Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Computere din anii '80

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Care din institutiile Bucurestene foloseau computere in anii '80 si la inceputul aniilor '90? Ma ganedesc ca vreuna dintre institutiile astea l-ar putea scoate la casare la un pret redus. Am incercat la I.C.I., dar mi-au zis ca nu mai au asa ceva!Take a look at this:
http://www.romaniali...27072005&idx=64
Ain't that cool!?  :coolspeak:

Edited by djl, 29 July 2005 - 12:42.


#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
twilight zone, pe cuvant.. ce naiba tot cauta la mac chestii care n-au nimic de a face cu asta?

#3
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Faine vremuri, dar nu merita sa aduni toate prostiile in ziua de azi cum face djl

serios, chiar am vazut la televizor, eu cred ca tu suferi de o boala. Ai fi in stare sa aduni orice. Get real, trateaza-te, ca in timp iti distruge viata chestia asta....

#4
baubau17

baubau17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.10.2004
calculatoare ca ala din poza, care mergeau numa cu floppy mare cred ca mai au pe la noi la scoala daca nu le-au aruncat :huh: .(apropo eu sunt din judetul Arad  ;)

#5
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Si ce te dearnjeaza pe tine ca imi plac vechiturile.
Poate peste ani o sa scot $$$.

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

addicted, on Jul 29 2005, 15:48, said:

twilight zone, pe cuvant.. ce naiba tot cauta la mac chestii care n-au nimic de a face cu asta?

<{POST_SNAPBACK}>


e un fel de mac romanesc. ca si cum ai cauta pe aria hot dog un virsli

#7
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
frumos hobby

cred ca o sa vizitez si eu facultatile din bukka a.s.a.p.

#8
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
Eu mai am un PC 486 sau 286  . A fost primul meu PC si l-am pastrat ......si acum e in cutie si functioneaza :P

Edited by Elena2k, 29 July 2005 - 20:47.


#9
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
azi m-am dat cu un cyrix cu 32 sdr. am pus si un dvd rom pe el..

#10
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004

Elena2k, on Jul 29 2005, 20:46, said:

Eu mai am un PC 486 sau 286  . A fost primul meu PC si l-am pastrat ......si acum e in cutie si functioneaza :P

<{POST_SNAPBACK}>

486 nu l-as considera un pc chiar vechi
pastreaza-l inca vreo 20 de ani ....  ;)

#11
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
un 8086 e vechi ? e pe la unchiu-meu.

damn twilight zone, got me

#12
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Poate ca  daca 8088>8086 atunci este mai...  vechi (deci invingator la puncte...)  :lol:

[ http://www.cpu-world.com/CPUs/8088/S_AMD-QM8088D1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar ce spuneti de un IBM XT -512K RAM, HDD 20MB, CGA color cu procesor AMD 8088... B)
Ceva care arata cam asa:

[ http://www.lesser-evil.com/albums/InsideXT/abg.sized.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Quote

On March 8, 1983, IBM released the Personal Computer XT, short for eXtended Technology, or PC/XT, or just XT. It came equipped with a 10 megabyte MFM Full-Height Hard Disk Drive with 306 Cylinders, 4 Heads, and 17 512-byte Sectors, was expandable to 640k of RAM on the Motherboard, and came with MS-DOS v2.1, which supported directories and subdirectories. It had one or two half-height 5 1/4 inch floppy drives, and was later available with a 20 megabyte Half-Height Hard Disk Drive with 615 Cylinders, the Seagate ST-225, interleaved at 3:1. It carried the nameplate 'IBM Personal Computer XT'.`` The expansion bus also contained eight slots instead of the original five. This gave users greater flexibility in the addition of peripherals to their machines. Because this machine was so popular, many manufacturers began copying IBM's design. These copies were referred to as 'clones.'

Since the introduction of the XT, there has been an explosion in the PC industry. This was largely made possible by the open architecture of the IBM PC and XT. Many 286,386, and 486 computers have been built with the same slot-width as the IBM XT, resulting in the term ISA, or Industry Standard Architecture.

Release Date: Mar 8, 1983

Original Price: $7,545.00 (according to IBM price list)

Processor Speed: 4.77 mhz non-Turbo model, 8+ mhz Turbo (8086 or 8088 CPU)

Edited by mister_rf, 29 July 2005 - 22:39.


#13
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Intradevar , raritate.

#14
Gobi

Gobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2005
Eu mai am doar floppy de 5.25 care merge cu dischede d-alea de 360k. Am si 80 de "mini-floppy" disks toate in stare buna. Si unele devirusate.

Pret: nu-l dau dar il imprumut cu 50b / min.  :D

Cea din coltul drapta jos cred ca e.
Attached File  flop005.jpg   6.1K   143 downloadsAttached File  FLOPPY.GIF   26.2K   172 downloads

Edited by Gobi, 30 July 2005 - 03:37.


#15
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
Mai copii...  :D

Ia mergeti voi la pagina asta si dati-i sa caute cip sau hc-85. Ce XT? Pai ala e vechi? Voi ati incarcat vreodata jocuri de pe caseta?
Nu sariti la gatul meu pentru ton. Dar imi aduc aminte cu placere. Ma rog: nu era nici o placere sa tot reglez capul de citire al casetofonului pentru fiecare caseta in parte dar... eh... ce vremuri.....

P.S.: in situl respectiv se mai gasesc si alte calculatoare romanesti. Va las placerea descoperirii. Pe de alta parte sunt de vazut si celelalte. O sa vedeti prin ce s-a trecut pentru a se ajunge la osx. Si windows...

#16
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
alta 'scula' romaneasca de cautat este jet. dupa cautare apare in josul paginii la sectiunea stiri. Eu nu am stiut ca aia era chiar o carcasa de telefon. Am crezut ca partea cu telefonul urma sa apara la versiunile viitoare. Bai ce saraci si chinuiti eram... Ma mir de unde explozia asta de IT in Romania...

#17
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Am in magazie vreo 8 XT-uri, cateva functionabile, floppy 5 inchi, dischete, MD-DOS 4 original pe dischete, inscriptor extern HP 1x, calculator Coral cat 1 dulap cu benzi, nefunctionabil ( a costat 38 milioane in 1989).

Nu sunt de vanzare, sunt pe inventar, trebuie scoase la casare.

Edited by Inginerul, 23 August 2005 - 07:10.


#18
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
Coral: mandria industriei microelectronice romanesti.  Aveam si timbre cu Coral  :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate