Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#2161
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostDunareRhinRhone, on 30th March 2011, 10:31, said:

Nea Florică deține prea multe informații în raport cu capacitatea lui de prelucrare.
Asa era si Ramunc. Se vedea ca a citit enorm dar nu era in stare sa compileze si sa traga cateva concluzii chiar si simple.
In plus, si ala facea vocalize ca toti sunt prosti numai el este destept dar neinteles de savanti :D :D
Nu cumva o fi fiul lui florinica?

Edited by Megara, 30 March 2011 - 09:37.


#2162
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostMegara, on 30th March 2011, 10:37, said:

Asa era si Ramunc. Se vedea ca a citit enorm dar nu era in stare sa compileze si sa traga cateva concluzii chiar si simple.
In plus, si ala facea vocalize ca toti sunt prosti numai el este destept dar neinteles de savanti :D :D

Wrong. Nea Florica nu citeste, el desparte in cuvinte. Asta este o axioma.

#2163
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostMegara, on 30th March 2011, 09:04, said:

Dovedeste afirmatiile.
De unde stii ca au fost 200? Le-a vazut cineva? Pozele pot fi trucate. De unde stii ca nu s-au pozat niste falsuri grosolane? Cine spune ca textele alea sunt de 2000 ani? Tu? Nu merge, nu esti nici dovada si nici marturie, tu nu contezi.
De unde stii ca ai descifrat corect? Doar fiindca medicul ala veterinar ti-a dat dreptate?
Esti foarte greu de citit corect fiindca esti agramat si lipsit de logica.

Pozele nu sînt trucate.Le-a făcut Romalo și au fost examinate de experți în fotografie.Te pomenești că vrei aici expertiza în original ca să vezi ștampila.
Poze a făcut și Aurora Pățan. Mai sînt vreo 50 de plăci la institut în subsol.

Să arăți aici postările mele agramate. Cer asta ca să dovedesc că ești rea, mincinoasă și nepricepută.
Te aștept cu exemple din postările mele ....agramate.
Vezi, caută în Dex ce este aia agramat.Am impresia că nici asta nu știi.

Edited by lucifer76, 30 March 2011 - 09:56.
FARA FLAME


#2164
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMount_Yermom, on 30th March 2011, 10:38, said:

Wrong. Nea Florica nu citeste, el desparte in cuvinte. Asta este o axioma.
Scuzati,. va rog. Ai dreptate. :D

#2165
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View PostMount_Yermom, on 30th March 2011, 09:35, said:

Eu cred ca-l supraestimezi...

Dupa orice standard, chiar si hotentot, el este departe de ceea ce am putea numi un erudit.
Comparam informațiile doar cu capacitatea lui...

#2166
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postmirceavoda, on 30th March 2011, 10:38, said:

Te aștept cu exemple din postările mele ....agramate.

Pot sa dau eu un exemplu? Cand faceai apologia proprietatilor antibacteriale ale smegmei de m-ai provocat sa te inteb daca-o folosesti pe post de tratament pentru afte.

#2167
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostDunareRhinRhone, on 30th March 2011, 10:42, said:

Comparam informațiile doar cu capacitatea lui...

Nici nu ma indoiam ;)

#2168
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View PostMegara, on 30th March 2011, 09:43, said:

eu ce vina am ca tu iti vinzi marfa la piata? Daca numai de expus pe tarabe esti bun, nu e vina mea.
Dovedeste ca pozele alea nu sunt trucate. Vreau expertiza in original pana atunci ramai un mincinios.
Sa dovedeasca si Aurora Partan ca pozele ei nu sunt trucate. Placile alea nu le-a vazut nimeni, sunt niste falsuri grosolane pe care unii ca tine le viseaza originale.

Din ce am mai citit si eu, exista o chestie care pune probleme mari celor care considera placutele ca fiind false, si anume prezenta unor detalii ale Sarmizegetusei pe unele placute, detalii de constructie care nu aveau cum sa fie cunoscute cuiva din secolul XIX, deoarece au fost excavate abia dupa anii 50' ai secolului XX. Sigur, se cam evita discutia despre asta (si despre placute in general), sau se dau niste raspunsuri tampitele si in pripa, apoi se trece cat mai repede mai departe.

#2169
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Obraznicia acestui om se vede din modul cum ii s-a adresat domnului Sorin Olteanu-el da studios adevarat-cand a intrat pe la forumul lui.
A inceput sa-i faca pe toti lingvistii prosti, si si-a pus galimatia lui pe sectia dansului de discutii in legatura cu limbile traco-moesiene.
Cand ceilalti useri au inceput sa-l contrazica,printr-un ton destul de civilizat ca nici macar nu i-au vorbit nepoliticos,domnului florica i-a sarit imediat tandra astfel incat a trebuit sa fie dat afara.
Nestiind,saracul de el,sa contracareze obiectiunile forumustilor cu pricina,s-a apucat sa le vorbeasca urat, si i-a trimis domnului Olteanu o serie de mailuri unde,daca e sa redam pe aici sudalmile si injuraturile pe care le-ai insirat acolo,ne-am simti noi tare stanjeniti.

Asta este discutia civilizata a domnului mirciulica.

#2170
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postlucifer76, on 30th March 2011, 08:37, said:

Minti de ingheata apele mircea , tocmai ieri vorbeai de ea :thumbdown:


Mircav , arata textul ala cuiva de pe strada si intreaba-l daca il intelege , daca e romaneste . Dar nici macar nu e cu caractere romanesti :cursing: .

Tu faci aici pe prostul sau nu ții minte? Am spus că pînă la TINE!!! Nu contează dacă ieri vorbeam de ea. PÎnă să o văd scrisă de tine ieri, alalatăieri, nu am mai văzut-o undeva.
"Sînt avizat să vorbesc despre daci pt că am citit mult despre ei"
"El e avizat să vorbească despre construcții pt că e arhitect"
"Cutare e avizat să vorbească despre amor pt că are mare experiență în acest domeniu"
În acest context știu eu cuvîntul avizat și expresia a fi avizat.Tu l-ai folosit altfel; într-un mod pe care eu nu îl cunosc.
Ți l-am arătat ție.mă! Ți l-am citit.Vrei să spui că nu pricepi nimic din el? Vrei să spui că nu e în limba romînă? Înseamnă că ești ultimul mincinos și că te minți singur. Se pot scrie texte în romînește în graiul ardelenesc sau moldovenesc din care să pricepi tu și mai puțin decît din textul scris de Penea lui Polisteneas în sec 5 îen.Tot romînești sînt acele texte.
Voiai să fie scris cu caractere romînești de azi????? Mă, ție chiar nu ție rușine? Ești venit să faci aici flame? Reproșezi că nici măcar nu e scris un text antic cu caractere romînești de azi? Deci nu poate fi romînesc după logica ta de de copil de clasa 2?  Ienăchiță Văcărescu cu ce caractare a scris pe la 1840 "De-aș avea"? De-aș avea o porumbiță....i-aș cîta doina-doiniță...Cu ce ai rămas tu din școala aia?

#2171
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Gata , mai civilizat ca ma supar  :cursing:

#2172
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Postlupu2, on 30th March 2011, 09:54, said:

Din ce am mai citit si eu, exista o chestie care pune probleme mari celor care considera placutele ca fiind false, si anume prezenta unor detalii ale Sarmizegetusei pe unele placute, detalii de constructie care nu aveau cum sa fie cunoscute cuiva din secolul XIX, deoarece au fost excavate abia dupa anii 50' ai secolului XX. Sigur, se cam evita discutia despre asta (si despre placute in general), sau se dau niste raspunsuri tampitele si in pripa, apoi se trece cat mai repede mai departe.

Domnule acuma sa vorbim serios.
Cum poate o tablita scoasa de pe vremea lui Burebista sa contina,nu doar literele latinesti,ca asta ar fi o floare la ureche pentru lingvisti,ci si grafierea chinezeasca,hieroglificile egiptene si scrierea evreiasca la un loc?
Cioplirea este neingrijita,figurile de pe tabilita parca sunt facute de un copil.
Ceva mai grosolan nu l-am vazut niciodata in viata mea,chit ca nu stiu mai nimic despre piesele antice.
Mie mi se pare numai o batere de joc a unui domn care nu si-ar fi inchipuit niciodata ca intr-o buna zi cineva sa-l fi luat de bun!.

#2173
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postlupu2, on 30th March 2011, 09:54, said:

Din ce am mai citit si eu, exista o chestie care pune probleme mari celor care considera placutele ca fiind false, si anume prezenta unor detalii ale Sarmizegetusei pe unele placute, detalii de constructie care nu aveau cum sa fie cunoscute cuiva din secolul XIX, deoarece au fost excavate abia dupa anii 50' ai secolului XX. Sigur, se cam evita discutia despre asta (si despre placute in general), sau se dau niste raspunsuri tampitele si in pripa, apoi se trece cat mai repede mai departe.

Este o subtilitate. Informațiile despre Sarmizegetusa erau preluate din Austro-Ungaria înainte de 1918. Acolo trebuie făcute verificările, dacă nu cumva știau mai mult decât au știut românii până la 1950.

Edited by DunareRhinRhone, 30 March 2011 - 10:03.


#2174
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmirceavoda, on 30th March 2011, 10:57, said:

Mă, ție chiar nu ție rușine? Ești venit să faci aici flame? Reproșezi că nici măcar nu e scris un text antic cu caractere romînești de azi? Deci nu poate fi romînesc după logica ta de de copil de clasa 2?  Ienăchiță Văcărescu cu ce caractare a scris pe la 1840 "De-aș avea"? De-aș avea o porumbiță....i-aș cîta doina-doiniță...Cu ce ai rămas tu din școala aia?
Calm bre , nu sari in sus . Toti care nu te cred se cheama ca fac flame ... . Hai ca esti chiar comic , ai tradus/descifrat dintr-un text romanesc in .... romaneste  :naughty: . Pai daca textul e romanesc la origine , tu ce ai facut ?

#2175
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostMount_Yermom, on 30th March 2011, 09:43, said:

Pot sa dau eu un exemplu? Cand faceai apologia proprietatilor antibacteriale ale smegmei de m-ai provocat sa te inteb daca-o folosesti pe post de tratament pentru afte.

Ai 10 pagini înapoi din acest topic: dacă sînt agramat este imposibil să scriu postări corecte.Arată-le pe cele incorecte.
Unde dracu am făcut eu apologia proprietăților antibacteriele ale smegmei? Cred că nici nu știi ce  e aia  a face apologia. dacă oi fi scris pe undeva că smegma are proprietăți antibacterile și știu asta pt că am citit  scris de un doctor înseamnă apologie???(nu găsesc emoticonul cu ciocanul)
Și asta înseamnă că sînt agramat? Bă, tu știi ce e  aia agramat? Uite cu ce apari tu ca să dovedești că eu sînt agramat!
Vai de cozonacul tău!

#2176
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Postmirceavoda, on 30th March 2011, 09:57, said:

Tu faci aici pe prostul sau nu ții minte? Am spus că pînă la TINE!!! Nu contează dacă ieri vorbeam de ea. PÎnă să o văd scrisă de tine ieri, alalatăieri, nu am mai văzut-o undeva.
"Sînt avizat să vorbesc despre daci pt că am citit mult despre ei"
"El e avizat să vorbească despre construcții pt că e arhitect"
"Cutare e avizat să vorbească despre amor pt că are mare experiență în acest domeniu"
În acest context știu eu cuvîntul avizat și expresia a fi avizat.Tu l-ai folosit altfel; într-un mod pe care eu nu îl cunosc.
Ți l-am arătat ție.mă! Ți l-am citit.Vrei să spui că nu pricepi nimic din el? Vrei să spui că nu e în limba romînă? Înseamnă că ești ultimul mincinos și că te minți singur. Se pot scrie texte în romînește în graiul ardelenesc sau moldovenesc din care să pricepi tu și mai puțin decît din textul scris de Penea lui Polisteneas în sec 5 îen.Tot romînești sînt acele texte.
Voiai să fie scris cu caractere romînești de azi????? Mă, ție chiar nu ție rușine? Ești venit să faci aici flame? Reproșezi că nici măcar nu e scris un text antic cu caractere romînești de azi? Deci nu poate fi romînesc după logica ta de de copil de clasa 2?  Ienăchiță Văcărescu cu ce caractare a scris pe la 1840 "De-aș avea"? De-aș avea o porumbiță....i-aș cîta doina-doiniță...Cu ce ai rămas tu din școala aia?

Domnul mirciulica cum va explicati dumneavoastra ca in despartirea pe care ati facut-o vocaticul care v-a iesit acolo are aceasta forma "POLISTENEASNE" pe cand nominativul il facei "POLISTENEAS"?? nu lipseste ceva de aici?

#2177
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postlucifer76, on 30th March 2011, 09:58, said:

Gata , mai civilizat ca ma supar :cursing:


vezi că m-ai jignit grav mai sus și continui.Am impresia că nici nu-ți dai seama.
Dacă continui îți spun că te las cu marcuzzo MY, Cyber, Megara și îți urez de nivelul ăla să ai parte pe forum.Adică de useri la acest nivel.

#2178
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postlupu2, on 30th March 2011, 10:54, said:

Din ce am mai citit si eu, exista o chestie care pune probleme mari celor care considera placutele ca fiind false, si anume prezenta unor detalii ale Sarmizegetusei pe unele placute, detalii de constructie care nu aveau cum sa fie cunoscute cuiva din secolul XIX, deoarece au fost excavate abia dupa anii 50' ai secolului XX. Sigur, se cam evita discutia despre asta (si despre placute in general), sau se dau niste raspunsuri tampitele si in pripa, apoi se trece cat mai repede mai departe.

Se spune...

Hai sa le analizam impreuna. Care sunt detaliile care probeaza autenticitatea lor?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate