Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#2179
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmirceavoda, on 30th March 2011, 10:57, said:

Tu faci aici pe prostul sau nu ții minte? Am spus că pînă la TINE!!! Nu contează dacă ieri vorbeam de ea. PÎnă să o văd scrisă de tine ieri, alalatăieri, nu am mai văzut-o undeva.
"Sînt avizat să vorbesc despre daci pt că am citit mult despre ei"
"El e avizat să vorbească despre construcții pt că e arhitect"
"Cutare e avizat să vorbească despre amor pt că are mare experiență în acest domeniu"
În acest context știu eu cuvîntul avizat și expresia a fi avizat.Tu l-ai folosit altfel; într-un mod pe care eu nu îl cunosc.
Ți l-am arătat ție.mă! Ți l-am citit.Vrei să spui că nu pricepi nimic din el? Vrei să spui că nu e în limba romînă? Înseamnă că ești ultimul mincinos și că te minți singur. Se pot scrie texte în romînește în graiul ardelenesc sau moldovenesc din care să pricepi tu și mai puțin decît din textul scris de Penea lui Polisteneas în sec 5 îen.Tot romînești sînt acele texte.
Voiai să fie scris cu caractere romînești de azi????? Mă, ție chiar nu ție rușine? Ești venit să faci aici flame? Reproșezi că nici măcar nu e scris un text antic cu caractere romînești de azi? Deci nu poate fi romînesc după logica ta de de copil de clasa 2?  Ienăchiță Văcărescu cu ce caractare a scris pe la 1840 "De-aș avea"? De-aș avea o porumbiță....i-aș cîta doina-doiniță...Cu ce ai rămas tu din școala aia?
Ia vezi ce am marcat cu rosu. Sa nu zici ca nu ti-am aratat ca esti agramat.

Graiul e grai, se vorbeste nu se scrie. Daca te referi la regionalisme, asta e altceva.

#2180
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postmirceavoda, on 30th March 2011, 11:04, said:

Ai 10 pagini înapoi din acest topic: dacă sînt agramat este imposibil să scriu postări corecte.Arată-le pe cele incorecte.
Unde dracu am făcut eu apologia proprietăților antibacteriele ale smegmei? Cred că nici nu știi ce  e aia  a face apologia. dacă oi fi scris pe undeva că smegma are proprietăți antibacterile și știu asta pt că am citit  scris de un doctor înseamnă apologie???(nu găsesc emoticonul cu ciocanul)
Și asta înseamnă că sînt agramat? Bă, tu știi ce e  aia agramat? Uite cu ce apari tu ca să dovedești că eu sînt agramat!
Vai de cozonacul tău!

antibacterian :ciocan:

#2181
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Pai asta-i scrierea de pe placutele dacilor..mai trebuie sa comentam? :-))

Daca-i limba romana,il rog pe domnul mirciulica sa spuna ce se scrie pe aici,ca eu nu inteleg nimic!

[ http://dacia.org/1a/_files/Image/Tablite%20Sinaia/2620-RODC-APDI-0001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marcuzzzo, 30 March 2011 - 10:14.


#2182
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmirceavoda, on 30th March 2011, 10:57, said:

Tu faci aici pe prostul sau nu ții minte?  Înseamnă că ești ultimul mincinos și că te minți singur. Mă, ție chiar nu ție rușine? Ești venit să faci aici flame? .Cu ce ai rămas tu din școala aia?


View Postmirceavoda, on 30th March 2011, 11:07, said:

vezi că m-ai jignit grav mai sus și continui.Am impresia că nici nu-ți dai seama.
Dacă continui îți spun că te las cu marcuzzo MY, Cyber, Megara și îți urez de nivelul ăla să ai parte pe forum.Adică de useri la acest nivel.
Bibicule , exista o expresie . Prostul dupa ce e prost mai e si fudul . Adica tu sari cu invectivele astea si tot tu te simti jignit ?!  Esti comic .

#2183
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postmarcuzzzo, on 30th March 2011, 10:01, said:

Domnule acuma sa vorbim serios.
Cum poate o tablita scoasa de pe vremea lui Burebista sa contina,nu doar literele latinesti,ca asta ar fi o floare la ureche pentru lingvisti,ci si grafierea chinezeasca,hieroglificile egiptene si scrierea evreiasca la un loc?
Cioplirea este neingrijita,figurile de pe tabilita parca sunt facute de un copil.
Ceva mai grosolan nu l-am vazut niciodata in viata mea,chit ca nu stiu mai nimic despre piesele antice.
Mie mi se pare numai o batere de joc a unui domn care nu si-ar fi inchipuit niciodata ca intr-o buna zi cineva sa-l fi luat de bun!.

Serios vreau sa vorbim si eu. Deci cum se explica prezenta pe placute ale unor detalii din constructia Sarmizegetusei, detalii excavate abia prin anii 50'-60'-70', si care era imposibil de a fi cunoscute in secolul XIX?

Cat despre cioplirea cum ii zici tu, neingrijita, poti sa cauti, eu nu am chef acum, niste tablite din aur aflate la Viena, sa vezi acolo un luptator dac scrijelit si mai rau.
Despre grafie chinezeasca, nu stiu, eu nu ma prea pricep la lingvistica, dar parca tot cineva aici pe forum a pus o presupusa hieroglifa din aia chinezeasca, si nimeni nu a putut gasi ceva asemanator in scrierea chinezeasca.

View PostDunareRhinRhone, on 30th March 2011, 10:01, said:

Este o subtilitate. Informațiile despre Sarmizegetusa erau preluate din Austro-Ungaria înainte de 1918. Acolo trebuie făcute verificările, dacă nu cumva știau mai mult decât au știut românii până la 1950.

Ce dracu sa stie austro-ungarii mai mult, daca Sarmizegetusa s-a excavat in anii 60' ai secolului XX? Ce puteau stii ei mai mult, din moment ce nu se descoperise nimic?

#2184
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Nu conteaza daca exista in chineza semnele alea,sunt doar scrijelite sa semene cu ideogramele chinezesti.
Nu mi se pare mare lucru de facut,orice copil poate face asta.

#2185
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postmarcuzzzo, on 30th March 2011, 09:56, said:

Obraznicia acestui om se vede din modul cum ii s-a adresat domnului Sorin Olteanu-el da studios adevarat-cand a intrat pe la forumul lui.
A inceput sa-i faca pe toti lingvistii prosti, si si-a pus galimatia lui pe sectia dansului de discutii in legatura cu limbile traco-moesiene.
Cand ceilalti useri au inceput sa-l contrazica,printr-un ton destul de civilizat ca nici macar nu i-au vorbit nepoliticos,domnului florica i-a sarit imediat tandra astfel incat a trebuit sa fie dat afara.
Nestiind,saracul de el,sa contracareze obiectiunile forumustilor cu pricina,s-a apucat sa le vorbeasca urat, si i-a trimis domnului Olteanu o serie de mailuri unde,daca e sa redam pe aici sudalmile si injuraturile pe care le-ai insirat acolo,ne-am simti noi tare stanjeniti.

Asta este discutia civilizata a domnului mirciulica.
Olteanu a fost primul obraznic.De aproape lua de la mine și două palme pt că a fos mojic.
Îi numesc proști pe lingviști și am pe ce.Într-o sută de ani nu au desfăcut textul și cînd îl arăt eu făcut se uită la el ca idioții.
Ceilalți useri m-au ciontrazis pe un ton batjocoritir .Sînt aplaudaci cretini de-ai lui Olteanu care s-au simțit obligați să latre pt că "maestrul" Olteanu nu pricepea ce ar fi trebuit să priceapă din prima clipă.Mi-au reproșat numai prostii.
Aici e vorba dacă am dreptate sau nu adică dacă textul inelului e bine despărțit.Restul....ce fumez eu, dacă mă înșeală nevasta, dacă l-am înjurat pe Olteanu pt mojicie și pe alți lingviști pt altceva, dacă am și alte defecte....astea nu contează cînd discutăm despre acel text.

#2186
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postlupu2, on 30th March 2011, 11:16, said:

Serios vreau sa vorbim si eu. Deci cum se explica prezenta pe placute ale unor detalii din constructia Sarmizegetusei, detalii excavate abia prin anii 50'-60'-70', si care era imposibil de a fi cunoscute in secolul XIX?

Care-s alea? Nu vrei sa le postezi aici? Placuta vs. planul cetatii [sau ce-o fi fost...]

#2187
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Pai nu conteaza?
Adica cand tu intri in casa altcuiva iti incepi discutia printr-o insulta?
Bunele maniere iti spun cel putin sa te adresezi frumos gazdei si sa raspunzi la obiectiunile ce ti se pun intr-un mod pertinent.
Tu acolo n-ai facut altceva decat sa arati ca esti de ingamfat si de superificial in ideile tale.
Ei ti-au pus o serie de intrebari in legatura cu gramatica textului,cu felul in care ai procedat cu despartirea unor randuri care nu-s scrise in continuu asa cum crezi,ca si un pustiu ar vedea lucru asta.
Pur si simplu tu nu admiti niciodata ca altii au dreptate,numai tu si tu contezi.

#2188
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postmirceavoda, on 30th March 2011, 11:18, said:

...ce fumez eu

A propos, ce fumezi?

#2189
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostMount_Yermom, on 30th March 2011, 10:09, said:

Se spune...

Hai sa le analizam impreuna. Care sunt detaliile care probeaza autenticitatea lor?

Citisem mai demult un interviu al Aurorei Petan, parca e ceva si pe siteul ei, nu am timp si chef de cautari detaliate acum, am cautat la repezeala
http://www.libertate...ute-209889.html

<<In urma descifrarii unor nume de pe tablite, se stie azi ca placa numarul 21, de exemplu, reprezinta planul cetatii Sarmizegetusa de pe vremea lui Burebista. Se mai stie ca pe placa numarul 84 este tot cetatea Sarmizegetusa, dar de pe vremea lui Decebal. Placile cu aceste harti au fost turnate in secolul XIX, conform testarilor fizice, iar datele arhitecturale sunt identice cu ceea ce s-a descoperit la Gradistea, in secolul XX. Era imposibil ca in secolul XIX cineva sa stie ce se va descoperi in veacul urmator si sa reprezinte aceste date din viitor pe niste placi din plumb.>>

<<Daca sunt copii ale unor originale, trebuie cercetate, pentru ca pot face lumina asupra unei perioade a istoriei noastre despre care stim foarte putin, inclusiv despre limba dacilor, care, din cate se pare, era apropiata de latina. Daca sunt falsuri, trebuie studiate pentru a se lamuri acest lucru. Vreau sa spun ca nu exista nici un indiciu ca ar fi falsuri, dar nimeni nu doreste sa cerceteze cu seriozitate aceste obiecte. Nici macar nu sunt inregistrate oficial, de parca nici nu ar exista pentru istoricii din tara noastra. Eu sunt doctor in lingvistica si am fost cercetator in Academia Romana. A trebuit sa demisionez, din cauza ca sustin teza autenticitatii scrierii de pe tablitele din plumb. Ce facea regele Carol I cu aceste falsuri la curtea sa? Cine s-a chinuit sa realizeze 200 de inscriptii doar de amorul artei? E o zona ocultata si nu inteleg de ce', ne-a spus Aurora Petan>>

Edited by lucifer76, 30 March 2011 - 10:54.


#2190
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Iata alta placuta.
Domnul mirciulica are posibilitatea sa ne-o traduca spre limba rumanului.
Nu trebuie sa-i rezulte dificil,ca doar este limba lui de bastina pe aici.


[ http://ramaniamyblog.files.wordpress.com/2010/10/imagini-tablite-de-la-sinaia-t-6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2191
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postlupu2, on 30th March 2011, 11:23, said:

"Romanii sunt azi liberi datorita acestor placute"

Lupule, daca n-ai chef nu mai aduce in discutie ce se spune ca suntem oameni mari putem sa interpretam si singuri.

Asadar, argumentul tau a cazut din lipsa de probatoriu.

Pana la proba contrarie placutele sunt dovedite false.

#2192
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postlucifer76, on 30th March 2011, 10:13, said:

Bibicule , exista o expresie . Prostul dupa ce e prost mai e si fudul . Adica tu sari cu invectivele astea si tot tu te simti jignit ?! Esti comic .

Băi, bibiculeeeee, de cînd îți permiți tu să mi te adresezi așa? Ia spune tu acum: tu considerui că eu sînst sun prost și că scriu prostii despre acele texte dacice? Înseamnă că tu ești un mare deștept pt că ești de altă părere. De ce am sărit cu invective? Ce...invective? Încă nu ai văzut tu invective.Deci nici acum nu ai priceput măcar ce tare m-ai jignit. De altceva nu mai spun.
Mont Yrermom să citească ce aia agramatism și pe urmă să corecteze. Eu nu am timp să arăt din urmă postările lui agramate.Le-am arătat la timpul respectiv.

#2193
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Lupu , daca vrei sa discuti despre faptul ca dacii si romanii vorbeau aceeasi limba , este topic separat . Ti-am mutat postul .

#2194
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postlupu2, on 30th March 2011, 11:23, said:

A trebuit sa demisionez, din cauza ca sustin teza autenticitatii scrierii de pe tablitele din plumb.

Sarmana demoazela, sedusa si abandonata de dacomanie...

#2195
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Si ce argumente dezbat astia!
Cum or fi facut aia sa-si inchipuie niste descoperiri care aveau sa fie scoase la lumina in secolul XX?
Asa..cum a facut Jules Verne sa scrie despre submarin ca doar a venit cu ceva vreme in urma?
Ehi..asa e suficient,printr-o simpla intamplare,sa nimeresti o descoperire reala daca ai o fantezie bogata..
De-ar fi avut domnul mirciulica o fantezie atat de rodiotoare ca ala a lui Verne.. :-))

#2196
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postmirceavoda, on 30th March 2011, 11:25, said:

Mont Yrermom să citească ce aia agramatism și pe urmă să corecteze. Eu nu am timp să arăt din urmă postările lui agramate.Le-am arătat la timpul respectiv.

Nu mai fi asa suparacios bre nea Florica ca [cacofonie fortuita], mai spune-ne bazne d-alea cu slavizarea tracilor pe un areal de 1milion kmp de catre o populatie care reprezenta intre 2% si 8% din masa totala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate