie la Symi, Tzampika cu plaja superba de langa. Mai vedeti si aici

#34
lacrarot

lacrarot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2007

 dana3012, on Apr 18 2007, 19:50, said:

Salut oanatosi!

   Poti sa ne spui mai multe despre Rodos? Noi am dori sa mergem in vara aceasta acolo, probabil in luna august. De fapt ne chinuim sa ne decidem intre Rodos si Corfu. Pentru Rodos am gasit oferta la o agentie cu care am fost plecati si anul trecut in Grecia si a fost ok.
   Poti sa imi spui tu la ce hotel ai stat? Chiar in orasul Rodos, am primit oferte pt : Hotel Blue Sky, Hotel Petit Palais, Hotel Grand, Hotel Blue Bay. Agentia mai are oferte pt urmatoarele locatii: Faliraki, Ixia, Kalithea, Kolymbia, Afandou. Ai vreo recomandare pentru unul dintre aceste hoteluri, sau locatii?
  Si inca ceva :rolleyes:  am citit diverse chestii legate de vantul din Rodos, unele dintre ele contradictorii. Poti sa imi explici care-i treaba cu vantul? :huh:  
   .. cred ca ti-am facut capul calendar cu atatea intrebari :P


Despre Rhodos numai de bine.
Noi am fost anul trecut si iti spun pe scurt cum a fost. Cand spun noi ma refer la noi 2 si copilul care anul trecut avea 3 ani.
- agentia: paralela 45
- ora charter convenabila : plecare ora 8 am, la intoarcere sosire ora 15
- am stat la Aldemar; aici atentie este de 4 si 5 stele. Aveau all inclusiv la 4 stele si demipensiune la 5 stele. Noi am mers la all inclusiv si bine am facut. Pentru ca la demipensiune (asta stiu pt ca ne-am intalnit cu niste prieteni care au stat la Aldemar 5 stele in aceeasi perioada) platesti si sticla de apa de la masa (care e vreo 2 EUR o apa plata la 0.5 l)
- plaja este ok, au si plaja cu nisip si ponton
- noi am fost cazati nu in cladirea principala ci intr-un bungalow de vreo 20 camere (fiecare cladire are piscina proprie) asa ca la piscine nu este inghesuiala
- mancarea este super, copilul nu a avut nici un fel de problema: sunt multe sortimente si mancare gatita, gratare, fructe etc.
- camera este ok, cu cartele magnetice, cu baie cu vana,uscator, balcon mare, AC, frigider, telefon si in baie,
- atentie la hotelurile propuse de agentii: multe dintre ele sunt in centrul orasului, printre strazi, traversezi strada ca sa mergi la plaja
- uitati-va pe net si alegeti un hotel pe malul marii
- alegeti zona Kalithea,Afando, Kolimbay sau la Faliraki (cui ii place viata de noapte)
- mergeti cu all inclusiv
- nu stiu cand vreti voi sa mergeti ca perioada, noi am fost in iulie si este ok daca nu te indepartezi de malul marii
- la pranz mori de cald, in masina la fel (AC merge la maxim), iar daca te indepartezi de hotel e o seceta cumplita (totul e uscaciune si piatra sau pamant arid, de altfel vegetatia te socheaza; e plin de leandrii si maslini)
- puteti lua taxi de la hotel pana in oras: era 5 EUR de la Aldemar
- noi am inchiriat o masina (initial 20 EUR/ zi) dar daca am tinut-o 5 zile am platit 70 EUR si ne-am plimbat toata insula
- nu faceam plaja la Aldemar, mai jos de Afandou sunt niste golfulete superbe: ex renumita plaja de la Tsambyka e super acolo, dar nu ai unde sa te cazezi
- acolo se platesc sezlongurile (care au perne) si umbrelele - cam 5 EUR/ sezl+umbrela dar negociati absolut totul, noi in prima zi am platit 10 EUR pentru 2, dar apoi pentru ca mergeam zilnic aici (este la 10KM de Aldemar), plateam 5 EUR pentru 2 buc.
- prosoapele de plaja se inchiriaza de la magazinul de langa receptie; se retine garantie 15 EUR/ buc care se returneaza cand le predai. Se puteau schimba de cate ori vroiai pe zi.

Nu mai stiu ce sa scriu, dar a fost super. Dupa parerea mea optati neaparat pentru all inclusiv si va recomand din ce am vazut eu: bineinteles Aldemar, Louis Colossos Beach, Rodos Palladium - in general cele de pe coasta estica a insulei (este nisip aici), , in Ixia si celelalte zone chiar si in Rodos plaja este din pietris.

#35
Donatella

Donatella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.04.2007
Intr-adevar, pe partea vestica a insulei bate vantul destul de tare, tot timpul anului. Dar pe plajele din Faliraki, Kalithea, Afandou, Lindos e OK, nu veti avea probleme cu vantul. Eu am fost la sfarsit de iunie, inceput de iulie in Tholos, la hotel Doreta Beach. Hotelul este superb, camere mari, cu all inclusive, este mai mult pentru familii cu copii. Hotelul era plin de familii de nemti si englezi cu copii. Dar am stat mai mult la piscina. Pe plaja nu am putut sta din cauza vantului. Am inchiriat masina si am circulat pe toata insula, iar la plaja ne-am oprit pe partea de est, unde apa este mai calda si fara valuri. Am fost cu copil de 1 an si a fost perfect.

#36
NFS

NFS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.02.2006
A fost cineva in Rhodos cu masina proprie? M-ar intresa cit costa feriboat-ul (Salonic-Rhodos).
Am gasit tot felul de info, numai asta nu. Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate