Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Ramadan in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#1
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
domnilor moderatori,nu se inchide un subiect despre ramadan la jumatatea sarbatorii...!!!
daca s-a trecut peste aratura atentionati respectivii,dar nu eliminati subiectul....!!!

Ramadan Mubarak
tuturor musulmanilor romani din Romania.

Pentru cai care calatoresc mult si au alte diplome decat in islamism,cateva date generale ale acestei comunitati...stiti Dv,aceea la care inchiriati camere vara,unde este curat,va primeste frumos si se asteapta cel putin la o relatie asemanatoare
este vorba de cei cu care va intalniti la diversele birouri,in magazine,in parcuri,sau la cinema.
nu au coarne,nu doresc sa-si arate credinta explodandu-se in piata centrala si nu viseaza la 20 de fecioare
sunt pur si simplu oameni ca si noi:

In Romania, activitatea religioasa a musulmanilor este condusa de un muftiu, cu resedinta in municipiul Constanta, Cultul Musulman din Romania functionand conform legilor romanesti. Muftiul este ales prin vot secret din randul clericilor de catre Sura Islam, alegerea fiind ulterior confirmata printr-un decret semnat de presedintele Romaniei.
Pe langa Muftiatul Cultului Musulman din Romania functioneaza si un Colegiu Sinodal, numit Sura-i Islam, compus din 25 de membri, care se intrunesc periodic pentru rezolvarea unor probleme administrative si disciplinare ale cultului. Specific laicitatii profunde a organizarii religioase musulmane, in Romania il reprezinta apartenenta la Sura-I Islam a unui mare numar de persoane laice. Unitatea de baza a organizarii religioase musulmane din Romania este comunitatea, care cuprinde pe toti credinciosii musulmani dintr-o localitate, indiferent de provenienta etnica. Organul de conducere al acesteia il formeaza un comitet ales in mod direct, o data la patru ani, avand in componenta intre cinci si noua membri. Cei aproximativ 90.000 de credinciosi musulmani turci, tatari, albanezi, bulgari, megleno-romani din Romania, considerati ?populatiile musulmane istorice? din tara noastra, traiesc grupati din punct de vedere administrativ in circa 80 de comunitati religioase teritoriale, rurale si urbane. Marea lor majoritate se afla in judetele Constanta (85%) si Tulcea (12%), iar restul (3%), in diferite centre urbane, precum Bucuresti, Braila, Timisoara, Iasi, Calarasi, Galati, Giurgiu, Turnu Severin si alte localitati.Lacasurile de rugaciune musulmane din Romania sunt in numar de peste 80 de geamii, moschei, mesgid.


sa aveti o zi linistita....

Edited by abbulafia, 25 August 2010 - 10:33.


#2
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 abbulafia, on 25th August 2010, 11:27, said:

Cei aproximativ 90.000 de credinciosi musulmani turci, tatari, albanezi, bulgari, megleno-romani din Romania, considerati ?populatiile musulmane istorice? din tara noastra, traiesc grupati din punct de vedere administrativ in circa 80 de comunitati religioase teritoriale, rurale si urbane. Marea lor majoritate se afla in judetele Constanta (85%) si Tulcea (12%), iar restul (3%), in diferite centre urbane, precum Bucuresti, Braila, Timisoara, Iasi, Calarasi, Galati, Giurgiu, Turnu Severin si alte localitati.Lacasurile de rugaciune musulmane din Romania sunt in numar de peste 80 de geamii, moschei, mesgid.
Dar ne-istorici cam cati sunt si pe unde?
In Cluj sunt cel putin 3000, majoritatea studenti deci ne-definitivi. Dar sunt si care s-au instalat - si-au si inceput sa voaleze localnice, sunt cel putin 5-6 asa.

#3
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 searcher-star, on 25th August 2010, 12:19, said:

Dar ne-istorici cam cati sunt si pe unde?
Atentie la titlu....
nu are nici-o legatura cu arabii care viziteaza Romania  ca studenti,ca oameni de afaceri sau ca mercenari ai lui Allah.
suntem in Romania,vorbim de musulmanii romani,care in foarte mare parte traiesc in sate sarace,nu reusesc un nivel mediu de viata si cu toate astea nu fura,nu au casele pline de sabii,shiahuri si curite si nici broderii cu rapirea din serai in casa....
vorbim de acei arabi,tratati cu indiferenta de statul roman dar curtati de islamistii fundamentalisti,de evanghelisti,de fripturisti si o data la 4 ani de cate un politician.

Edited by abbulafia, 25 August 2010 - 15:33.


#4
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

 abbulafia, on 25th August 2010, 16:31, said:

 mercenari ai lui Allah.

Aoloo :ewwpu: .Iar ti s-a trezit personalitatea crestina?Caz clar de nebunie.

#5
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 abbulafia, on 25th August 2010, 16:31, said:

Atentie la titlu....
suntem in Romania,vorbim de musulmanii romani
Pai cu ei n-am nimic.
Eram doar curios.
Poate stii.
Exista obiceiuri specifice doar musulmanilor dobrogeni?

#6
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 searcher-star, on 25th August 2010, 17:21, said:

Pai cu ei n-am nimic.
Eram doar curios.
Poate stii.
Exista obiceiuri specifice doar musulmanilor dobrogeni?


Selam este musulman roman din Dobrogea si desigur stie mai bine ca mine caci el isi traieste religia,eu o "vizionez" ca sa zic asa (-fara suparare).
Sper ca va raspunde

#7
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010

 searcher-star, on 25th August 2010, 11:19, said:

Dar ne-istorici cam cati sunt si pe unde?
In Cluj sunt cel putin 3000, majoritatea studenti deci ne-definitivi. Dar sunt si care s-au instalat - si-au si inceput sa voaleze localnice, sunt cel putin 5-6 asa.
Valeuuu, au inceput sa-mi corupa si orasul natal ?  :cursing:  

Pfffa, ce-as vrea sa vad un clujean de-a meu cum îi rupe burqa/hidjabul la tradatoarea convertita, in plina strada !   :w00t:

 teo15, on 25th August 2010, 16:20, said:

Aoloo :ewwpu: .Iar ti s-a trezit personalitatea crestina? Caz clar de nebunie.
Acuma are avatar cu Christos ! Maine cu Buddha, poimaine cu Mahomed din nou...   :roflmaofast:

 abbulafia, on 25th August 2010, 10:27, said:

Ramadan Mubarak
ramadan muraback my ass !  :death:

Voi si jegul vostru de post...m-am saturat ! Islamo-saturatie (nu islamo-fobie) pana la scârbie !  :puke:

#8
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

 SophistiCat, on 26th August 2010, 02:23, said:

 
Acuma are avatar cu Christos ! Maine cu Buddha, poimaine cu Mahomed din nou..
Apoi un zeu hindus,steaua lui David,Zeus,Osiris,etc,etc... -_-

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Studentii arabi din Cluj s-au dat pe brazda: mai mult sint prin baruri decat la rugaciune.

#10
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 SophistiCat, on 26th August 2010, 02:23, said:

ramadan muraback


ai scris gresit:
corect este

Ramadan Mubarak


sau daca saluti pe cineva -o fosta colega de scoala de exemmplu:

Salam alekum draga ...
de asemeni
asalam aleikum wa rahamtullahi...
sau assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu
nu uita la plecare,dupa ce ai luat carticica colorata cu intrarea in rai:
Wa aleikum salam
sau: Fie ca Bunul Allah subhanahu wa ta ala sa fie intotdeuna inshallah,Calauzitorul tau!

invata sa fi civilizat,raspunde frumos si la obiect si paote allah se va indura de tine sa-ti arate drumul drept....

(pentru asta insa trebuie sa te lasi de baut...)

#11
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
o mica relatare de Ramadan in Bucuresti...


Aroma delicioasă a alimentelor proaspăt preparate, amestecată cu un iz slab de miere și de mentă, plutea în jurul Moscheii Ar-Rahman din București miercuri noaptea, unde o parte din comunitatea musulmană din România sărbătorește Ramadanul, scrie agenția de presă Xinhua.
De seara până noaptea târziu, aproximativ 200 de oameni s-au rugat în clădirea de marmură albă de la Centrul Cultural Islamic, iar circa 300 au participat la petrecerea organizată de după o zi întreagă de post.



si o frumoasa melodie dedicata celui ce vrea sa stie....Remicade.....

ramadan 2010

 SophistiCat, on 26th August 2010, 02:23, said:

Acuma are avatar cu Christos ! Maine cu Buddha, poimaine cu Mahomed din nou...   :roflmaofast:

am vizitat un muzeu si am vazut cea mai teribila pictura a lui Hristos.
Ceva ce iti taia rasuflarea...tabloul,rotund,1.5 m diametru are numai capul,asa cum se vede in avatar,culorile si expresia sunt extraordinare...

[ http://a.imageshack.us/img101/8728/muzeu014.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 searcher-star, on 25th August 2010, 17:21, said:

Pai cu ei n-am nimic.
Eram doar curios.
Poate stii.
Exista obiceiuri specifice doar musulmanilor dobrogeni?
Nu chiar, dar sa va zic cateva.

Femeile se aduna la moschee si toata luna Ramadan, recapituleaza intregul Coran. Zilnic cam 30 de pagini.

Pe vremuri, cand nu existau ceasuri desteptatoare, venea un tobosar si trezea tot cartierul. Lumea il servea cu mancare si ii dadea bani. Tobosarul spunea strofe amuzante in acest timp.

Ca sa reziste postului, oamenii faceau talkan. Talkan-ul e o pudra din porumb, grau, sau orz care a fost prajit. Oamenii il amestecau cu lapte si il mancau, ca supliment. Cand eram mic imi placea sa suflu in talkan, si sa imi fac figura alba :D

In aceasta perioada se invita nevoiasii, rudele, vecinii, prietenii la masa. Femeile se intrec in a face bucate cat mai gustoase.
Spre finalul lunii se strange o suma de bani de la enoriasi si se da saracilor.

#13
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Selam ma bucur ca ai aparut...
ajunsesem la capatul cunstiintelor mele in materie....

#14
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Selam, on 27th August 2010, 01:33, said:

Pe vremuri, cand nu existau ceasuri desteptatoare, venea un tobosar si trezea tot cartierul. Lumea il servea cu mancare si ii dadea bani. Tobosarul spunea strofe amuzante in acest timp.
Si cam despre ce era repertoriul tobosarului? Fabule, pilde, one man show/teatru stradal? Avea a face cu perioada de post sau nu, era doar festiv?

Edited by searcher-star, 27 August 2010 - 08:47.


#15
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Ehee la fel se face cand merge intreg satul la lapidare.

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Asta cu necrofilia imi aminteste de invataturile marelui ayatolah care spunea ca e permis sa faci sex cu capre dar e interzis sa consumi carnea animalului pentru ca e spurcata. In schimb daca o vinzi in satul urmator nu e absolut nici o problema, e permis :coolspeak:.

#17
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010

 Remicade, on 27th August 2010, 15:59, said:

Asta cu necrofilia imi aminteste de invataturile marelui ayatolah care spunea ca e permis sa faci sex cu capre dar e interzis sa consumi carnea animalului pentru ca e spurcata. In schimb daca o vinzi in satul urmator nu e absolut nici o problema, e permis :coolspeak:.
Am vazut multe pictograme cu islamisti care o dadeau capra la capra !  :roflmaofast:

#18
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 SophistiCat, on 27th August 2010, 17:05, said:

Am vazut multe pictograme cu islamisti care o dadeau capra la capra !  :roflmaofast:


ba pardon...crestini au fost primii,va rog sa nu fabulati si sa le luati patentul !!
pisi-cat....ce zici am vre-o sansa la raspuns daca te intreb cateva lucruri intime despre mata??

(atentie moderatori...inca nu am intrebat...)

Edited by abbulafia, 27 August 2010 - 20:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate