Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

Ramadan in Romania

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
97 răspunsuri în acest subiect

#55
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 12.02.2010

View Postalexxxxx, on 31st August 2010, 23:30, said:

Ok, eu m-am lamurit, suferi de boli cu denumiri specifice in cartile de specialitate. Cauta singura boala aia in care toata lumea e in razboi cu tine, adversari imaginari la fiecare pas, lupta planetara de salbatici contra civilizati, wonderland, ce mai :) Propaganda pro-islamica... cred ca nu poti sa faci diferenta intre religie si popor.
Serios, ai probleme, nu ti-o spun cu rautate.
Bafta!
Credeam ca ai parasit topicul, da' vad ca nu te-ai abtinut !  :roflmao:

Honey, imi cer scuze din avans daca n-am sa-ti ascult sofismele... pardon, sfaturile de 2 bani !   -_-

Probabil ca toate voiajele alea prin tarile islamiste ti-au dat iluzia de shaman-psihiatru !   :roflmaofast:


Good ridance, pt. 2 !  :lol:

View Postabbulafia, on 31st August 2010, 23:58, said:

nu,nu poti...eu sunt  una din moderatoare si te asigur ca nu....
Si pana acuma ziceai ca n-ai dat niciodata pe acolo & shit !   :D

Acuma lumea te va considera si mincinoasa...ti-ai pierdut orice credibilitate !  :lol:

#56
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostSophistiCat, on 31st August 2010, 20:29, said:

Chiar pe un alt topic musulmanca Abbulafia îi transmitea unui user sa se spele cu acid si sa faca o vizita la un lagar de exterminare...  :rolleyes:


cu minciuna asta ti-ai semnat sentinta....
niciodata nu as indrazni sa glumesc pe tema asta...

sa te ti de bara fetito la cotituri...

#57
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 12.02.2010

View PostSelam, on 31st August 2010, 23:36, said:

Bine ai venit si sper sa avem un dialog constructiv.
Ma bucur sa aflu ca experienta personala islamica in 4 state majoritar musulmane ti-a format o imagine pozitiva despre musulmani si poate despre Islam in general, spre deosebire de ceea ce tot citesc zilnic pe aici,din ziare, de la cunostinte, de la rude de spita a 7-a, de multa vreme incoace.

Adica tu, calatorind si intalnind musulmani, ii contrazici pe cei de aici, care toata ziua ne calomniaza pe internet ? Aferim  :peacefingers:
Iar tu din aplaudac, aplaudac ramai, al oricui pare sa iti tina partea catusi de putin. Se numeste pupincurism si defapt de ce ma mir ! :)

Deja s-a ajuns la un fel de lehamite din partea unora, in sensul ca alte probleme li se par mult mai serioase decat mediul in care cresc generatiile urmatoare, in vreme ce altii se lasa sedusi de ideea de a desena Mahomezi intr-o lume unita si vesela. Reactia va veni probabil prea tarziu, cand anumite legi vor fi deja o realitate si Islamizarea astora se va strecura si in scoli. Insa oamenii, in special in anumite parti ale lumii, se trezesc tarziu. Totul e o caterinca, pana isi dau seama ca se ingroasa treaba, dar nu mai au ce face pentru ca nu au reactionat cand era cazul.   :deadtongue:



View Postabbulafia, on 1st September 2010, 00:03, said:

cu minciuna asta ti-ai semnat sentinta....
Vai saraca de tine, din nefericire pt. tine, eu intotdeauna graiesc adevarul...nici macar nu ai un minim de curaj sa-ti asumi frazele !  :console:

[ http://img809.imageshack.us/img809/4308/abbuk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si ma intreba ala mai devreme de ipocrizia musulmana...uite aici ipocrizie, MINCIUNA, FALSITATE, LASITATE si bineinteles pacifismul islamic !  :death:

Editat de SophistiCat, 01 septembrie 2010 - 00:23.


#58
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.804
  • Înscris: 04.02.2007
Si ce vroiai ?
Sa injur omul care vede o parte buna din religia mea ?
Sa-l injur ca a vazut ceva frumos in 4 state cu populatie majoritar musulmana ?
Numai ca sa nu fiu un aplaudac ?

Bine zice alex, cineva pe aici sufera de paranoia.

#59
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostSophistiCat, on 1st September 2010, 01:20, said:

Vai saraca de tine, din nefericire pt. tine, eu intotdeauna graiesc adevarul...nici macar nu ai un minim de curaj sa-ti asumi frazele !  :console:

ok,imi asum...ba ma ofer sa-l frec si pe spate....

#60
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.337
  • Înscris: 20.05.2008
Un ultim apel: reveniti la subiect! Ramadan= post, mancare, foame, sete, purificare spirituala, piosenie... chestii din astea!

#61
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010

View Posteu_unul, on 1st September 2010, 02:26, said:

Un ultim apel: reveniti la subiect! Ramadan= post, mancare, foame, sete, purificare spirituala, piosenie... chestii din astea!

meajiul e clar !

#62
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

Quote

iti doresc concediu intr-o tabara de exterminare, sa te speli cu acizi
Taberele asa zisilor palestinieni nu seamana cu o tabara de exterminare, dar nici cu un hotel cinci stele.
De-si faceau ordine in Gaza dindu-i afara pe hamasnici, era bine si pentru gazani si pentru cisiordanezi.
Apropo. De care acizi este vorba? Acizi-acizi, sau surogate? Acizii este scumpi si Ramadanul asteapta.

View PostSelam, on 1st September 2010, 01:39, said:

Sa injur omul care vede o parte buna din religia mea ?
Acum nu este permis. Asteapta dupa ramadan.

View Postabbulafia, on 1st September 2010, 01:03, said:

cu minciuna asta ti-ai semnat sentinta....
jihad?

View PostSelam, on 27th August 2010, 23:32, said:

Evident, luna Ramazan.

Strofe amuzante in genul:


.
Credeam ca se spune "ramadan". Ramazan suna cam special in romaneste si ar putea naste niste rime amuzante insa nepotrivite cu acest eveniment respectat.

View PostSelam, on 30th August 2010, 14:13, said:

Dimineata se mananca un mic dejun din branzeturi, pateuri, masline, paine, ou fiert...etc. si se beau multe lichide, ca sa rezisti peste zi.

Faza e ca la 2-3 ore dupa prima masa, adica de la intreruperea postului, se ia masa cea mai consistenta, adica un fel de pranz.
Adica doua mese pe zi in loc de 3.
Pai nu e greu.
La evrei se posteste 25 de ore si toata ziulica in picere la sinagoga.
De multe ori unii contina deshidratati la spital.
Vad ca la islamici se bea multa cafea de ramazan si cred ca este periculos pe burta plina.

Editat de Ben_Gal_1, 01 septembrie 2010 - 10:37.


#63
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.328
  • Înscris: 09.09.2006

View PostBen_Gal_1, on 1st September 2010, 12:35, said:

Adica doua mese pe zi in loc de 3.
Pai nu e greu.
La evrei se posteste 25 de ore si toata ziulica in picere la sinagoga.
De multe ori unii contina deshidratati la spital.
Vad ca la islamici se bea multa cafea de ramazan si cred ca este periculos pe burta plina.
Iar vorbesti din auzite...
Postul incepe dimineata la 4:40 si se termina seara la 18:40, cu diferente de cateva minute. In intervalul asta nu au voie sa manance, sa bea sau sa fumeze. Mananca tu la orele alea sa vezi cat e de usor, apoi munceste in timpul zilei (cand e "racoare" si bine) si toate astea timp de o luna de zile, si abia apoi trateaza cu atata usurinta problema. 25 de ore la sinagoga? Nu spun ca nu e asa, da' aia nu muncesc ?
Nu sunt o persoana religioasa, dar nu mi se pare ok sa arunci cu vorbe asa de usor. Si posturile crestine si Ramadanul sunt la fel de lipsite de logica (parerea mea), asa ca nu vad pentru ce trebuie musai sa fie mai tare una decat alta.
BTW: se stie precis cand incepe Eid Al Adha?

#64
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postbuntzi, on 1st September 2010, 12:13, said:

Iar vorbesti din auzite...
Lasa asta, domnule Islam.Vezi zici un articol:

Ramazanul Singeros.
Ieri, 31 Aug. 2010, hoarde musulme au descis foc de mitraliera asupra unei masini ucigind patru civili in drum spre casa lor din biblicul oras Hebron.
Victimele sunt:
O pereche care a lasat patru orfani, o mama a sase orfani acum, un tinar de 24 de ani.
Ei sunt victimele Ramazanului Singeros.

Seful Guvernului Israelian era in avionul spre NY, acolo urma sa intaleasca pe Abu Mamzer si Hossein Obamma pentru a discuta neste planuri de pace al nu mai stiu cuie.

View Postbuntzi, on 1st September 2010, 12:13, said:

Nu spun ca nu e asa, da' aia nu muncesc ?
Nu sunt o persoana religioasa
Nu, nu esti si habar nu ai de Iudaism. Afla ca la evrei rugaciunea de Ziua Penitentei e mai grea ca orice munca.
Apropo: de Ziua Penitentei , in 1973 si mai era si Simbata, Eghipetul a atacat Israelul si a luat bataie.
In 2010, in sfinta luna a Ramazanului, teroristi islamici au ucis civili evrei.
Poate ca criminalii postesc in mod ramaza mic.

[

Editat de Ben_Gal_1, 01 septembrie 2010 - 13:10.


#65
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.080
  • Înscris: 19.01.2008

View Postbuntzi, on 1st September 2010, 12:13, said:

Si posturile crestine si Ramadanul sunt la fel de lipsite de logica (parerea mea), asa ca nu vad pentru ce trebuie musai sa fie mai tare una decat alta.

Tin sa te contrazic, postul crestin ortodox e facut cu cap. In timpul postului iti purifici organismul de carne, lactate, oua, mananci doar legume, cereale, fructe si te asigur ca e o diferenta mare inainte de post si dupa, te simti mult mai usor, ai mai multa energie. Faptul ca tu nu mananci si nu bei nimic intr-un interval mare orar de Ramadan, timp in care muncesti (unii) si dupa aceea bagi in tine ca spartul (vezi mai sus exemple) nu poate fi decat nociv, bulversezi organismul.
Selam, nu mi-ai raspuns la linkul pus, acela cu iftarul in Constanta. Pana la urma saracimea se indoapa cu iaurt si curmale?

#66
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostBen_Gal_1, on 1st September 2010, 13:47, said:

Lasa asta, domnule Islam.Vezi zici un articol:

Ramazanul Singeros.
Ieri, 31 Aug. 2010, hoarde musulme au descis foc de mitraliera asupra unei masini ucigind patru civili in drum spre casa lor din biblicul oras Hebron.

in hebron nu trebuie sa fie evrei...au dreptul numai la pestera lui avraam, care adevarat, si-a cumparat locul cu banii lui si atat...
dar derbedeii de acolo terorizeaza populatia pasnica araba ,le inchid magazinele si le dau foc caselor...ce vrei sa culegi daca semeni vant? ce vrei sa culegi ? tratat de pace ?

acolo s-a nascut ideea transferului,un nu stiu ce rabin omorat apoi la new york si al carui partid politic este si azi interzis prin lege.

cei mai mari extremisti si habotnici religiosi sunt acolo in cateva case cumparate in parte,confiscate in alta parte...paziti de un batalion de soldati...
ce primesc soldatii de la acesti cucernici si patrioti evrei??
oala cu pipi in cap,fecale si injuraturi...cea mai minora fiind..."nazisti..."

ben-galicule eschimosii nu mai cumpara gheata de la tine de mult...
tocmai a inghetat si la ei acasa..

dar hai sa ne ocupam de ramadan si de ramadanul in Romania in special....

#67
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostBega, on 1st September 2010, 14:07, said:

Tin sa te contrazic, postul crestin ortodox e facut cu cap. In timpul postului iti purifici organismul de carne, lactate, oua, mananci doar legume, cereale, fructe si te asigur ca e o diferenta mare inainte de post si dupa, te simti mult mai usor, ai mai multa energie. Faptul ca tu nu mananci si nu bei nimic intr-un interval mare orar de Ramadan, timp in care muncesti (unii) si dupa aceea bagi in tine ca spartul (vezi mai sus exemple) nu poate fi decat nociv, bulversezi organismul.
Selam, nu mi-ai raspuns la linkul pus, acela cu iftarul in Constanta. Pana la urma saracimea se indoapa cu iaurt si curmale?
Rostul postului NU iaste curatarea corpului de carne de pork.

#68
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostSophistiCat, on 1st September 2010, 00:26, said:

Si pot sa-mi fac clona si ce-au rezolvat islamistii tai ?   :D

"Andreea X-Clona a userului SophistiCat, deja banat "

#69
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.549
  • Înscris: 18.02.2010
Ben Gal 1,

arabi - nu spun palestnieni-arabi  au fost mult mai multi in acesti 2000 de ani pe teritoriul care s-a primit de la Onu.arabii astia au lucrat pamantul,au cules maslinele si au crecut capre...
adevarat,nu la nivelul Iq -u;lui ce il ai tu...dar suficient ca AIBE DREPT ASUPRA pamantului...
dumnezeu a zis ca va da tara promisa...a uitat insa sa va spuna ca trebuie sa si munciti pentru ea...
(munca e aia cand te scoli,iei hainele de lucru,uneltele si te intorci seara...a nu se confunda cu a pune la lucru tailandezi si romani)

#70
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postabbulafia, on 1st September 2010, 17:49, said:

Ben Gal 1,

arabi - nu spun palestnieni-arabi  au fost mult mai multi in acesti 2000 de ani pe teritoriul care s-a primit de la Onu.arabii astia au lucrat pamantul,au cules maslinele si au crecut capre...
adevarat,nu la nivelul Iq -u;lui ce il ai tu...dar suficient ca AIBE DREPT ASUPRA pamantului...
dumnezeu a zis ca va da tara promisa...a uitat insa sa va spuna ca trebuie sa si munciti pentru ea...
(munca e aia cand te scoli,iei hainele de lucru,uneltele si te intorci seara...a nu se confunda cu a pune la lucru tailandezi si romani)
MULT MAI MULTI DECIT CE?
Nu putem sti  citi au fost. Turcii nu au facut census. In afara de asta nici musulmi de azi nu vorbesc de 2000 de ani ci incepind cu anul 1551, atunci Imperiul Otoman i-a lasat sa vina la pascut cu oile din Saudia.
Primul census a fost facut de britanici in 1920. Musulmii erau in numar de 20.000 de capete [fara oi]. Bineinteles, nu fura luati in consideratie nomazii pt un anotimp de iarba.
Si da. Au drepturi. In Saudia strabuna.
dumnezeu a zis ca va da tara promisa...a uitat insa sa va spuna ca trebuie sa si munciti pentru ea...
madame, esti in gres colosal. Munaca este judecata dupa rezultate. Daca faci robot si el munceste pt. tine, tot se cheama ca muncesti. Tot asa daca aduci un arab si ii planifici munca.

Romani nu mai vin,\ caci au gasit mai bine la spaniarzi din UEUE.

View Postabbulafia, on 1st September 2010, 15:36, said:

"Andreea X-Clona a userului SophistiCat, deja banat "
Isuse! Asta ce mai e?

^^^
Iar mi-au disparut postari elaborate cu grija et delicatet(z}e.

View Postabbulafia, on 1st September 2010, 15:33, said:

in hebron nu trebuie sa fie evrei...au dreptul numai la pestera lui avraam, care adevarat, si-a cumparat locul cu banii lui si atat...

Parerea mea e ca intre mare si apa Iordanului nu e bine ca sunt musulmani.
Derbedeii terorizeaza civilii evrei care construiesc tara pe pamintul strabun.


View Postabbulafia, on 1st September 2010, 15:33, said:

ben-galicule eschimosii nu mai cumpara gheata de la tine de mult...
tocmai a inghetat si la ei acasa..

dar hai sa ne ocupam de ramadan si de ramadanul in Romania in special....
abulica!
ce mie si ghetelor lor?
Ramadanul? Frumos. Noi suntem in doliu national. Terorisi arabi au ucis de ramadan civili evrei.
Domnul sa faca dreptate. Amen!

View Postabbulafia, on 1st September 2010, 15:33, said:

acolo s-a nascut ideea transferului
drept e ca ideea exista, caci derbedeii ucid evrei.

#71
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.328
  • Înscris: 09.09.2006

View PostBen_Gal_1, on 1st September 2010, 14:47, said:

Lasa asta, domnule Islam.
Stimate coleg, esti dus cu capul daca tu ai inteles din postul meu ca apar cauza islamului! Nici prin gand nu mi-a trecut sa apar vreo cauza. Extremismul este la fel de periculos indiferent ca este islamic sau israelit, sau de orice alta natura. Dar se pare ca tu consideri extremismul israelit ca fiind justificat.

Nu, nu esti si habar nu ai de Iudaism.
Si nici n-am de gand sa aflu! Religia e o chestie absolut inutila

Afla ca la evrei rugaciunea de Ziua Penitentei e mai grea ca orice munca.
Zau? De ce? Transpira mai tare de atata rugat, sau ce? Vorbesti de parca n-ai fi prestat niciodata munca fizica in conditii extreme.

Apropo: de Ziua Penitentei , in 1973 si mai era si Simbata, Eghipetul a atacat Israelul si a luat bataie.
In 2010, in sfinta luna a Ramazanului, teroristi islamici au ucis civili evrei.
Poate ca criminalii postesc in mod ramaza mic.
I don't give a flying fuck! Ce treaba are sula cu prefectura? Eu spuneam doar ca asemanarea unei  rugaciuni (activitate statica, desi probabil profunda dpdv psihic) chiar si de 25 de ore, cu un post alcatuit ciudat, timp de o luna de zile, pe parcursul caruia activitatea zilnica continua la fel ca si in zilele cu alimentatie normala mi se pare prea fortata si lipsita de echitate.


View PostBega, on 1st September 2010, 15:07, said:

Tin sa te contrazic, postul crestin ortodox e facut cu cap. In timpul postului iti purifici organismul de carne, lactate, oua, mananci doar legume, cereale, fructe si te asigur ca e o diferenta mare inainte de post si dupa, te simti mult mai usor, ai mai multa energie. Faptul ca tu nu mananci si nu bei nimic intr-un interval mare orar de Ramadan, timp in care muncesti (unii) si dupa aceea bagi in tine ca spartul (vezi mai sus exemple) nu poate fi decat nociv, bulversezi organismul.
Selam, nu mi-ai raspuns la linkul pus, acela cu iftarul in Constanta. Pana la urma saracimea se indoapa cu iaurt si curmale?
Colegule, asa o fi la altii, dar eu daca mananc numai buruieni timp de o luna de zile o iau razna cu siguranta. Eu ma impotriveam ideii in sine. OK, poate ca postitul miercurea si vinerea (am o colega care face asa) are acoperire in ce explicai tu nitel mai sus, are sens. Dar aceeasi chestie, zi de zi timp de o luna de zile sau 6 saptamani este clar o exagerare. Poate ca lucrurile astea au sens pentru un om care odata pus in fata unui porc, nu se lasa pana nu-l termina si atunci are nevoie de o perioada de compensare a exceselor. Ma gandeam ca am mai evoluat nitel si mancam cat ne trebuie, nu musai cat este pe masa.
Aceeasi treaba si cu musulmanii la iftar. Nu stiu daca se indoapa la modul nesimtit, dar mancarurile sunt totusi mai usoare decat ce halim noi de craciun, de exemplu. Iar saracimea, de obicei se indoapa cu orez si curmale, mai ales din cauza pretului. Cand cei bogati ofera mesele gratuite pentru saraci, evident ca fac si ei ceva mai ieftin, adica orez si curmale. Eu am fost o singura data la o masa de iftar, acum doi ani, la un restaurant libanez. Singura mancare apetisanta mi s-a parut orezul cu friptura de miel si sos de iaurt. In rest, multe vegetale si chestii ciudatele (salata aia imposibila de naut - humus, zataar, de-astea).
Dar in fine, faptul ca mie postitul mi se pare o aiureala nu inseamna ca altii trebuie sa considere la fel. Fiecare poate face ce crede ca i se potriveste, atata timp cat nu ma afecteaza. Hai sanatate!

#72
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 12.02.2010

View PostSelam, on 1st September 2010, 00:39, said:

Si ce vroiai ?
Sa injur omul care vede o parte buna din religia mea ?
Sa-l injur ca a vazut ceva frumos in 4 state cu populatie majoritar musulmana ?
Numai ca sa nu fiu un aplaudac ?

Bine zice alex, cineva pe aici sufera de paranoia.
Prea multa shisha strica !  :naughty:

UNDE am zis sa-l injuri ? Da' macar asuma-ti pozitia de lingusitor...

Ramadanul nu-i decat o scuza, un pretext superficial pt. a se scuti de munca sau orice activitate care implica consumul de energie !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate